DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Pazartesi 6 EYLÜL 2010
MHP'nin kurucularından tarihî uyarı Erdoğan: Atılan adımlar darbecilere karşı Fransa'yı 95 - 77 yenen Türkiye çeyrek finalde Bono, Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek geçti BDP, Diyarbakır meydanını dolduramadı Sarıgül de oyunun rengini açıkladı Ongun'dan Bahçeli ve ekibine ilginç benzetme Voleybolda, Yunanistan'ı 3 - 1 mağlup ettik Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi TFF'den Arda ve Tuncay açıklaması habertaraf.com
 
 
 
MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Kadir Gecesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yargının ideolojik hale gelmesi bu adamın eseri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Laiklere ayar veriyorum
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsmet'in son vedası
 
 
Yeni Şafak
Dücane CÜNDİOĞLU
İki satırlık bir hikâye
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"Allah'a inandığım gibi inanıyorum demokrasi mücadelemize"
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yüksek yargı neden değişmeli?
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Afişi kim astı, çantayı kim aldı?
 
 
Zaman
Hilmi YAVUZ
Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın 'Muhalif'i mi, yoksa, 'Mefhum-u Muhalif'i mi?
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Ziyaretin anlamı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Aykırı ilahiyatçılar
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: Diyarbakır'a oy değil çözüm için geleceğim
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Pakistan'ı anlamak ve Tarık Ali
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Referandum tarihle ve gerçeklikle yüzleşme fırsatı sunuyor
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Karl Marks'ın saçları bir gecede ağardı
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İtiraz ediyorum Sayın Başbakan
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Şehzade Mustafa Olayı”nın aslı nedir?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Al sana Allianoi!
 
 
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Kılıçdaroğlu'na terlik atıldı
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu'na Adana mitingi esnasında bir kişi tarafından terlik atıldı. Olayı gören binlerce partili bu kişiyi linç etmeye kalkıştı.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti yöneticilerinin mağdur edebiyatı yaptığını öne sürerek, “Bunlar mağdur değil, mağrur. Şimdi zalim oldular. Anayasa’yı değiştirecekler, firavun olacaklar. Firavun olmalarına izin vermeyeceğiz” dedi. 

Adana'da yaklaşık 25 bin kişiye seslenen Kılıçdaroğlu’nun mitinginde yoğun ilgi nedeniyle izdiham yaşandı, CHP liderini koruyan polisler, partililer ve halkın ilgisinden dolayı kollarından uçururcasına kaldırarak Kılıçdaroğlu’nu platforma taşıdı. 

Mersin’deki mitinglerinin ardından karayoluyla Adana’ya geçen Kemal Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılan ‘Referanduma hayır mitingi’nde yaklaşık 25 bin kişiye hitap etti. Yoğun ilgi nedeniyle alana girişte Kılıçdaroğlu, zorlandı. Partililer ve vatandaşlar Kılıçdaroğlu’nun alana geldiğinin anons edilmesiyle birlikte kürsüye doğru yönelip, O’na dokunmaya çalıştı. Yaşanan izdiham sırasında bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi, izleyenler arasında bayılanlar oldu. Polisler de, izdihama yol açan ilgiyi fark edince CHP liderini, kollarından tutup, havada uçururcasına götürerek, platforma taşıdı. Kılıçdaroğlu’nun konuşması 45 dakika, mitingi izleyenlerin dağılışı ise 15 dakika sürdü.

Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye yüklenen Kılıçdaroğlu, halka karşı mağdur edebiyatı yapıldığını öne sürerek, “Mazlumun ahını birlikte alacağız. Bunlar getirdiler bir Anayasa referandumu önümüze. 12 Eylül’de gelecek. Bunlar ‘biz mağduruz’ deyip mağdur edebiyatı yaptılar. Mağdur edebiyatına inanıyor musunuz? Ben de inanmıyorum. Bunlar mağdur değil, bunlar mağrur, şimdi zalim oldular. Anayasa’yı değiştirecekler, firavun olacaklar. Firavun olmalarına izin veriyor musunuz? İzin vermeyeceğiz. Hakkı ve adaleti sağlayacağız” dedi.

BUKALEMUN YÖNTEMİ

Kürsüye çıktığında, “Allahınıza kurban” diye seslenen Kılıçdaroğlu, “Bizim elimizde Recep mitingleri gibi gül suyu dağıtacak, havayı serinletecek bir şeyimiz yok. Ama bizim yüreğimiz var. Yüreğimin serinliğini getirdim sizlere” dedi. Başbakan’ın dokunulmazlıkları kaldıracağına dair sözü bulunduğunu, ancak, bunu gerçekleştirmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Recep bey, dokunulmazlıkları kaldıracağım diye televizyon ekranlarında, miting meydanlarında defalarca söyledi. Kaldırdı mı dokunulmazlıkları? Buna bukalemun yöntemi denir. Bukalemun gibi şekil alır, milleti kandırırlar, din iman edebiyatı yaparlar. Bir bakarsınız hepsi köşeyi dönmüş. Bunların düzenini bozacağız, Recep beyden de hesap soracağız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, alandaki bir bisküvi reklamını andıran pankartı okuyup, “Güzel bir pankart var. Sandıkta oy çalar, sınavda soru çalar, istediği olursa geleceğimizi çalar. Kalpazan deyince akla, onun adı gelir. Bilin bakalım bu kimdir?” diye sorup, izleyenlerden ‘Recep. Recep. Recep...’ cevabını aldı.

‘BANAYASA’

Başka bir pankartı daha okuyan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güzel bir pankart var, ‘Bu anayasa değil, olsa olsa banayasa’ diyor. Recep beyin anayasasıdır o. Unutmayın o anayasayı. Biz yola çıkarken halka söz verdik. Halka yalan söylemeyeceğiz, kendimizi değil halkı düşüneceğiz. Halka hesap vermeyi namuslu görev kabul edeceğiz. Baskılara boyun eğmeyeceğiz, bütün baskıları, baskı yapanları afişe edip, alaşağı edeceğiz. Biz dedik ki, en büyük gücümüz halktır, tek desteğimiz halktır, gücümüzü halktan alacağız. Tek komutanımız olacak, o da halk diyeceğiz. Halk tek umudumuzdur, tek güvencemizdir diyeceğiz. Meydanda çok sayıda genç var. Umudum onlardadır, umudum gençlerdedir. 12 Eylül’ü şimdiki gençler hatırlamaz. 12 Eylül’ün acısını, zulmünü babaları çekti, 12 Eylül’de analar ağladı, fidanları dar ağacına astılar. 16 yaşındaki çocuğun yaşını büyütüp idam ettiler. Zulme hep beraber karşı çıkacağız ve 12 Eylül’de gençlere dediler ki, siz siyasetle uğraşmayın, siz siyasetin dışında kalın. Şimdi gençler ayaklandı, şimdi onlar yiğit oldular, siyasetin odağındalar, Türkiye’ye sahip çıkıyorlar. Adanalı (Allah’ına kadar hayır) diyor. Bunlar ‘12 Eylül darbecilerinden hesap soracağız’ dediler. Bunlar hesap sorabilir mi? Ben de biliyorum ki hesap soramazlar. O kadar ki, kendilerine muhtıra veren paşaya bile üstün hizmet madalyası verdiler. Bunlar iki yüzlü. Onun için söylüyorum. Bunlar Ahmet Arif’in dediği gibi, aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır. Bunları iyi tanıyacağız, iyi belleyeceğiz. Bunlar sizin aranıza gelince, vatandaşın arasına gelince din iman edebiyatı yaparlar, din, iman, Allah, peygamber, kuran. Bir bakarsınız bir de üst katları var bunların, oraya çıkarlar, han hamam edebiyatı yaparlar. Bu ikiliği ortadan kaldıracağız. Bunların gerçek yüzünü göstereceğiz. Herkesin inancına, etnik kimliğine saygılıyız. İnançlar ve etnik kimlik siyasetin konusu olmaz. Siyasetin konusu işsizliktir, yoksulluktur, yatağa aç giren çocuklara derman olmaktır, açlıktan bir yurttaşın ölmemesidir. Siyasetin konusu açlıktan böbreklerini satan vatandaşın olmamasıdır.”

Tekel işçilerinin kışın soğuğunda coplandığını, soğuk suya atıldığını, trafik kazasında yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Alın teriyle çalışan işçiye Recep bey dönüp, ‘Siz kul hakkı yiyorsunuz’ dedi mi demedi mi ? Onun için diyoruz ki bunlar alın terinin ne olduğunu bilmezler. İnsanı sömürürler, insanın duygularını, etnik kimliğini sömürürler. Sömürüye son diyeceğiz. Kendi anayasamızı kendimiz yapacağız. Özgür Türkiye için yapacağız bunu” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın 20 Ekim 2002’de Adana mitingindeki konuşmasını da hatırlatan Kılıçdaroğlu, “20 Ekim 2002’de Recep bey Adana’ya geliyor, çiftçiye, ‘sen 2 kilo pamuk satıyorsun bir litre mazot alıyorsun, bu insafsızlıktır’ diyor. Şimdi 2010. Çiftçi şimdi 3 kilo pamuk satıp bir litre mazot alıyor. Hangi yüzle milletin önüne çıkıp hangi yüzle oy istiyorsun. Recep bey bir şey daha söylemişti. Diyordu ki, ben çiftçinin kullandığı mazottaki ÖTV’yi kaldıracağım, mazot fiyatını yüzde 50 azaltacağım. Yaptı mı bunu? Yapmadı” diye konuştu.

ADANA’DA DA DAVETİNİ YİNELEDİ

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a televizyonda karşılaşma teklifini Adana’dan da yenileyerek, “Recep beye Anadolu kaplanlarının bir arada yaşadığı Adana’dan teklif ediyorum. Sen eğer yürekliysen, yaptığın işe güveniyorsan, Anayasaya güveniyorsan, adam gibi adamsan istediğin televizyon kanalında karşıma çıkarsın, seninle konuşuruz. Recep bey, televizyonda benim karşıma çıkmaya cesaret edebilir mi? Ben de biliyorum edemez, çünkü karşıma çıkacak adamda mangal gibi yürek olması lazım” dedi.

TELEFONDA ’İŞSİZİM’ DEYİN

Herkesin telefonlarının dinlendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Herkesin telefonlarını dinliyorlar. İnsanda biraz ahlak, insanlık olur. Vatandaş bağırıyor, ‘Açım, işsizim, yoksulum’ diyor. Onu dinlemiyor. Size benim tavsiyem, bundan sonra işsiz arkadaşlar telefonda konuşurken, önce işsiz olduklarını söylesinler, belki Recep bey duyar. Aynı zamanda şantajcı hükümet. ‘Evet oyu çıkmazsa yeşil kartınızı iptal edeceğim’ diyor. Şimdi de başımıza şantajcılar çıktı. Bunlardan hiç kimse korkmasın, halkın iktidarında halk için çalışıp halk için üreteceğiz” dedi.

TERLİK ATILDI

Akli dengesi bozuk olduğu önü sürülen bir kişi Kılıçdaroğlu’na doğru terlik fırlattı. Partililerin linç etmeye kalktığı kişiyi polis, alıp, alandan uzaklaştırdı. Bu sırada, Kılıçdaroğlu, kürsüden partilileri uyarıp, “Arkadaşlar. Hiç kimseye karışmayın, provokasyonlara gelmeyeceğiz. Bakın, iktidarda kalmak için bugün İstanbul’da da afişler asılmış. Sanki biz asmışız gibi provokasyonlara gelmeyeceğiz, oyuna gelmeyeceğiz. Bunlar iktidarda kalmak için her şeyi yaparlar, her şeyi göze alırlar. Azami sakin olacağız, düzgün olacağız, yürekli olacağız, onlara sandıkta hak ettikleri dersi vereceğiz biz” dedi. Bu sırada, mitinge katılanlar, terlik atanı protesto etti.

Bülent Ecevit’in posterinin de açıldığı miting sonunda, Kılıçdaroğlu’na CHP amblemli, üzerinde fotoğrafı bulunan pamuktan yapılmış el işlemesi yorgan ve kilim hediye edildi.

KİRVE OLDU

Kılıçdaroğlu, mitingden sonra Adana’nın merkez Çukurova İlçe Belediyesi tarafından organize edilen sünnet şölenine katılıp, kirvelik yaptı. Osman Yereşen Tesisleri’ndeki 500 çocuğun erkekliğe ilk adımı attığı sünnet şöleni ve iftar yemeğine katılan Kemal Kılıçdaroğlu, ikram edilen et kavurma, pirinç pilavı, mercimek çorbası ve baklava yedi. Yaklaşık 3 bin kişinin doldurduğu meydanda sünnet şöleninin hayırlı olmasını dileyip, halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, beraberindeki CHP kurmayları ve CHP’li Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan ile sünnet operasyonunun yapıldığı binaya geçti. Kılıçdaroğlu, burada 11 yaşındaki Murat Kılınç’a kirvelik yaptı. Kirve olduğu çocuğa çeyrek altın takıp, kol saati hediye eden Kılıçdaroğlu, salondaki diğer çocuklara da çeyrek altın ve hediyelerini verdi. Çocukların heyecanını yenmesi için sohbet eden Kılıçdaroğlu ile sünnet olacak çocukların aileleri hatıra fotoğrafı çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Kılıçdaroğlu, sünnet şöleninin yapıldığı tesisten parti otobüsüyle ayrıldı.

Vatan

3 Eylül 2010 - 08:46:05
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:40MHP'nin kurucularından tarihî uyarı
00:18Erdoğan: Atılan adımlar darbecilere karşı
19:16Başbakan Erdoğan'dan iddialara yanıt
18:03Sarıgül de oyunun rengini açıkladı
17:49Ongun'dan Bahçeli ve ekibine ilginç benzetme
17:42Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi
17:2940 yıllık partiliyi, bir hata için "provokatör" yaptı
16:55Kamer Genç'ten yine skandal sözler
16:49AKP'li Çelik'ten MHP'ye: Şerefiniz varsa ispatlayın
16:42Erdoğan, son miting için Kazlıçeşme'de
16:36Kavaf: Çocuk evi 180'den 2 bin 50'ye çıktı
16:35Tunç: Bu siyasi değil millî bir meseledir
16:25CHP mitingine koli koli yiyecek ve içecek geliyor
16:19"Büyükşehir uygulaması iptal edilsin"
15:33Afiş skandalına cevap Okay'dan geldi
15:31Şahin'den "Kara propaganda" uyarısı
15:25Akdağ: MHP döneminde bunları yapamazdım
15:21Aykut Edibali'ye çok kötü haber
15:11Elitaş'tan Avcı Kemal'a alaycı 'tank' göndermesi
14:26Erdoğan'dan İslam ülkelerine tepki
13:43CHP, Kadir Gecesi'ni bile 'hayır'a alet etti
13:39CHP neden "Hayır" diyor, işte kanıtı!
13:34Hayırcılar neden hırçın? Yıldız cevapladı...
13:04Şimşek Batman'da "evet"i anlattı
12:49Özhaseki: Bir evet çok şeyi değiştirir
12:36Yenilmez: Ordu'nun bir sözü olmalı
12:29Hasgür: Egemenlik milletin olacak
12:00Çağ Hukukçular Derneği 'evet' diyecek
11:54Gurbetçileri referandum heyecanı sardı
11:53Kılıçdaroğlu beklenen hamleyi yaptı
Daha fazla haber göster
11:25Maksat siyaset, bayram bahane!
11:00Demirtaş, Diyarbakır mitingine katılmayacak
10:38Çelik: Bir Allah'tan bir silleden korkarız
10:19MHP, genel affı "şu anda" düşünmüyor
10:08BTP'yi bırakan başkan 'evet' için çalışıyor
10:06AK Parti: Hesapsız bir harcamamız yok
08:41AB’den Kılıçdaroğlu’na: Delilik, saçma, çıldırmış!
08:20"Maneviyatsız saadet olmaz"
03:27CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti
03:21Kavaf'tan muhalefete Temel fıkrası
03:17MHP Genel Başkan adayı "EVET" dedi
01:53Çiçek'in güldüren benzetmesi
01:45Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?
01:43MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
01:33BASİAD: Vesayete karşı EVET
01:32Balıkesir'de Kamu-Sen üyeleri 'evet' diyecek
01:30Aydın: Evet çıkarsa şeffaf olmak zorunda
23:59Kılıçdaroğlu, yargıdaki skandala sahip çıktı!
20:38SP, ilk referandum mitingini düzenledi
19:28''Evet diyenler, neomandacılar''
19:27Erdoğan'dan yargıdaki ses kaydına sert tepki
17:57DP'den 7 bin kişi istifa etti
17:35Kılıçdaroğlu ''ezan''ı da şaşırdı!
17:33''Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz''
17:20Atalay'dan CHP'ye kampanya eleştirisi
17:06Başbakana meydan okur gibi yaptı
16:58Kılıçdaroğlu Baykal'ı henüz aramamış
16:49Kılıçdaroğlu medyanları dolduramıyor
16:41"Sivas Kongresi bayram olsun" teklifine karşı
16:31Erdoğan'ın Diyarbakır konuşmasına tam not
16:23Akdağ'dan Erzurum'da sosyal konut müjdesi
16:21CHP teravih saatinde propaganda yapınca...
16:20CHP'li Özbolat: 24 maddeye itirazımız yok
16:17Kimin eli kimin cebine belli değil!
16:13Af çatlağı büyüyor
16:06Eski Bakandan erken seçim kehaneti
16:04DSP'li belediyenin 'hayır' propagandası
15:49Başbakanın huzurunda AK Parti'ye bin kişi katıldı
15:47Akdağ: HSYK'nın halkın iradesine saygısı yok
15:24Bakan Şimşek’in eşi ameliyat oldu
15:14Erdoğan'a ''Özal'' suçlaması
15:10Baydemir: Boykot yüzde 51'in altına inerse...
14:28''ÖDP'den AK Parti'ye sabotaj''
14:08Hakim yapmadılar, 30 yıl sonra Adalet Bakanı oldu
14:02'Rahibe' benzetmeli afiş Diyarbakır'da da asılmış
13:38Demirtaş, Erdoğan'ı tur operatörüne benzetti
13:33Sivas'ta protokol krizi
12:39AK Parti gövde gösterisine hazırlanıyor
09:53Kendi afişinden bile AK Parti'yi sorumlu tuttu
09:30Kılıçdaroğlu: O tankın önüne ilk ben çıkacağım
09:04O da ne dediğini bilmiyor!
08:57Çarkların efendisi
08:50Darbe anayasası artık yok olmalı
08:32Memurlar "Evet"te kararlı
08:23MHP’ye “367” hatırlatması
08:12Bağış: Bu anayasa bize dar geliyor
02:05Dipçikli anayasanın ruhuna dokunulacak
01:03Bahçeli: Bir Milliyetçi EVET demez
00:43Erbakan: Paşalar o gün bana teşekkür etmişlerdi
00:23KPSS sorularını Nur cemaati mi sızdırdı?
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Erkeklerle ürkekleri seçim panayırında karıştırmayalım
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Müslümanın hayatında bilgisayar ve bir tebliğ aracı olarak internet
 
 
İlter SAĞIRSOY
Hakkında hırsızlık dosyası bulunan milletvekili kim?
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Sana şoförsün dediler, demokrasiyi çok gördüler…
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Mamak'ta C-3 Blok (2)
 
 
Selami SAYGIN
Hikmetyar'ın önünde kim diz çökmüş?
 
 
 
 
 
Kadir Geceniz mübarek olsun
 
Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi
 
Hayır için halk bunlarla korkutuluyor
 
Afişi yaptıran ve astıran tespit edildi
 
CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti
 
 
 
 
 
"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar..."

Kur'an-ı Kerim, Kadir Suresi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.335
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?...
 
Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportajı bugün köşesine taşıdı. KIııçdaroğlu, 'milliyetçi' Yeniçağ'a en hassas yerden yaklaştı. İşte o röportaj;
 
 
 
 
  CNN Türk'ün hangi muhabiri yuvaya döndü, hangisi yuvadan uçtu?  
 
 
 
  Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlık tarihinin anlatılacağı 'Muhteşem Yüzyıl' isimli dizide Hürrem Sultan rolü için uygun birisi bir türlü bulunamıyor.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app