DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
Diyarbakır'da soygunu bir kişi yaptı Altında yeni rekor Banliyö tren seferleri normale dönüyor Dolar 5 günde yüzde 4,35 prim yaptı ABD SAVCISI AKTİF SORUŞTURMA BAŞLATTI Akdağ'dan domuz gribi açıklaması Altının ateşi düşmüyor Diyarbakır'da banka soygunu Borsa'da büyük düşüşler sürüyor Dolar günü 1,505 TL, euro 1,97 TL'den kapattı habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Şamil TAYYAR
 
Hakan ALBAYRAK
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Halkın Sesi Saadet’in sesini kısar mı?

Ercan AKSOY
[email protected]
 
 
Saadet Partisi’nden “iyi, kötü, çirkin”in kötüsü damgasını yiyerek azledilen Numan Kurtulmuş’un kurduğu yeni parti siyasi hayatına başladı. Yeni kurulan siyasal toplulukların birçoğunun tabela partisi kıvamında kaldığı ve 3 koltuklu 10 sandalyeli genel merkezlerinde hummalı hummalı çalıştıkları ülkemizde Has Parti bu gidişi düzeltebilir mi acep? Düzeltir mi düzeltemez mi zaman gösterecek ama halkın sesi olacağını söyleyen bu yeni parti mitoz olarak bölündüğü Saadet Partisi’nin siyasi arenadaki sonunu getirir mi, işte asıl soru bu.

Hâlbuki Saadet Partisi’nin Numan Kurtulmuş’la bir ivme yakaladığı ortadaydı. Necmettin Erbakan kimilerine göre büyük bir siyasi lider olsa da (aksini iddia etmiyoruz) artık miadı dolmuştur -kimileri diye bahsedilen o kişilere çok acı gelse de-. Bunu reddetmek, insanı başı ve sonu belli bir zaman dilimi için bu aleme gönderen Allah’ın kanunlarını dikkate almamak anlamına gelir. Bu yasayı düşünüp tüm bilgeliği, yeteneği ve gücü tek tek birkaç kişinin üzerine yüklemektense onlar gibi faydalı ve yetenekli başka birçok insana da imkân ve fırsat vermek daha uygun olur (bu her alanda olmaz belki ama siyasette gayet uygulanabilir bir yöntemdir).

Kurtulmuş’un tarihin tozlu sayfalarına gömülmek üzere olan Saadet Partisi’nin başına geçtikten sonra Türkiye’de gerçekleştirilen politikalara karşı tavrıyla, eleştirileriyle, açıklamalarıyla sesini duyurmaya başlaması, bir muhalefet partisinin sahip olması gereken ruhu partiye kazandırmaya çalışması gözle görülür bir gerçekti. Fakat ne yazık ki, yönetime senin adamın girdi benimki girmedi, bu onun tarafında, diğeri bizim tarafımızda türünden bencilliğin getirdiği tartışmalar büyüdü de büyüdü. İki taraf acı bir şekilde birbirine girer oldu. Bir iftar yemeği öncesi üstelik Kur’an-ı Kerim okunurken Erbakan taraftarlarının sloganlar eşliğinde Numancıları, gerektiğinde şiddet de kullanırız ama sizi sustururuz mahiyetindeki eylemleriyle bertaraf etmeye çalışmaları sonuç getirdi. Yalnızca ağızlarda kalmayıp artık fiiliyata da dönüşmeye başlayan savaş nihayete erdi ve siyasete veda ettiğini düşündüğümüz Necmettin Erbakan “partisini” yeniden aldı.

Bu ülkede siyasi partiler ne yazık ki kurucularının oluyor. Ülke için, millet için siyaset yapıyorum diyenler kurdukları partinin kendilerinden sonra kör olası hanedanlık sistemiyle yaşamını sürdürmesini arzuluyorlar. Saadet’te de böyle oldu; Erbakan Hoca 84 yaşında yeniden partisinin başına geçerken oğlu, kızı ve damadının ağabeyi Genel İdare Kurulu’na, damadı ise Yüksek Disiplin Kurulu’na girdi. Bu durum gazete manşetlerinde “tam bir aile saadeti” şeklinde yorumlanmıştı. Bu manşetlerin haklılık payı da yok değildi elbette. Ne acı ki demokrasiyle yönetilen bir toplulukta bu yönetim modelini uygulamaya namzet partiler demokrasiyi henüz içselleştirebilmiş değiller. Türkiye’deki partilerin çoğu demokratik yollarla kılıf bulunarak uygulanan ve süslenip püslenen diktatörlüklerle yönetiliyor.

Peki şimdi sorulması gereken soru şu, Necmettin Erbakan Hakk’ın rahmetine kavuştuğu zaman Numan Kurtulmuş’u Hoca için partiden gönderenler kime hoca diyecekler? Daha doğrusu parlak bir siyasi duruş sergilediği düşünülen ve sezilen bir siyaset adamının Hoca’nın engin bilgisine ulaşamayacağı ve onun gibi olamayacağı çıkarımıyla yolunu değiştirmesini sağlayanlar Erbakan’ın yokluğunda kime derin bilgisinden dolayı biat edecekler?

Amaç Saadet Partisi’ni yaşatmak olsaydı böyle bir aforoz olayı gerçekleşmezdi. Burada amaç galiba Erbakan’ı yaşatmaktı. Fakat böyle bir şey de mümkün değil, 84 yaşındaki bir insanın siyasi bir partide başkanlık yapması günümüz koşullarında çok zor değil mi? Esasında partiye Erbakan’ın tamamen ayrıldığı dönemden sonra ya hemen ya da geçici-biat eden bir başkanın yanında bir süre olgunlaştıktan sonra oğul Erbakan’ın getirilmek istendiği senaryosu pek de uydurma gibi durmuyor. Tamam bu şekilde olsun ve parti içindeki hanedanlık devam etsin ama o zaman da Hoca’nın taraftarları kendileriyle çelişkiye düşmeyecekler mi? Büyük bir siyaset adamı olarak gördükleri Necmettin Erbakan partinin başında olmayacak. Onun bilgisine, tecrübesine ve gücüne inanıyorlarsa oğul Erbakan’da ya da kendi istekleri doğrultusunda partinin başına geçirecekleri başka bir kişide bunların hepsinin bulunacağına nasıl kesin gözüyle bakabiliyorlar?

Öte yandan Erbakanların saadeti partide kaç kuşak devam edebilecek? Kaç kuşak, Erbakan Hoca’nın zekasının ve yeteneğinin aynı oranda çocuklarında da ya da Erbakan’ın izinde gitmeye yeminli başkanlarda da bulunduğu mantıksızlığını kabul edebilecek?

Gelişmeler gösteriyor ki Numan Kurtulmuş Has Parti’yle disiplinli bir şekilde çalışır, yeni şeyler söyler (bu çok önemli), adil olur ve sadece tek alanda değil ülke yönetimi için gerekli her alanda uzmanların bulunduğu bir kadroyu halka sunabilirse Saadet Partisi’nin sesini kısacak ve zaman içerisinde silinen Saadet Partisi içerisindeki grupları da kendi içerisine dahil ederek bir devri kapatacaktır. Siyaset yenileri ve yenilikleri seviyor. Bknz. Recep Tayyip Erdoğan, bknz. AKP.

 
26 Kasım 2010 - 00:01:05
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin