DOLAR 1.478 - EURO 1.998 - ALTIN 64.58 - IMKB 66187
Salı 23 KASIM 2010
"Aile şirketlerinin ömürlerinin çok kısa" Zirve davasında Aral'ın tahliye talebi reddedildi Yüksekova'daki kazada ölü sayısı 5 oldu Gül öğretmenlerle öğle yemeği yiyecek Kılıçdaroğlu: Milletle ittifak yapacağız Borsada kayıp 1.000 puanı aştı Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidecek Baydemir: Türklerin de Kürtlerin de önü aydınlık "AB'ye katılım süreci durma noktasına geldi" Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı habertaraf.com
 
 
 
Irak’ta kazananlar ve kaybedenler
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalıdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bir şehir efsanesi Yolyemez vefat etti
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye ne kazandı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Saygısız
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Bir Türk siyaset panzeri: RTE
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Riskler haritasında İran
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
NATO Zirvesi'nde ne oldu?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Baykal zihniyetiyle CHP intihar eder!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Kılıçdaroğlu'nun iki şansı: Aleviler ve Ergenekon davası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ahmedinecad Kemalist mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Her şeye hayır derseniz değişimi de durdurur musunuz?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Fatih Altaylı'ya yeni sorular
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Demek 10. Yıl Marşı da yalanlarla örülü...
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Senaristler sapkın mıdır?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Artık her kurşun, her mayın, her bomba önce Kürtleri vuruyor
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Sayın Bahçeli’ye nefis malzeme!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Füzeyle kalkan zararla oturur
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Füze kalkanı uzlaşısı!
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Fehmi KORU
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ruşen ÇAKIR
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama...
 
 
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölünmüş yollar konusunda neredeyse vaat ettikleri rakamları tamamladıklarını belirtti.
 
Yeni hedefler içerisinde yer alan duble yol ve demir ağlar için de yoğun bir tempo içerisine girdiklerini anlattı. Zaman'daki habere göre bununla birlikte yargı ve bürokrasideki engellerden şikâyet eden Yıldırım, bu engeller olmasa bugünkünden iki kat daha fazla iş yapmış olabileceklerini savundu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşmaktan ziyade projeleriyle öne çıkan bir isim. Yıldırım'ın hayatında siyasetten çok tren, yol, internet, uçak gibi sözcükler yer alıyor. AK Parti hükümeti kurulduğundan bugüne kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda oturan Yıldırım, bürokrasi ve yargıdan ciddi engellerle karşılaşmaktan yakınıyor. Yıldırım, "Gerek bürokrasi gerekse yargıda ciddi zaman kayıplarımız oldu. Bunlar olmasaydı bugün iki kat fazla iş yapabilirdik." siteminde bulunuyor. Zaman'a özel açıklamalar yapan Bakan Yıldırım, çalışmaları hızla devam eden Ankara-Konya arasındaki hızlı tren projesini, 12 Haziran 2011 seçimlerden önce hizmete açmayı hedeflediklerini belirtiyor. Başbakan Erdoğan'ın da önümüzdeki yıl 17 Aralık'ta gerçekleştirelecek olan Şeb-i Arus törenlerine hızlı trenle gidebileceğini dile getiriyor.

Çok konuşmadığı için vatandaştan ilgi gördüğünü itiraf eden Yıldırım, fazla sevmediği 'siyasî mesajları', kırıp dökmeden vermeyi tercih ediyor. "Yeni CHP'yi nasıl buldunuz?" sorusuna, esprili bir şekilde "Yeni mi?" sorusuyla karşılık veriyor ve "CHP'ye Allah selamet versin. Allah kolaylık versin." dileğinde bulunuyor. Necmettin Erbakan'ın dönüşünü ise, "Erbakan Hoca'nın dönüşü muhteşem oldu. Saadet'i buldu." şeklinde değerlendiriyor.

İletişimden sorumlu bir bakan olmasına karşın 'twitter' gibi sosyal paylaşım sitelerinde sayfası yok. Sebebini vaktinin olmamasına bağlayan Bakan Yıldırım, yoğun bir tempoda çalıştığı için sinemaya veya dinlenmeye de pek vakit bulamamaktan yakınıyor. Ayrıca günde en fazla 4 saat uyuyabiliyor. Ancak yine de, "Biten bir yolda direksiyona geçip seyir eylediğinizde bütün yorgunluğunuz siliniyor." diyerek bunu fazla dert etmediğini ifade ediyor. AK Parti hükümetleri kurulduğundan bugüne kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda oturan Yıldırım, bürokrasi ve yargıdan ciddi engelle karşılaştıklarını belirtiyor. Yıldırım, "Gerek bürokrasi gerekse yargıda ciddi zaman kayıplarımız oldu. O olmasaydı bugün iki kat fazla iş yapabilirdik." siteminde bulunuyor. Bakan Yıldırım, yeni dönem projeleri ve özel hayatının bilinmeyenlerini Zaman'a anlattı.

Binali Yıldırım, çocukluğunda mühendislik hayali kurmuş. Büyüyünce de bu hayalini gerçekleştirdi. 1955 yılında Erzincan'da doğan Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ni bitirdi. Yıldırım, siyasete girdiği 2002 yılına kadar denizcilik sektöründe çalıştı.

ATATÜRK'TEN TALEP EDİLENLERLE HÜKÜMETİMİZDEN İSTENENLER AYNI

Ulaşım hizmetlerinin medeniyet göstergesi olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, ilginç bir ayrıntıya dikkat çekiyor. Atatürk'ten istenen talepler ile AK Parti'den beklentilerin birbirinin aynısı olduğunu söyleyerek şu tespitleri yapıyor: "Atatürk hatıralarında anlatıyor: 'Nereye gittiysem vatandaş benden yol, su istedi.' Yol medeniyet, su medeniyet. Yıl 1923, yıl 2003. 80 yıl sonra biz nereye gittiysek vatandaşlarımız bizden yol istedi, su istedi. Aradan 80 yıl geçmiş bu taleplerde hiçbir değişiklik olmamış. Bu da Türkiye'nin 80 yılını ne kadar az verimli geçirdiğini gösteriyor."

Bakan'ın bildirdiğine göre, oldukça masraflı olan bölünmüş yollar birkaç yıl içinde kendini amorti edebiliyor. Bölünmüş yolların (yakıt ve zaman tasarrufunun toplamı) yıllık getirisi 6,5 milyar TL. Ortalama ömrü 40-50 yıl olan bölünmüş yollar, 6 yıl içinde kendini amorti ediyor. "İktidarımızın vatandaşımıza vaat ettiği bölünmüş yollar neredeyse tamam." diyen Bakan Yıldırım, hükümetin yeni hedefinde yaklaşık 15 bin kilometre bölünmüş yol olduğunu açıklıyor. Yurdun dört bir yanını demiryolu ağı ile örecekleri müjdesini verirken şunları aktarıyor: "Yaklaşık 15 bin kilometre duble demiryolu inşa etme hedefimiz var. 2023 yılına kadar, 14 bin 531 kilometre bölünmüş demiryolunun, 10 bin 500 kilometresini hızlı tren hattı ile öreceğiz. Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Antalya'ya, Kars'tan Konya'ya vatandaşımız yurdun dört bir yanına hızlı tren ile gidebilecek. Yüzüncü Yıl Marşı'nda, demiryolları daha kendini gösterecek."

Ankara-Konya arası hızlı tren projesi son hız devam ediyor. Yakında deneme seferleri de başlayacak. Binali Yıldırım, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 17 Aralık'ta yapılacak Şeb-i Arus törenlerine hızlı trenle gidebileceğini belirtiyor. Konya-Ankara hızlı tren seferinin 12 Haziran'da yapılacak seçimden önce başlaması da hedefler arasında. Bakan Yıldırım, kara ve demiryollarının yanı sıra denizcilikte de önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekiyor. "Tersane sayısını 37'den 67'ye çıkardık. Kara listede olduğu için kendi karasularından çıkamayan Türkiye'yi, yeni dönemde 'beyaz liste'ye taşıdık." diyor. Türkiye, Cumhuriyet'in 100. yılında iki önemli projeyi de hayata geçirecek. Yıldırım, yerli uydunun 2015'te uzaya fırlatılacağını, yerli uçağın 2023'ten önce yapılacağını söyledi.

Uçağa bindiğimde 28 yaşındaydım

Eskiden uçaklara zengin veya statü sahibi insanlar binerdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da "İlk uçağa bindiğimde 28 yaşındaydım. Mühendistim ve görevli olarak binmiştim." diyor. Bugün ise uçak fiyatları neredeyse otobüs seviyesine indi. Bu sayede hemen herkes uçakla tanıştı. Yıldırım, havayoluyla, 2003'te 34,4 milyon yolcu taşınırken, bu rakamın yıl sonunda 70 milyonu bulacağını bildiriyor. Kendi dönemlerinde 33 olan havaalanı sayısının da 46'ya çıktığını, yakında 6 havaalanı daha yapılacağını belirtiyor. "2009 yılında 41,2 milyon iç hat yolcusu taşıdık. Bu rakamla, İspanya ve İtalya'yı geride bıraktık. Avrupa'nın en fazla iç hat yolcu taşıyan ülkesi olduk. Ayrıca, Avrupa'da taşınan yolcu sayısı yüzde 3,1 oranında düşerken, Türkiye'de yüzde 7,6 oranında artı." şeklinde bilgiler de veriyor.

Alevîler seçimde AK Parti'ye oy verecek diye düşünüyorum

Binali Yıldırım'ın hayatının önemli bölümü Alevi vatandaşlarla iç içe geçmiş. O yüzden memleketindeki Alevilerle çok sıcak dostlukları bulunuyor. 12 Eylül referandumunda Alevilerin büyük çoğunluğu 'hayır' oyu kullanmıştı. Yıldırım, genel seçimlerde bu durumun değişeceği düşüncesinde. Gerekçesini ise şöyle açıklıyor: "Önümüzdeki seçimlerde insanlar körü körüne gönül bağlılığına değil, gördüklerine göre oy vermeye başlayacaklar. Günümüzde partiler birer dogma olmaktan çıkıyor. Oy tabanı değişken hale geldi. AK Parti kendi gücüyle bu referandumu aldı diyebilir miyiz? Mümkün değil. Vatandaşımız verilen mesajı inceledi; tarttı, ölçtü, biçti ona göre oyunu kullandı."

İnternete uyar-kaldır sistemi geliyor

YouTube gibi popüler sitelerin kapanmasıyla gündeme gelen internet güvenliğinde yeni bir adım atılıyor. Bakan Yıldırım, sitenin tamamen yasaklanması yerine zararlı olan içeriğin engelleneceği modelin hayata geçirileceğini söyledi. "Uyar-kaldır" adı verilen sistemle, yasa dışı yayın yapan site önce uyarılacak, daha sonra ise o içeriğe müdahale edilecek. Site kapatılmayacak.

ZAMAN

Anahtar Kelimeler:

Binali YıldırımUlaştırma Bakanlığı

22 Kasım 2010 - 11:05:12
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

14:48Gül öğretmenlerle öğle yemeği yiyecek
14:46Kılıçdaroğlu: Milletle ittifak yapacağız
14:27Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidecek
14:14Kılıçdaroğlu'ndan öğretmenlere mektup
14:03Kışanak: Baydemir istifa etmedi
13:33Öğretmenleri Gül ile gurur duyuyor
12:54Erdoğan: "Her yol mübah" fayda sağlamaz
12:54Çevre Bakanı, 32 bin kişiyle tokalaştı
12:27CHP Kadın Kolları Genel Başkanı değişti
12:10Kurtulmuş'dan seçim ittifakı açıklaması
11:55AK Parti grubu 21.30'da toplanacak
11:39Bahçeli: Hükümet NATO konusunda çelişkili!
11:36'Hükümet 8 yıllık süreyi iyi değerlendiremedi'
10:30CHP'li Tekin, Karaca'yı canlı yayında fırçaladı
09:13"NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir"
09:03Rahibe afişçisine disiplin işlemedi
22:10Türkiye'yi 8 yılda en saygın ülke haline getirdik
22:01Arınç: AB konusundaki fikirlerim değişti
20:59Bağış'tan soru ve eleştirilere yanıt
19:34Çiçek: MGSB, Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi
19:24Batum: Olağanüstü kurultay kararı yok
17:06Kılıç: Aydemir görevinin başında
16:32Bağış: Er veya geç AB'ye üye olacağız
16:30Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Belçika'da
16:11Erdoğan'a Lübnan'da "liderlik ödülü" verilecek
15:51Şehit ailelerinden Kılıçdaroğlu'na tepki
15:39CHP'li Özyürek: Tayyip Bey sağlam, düşmez
15:27Erdoğan rektörlerle buluşacak
14:34Davutoğlu: Türkiye'nin NATO'daki ağırlığı bilinir
14:25HAS Parti Büyük Kongre'ye hazır
Daha fazla haber göster
13:55Erdoğan: Şimdi de 'FATİH' adına taktılar
11:05Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama...
08:26İSRAİL'İN KALKANI DÜŞTÜ
21:39Davutoğlu, füze savunma sistemini görüştü
17:38Ülkücülere göre Bahçeli hiç samimi değil
17:15Deniz Baykal Samsun'da moral buldu
14:57"Aday mısınız" sorusuna Baykal'ın ilginç tepkisi
14:17Kılıçdaroğlu, Canseda'yı evinde ziyaret etti
12:11Deniz Baykal Giresun kalesini gezdi
09:54Ahmet Türk: CHP korkmazsa çok güçlenir
22:23Baykal: Başbakan önce Apo'nun hesabını versin
21:50Kılıçdaroğlu: Türkiye rayından çıktı
18:22"Sorunları çözmek bizim boynumuzun borcudur"
17:42Öcalan'la ilgili yazılanlar, o kesimin temennisidir
16:52"200'ü baraj ve gölet, 800 tesis tamamladık"
16:48"Geleceği siyasi istikrarla inşa edeceğiz"
16:44CHP'li Değer: BDP ile ittifaka sıcak bakılıyor
16:42"CHP'yi değiştirmek kimseye iyilik değildir"
15:24Baykal: İktidar hevesleri yanlışa sürükleyebilir
15:23Kılıçdaroğlu: Eski hapishane yıkılmayacak
15:20Kılıçdaroğlu Diyarbakırlı köfteciyle dertleşti
14:32Topçu'dan Pakistan'daki Türk okullarına övgü
13:15Kılıçdaroğlu, güvercin uçurdu
12:22Kılıçdaroğlu: CHP'nin kararını biz veririz
12:20Kılıçdaroğlu ''Reşo'' ile bayramlaştı
12:09AK Parti milletvekilleri, Kubat'ı dinledi
10:46Seçmen şeffaf sandıkla tanışacak
08:14Kadın vekiller de üslubunu bozuyor
18:41CHP'li Tekin gıybet ve dedikoduyu hatırlattı
17:07Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı aradı
14:40Erdoğan Kuş'un cenazesine katıldı
14:31Özdalga: Söylediklerimin arkasındayım
14:13"Füze kalkanı tarihi bir hata olur"
13:16Kılıçdaroğlu, açıklama yapıp dönecek
11:30Meclis'te iki yeni komisyon
09:24Bizde yetkiler belli, genel başkana kafa tutulamaz
23:51Kılıç: Seçimler AK Parti ile SP arasında geçecek
23:19AĞCA'NIN AVUKATINDAN KILIÇDAROĞLU'NA SORU
22:49Mustafa Kuş'un cenazesi Şanlıurfa'ya getirildi
19:52Erdoğan'ın hassasiyetini 'izmaritçiler' deldi
19:13CHP seçime kaç partiyle girecek?
18:43Çelik: Anadilinin bir olmasına gerek yok
18:42AK Partili Mustafa Kuş hayatını kaybetti
17:38ERBAKAN'DAN İLGİNÇ FÜZE KALKANI YORUMU
17:34Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu sert eleştirdi
16:21Çizgimiz belli Kuvayı Milliye'den geliyoruz
16:16Baykal: Durmak yok çok çalışacağız
21:04BDP ilk defa CHP'yi ziyaret etti
19:57DURMUŞ'UN BU SORUSU ZİYARETİ BİTİRDİ
18:54AK Parti heyeti BDP'yi ziyaret etti
18:47Ergin, memleketi Hatay'da bayramlaştı
18:13Kozan'da Ak Parti'ye yeni katılımlar
17:50Cindoruk: İşte laiklik tehlikede!
17:06Şandır'dan "dilini kopartırız" açıklaması
17:03Anadol: Füze kalkanı tehlikeye sokar
16:57Nihat Sargın hayatını kaybetti
16:49Eroğlu'ndan Afyon'a havaalanı müjdesi
16:48Yıldız: Nahoş görüntüler yoktu
16:32BAHÇELİ: BAŞÖRTÜSÜNE DESTEK VERİRİZ
16:10Atalay: Ana diller bizim kültürümüzün unsuru
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
PKK’yı Meclis çatısı altına kim taşır?
 
 
Ayhan BİLGEN
Seçim ekonomisi ve büyük kriz ihtimali
 
 
Bilal CAN
Islak Kırlangıç
 
 
Ercan AKSOY
İran’a özgürlük ne zaman gidecek?
 
 
Lütfi BERGEN
Çok hukuk ve Medine vesikası
 
 
Necmettin EVCİ
Hangisi gerici?
 
 
 
 
Polise askerlik yanında maaş müjdesi
 
Erdoğan: Şimdi de 'FATİH' adına taktılar
 
"Babanın cezası oğula kesilmez"
 
TSK'dan radikal "orduevi" kararı
 
Savcı Osman Şanal'dan kritik başvuru
 
 
 
 
 
 
 
"Özgürlük sadece senin için değil!"
(H. Spenser)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.463
1.478
 
 Euro
1.978 1.998
 
 Sterlin
2.307 2.365
 
 Altın
63.92 64.58
 
 IMKB
66187  
 
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir'...
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin diplomatik zaferidir. İsrail'in projesine karşı çıktık, rahatsız olmaları çok normal.'
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app