DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
KILIÇDAROĞLU'NUN KAMERA KAZASI Öğrencilerle polis arasında gerginlik Haberal'ın avukatları sızdıranın peşinde! Kurtulmuş: Kemal Türker dosyası Türkiye'nin ayıbı Erdoğan'dan rektörlere başörtüsü sitemi İsrail'deki yangında nargile şüphesi Trafik kazası: Yaralı asker şehit oldu Korucular Roj TV davasında ifade verdi Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Alper GÜRKAN
 
Sami NOGAY
 
Kürşad ATALAR
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Hile bizi arkadan dostluğa itiyor

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Wikileaks  belgeleri belli bir amaca hizmet etmek için yayınlandı. Bu belgelerde özellikle İslâm coğrafyasındaki devletleri birbirine düşürme amacı güdüldüğü hemen fark ediliyor. Devlet terörünü egemenlik tarzına dönüştürmüş İsrail’den neredeyse tek kelime edilmiyor. Bu bile belgelerin, belli merkezlerin süzeğinden geçirilerek, belli bir kasıtla yayınlandığının kanıtı.

Ne olursa olsun gözetrilen amaç hasıl olmamıştır. Belgeler başta ABD’nin derin güçlerinin elinde patlamıştır. Asıl sıkıntıya girecek olan ABD ve onun koşulsuz desteklediği İsrail olacaktır. Bu belgeler İslâm coğrafyasını, özellikle Türkiye’yi onların nasıl gördüklerini, Türkiye üzerindeki planlarını ele vermiştir. Bu olayın bir yönü. Bizim açımızdan en önemli yönü.

Bundan sonra ABD ne yaparsa yapsın itimat telkin edemeyecektir. Karıştırmak istediği ülkeler nezdinde inandırıcılığını kaybetmiştir. Her yerde kaygıyla, kuşkuyla karşılanacaktır. Sağlıklı ilişkiler kurma imkânını yitirmiştir. ABD’yi bekleyen en büyük sıkıntı işte budur. Sözünü dinletemeyen, itimat veremeyen bir devlet süper güç olma iddiasını nasıl devam ettirecektir, önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Bana göre bunun imkânı yoktur. İtibar ve güvenilirlik bir ülkenin en öncelikli gücüdür.

Gözümüzde büyüttüğümüz ABD balonu sönmüştür. Düz bir mantıkla olaya yaklaştığımızda karşımızda kendi belgelerine bile sahip çıkamayan bir süper güç vardır artık. Siber teknoloji ve korumasının ne kadar zayıf olduğu anlaşılmıştır. İster olaya böyle bakalım, ister yapılanların programlanmış bir kurgu olduğunu düşünelim, ABD ve onunla özdeşen güçler, kaybetmişlerdir.

Bize gelince, izlediğimiz politikanın genel anlamda doğruluğu ve aynı istikamette yılmadan yürümemiz gerektiği gerçeği, bir kez daha anlaşılmıştır. Belgeler Türkiye’yi küçültmemiş, daha da büyütmüştür. O büyüklük sebebi iledir ki, bir yandan yüzümüze gülerlerken arkadan bizi engellemenin hesabı içine girmişlerdir. İsrail’in Türkiye’de orduyu harekete geçirerek yapılacak darbeyi desteklediği, bilinmeyen bir sır değildi. Ama işte artık herkes birinci ağızdan duysun öğrensin. Darbe heveslilerinin kimin arzularına hizmet ettiği anlaşılsın. Böyle bir beklenti içine girdiklerine göre demek ki, ordu içinde güvendikleri, ilişki içinde oldukları adamları vardı(r). Bunlar kimlerdi, kimlerdir? Askeri ve siyasi otoriteler bu konunun üzerine gitmelidir.  28 Şubat postmodern darbesinden Balyoz planlarına kadar, kimi hain, karanlık süreçler içinde kendini gizleyemeyen bazı ilişkiler zaten bilinmektedir. Belgeler global 28 Şubatçıların ipliğini pazara çıkarmıştır.

Yine de bu belgeleri gereğinden fazla önemsemek doğru olmaz. Yayınlanan bilgilerin birçoğunun yalan, yanlış olduğu da anlaşılmıştır. Baştan da dediğimiz gibi akıllarınca ortalığı iyice karıştırmak, bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Ahlaksızca komplolardan, şantajlardan medet umduklarına göre içine düştükleri çaresizliğin boyutlarını anlayın. Malumu ilam da olsa bizim için iyi oldu. Onlar bir şer murad ettiler. Allah onu hayra tebdil etti. Siyasetçimizden, aydınımıza, her bir insanımıza kadar yeniden uyanan şuur daha da berraklaşarak, çizgimizi, güvenimizi netleştirecektir. Şuurumuz, şuuraltımız güncellenecektir.

Bizim için önemli olan başka bir husus, Türkiye üzerinde(n) emelleri olanların şuuraltılarının, zihinlerinin gerisinde barındırdıkları düşüncenin açığa çıkmasıdır. O nedenle hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kendi açımızdan işler daha da yoluna girecektir. Yolumuz daha da açılmıştır. Karşı taraf ne kadar bulanık, gizli niyetler taşırsa taşısın ilişkiler daha da netleşecektir. Belki bu vesileyle bölge ülkeleri başta olmak üzere karşılıklı ilişkiler daha açık, daha dostane sürecektir. Belki bizi birbirimize yaklaştıracak sonuçlar vereceğini düşündüğüm bu sızdırmaları için onlara teşekkür bile edebiliriz. Bazen bir tokat uyandırır insanı. Bazen bir ihanet, bir aldatma. Tıpkı sevgi gibi, dostluk gibi. Bir büyük hile, bir büyük aldatma bizi büyük dostluklara mı itiyor desiniz?

Biz düşmanımıza bile ahlaksızca, fütursuzca davranmayacak kadar ilkeliyizdir. Savaşırken bile düşmanımız gibi davranamayız. Değerlerimiz buna izin vermez. Erdem ve doğruluk görülmez zırhıdır varlığımızın. Onun için bir zarar veremeyeceksiniz. Bizde iyiliklerin karşılığında iyilik; saygının, hürmetin karşılığında saygı ve hürmet vardır. Kötülüklerin karşısında ise sadece adalet!

 
1 Aralık 2010 - 00:01:05
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app