DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 67.10 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
Korucular Roj TV davasında ifade verdi Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR Davutoğlu'ndan manama'dan iran mesajı Açlık sınırı 926 lira Ege'de 4,3'lük deprem Petrol fiyatları rekora koşuyor Kılıçdaroğlu "İsrail yaklaşımını" takdir etti KILIÇDAROĞLU'NA "ÇAPSIZ" İMASI VEDAT ALİ ÖZIŞIK CEZAEVİNDE habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar ASLANOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Alper GÜRKAN
 
Sami NOGAY
 
Emre AKÖZ
 
Mehmet Ali BİRAND
 
 
 
Amerika WikiLeaks'e nasıl kefil oldu?

Adem Yavuz ARSLAN
[email protected]ün.com.tr
 
 
WikiLeaks skandalı gündemdeki yerini koruyor.

Siteden sızan yeni bilgiler var. Dolayısıyla da yeni polemikler, yeni tartışma konuları çıkıyor. Ayrıca, 251 bin belge olduğunu düşünürsek daha çok tartışacağımız da kesin.

Şu anki tablo itibarıyla iddialı şeyler söylemek zor.

Fakat yaşanmış tecrübeler, ortaya dökülen bilgiler ve ülkelerin geliştirdikleri söylemler üzerinden bakarsak şüpheci olmak gerekiyor.

Zaten Ankara'nın havası da bu yönde.

Cumhurbaşkanı'ndan Başbakan'a, ilgili bakanlara kadar herkes ihtiyatlı. Hatta Cumhurbaşkanı Gül çok net bir ifadeyle 'kimse bu tuzağa düşmesin' dedi.

Yönetim kademesindeki isimlerin 'ortak söylemi' dikkat çekici.

Oysa siyaseten kullanabilecekleri veriler de var. Fakat Erdoğan ve kabinesi 'bizden uzak olsunlar' tavrı sergiliyor.

Bu tavrın arkasında da muhtelif değerlendirmeler yatıyor. Kapalı kapılar ardında yapılan analizlerde sürecin riskleri değerlendirildi.

Öncelikle WikiLeaks olayının bizzat kendisine şüpheci yaklaşıyor başkent bürokrasisi. Eşcinsel bir asker, komutanına kızdığı için yüz binlerce belgeyi Lady Gaga CD'sine koyuyor ve bunu Julian Assange'a ulaştırıyor. Nasıl oluyorsa bu sürede kimse fark etmiyor. Üstelik de Amerika bu siteyi engelleyemiyor!

Bu durumda en basitinden 'WikiLeaks'ciler dumanla mı haberleşiyorlar' sorusu akla geliyor.

Sonuçta bu site bir şekilde server'a bağlı ve internet hatlarını kullanıyor. 'Sığınaktaki ulaşılamaz merkez'in de mizah unsuru olmanın ötesinde bir karşılığı yok.

Ayrıca şu ana kadar yaşananlar da fazlasıyla şüpheli. Sanki 'iyi kurgulanmış bir operasyon' var.

Belgeler yayınlanmadan önce çok ciddi bir medya planlamasıyla önemli bilgilerin sızacağı kampanyası yapıldı. Böylece yazışmaların etki alanı genişletildi ve herkesin yayınlara odaklanması sağlandı.

Belgelerin daha yüzde 1'i yayınlandığı halde Amerika Dışişleri Bakanı 'Maalesef doğru' dedi. Böylece Amerika sonradan gelecek belgelerle ilgili de doğruluk sağlaması yapmış oldu. Bir nevi ABD WikiLeaks'e kefil oldu.

Bu durumda 'Amerika ne tür belgeler çıkacağını nereden biliyor' sorusu akla geliyor.

Hatırlayalım, ABD Irak Savaşı'nda elindeki istihbarat raporlarının doğruluğunu iddia etmiş ancak sonradan bunların gerçek olmadığını itiraf etmişti. Bu tecrübeye sahip bir Dışişleri bürokrasisinin elinde olmayan, üstelik sızma belgeler hakkında 'doğrudur' tavrı takınması 'diplomatik akla' da aykırı bir durum.

Ayrıca WikiLeaks daha önce de Amerika karşıtı bilgiler sızdırarak operasyonun bu ayağına zemin hazırladı. Böylece tüm dünyada 'Amerikan karşıtı bir site' olarak bilindi. Yani resim tamamlanmış oldu.

Türkiye ile ilgili sızdırılan ilk belgelerde Ak Parti lehine ifadelerin olması da dikkat çekici. Böylece hükümetin 'üzerine atlaması' planlanmış olabilir.

Ayrıca, İsrail politikaları açısından sorun oluşturmayan magazinsel ve özel yaşama ait bilgiler sızdırılmış. Ancak özellikle Türkiye ve Ortadoğu'ya ilişkin bilgiler daha 'operasyonel.'

Bu arada not edelim. Özellikle son 5 yıldır ülke içi istikrarsızlaştırma çalışmalarında başarılı olunmadı. Darbe çalışmaları, kapatma davası, ekonomik istikrarsızlaştırma çalışmaları amaca ulaşmadı. Kılıçdaroğlu'nun 'çaldılar çırptılar' söylemi de işe yaramadı.

Fakat kabul etmek gerekir ki bu süreçte yurtdışından gelecek 'yolsuzluk skandalları' çok daha etkili olacaktır. Doğru ya da yanlış olması önemli değil.

Deniz Feneri tartışmalarının geldiği politik atmosfer herkesin malumu.

Böyle olunca Amerikan belgelerinde yer alan skandal ifadeler ister istemez iç politikayı etkiler.

Bütün olarak baktığımızda İsrail'in aleyhine ve Amerika'yı zorda bırakacak hiçbir belgenin olmaması, ortaya dökülenlerin Türkiye'nin hem iç hem de komşularıyla ilişkilerini derinden etkileyecek materyaller içermesi WikiLeaks'ın basit bir internet korsanlığının ötesinde olduğu şüphesi uyandırıyor.

Ortaya dökülecek belgeler bu kanıyı değiştirebilir ama Ankara'nın şu anki havası böyle.

 
3 Aralık 2010 - 09:12:26
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.61 67.10
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app