DOLAR 1.526 - EURO 1.937 - ALTIN 60.63 - IMKB 59443
Salı 31 AĞUSTOS 2010
Putin: Bu iddialar tam bir saçmalık Oyun için girdikleri buzdolabında öldüler Bu görüntülerin tarih olması için Evet! Kılıçdaroğlu'ndan protokol acemiliği Antalyaspor:0 - Trabzonspor:0 Vecdi Gönül'den bedelli açıklaması 4. Kata kamyon girdi, küçük çocuğu ezdi Erdoğan: Yaralar sarılacak Öğretmen atamaları ertelendi Yemekten sonra yakılan, 1 sigara = 10 sigara habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’de “Demokratik Özerklik” Tartışmaları
 
 
 
 
Sami ŞENER
Masonluk
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
MDP Kurucusu Turgut Sunalp
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir yoğurt teorisi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Kale direğinden medeniyet dersleri...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye oy vermek!
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Bu telaş niye?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Zırvanın doruğu
 
 
Hürriyet
Fatih ÇEKİRGE
Kapının önünde bir not: 12 Eylül günü evden sakın çıkma! Yoksa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Siyasetin en çirkin yüzü
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bugün, TSK için yeni bir dönem başlıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Askerler bize, bizler de askerlere not veriyoruz...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
MHP, Bahçeli ve Kara Çarşaf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
H. Avcı'ya inanmak isterim ama...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Savcı açtı ağzını yumdu gözünü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Sisler aralanacak mı?
 
 
Habertürk
Yiğit BULUT
'Devletin imamları' tamam... Ya 'devletin üstatları'!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
BDP’nin korkusu

Ercan AKSOY
[email protected]
 
 
Siyasi partiler referandum için son kozlarını da yavaş yavaş kullanmaya başladılar. CHP, zamanında ülke insanını mahveden, zora düşüren, adalet yok düşüncelerine sevk eden Rahşan affını pespembe olarak görüyor olmalı ki yeniden genel bir aftan bahsetti. MHP, terörist başıyla yapıldığı iddia edilen görüşmelere ve terör örgütüyle pazarlık iddialarına sarıldı. BDP ise tüm partilerin en kurnazı olduğunu göstererek boykot kozunu sert bir şekilde hükümetin ve evetçilerin önüne sürdü.

Anketlerden hareketle referandumda evet ve hayırların başa baş olacağını öngören Durumdan İstifade Partisi, önderliğinin yani Abdullah Öcalan’ın bile boykot kararını keskin bir şekilde sunmamasına rağmen isteklerinin gerçekleşmesi için boykot taktiğini kullanarak hükümeti sıkıştırmaya başladı. BDP, referandumdan hayır çıkmasının AKP için büyük bir kayıp anlamına geleceğini bildiğinden halkı sandıktan uzaklaştırmak için -gerektiğinde tehdit yolunu da uygulamaya koyarak- harekete geçti.

Barışın ve demokrasinin partisi, kendileri hayır vereceğiz dese bile Doğu ve Güneydoğu’daki halkın sandığa gittiğinde evet oyunu da önemli oranda kullanacağını kestirmiş durumda. İşte sürekli demokratik yaşamdan bahseden bir partinin en temel vatandaşlık görevlerinden ve haklarından biri olan demokrasinin olmazsa olmazı oy kullanma ödevini işine gelmediği için ezip geçmesi, evet korkusu yüzünden halkı sandıktan uzak tutma düşüncesinden kaynaklanıyor. BDP tamamını temsil ettiğini düşündüğü Kürt vatandaşların referandumda önemli bir oranda evet dediğinde yaşayacağı travmayı ve küçük düşmeyi görmemek için süslü demokrasi laflarını bir kenara atıyor ve madem öyle boykot ederim ve pazarlık yaparım, ne koparırsam kâr kurnazlığıyla hareket etme yolunu tercih ediyor.

Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi toplantısı sonunda Başkan Ahmet Türk’ün artık her şeyi “rahat rahat” konuşabildiğimiz ülkede özerk Kürdistan’dan bahsetmesi ise BDP’nin referandum pazarlığını ne kadar abarttığını gözler önüne serdi. Abdullah Öcalan’a özgürlük, Öcalan’ın demokratik açılımda bir numaralı muhatap olarak belirlenmesi (devletin, yıllar boyu çocuk kadın demeden binlerce vatandaşı katleden bir katili muhatap alması, onu statü sahibi ve devlet düzeyinde bir konuma yükseltmesi), özerk Kürdistan görüşmelerinin başlatılması türünden zırvaları pazarlık sürecinde kullanmaya çalışan BDP ve siyaset “yasaklı” eski genel başkanları Ahmet Türk hükümet bu oyuna gelirse referandumdan en kârlı çıkacak olanlardan.

Özellikle demokratik açılım sürecinin başlamasıyla birlikte Mehmet Metiner, Altan Tan gibi gazeteci aydınların “bunu da konuşalım, her şeyi konuşmalıyız, konuşalım ki neyin doğru neyin yanlış olduğunu çözümleyelim” türünden çıkışlarının yardımıyla da evet işte kaçınılmaz sona doğru bir adım daha yaklaşılmış oldu. Artık bölünme mi, parçalanma mı, ayrılma mı, özerklik mi adına ne derseniz deyin ama karşımızda terörün ulaşmak istediği bir yapı var.

Referandumu boykot etmek açıkçası şu an için pkk’nın bir söylemidir ve BDP’de bunu uygulamaktadır. Bu yüzden terör örgütünü açık açık destekleyenlerin dışında kalan halkın evet de dese hayır da dese referanduma katılması, kendilerini terörden beslenenlerle aynı kefeye girmekten kurtaracaktır. Bu açıdan referandum konusunda sağduyulu davranmak ve sandığa giderek evet ya da hayır demek gayet yerinde bir davranış olacaktır. BDP açık açık tarafını belli ettiğinden dolayı onlara söylenebilecek fazla bir söz yok ne yazık ki. Fakat kesinlikle hayır, böyle anayasa istemiyorum ya da AKP’nin yaptığı hiçbir şeyi beğenmiyorum, istemiyorum diyenler dahi sandığa gitmeli ve oyunu kullanmalıdır.

Hatırlayınız, Öcalan halkımız referandum gününe kadar bu konu üzerinde yoğunlaşsın ve kararını olgunlaştırsın türünden şeyler söylemiş ve kesin olarak boykot yapacağız dememişti. Bu açıdan bakıldığında görünen o ki referanduma günler belki de saatler kala İmralı’dan gelecek olan boykottan vazgeçin emri hem BDP’yi hem de boykotçu kitleyi birden sandıklara yöneltebilir. Tabii Öcalan boykot kararını iptal edip hayır ya da evet oyu verelim diyebilir. Hayır derse sorun yok ama ya evet oyunda karar kılarsa ya da evet diyelim anlamına gelen fakat içinde o kelimeyi barındırmayan “halkımız kendisi ve tüm Kürt halkı için en doğru olduğuna inandığı şeyi yapacaktır” görünümünde bir söz ederse? Böyle bir durumda da hükümet referandumdan galip çıksa dahi “demek ki Öcalan’la pazarlık yapılmış ve anlaşılmış” iddialarının ayyuka çıkması içten bile değil.

Lafı noktalamaya yeltenirsek, BDP’nin evet oyu vereceğinden kuşkulandığı halkı terör örgütünün de desteğiyle sandıktan uzak tutmaya çalışmasını Öcalan son bir hamleyle nihayete erdirebilir. Bu bir olasılık ve bu olasılık gerçekleşse de gerçekleşmese de BDP’nin boykot kararını pazarlık için kullanma niyetinde olduğu aşikâr. Peki işler ne zaman karışır? BDP ve Apo evet oyu veriyoruz derse. Hükümet bu konuda dikkatli olmalı, BDP ve İmralı’nın boykotu kullanarak Apo’yu resmi Kürt lideri olarak kabul ettirme oyununa gelmemelidir.

 
30 Ağustos 2010 - 07:44:22
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.516
1.526
 
 Euro
1.921 1.937
 
 Sterlin
2.337 2.380
 
 Altın
60.25 60.63
 
 IMKB
59443  
 
 
Celladımıza dalkavukluk etmeyeceğiz...
 
Ülkücü hareketin önemli fikir adamlarından Dr. Mustafa Çalık, Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü. Referandum sürecinde 'evet' oyu vereceğini açıkladı. Kendisi için 'eski ülkücü' nitelemesini kesinlikle reddediyor, siyasi, fikri ve ahlaki bir tavır olarak teneşir tahtasına kadar ülkücü kalmaya kararlı olduğunu söylüyor. 'Evet' oyu vermesini de işte bu tavırla açıklıyor. Çalık ile ülkücülüğü, referandum sürecini konuştuk.
 
 
 
 
  facebook’ta grubu bulunan spor takımları listesinde 8. sırada bulunan Beşiktaş’ın hayran sayfası kapatıldı.  
 
 
 
  NTV'nin başarılı programcılarından Can Dündar, yeni sezonda Canlı Gaste'yi bırakıp NTV Ana Haber'e geçiyor.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app