DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
Altında yeni rekor Banliyö tren seferleri normale dönüyor Dolar 5 günde yüzde 4,35 prim yaptı ABD SAVCISI AKTİF SORUŞTURMA BAŞLATTI Akdağ'dan domuz gribi açıklaması Altının ateşi düşmüyor Diyarbakır'da banka soygunu Borsa'da büyük düşüşler sürüyor Dolar günü 1,505 TL, euro 1,97 TL'den kapattı CHP, WikiLeaks için ekip kurdu habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Şamil TAYYAR
 
Hakan ALBAYRAK
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!
 
 
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici "Zaman Lık" ile konuştuk.
 
İHL Sözlük kurulduğu günden bu yana dikkatleri çekmekte. TV kanalları, radyo istasyonları, gazeteler, dergiler bu sözlüğü konu veya konuk ediyorlar zaman zaman. "Bizim Mahalle"de de pek çok defa tartışıldı İHL Sözlük. Gerek yapıcı gerekse yıkıcı eleştirilerde bulunuldu bu sözlük için. Övgüler de almadığı değil. İHL Sözlük

Sonuç itibariyle orada yazılanları kanlı canlı toplum insanı yazıyor. Ağırlıkta gençlerden oluşan katılımcıları olan bir sözlük bu. Tıpkı internet ortamında bulunan diğer sözlükler gibi. Fakat bu sözlüğün belli başlı farkları var.. Sözlüğün yeni yöneticilerinden zaman lik ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik:

İHL Sözlük’le ne zaman ve nasıl tanıştınız?

İHL Sözlük’le 2009 Mayıs ayının sonunda ekşi de gördüğüm başlık üzerine tanıştım ve aynı gün ekibe katıldım. O günden itibaren de istisnalar ve özel durumlar hariç her gün bir şekilde sözlüğü ziyaret edip zaman geçirdim. Kısa bir zaman önce de sözlükte yöneticilik yapmaya başladım.

Yönetici olmak ile sadece yazar olmak arasında nasıl farklar var?

İHL Sözlük yönetilmesi oldukça zor bir platform. Çünkü bir çizgimiz var. Diyoruz ki; hiçbir inanca, hiçbir değere ve hiç kimseye hakaret ettirmeyeceğiz. Herkesin görüşüne ve kutsal saydığı şeylere karşı saygılı olacağız. Küfür, argo vs tarzı bizce insani değerlere yakışmayan üsluplara izin vermeyeceğiz. Bu tür hassasiyetleri, sanal âlem gibi özgürlüklerin çok geniş olduğu, insanları durdurabilecek tek şeyin vicdanları olduğu bir ortamda yönetmek oldukça zor.

Herkesin algısı ve öncelikleri farklı, herkesin saygı duyduğu ve eleştirilemez dediği noktalar farklı ve bir denge tutturup adalet ile hükmedebilmek neredeyse imkânsız. Bu nedenle İHL Sözlük yazarı olmak bence çok keyifli bir uğraş iken, İHL Sözlük yöneticisi olmak çok zor ve çok fazla sorumluluk gerektiren bir husus.

Peki, bahsettiğiniz dengeyi tutturabilmek adına ne yapıyorsunuz? İHL Sözlük yönetiminin diğerlerinden farklı olarak kutsal saydığı değer ne?

Öncelikle artık şu herkes tarafından anlaşılmış olmalı ki, İHL Sözlük’ün arkasında herhangi bir güç, grup, cemaat ya da parti yok. Bu hem yazarlar hem de yönetici arkadaşların eğilimlerindeki farklılıklardan anlaşılabilir. Dolayısıyla İHL Sözlük yönetiminin en kutsal saydığı varlık insandır diyebiliriz. Bu sözlük insana ve bilgiye hürmet eden sözlük motto’suyla yayın hayatına başlamış ve bu çizgiden sapmamaya özen göstermiş. O nedenle bizim öncelikli olarak korumaya ve yüceltmeye çalıştığım bir görüş yok, olmayacaktır da.İnternette kişisel bağlantılar

Bahsettiğimiz dengeyi tutturabilmek adına ise tek kıstasımız vicdanlarımız. Mümkün olduğu kadar adil ve doğru kararlar vermeye çalışıyoruz, en azından şu an görev yapan arkadaşlarım adına bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Az önce de belirttiğim gibi yönetmesi cidden zor bir platform. Neyin eleştiri neyin hakaret sayılabileceği noktasında zaman zaman zorlanıyoruz ve muhtemelen şimdiye kadar hatalı kararlar da verilmiştir.

Ancak şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki,  hata yapabiliriz, adaletten sapmış olabiliriz, bazı arkadaşlarımızı üzmüş ve kırmış da olabiliriz ancak samimiyetimiz sorgulanmaya başlanıyorsa işte orada cidden bir sorun var demektir. Hem kişisel hem de sözlüğün mevcut yönetimi adına şunu söyleyebilirim ki, hata da yapsak güvenilir ve samimi insanlar olduğumuzu insanlara anlatmak ve hissettirmek zorundayız ki bu platformu sağlıklı bir şekilde idare edebilelim.

İHL Sözlük kuruluşundan bugüne kadar nasıl bir gelişim gösterdi, hedeflenen neydi ve ne kadarına ulaşıldı?

Nisan 2009 da ilk açıldığında site, çok yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Birçok kesim tarafından çok olumlu tepkiler aldı ve hızla büyüdü. Samimi bir itiraf yapmak gerekirse, o hızlı büyümeyi çok iyi yönetemedi. Zaman zaman hızlı büyüme kaynaklı yaşanan tartışmalar, birçok insanı uzaklaştırdı ve belki de kırdı. Ancak bu süreci de normal karşılamak gerektiğine inanıyorum. Ve bize kırılan arkadaşları tekrar sözlüğe dönüp aramıza katılmaya davet ediyorum. Çünkü artık bazı şeyleri oturttuğumuza ve ayaklarımızın yere daha sağlam bastığına inanıyorum. İHL Sözlük büyürken ve gelişirken arkamızda küskün insanlar bırakmak istemiyoruz.

Bugün gelinen noktada sözlük, sanal platformda hatırı sayılır bir güç konumunda. Özellikle yönetici olduktan sonra, camianın sözlüğe olan yaklaşımlarını daha yakından tecrübe ettikçe bunu daha rahat kavrayabiliyorsunuz. 10 bini aşkın üye sayısı, 5 bini aşkın yazarıyla İHL Sözlük şu an özellikle belli bir kesimin takip ettiği ve önem verdiği bir mecra. Ve bu sayı ve güç her geçen gün artıyor ve artmaya devam edecek.

Hep belli bir kesimden söz ediyorsunuz? Hep o camiaya hitap eden bir platform olarak mı kalacaksınız? İHL Sözlük muhalif seslere kapalı mı?

Başta da dediğimiz gibi bizim önceliğimiz insana ve bilgiye hürmet eden bir platform. Ve en baştan beri küfür, hakaret ve inançlara saygı konularında hassas olduk. Bu aslında oldukça genel bir söylem. Her kesimin kabul edip saygı duyması gereken şeylerden bahsediyoruz. Yani her görüşe saygılı olmak, hakaretten uzak durmak bir müslümanın sahip olması gereken erdemler olmakla beraber, her neye inanıyor olursa olsun her insanın sahip olması gereken düsturlar da aynı zamanda. Dolayısıyla biz sadece muhafazakâr camiaya hitap ediyoruz gibi bir kısıtlamamız yok ve aramıza katılan muhalif sesleri de çok önemsiyoruz.

Ancak tabi ki muhafazakâr bir duruşumuz var ve bundan taviz vermeyi de asla düşünmüyoruz. Bu bizim ve sözlüğün genelinin sahip olduğu bir dünya algısı ve biz bu tutumuzla da gurur duyuyoruz. Bu dünya görüşünün bizi kısıtladığını düşünmüyoruz tam aksine bu görüşün çok daha hoşgörüye açık ve herkesi kucaklayan bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Yine vurgulamak da yarar var ki, her türlü görüş ve inanca, saygı ve karşılıklı hoşgörü sınırları içerisinde kaldığı sürece açığız. Ne kadar fazla farklı görüşü, hoşgörü ve beraber yaşama kültürü içerisinde sözlük çatısı altında bir arada tutarsak o kadar zengin ve kaliteli bir yer olacağımıza da inanıyoruz.

Ne gibi gelişmeler bekliyor sözlüğü, büyüdükçe neler değişecek, neler hedefliyorsunuz?

Öncelikle kısa vadede teknik bir takım değişiklikler olacak. Yeni yıla geçmeden önce İHL Sözlük çok farklı ve çok daha profesyonel bir kimliğe kavuşacak. Şu an bunun için yoğun şekilde çalışan arkadaşlarımız var ve artık hazırlıklar son aşamalarda. Teknik konuları hallettikten sonra ise, İHL Sözlük adı çok değişik organizasyonlarla beraber anılacak.

Var olan 10 bini aşkın üyemizin profili bizi çok umutlandırıyor. Herhangi bir sosyal sorumluluk projesine ya da herhangi bir kültürel etkinliğe katılım noktasında elimizde çok nitelikli bir çoğunluğun olduğuna inanıyoruz ve bunu değerlendirmek istiyoruz. Bunun için de bir takım hazırlıklara başladık. Bazı kültürel faaliyetler düzenleme konusunda çeşitli kurumlarla görüşmeler halindeyiz ve bunları düzenli hale getirmeyi planlıyoruz. Yani sanal dünyada olmanın nimetlerini gerçek dünyaya aktarmak istiyoruz.

Siz İHL mezunu musunuz? Diğer yönetici arkadaşlardan İHL mezunu olanlar var mı?

Mezun olmamakla beraber 4 yıllık bir Fatsa Anadolu İman Hatip Lisesi geçmişim var orta kısımda. Ayrıca Pendik, Kartal ve Kadıköy İmam Hatip Liseli arkadaşlar da var yönetimde.

İHL Sözlük’te yazıyor olmak nasıl bir tat kattı hayatınıza, getirileri ve götürüleri neler? Neden İHL Sözlük’te yazmalı insanlar?

Böyle bir platformda zaman harcamanın yararları ve zararları üzerine zaman zaman tartışmalara denk geliyorum. Herkes için farklı bir anlamı ve farklı  çıkarımları olabilir. O nedenle İHL Sözlük’e geldiğinizde şunlarla karşılaşıp, şunları öğreneceksiniz ve hayatınıza şunlar eklenecek gibi genel ifadeler vermek pek gerçekçi olmaz. Ancak bu kadar farklı görüş ve ses ile aynı ortamda bulunmanın büyük ve önemli bir zenginlik olduğuna inanıyor ve herkesi İHL Sözlük ailesine katılıp bu zenginliği paylaşmaya ve büyütmeye davet ediyoruz.

Teşekkür ederim.

Kerem Abadi
dunyabizim.com


Anahtar Kelimeler:

İHLsözlük

25 Kasım 2010 - 11:23:11

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin