DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
İspanya'da hava sahası yeniden açıldı REKTÖR BULUŞMASI ZORUNA GİTTİ! Rektörler, Erdoğan ile buluşmadan memnun Galatasaray Cafe Crown: 61 - Banvit: 52 Hristofyas ayda 2-3 kez gizlice İngiltereye gidiyor Göz protezlerinin bedeli devletten WikiLeaks'in bağış hesabı kapatıldı Antalya BB: 77 - Fenerbahçe Ülker: 89 Başbakan'ın rektörlerle buluşması sona erdi Erdoğan, gençlerle buluşacak habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Kürşad ATALAR
 
Sami NOGAY
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Davutoğlu’nu harcamak

Ardan ZENTÜRK
 
 
Döndüm, baktım tarihin raflarına. Osmanlı, ilk Washington Büyükelçisi Black Bey’i 28 Ağustos 1867 tarihinde atamış. Ama asıl ünlü olanı hemen arkasından gelen Aristaki Bey. 10 yıl görev yapmış. Bu önemli başkentte 10 yıl görev yaparak kendi çapında rekor kıran iki büyükelçimiz var: Mehmet Münir Ertegün ve Şükrü Elekdağ.

Elekdağ görevi 1979’da almış, 1989’de bırakmış. Yani, 12 Eylül 1980 darbesi döneminin tamamında “stratejik ortak” Amerika’nın başkentinde görevli!.. Şimdi CHP milletvekili.

1924 doğumlu Şükrü Elekdağ’dan 3 yaş küçük İlter Türkmen’in de çok parlak bir hariciye kariyeri var. En önemli özelliği, 12 Eylül darbesi sonrasında kurulan Bülend Ulusu kabinesinde dışişleri bakanı sıfatıyla yer alması...

Yani... İlter Türkmen, bir askeri darbenin uluslararası camiada meşruiyeti için çaba harcarken, kuşkusuz, en büyük desteği dönemin Washington büyükelçisi Elekdağ’dan almış.

Bu iki ismin, Cüneyt Özdemir’in CNN-Türk’teki programında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu tartışmasını izlemek hayli ilginçti: Elekdağ, sıradan bir Amerikan büyükelçilik raporuna dayanarak, Amerika’nın Davutoğlu’nu “tehlikeli” bulduğunu belirterek, Türk dışişlerinin bu bakanla daha fazla yürümemesi gerektiğini savundu! Türkmen ise “Amerikalı bir büyükelçi böyle söyledi diye kendi dışişleri bakanımı mı harcayacağım” diyerek müdahalede bulundu.

Elekdağ’ın 10 yıl boyunca kaldığı Washington’da Türkiye’nin çıkarlarını da hangi pencereden bakarak savunduğunu üç aşağı-beş yukarı anlamış olduk. Belli ki, Soğuk Savaş yıllarının önce Amerika haklıdır, sonra kendimize bakarız diyen mantığı ortadaydı.

Hedefteki adam: Davutoğlu

Aslında Elekdağ’ın yaklaşımıyla, “Washington’un nabzını taşıyorum” diyerek fırtınalar kopartan Mehmet Ali Birand’ın yaklaşımı arasında büyük bir fark yok: Her ikisi de, güçlü lobilerin seslerini dinleyip, aktarıyor. Birand’ın “Amerika, Davutoğlu’nun politikaları nedeniyle Türkiye’yi silmiş!” iddiasıyla, “Hemen dışişleri bakanını değiştirelim” diyen Elekdağ mantığının arasında bir fark yok.

WikiLeaks belgelerinin ortaya koyduğu gerçek, İsrail, Washington’daki Yahudi lobisi, Cumhuriyetçi Parti bünyesindeki neo-conlar, Pentagon’daki şahinler ve Amerikan savaş lobisinin Davutoğlu’nu “tehlikeli” buldukları yönünde.

Berbat  bir koalisyon bu, ve ne yazık ki, Türkiye’nin içinden önemli yandaşlar da bulabiliyor!..

Ortadoğu’nun sert iklimi

Eğer bu ülkenin dışişleri bakanı emperyal bir devletin sızan tüm belgelerinde endişe kaynağı olarak görülüyorsa,
bu, doğru yolda olduğunu gösteren en önemli delildir.

Ortaya çıkanlara bakar mısınız...

Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri başta önde gelen tüm Arap ülkeleri, Amerika’ya İran’ı vurması için baskı yapmış...

Meğer İsrail’in, pek çok Arap rejimi ile perde arkası harika ilişkileri varmış...

İsrail, Gazze saldırısı öncesinde Mısır ve El-Fetih’e “gelin bu işi beraber yapalım” mesajı iletmiş, onlar katılmamış ama saldırının olacağını da kimseye söylememişler...

Böyle bir zeminde Türkiye’nin ortaya özü-sözü bir devlet olarak çıkması anlamlıdır. Demek bu ülkenin diplomasisi, kapalı kapılar ardında ne konuşuyorsa, dışarıda da onu konuşuyor. Bu diplomatik stratejinin barış hedefli olması ise Türkiye’yi savaş yanlılarının gözünde tehlikeli noktaya sürüklüyor.

WikiLeaks’in ortalığı karıştıran toz-dumanından Türkiye’nin hissesine düşen budur ve iyidir.Tahran’daki ‘terörist’ kim?

İran’ın başkentinin orta yeri... İki nükleer fizikçi bombalı saldırıya uğruyor, biri ölüyor, diğeri ağır yaralı. Bu yılın başında yine Tahran’da bir nükleer fizikçi daha öldürülmüştü! Yani, birileri bir ülkenin önde gelen beyinlerini öldürmeye başlamış durumda. Aynı iş, bir başka ülkenin, mesela İsrail’in başına gelse, dünya medyasında ne tür yorumlar ile karşılaşırdık? İranlı bilim adamının belli ki canı ucuz... Onları öldüren teröristler ise gölgeler içinde, kolay saklanıyor. WikiLeaks bu işle de ilgilense?..

 
2 Aralık 2010 - 10:47:45
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app