DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 67.10 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
Korucular Roj TV davasında ifade verdi Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR Davutoğlu'ndan manama'dan iran mesajı Açlık sınırı 926 lira Ege'de 4,3'lük deprem Petrol fiyatları rekora koşuyor Kılıçdaroğlu "İsrail yaklaşımını" takdir etti KILIÇDAROĞLU'NA "ÇAPSIZ" İMASI VEDAT ALİ ÖZIŞIK CEZAEVİNDE habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar ASLANOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Alper GÜRKAN
 
Sami NOGAY
 
Emre AKÖZ
 
Mehmet Ali BİRAND
 
 
 
Casablanka, Touraine ve La marseillaiese

Gökçen GÖKSAL
 
 
Fransız sosyolog Alain Touraine tüm dünyada görüşlerine itibar edilen bir düşünür. Bu yüzden tespit ve tercihlerinin, yön tayin edici bir özelliği var. Touraine'nin kısa bir süre önce çok önemli bir röportajı yayınlandı. Touraine'nin 'Türkiye Üzerine Tezler'ini bir kenara bırakırsak, Avrupa'nın geleceği, toplumsal yapıların dönüşümü, ekonomik krizler ve uluslararası ilişkiler alanında yaşananlar hakkında söylediklerinin altı çizilmesi gerekiyor.

Touraine'nin tespitlerinden en can alıcı olanlardan biri 'Batı'da toplum öldü, tam bir boşluk içindeyiz' 'Değer yargıları ortadan kalktı' 'Her zaman için "iyi"nin ve "kötü"nün bir tanımı; toplumsalın üzerinde olan ve toplumsala hükmeden bir ölçüt vardı. Bu ortadan kalktı.' Bütün bunlar bir durum tesbiti. Touraine içerden biri ama dışardan bakınca da bu durum ana hatlarıyla böyle gözüküyor.

XVI. Bendictus'un Avrupa'ya sık sık yaptığı Hıristiyan köklerinize dönün çağrısı ve en son İspanya'da değindikleri, bu çöküşün bir diğer göstergesi.

Tabi Touraine bu tesbiti yaparken, sadece dini değerleri kast etmiyor, politika, sanat, edebiyat, iktisat hepsi bunun içinde. Ve ardından ekliyor Touraine 'Avrupa ve Avrupalı dedikleri şey zaten artık neredeyse kalmadı'  'Şu an Batı'nın modelleri zayıflıyor, parçalanıyor ve karşı modellerin ortaya çıktığı da söylenemez.' Touraine'nin söylediklerini yan yana getirdiğimiz zaman daha net bir tablo çıkıyor karşımıza. Bu tabloyu görmek lazım... Hepimizin içinde olduğu bir tablo bu... Touraine ardından ekliyor "Ben, evrensel ve yerel unsurlardan bir bileşim yaratılmasına ileri adım diyorum". Benim uzun süreden beri üzerinde durduğum husus da işte bu. Daha da duracağa benziyoruz. İnsanlığın ortak geleceğini belirleyecek olan da ortak değerler kümesi...

Yönetmenliğini Michael Curtiz'in yaptığı Casablanca (Kazablanka) filmini birçoğumuzun hâlâ hatırında olduğunu düşünüyorum. Film II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir aşk hikayesini konu alır. Alman toplama kampından kaçan Çek direniş örgütü lideri Victor Lazlow, Casablanca'ya gelir. Casablanca o yıllarda Fransızların elindedir. Victor'un amacı buradan Lizbon'a, oradan da ABD'ye iltica etmektir. Ama işler umduğu gibi gitmez. Olaylar bu minvalde devam eder. Dönemin en meşhur gece kulübü Casablanca'dır. Anlatacağım sahne bu gece kulübünde cereyan eder. Alman subaylar kulüpte her birlikte eğlenmekte ve Almanca marşlar söylemektedir. Kulüpte bulunanlar bu durumdan hayli rahatsızdırlar ama bunu belli etmezler.

Yüksek sesle söylenen marşlar kulübün sahibi Rick'in odasına kadar gider. Rick'in yanında Çek direnişçi Victor vardır. Bu durumdan rahatsız olan Victor derhal içeriye döner ve bezgin bir halde Almanları dinleyen orkestraya döner. "La marseillaise" 'Fransız Ulusal Marşı' diyerek Fransız ulusal marşını çalmalarını ister. Ve işte o andan itibaren içerdeki hava değişir. Herkes bir anda ayağa kalkar kimi coşkuyla kimi gözyaşları içinde  'La marseillaise' söyler. Öyle ki Almanlar susarak yerlerine oturmak zorunda kalır. "La marseillaise"* bugün bir değer olarak dünyanın her yerinde saygınlıkla söylenir. Tıpkı o sahne de olduğu gibi. Çünkü öncesi Fransız Devrimi'dir. İnsanlığın ortak değerlerini temsil ettiğine inanılır.

Bu ve benzer değerler insanları bir arada tutan harçtır. Eğer siz bu değerlere savaş açarsanız, küçümserseniz, beğenmediğiniz bu değerleri kaldırmak adına ipe sapa gelmez teori ve bilgilerle işi geçiştirmeye kalkarsanız o zaman yaşanacak trajedilere hazırlıklı olmanız gerekir. İnsanoğlunun bugüne kadar var ettiği değerler silsilesinde milyonlarca insanın kanı ve gözyaşı vardır.

Modernizm adına bu ve benzer değerleri tahrip etmek, yok etmeye çalışmak son derece yanlış bir tutumdur. Daha da üzüntü verici yeni bir önerme sunulamamasıdır. Bu gidişata karşı insanoğlunun ayağa kalkma zamanı gelmiştir. Tıpkı Casablanka'da olduğu gibi hep bir ağızdan, tek yürek olarak.

* 'La marseillaise' 1795 yılında ulusal marş ilan edilmiştir.

 
3 Aralık 2010 - 09:38:07
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.61 67.10
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app