DOLAR 1.559 - EURO 2.061 - ALTIN 70.23 - IMKB 66361
Salı 28 ARALIK 2010
KKTC Başbakanı Küçük, Başbakanlık'ta Kılıçdaroğlu'ndan 'hıdır'lı gönderme Pakistan'da 3 füze saldırısı: 17 ölü Gül: Enerjimizi iç sürtüşmelere harcadık Danıştay kararına protesto Askerin koşamamasına maksatlı yorumlar Erdoğan, yeni yıla baba ocağında girecek 423 bin öğrencinin tamamına burs ve kredi DEMİRTAŞ: BEN BU ÜLKE İÇİN CANIMI VERİRİM BALYOZ DAVASI SENEYE ERTELENDİ habertaraf.com
 
 
 
Netanyahu, Lieberman'ı neden görevden almalı?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Rojin nerden senin oluyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Üç komplo bir sonuç
 
 
Yeni Şafak
Akif EMRE
Mehmet Akif neden Ankara'ya çağrıldı?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
2011 üzerine bir beyin fırtınası
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Siz de Atatürkçü onlar da bizden ne istiyorsunuz?
 
 
AKŞAM
Atılgan BAYAR
Cumhuriyet'in şoparları
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hangi dil kadar nasıl bir dil de önem taşıyor!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Sizce, Davutoğlu iyi bir tamirci mi?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Kürt sorunu çözülüyor
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AYİM Başkanı Arslan'dan açıklamalar
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
BDP'ye sorular...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Bahçeli, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ittifakı
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Fehmi Koru krizinin kodları
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Başbakan son noktayı mı koydu?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kürtler ve totalitarizm
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Oray EĞİN
 
Mümtaz'er TÜRKÖNE
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Gardaş nereye?

Hasan Celal GÜZEL
[email protected]
 
 
Nereye gitmektesin benim canım gardaşım? ...
Seninle bin yıldır aynı kaynaktan su içiyor, aynı ekmeği, nanı bölüp yiyoruz. Senin tırnağına diken batsa benim canım yanıyor. Senin ‘türkülü ağıtların’ benim de hicr anımı anlatıyor.

Seninle ben asırlardır içiçe yaşıyoruz. Kız alıp verdik. Beraber sevindik, beraber güldük. Seninle aynı kıbleye yüz sürdük. ‘Allah, Muhammed’ diye musafaha edip sarıldık birbirimize. Kem gözle baktırmadık imanımıza dinimize...
Senin akrabandır diyerek sınırlarımızın dışındaki peşmergelere bile gün oldu sahip çıktık.
Peki o halde bu ayrılık gayrılık niye?...

***

Benim canımdan aziz gardaşım...
Gardaşı gardaşa, seni bana düşman etmek isteyenler var. Bunlar dış düşmanlarımızın uşaklığını yapan ‘ırkçı-bölücüler’dir.

Senin de benim gibi ne kadar imanlı bir Müslüman olduğunu biliyorum. Söyle bana, İslâmiyet’te ırkçılık, bölücülük var mıdır? Bizler Hz. Peygamber’in, bütün insanlığa hitap ettiği ‘Veda Hutbesi’ndeki, ‘Arabın Arap olmayana üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir’ düsturuna gönülden bağlı insanlarız.

Şimdi bu ‘ırkçı-bölücüler’, vatanımızın Güneydoğu kısmını ‘özerk’ h ale getirmek, sonra da Türkiye’yi bölerek bu özerk Güneydoğu topraklarında ayrı bir devlet kurmak istiyorlar. Böylece, gittikçe daha güçlü bir ülke haline gelen Türkiye’yi zayıf düşürmeye çalışıyorlar.
Sen, bu ırkçı-bölücülerin oyunlarına alet olacak mısın?
Beni bırakıp gidecek misin?...

***

Can gardaşım,
Lozan’da, ‘düvel-i muazzama’nın emperyalistleri seni ‘azınlık’ statüsüne sokmak isterken beraberce karşı çıkmadık mı? Senin, Konferans Başkanı Lord Curzon’a gönderdiğin, ‘Biz aynı milletteniz, azınlık değiliz’ şeklindeki telgraflarını hâlâ bir mertlik ve gardaşlık timsali olarak muhafaza ediyorum. Biz de ‘Onlar azınlık değildir, onlar bu memleketin asıl sahipleri arasındadır, onlar bizim gardaşımızdır’ dedik.

Gardaşlığımızı bozmak için İngilizler, Amerikalılar, Fransızlar, Ruslar, Yunanlılar az mı uğraştılar? Ne yazık ki, sayıları az da olsa, bir avuç ‘ırkçı-bölücü hain’, yabancıların Türkiye’yi bölüp parçalama emellerine alet oldular. Son çeyrek yüzyılı, gardaşı gardaşa düşman etmeye çalışan ihanetlerle geçirdik. Aramıza nifak tohumları ektiler...

Aslında sen, Amerikalının da, Avrupalının da, Rus’un da umurunda bile değildin. Çünkü sen bizim gardaşımızdın, Müslümandın. Senin ne yiyip ne içtiğini, ne derdinin olduğunu bunlar hiç düşünmediler. Akılları fikirleri seni Türkiye’nin aleyhinde koz olarak kullanmaktı.
Batılıların niyetleri belliydi. Seni istismar ederek Türkiye’yi bölüp Orta Doğu’da İsrail’e yeni bir ‘jandarma güç’ icat etmeye çalışıyorlardı. Seni siyonizmin aleti yapıp zavallı Filistin’li Müslümanlara saldırtmayı planladılar.

Emperyalizmin 21. yüzyıldaki iğrenç temsilcileri, Türk, Kürt ve Arap Müslümanların arasını bozarak Orta Doğu’yu sömürmeye devam edecekler; seni de eline birkaç kanlı dolar sıkıştırarak, birkaç çuval arpa buğday ile satın almaya kalkacaklardı. Senin insan hakların ve senin refahın, bu yeni sömürgecileri hiç mi hiç ilgilendirmiyordu.
Lakin gardaşım, bu sömürgeciler ve bunların maşaları olan ırkçı-bölücüler, senin dinine, vatanına ve gardaşlarına ne kadar bağlı olduğunun farkında değillerdi.

***

Sevgili gardaşım,
Biliyorsun ben de Güneydoğu’luyum. Yani senin hemşehrinim. Vatanımın her köşesini ve Osmanlı memalikinin her yerini adım adım dolaştım. Güneydoğu’da basmadığım toprak, ziyaret etmediğim ilçe, köy kalmadı dersem, lütfen mübalağa ettiğimi düşünme. Senin anlayacağın, arada Diyarbakır’a giderek ırkçı-bölücü tayfasıyla kebap yiyip ahkam kesen o muhallebi çocuğu, ‘ver kurtulcu’ köşe yazarlarından değilim.
Bir sabah, daha önce hiç kimsenin uğramadığı Dargeçit’te beni gören Kürt gardaşlarımın üstüme sevgiyle atıldıklarını nasıl unutabilirim?... Irkçı-bölücü PKK’nın terör estirdiği günlerde kimsenin, hatta askerin, polisin bile gidemediği, adeta kaderine terkedilmiş Eruh’u, Güçlükonak’ı, Mutki’yi, beni bağırlarına basan Kozluk’luları, Hani’lileri, Palu’luları nasıl unutabilirim?...

Ya Bingöl?... Ya, namazlı abdestli, başlarında yün takkeleri, dillerinde ‘besmele-i şerifleri’ ile iri yarı, çocuk yüzlü, melek bakışlı Bingöllüleri, Kürdü, Zazası, Türkmeni ile nasıl unutabilirim?...

Geçen yıl kız yeğenim, Ağrı’lı bir Kürt ile evlendi; şimdi nurtopu gibi bir evl atları var... Bir hafta önce de erkek yeğenim için Diyarbakır’lı bir Kürt ailenin kızını istemeye gittik, nişanı taktık. Diğer erkek yeğenim de oğluna ‘Baran’ adını koydu. Bunu yaparken de Türk-Kürt ayırımı yapmadılar; ahengini beğenmişler...
Şimdi söyle bana gardaşım, bunların çocuklarını sen mi alıp götüreceksin, yoksa bende mi kalacaklar?
Hangisine gönlün razı olacak?...

Hem sonra Malazgirt’te ortak şehitlerimizin kanlarıyla boyanmış, inancımızı temsil eden hilalli albayrağımızı hiç mi özlemeyeceksin?...

***

Benim öz gardaşım,
Sen, Selahaddin -i Eyy ubi’den birlikte gurur duyduğumuz, Mervanoğlulları’nın kültür mirasını birlikte paylaştığımız, İdris-i Bitlisi’yi birlikte sevdiğimiz, Şerefhan’ın ‘Şerefnamesi’ ile birlikte şerefyab olduğumuz, bizim kendi öz insanımızsın. Çanakkale’de, Dumlupınar’da; Bilecikli Mehmet ile Batmanlı Mehmet kucak kucağa birlikte huz ur içinde yatmadalar... Evliyalar diyarı Tillo’da, Norşin’de, Menzil’de; Seyyidler, Şerifler, Türkler, Araplar ve benim öz gardaşım Kürtler, yeşil sanduklarının içinde nurani uykularındadırlar...

Bütün bunları bırakıp da nereye gideceksin?...
Bilmez misin ki, Kürtler, Türkiye’de azınlık değil, Türkler gibi ‘asli unsur’dur. Her bakımdan aynı kültürü paylaştığımız, kimbilir belki de aynı kökten geldiğimiz Kürtler, milletimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bizi birbirimize kenetleyen bağlar, sadece aynı ülkede, Türkiye’de yaşamamızdan, yalnızca ‘Türkiyeli’ olmamızdan çok daha sıkı bağlardır.

Biz sadece aynı devletin vatandaşı değil, aynı inancın, aynı kültürün, aynı tarihin, ‘tasada ve kıvançta beraberliğin’ bir araya getirdiği tek bir milletin mensuplarıyız.

Aramızdaki gönül bağı, etnik farklılığımızın çok üstündedir.

***

Bak gardaşım,
Şunu hiçbir zaman aklından çıkarma; düşmanlarımızın uşaklığını yapan Ermeni teröristlerle işbirliği halindeki ırkçı-bölücüler ve onların siyasetteki temsilcileri ‘özerklikle’, ‘çok dillilikle’, ‘çok kültürlülükle’ vatanımızı bölüp parçalamak için seni kullanmak istiyorlar.

Aslında sen onların hiç umurunda değilsin.
Ama biz seni gönülden seviyoruz.

Çünkü sen bizim dünya ahiret gardaşımızsın...

 
26 Aralık 2010 - 11:26:12
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.549
1.559
 
 Euro
2.046 2.061
 
 Sterlin
2.370 2.410
 
 Altın
69.84 70.23
 
 IMKB
66361  
 
 
Neden Özhaseki hedef oldu?...
 
Özhaseki: Babam ‘Bu memlekette iyi adamı yaşatmazlar’ demişti
 
 
 
 
  Ülker markasını da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding'in, Davutpaşa’daki Ülker Shop tesisi ve deposunu Tacir ailesine sattığı belirtildi.  
 
 
 
  'Programına gidip tanıştığı spikeri silah zoruyla eve götürüp taciz etti' iddiası!    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin