DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
Seçim çalışmalarını Trabzon'dan başlattı Konya'da yanmış kadın cesedi bulundu DERBİ MAÇTA OLAY: 17 FUTBOLCU HASTANELİK OLDU 'Kılıçdaroğlu'nun yoldaş demesine irkildim' 'İki dil sorunu demokratik özerklikle çözülür'  Asker ziyareti acıya dönüştü: 2 ölü, 7 yaralı Pınar Karşıyaka maça altyapı oyuncularıyla çıktı Devletin zirvesini koruyacak Kamer Genç, Genel Kurul'u karıştırdı Bu bütçe milletin derdine derman olmaz habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Mobbing!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Fethullah Gülen ve yalancı tanıklık
 
 
Zaman
Ahmet TEZCAN
Elif Şafak, Komser Necati'yi nasıl çıldırttı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Beyaz Türk neden sevmez Menderes’i, Özal’ı ve Erdoğan’ı!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Evine hoş geldin Mavi Marmara
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Davutoğlu yılı
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Gardaş nereye?
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
AB'de din temsilcileri
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bir kitapta bin tane hikmet bulabilirsiniz
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Ordumuz ve İslam
 
 
Habertürk
Murat BARDAKÇI
Noel-i şerîfiniz hayırlı olsun ey cemâat!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
3 paşa kördüğüm
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Hayrettin KARAMAN
 
Hasan Celal GÜZEL
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Dündar'ın "CIA ajanı" trajedi çıktı
 
 
 
MİT'çi 'başkan' Nuri Gündeş'e atfen "CIA ajanları öğretmen maskesiyle görev yapıyor" iddiası tam bir istihbaratçı trajedisi çıktı. Can Dündar'ın Gündeş'ten aktardığı toplantıyı takip eden tek gazeteci Ahmet Ünal konuyu Habertaraf için yazdı.
 
Vah Zavallı İstihbaratçı Vah!

Adam öğütme mekanizması var gücüyle çalışıyor. İçimizden birinin toplumun bütün kesimleri tarafından kabullenilmesi mümkün olmuyor. Her ne zaman bir insan veya kurum parlayarak toplumun beğenisini kazansa tehlike çanları da eşzamanlı çalmaya başlıyor. Sanki birileri bizi paranoyaklaştırmaya çalışıyor.

Türk milletinin en bariz özelliği, dışarıdan yıkılmasının imkansızlığıdır herhalde. Ancak içimize bir kez nifak soktular mı, sormayın. Kardeş kavgalarımız, araştırmacılar için ne kadar da zengin bir kaynak! Oğuz destanı, Manas destanı…

“Adam yamyamları”nın hedefinin Fethullah Gülen olduğunu 1990’lı yılların sonunda Zaman’da birçok kez yazdım. Tam da, terörün halkı bıktırdığı, enflasyonun azdığı, koalisyonların birbirinin ardı sıra kurulup bozulduğu, 28 Şubat’ın en soğuk rüzgarlarının estiği, birbiri ardına “irtica hortluyor” türü BÇG raporlarının gazete manşetlerine taşındığı ve sonuçta, “Bizden adam çıkmaz” diye düşünülen zamanlarda… Şu satırlar o günlere ait:

“Gülen’in şu meşhur raporlarda nelerle itham edildiğine bakın. MEB’in 1997’de düzenlediği, “Yurtdışında Açılan Özel Eğitim Kurumları Temsilcileri Toplantısında”, temsilcilerin, “Özbekistan’da Amerikalı öğretmenlere diplomat statüsü veriliyor. Hükümetimiz de girişimde bulunarak aynı ayrıcalıktan bizi de yararlandırabilir mi?” şeklindeki talebi Amerikalıların kendi okullarını açtıkları bilinmediğinden raporlara şöyle geçiriliyor:

“... ‘ABD Dostluk Köprüsü’ altında Özbekistan’a yolladığı 70 öğretmene diplomatik statü kazandırmış, kırmızı ve yeşil pasaport verdirtmiştir.” Oysa belge olarak gösterilen kitapçığı okusalar, Özbekistan’daki Türk okullarında Amerikalı öğretmen bulunmadığını öğrenebilirlerdi.” (Zaman Gazetesi, Maarifname, 25 Haziran 1999)

Bizim o gün yazdığımız raporun sahibi 13 yıl sonra ortaya çıktı. Can Dündar, 21 Aralık 2010’da, 85 yaşında anılarını kaleme alan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı da yapmış eski istihbaratçı Osman Nuri Gündeş’den bir alıntı yaptı. “İhtilallerin ve Anarşinin Yakın Tanığı” adıyla yayınlanan kitabında Gündeş “Fethullah Gülen gerçeği” ara başlığı altında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın, “cemaatin faaliyetlerini Rusya’ya yönlendirdiğini” savunuyor:

“Gülen cemaati tarafından özellikle de Türk cumhuriyetlerinde açılan okullarda diplomatik pasaportlu Amerikalı CIA ajanları ‘İngilizce öğretmeni’ diye barındırılıyor. Bu işbirliği, Türkiye’de yapılan üst düzey resmi bir toplantıda, bizzat Fethullahçı okul yöneticisi tarafından itiraf edildi. Toplantıda MİT temsilcisi de bulunduğu halde, olay karşısında sessiz kalındı. Durum, devletin resmi olarak yayımladığı kitapla da belgelendi.”

Toplantıyı izleyen tek muhabir maalesef bendim. İlki 1995’de 21 ülkeden gelen temsilcilerle yapılan 3-5 Mart 1997 ikinci toplantıya 56 ülkeden katılım sağlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürlüğü’nün evsahipliğinde Ankara’da düzenlenen ikinci ve son toplantının konusu “Yurtdışında açılan Türk okullarının sorunları” idi. Toplantıya Bakanlığın üst düzey bürokratlarının yanısıra, Başbakanlık’tan, MİT’ten, Dışişleri Bakanlığı’ndan temsilciler ve yurtdışında açılan okul açanlar ve bu okulların yöneticileri de katılıyordu. Gündeş yalan yanlış bilgiler sıraladıktan sonra şu sonuca varıyor:

“ABD, ‘dostluk köprüsü’ adı altında getirdikleri 70 kişilik öğretmen grubuna diplomatik statü kazandırmış. Özbekistan’da diplomatik pasaportla bulunan ABD’li öğretmenlerin çoğu, Gülen cemaatinin okullarında çalışmaktadır. ‘İngilizce dil öğretmeni’ olarak gözükmekte iseler de esasen Amerikan Gizli Servisi’nin güdümünde görev yaptıkları ve çalıştıkları ülkelerde Pentagon’da üretilen Amerikan politikalarının uygulamasının baş ajanları görevlerini sürdürmektedirler. Onların İngilizce hocalığı sadece maske görevleridir. Örneğin Kırgızistan’da da 60 kadar Amerikalı ‘öğretmen’ vardır.”

Neresini, hangi satırını düzelteceğimi bilemiyorum. Özbekistan’da neler olup bittiğinden habersiz olabilir ama Ankara’daki bir toplantıya hiç olmazsa duyduklarını doğru dürüst anlayacak bir istihbaratçı gönderilemez miydi? Gerçi, Gündeş o tarihte yine kendi kurumu tarafından hazırlanan 1. MİT Raporunda mafyayla ilişkisi olduğu ileri sürülerek MİT’ten ayrılmış ve Başbakan Tansu Çiller’in İstihbarat Başdanışmanı ünvanıyla görev yapıyordu. Kitapta kendisinden ‘Başkan’ diye söz eden Gündeş’in anılarında dönemindeki önemli cinayetleri aydınlatacak bilgi vermediğini, kitabın yazım ve dizgi hataları ile dolu olduğunu ve yanlış fotolar basıldığını Can Dündar da belirtiyor.

İSTİHBARAT NİÇİN SESSİZ KALDI?

Yaklaşık yüz kişinin bulunduğu bir toplantıda konuşulanları bu kadar çarpıtmak asparagas gazetecilerini bile fazlasıyla aşar! Gerçekleri sadece bir dezenformatör bu denli çarptırabilirdi. ‘Haberci’ sonunda mahcup olacağı, belki de işten atılacağı için en azından araya doğru birkaç laf sıkıştırırdı. Anlaşılan not tutan istihbaratçının böyle bir denetim korkusu yok! Ya bu raporu basına sızdırana ne demeli? Türkiye için hayati bir konuda dehşetli bir iddia ortaya atılıyor ve bizim milli istihbarat yetkililerimiz bunun üzerine yatıyor!

İstihbaratçının çarpıttığı iddiama şahit ve delil gösterebilirim. Toplantıyı düzenleyen Yurtdışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Aysal Aytaç ve ilgili Müsteşar Yardımcısı Necdet Özkaya. Bir de hangi okulda kaç öğretmen ve öğrenci bulunduğunu cetvel halinde gösteren ve sonradan kitaplaştırılan toplantı tutanakları… 

İşin özü kısaca şöyle. Özbekistan’da okul açan Silm AŞ yetkilisi Mehmet Mesut Ata toplantıda; Amerikan okullarında görevli öğretmenlere ABD’nin verdiği diplomatik imtiyaz tanıyan pasaport kolaylılığını, Türk hükümetinin de Türk öğretmenlere tanımasını ve THY’nin Türkiye’de gezdirilecek öğrenciler için uçak biletlerinde indirim yapmasını böylece Türk öğretmenlerin itibarlarının biraz daha artırılmasını önerdi. Fakat lafı tersinden anlayan zavallı istihbaratçımız Türk Cumhuriyetlerinde yabancı eğitimcilerin ve misyonerlerinin cirit attığından habersiz olduğu için Amerikalı öğretmenlerin Türk okullarında görev yaptığı yanılgısını(!) bilgi notuna geçirdi.

Toplantının ardından Aydınlık’ta istihbaratçılar tarafından çarpıtılmış yani Gündeş’in bugün bahsettiği şekliyle haber çıkınca işkillenmiştim. Acaba sorun istihbaratçının basit bir ‘anlama’ yeteneğinden mi kaynaklanıyordu yoksa arkasında daha büyük tezgah mı vardı? Özbekistan’da açılan okulların sorumlusu Seyit Embel’e sordum. Seyit Bey, Amerikalıların Özbekistan’da 3 okulunun bulunduğunu fakat kendileri okul açtıktan sonra öğrenci bulmakta zorlanan Amerikalıların okullarını kapatmaya başladığını anlattı. Hatta Amerikan okulunun yetkilileri Seyit Bey’e gelerek birlikte okul açmayı teklif etmişler ancak bizimkiler bunu kabul etmemiş.

Hikayenin devamı ise daha vahim. Özbekistan’daki muhalefeti destekleyen o zamanki Türkiye yönetimi yüzünden Devlet Başkanı İslam Kerimov, önce Türkiye’ye gönderdiği yüzlerce öğrenciyi geri çekti ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtıkları dahil bütün Türk okullarının kapısına kilit vurdu. Yorumunu okuyucuya bırakıyorum.

KARANLIK PROPOGANDAYA ‘ULUSALCI’ ALKIŞ!

İstihbaratçının bilgi notu toplantının ardından önce Aydınlık’ta sonra kimi ‘ulusalcı’ yazarlar ve yayın organları tarafından da kullanılmaya başlayınca toplantıya katılan eğitimcilerle tekrar konuştum. Olur ya gözümden kaçan başka bir ayrıntı vardır. Fakat ileri sürüldüğü şekilde bir konu hiç gündeme gelmemişti. Üstelik yurtdışından gelen eğitimcilerimiz, kendilerini dinleyecek devlet yetkilisi arıyordu ve istihbaratçımız gerçekleri öğrenmek istese kimsenin bir şey saklamaya da niyeti yoktu. Toplantıyı düzenleyenler ve katılımcılar, zavallı bir istihbaratçının zihni ve mesleki kapasitesinden kaynaklanan bu saçmalık karşısında acı acı tebessüm ediyordu.

Yaşı ilerlediği için Gündeş’i mazur görebiliriz. Ümit ediyorum ki, istihbaratçılarımız artık soğuk savaş dönemlerinden kalma yöntemleri bırakmış, kendi memleketlerinde gizemli tavırlar içine girme kompleksinden kurtulmuş ve öğrenmek istediğini açıkça sorma cesaretini göstermeye başlamıştır. Yoksa böyle elemanlar düşman başına…

Ahmet Ünal

Alakalı Konular:

Dündar'ın"CIAajanı"trajediçıktı

23 Aralık 2010 - 13:26:34
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:18MAVİ MARMARA'YI GÖZYAŞLARIYLA GEZDİLER
16:48 Asker ziyareti acıya dönüştü: 2 ölü, 7 yaralı
16:38Devletin zirvesini koruyacak
16:20THY'nin Bangladeş seferleri başladı
16:10Atalay: Bugün işkence sıfırdır
16:03AFGANİSTAN'DA 4 TÜRK KAÇIRILDI
15:36Vekil imamlara kadro müjdesi
15:18TBMM Başkanı Şahin, Suudi Arabistan'a gidiyor
15:15Türk Telekom'dan veri merkezlerine destek
14:20Mavi Marmara gemisi maketiyle eylem
14:14Atatürk Üni. öğrencileri saldırıları kınadı
14:09Türkiye'nin özel güvenlik "güçleri"
13:57Bütçe maratonunda son gün
13:52Eroğlu yarın taburcu oluyor
13:41'ÇOK ŞÜKÜR BİR ŞEYİMİZ YOK'
13:30'MAVİ MARMARA'YA COŞKULU KARŞILAMA
13:19YILDIZ, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE YETİŞEMİYOR
13:15Yenilenebilir enerji TBMM'nin gündeminde
13:13ÜDS sona erdi
13:11Tulunay için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi
12:51Atatürk Üniversitesi'nde gerginlik
12:35Bakanlık, kanun yararına 5 yılda 389 dosyayı bozdu
12:31''Mavi Marmara'' İstanbul'a doğru yola çıktı
12:22Özel Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde yangın
12:12Yargıtay'ın kararı avukatı isyan ettirdi
12:07Sultan 2. Abdülhamit'in torunu yoğun bakımda
11:3237 yolcu yanmaktan son anda kurtuldu
11:03Vakıfbank personel alacak
10:49Balyoz'u uygulamak için 66'ncı Zırhlı Tugay hazırdı
10:42Talabani'den TOBB'a davet
Daha fazla haber göster
10:35Ege Denizi'nde deprem
10:27BAKAN YILDIZ'IN UÇAĞI ACİL İNİŞ YAPTI
10:19Karayollarında durum
07:53Ayşe Sucu'yu vakıf görevden almış
22:20Davutoğlu: Mavi Marmara'ya gelemiyor
21:33Erdoğan'ın bütçe mesaisi
19:41Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var
17:05Erdoğan elektrikli otomobili test etti
16:27BDP'lilerden İran'a Pejak protestosu
15:53ORDUYA "NEDEN DARBE YAPMIYORSUN" SİTEMİ
15:44Helikopter arızası Baykal'a suikast mıydı?
15:13CHP'li Kulkuloğlu yeni belgeler açıkladı
15:07Kapadokya'da dev peribacası çöktü
13:57KULKULOĞLU'NA BİR YALANLAMA DAHA!
13:45Bakan Yıldız en büyük nükleer santrali gezdi
13:33HSYK üyesi Aydın'ın Midyat sevgisi
13:31Papadopulos Annan Planını okumamış bile
12:55Bakanlıktan özürlülerle ilgili yalanlama
12:42Gemik'i vuran polisin cezasına indirim
12:21Gazilikle şehitlik arasında gidip geliyor
10:36İsmet İnönü için ilk tören Anıtkabir'de
10:22TSK'dan yeni "şehit" uygulaması
09:44Türkiye'de ne kadar motorlu taşıt var?
09:08Hükümet 3 general hakkında kararını verdi
07:35Çocuğa cinsel istismara ağır ceza
00:09Türk jeti uçar mı?
00:05İsmet İnönü'nün ölüm yıl dönümü
23:58'Katkıda bulunmaya her zaman hazırız'
23:44CEP TELEFONU IŞIĞINDA BOMBA İMHA
23:40Liderler zirve öncesi aile fotoğrafı çektirdi
23:33Daily Telegraph'tan deprem senaryosu
23:23KKTC'den kınama
23:20Diyarbakır Cezaevi'nde iken Cizre'de çalışmış!
23:10Belediye'ye polisten 'ihaleye fesat' baskını
22:37Demir yolu bağlantısı Afganistan'ı da kapsamalı
22:25Öğrencilere olaylar öncesi tahrik mesajları
22:06Üçlü zirve toplantısı sona erdi
21:49Maltepe Belediyesi'nde arama
21:47HSYK üyeleri'nden sorunları yerinde tespit
21:40AYİM'İN KARARI UYGULANABİLİR DEĞİL
21:37Çavuşoğlu'ndan Gazipaşa yorumu
21:16Torba Kanunu Taslağı'na protesto
21:14Genel Kurul müzakereleri bugün tamamlanıyor
21:03Başbakan Erdoğan, Massımov ile görüştü
20:14Gül: Güven Türkiye'nin sorumluluğunu artırdı
19:57Bütçenin maddeleri kabul edildi
19:49AK Parti, yargıçlar konusunda kararlı
19:46Erdoğan: Bilgisayar hayattan koparmasın
19:38Atalay: Açığa alma kararımız var
19:34'Taliban'la görüşmelerde ev sahipliğinize seviniriz'
19:29Doğan ve Kıyat yeniden ifade verecek
19:19"Ordu yönetiminde köylü toplum değiliz"
19:00Silahlı kavgayla ilgili 6 kişi adliyeye sevk edildi
18:55Bakan Atalay: Kararlılığımız sürecek
18:46Gül: Nisan 2011'de ortak tatbikat yapılacak
18:21Sahte çürük raporu davasında tahliye yok
18:16Şırnak'ta iki terörist teslim oldu
17:28BAŞBAKAN'A HAKARETE SORUŞTURMA
16:27Duruşmadaki silahlı saldırıya tutuklama
16:18Davutoğlu, Mutteki'yi telefonla aradı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Jandarmadan gelen haber kötüydü
 
 
Ayhan BİLGEN
Ulus devletin en uzun yılı: 2011
 
 
 
 
Trafik cezaları cep yakacak
 
Helikopter arızası Baykal'a suikast mıydı?
 
Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi
 
Hükümet 3 general hakkında kararını verdi
 
Papadopulos Annan Planını okumamış bile
 
 
 
 
 
 
 
"Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez."
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  Acun Ilıcalı, 7 yıllık eşinin aldatıldığını belirterek boşanma davası açmasına neden olduğu söylenen Şeyma Subaşı ile birlikte önceki gece yakalandı  
 
 
 
  Türkiye Yeşiller Partisi Kurucusu ve eski başkanı, çevreci hayvansever Bilge Contepe, evinde beslediği 10 köpek ve 60 kedi nedeniyle 36 yıllık eşi Bodrum Rotary Kulübü eski Başkanı Yüksek Mimar Kaynak Contepe'yle boşanmanın eşiğine geldi.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin