DOLAR 1.561 - EURO 2.055 - ALTIN 70.23 - IMKB 66441
Salı 28 ARALIK 2010
TFF, 2. ve 3. Lig kulüplerini bilgilendirdi Yazıcı 7 Ocak'taki kongrede yeniden aday Bazı ülkelerin borsalarında son durum Pencap Başbakanı Çankaya Köşkü'nde Sovyetler "Türkiye'ye karşı" silahlanmış Kayaklı koşunun şampiyonları belli oldu Borsa değer kazandı Altın yeni rekorla kapandı Mevzi alırken vurulan askerin ölümü BANKA SOYGUNCUSU TAKSİ İLE KAÇTI habertaraf.com
 
 
 
Netanyahu, Lieberman'ı neden görevden almalı?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Rojin nerden senin oluyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Üç komplo bir sonuç
 
 
Yeni Şafak
Akif EMRE
Mehmet Akif neden Ankara'ya çağrıldı?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
2011 üzerine bir beyin fırtınası
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Siz de Atatürkçü onlar da bizden ne istiyorsunuz?
 
 
AKŞAM
Atılgan BAYAR
Cumhuriyet'in şoparları
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hangi dil kadar nasıl bir dil de önem taşıyor!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Sizce, Davutoğlu iyi bir tamirci mi?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Kürt sorunu çözülüyor
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AYİM Başkanı Arslan'dan açıklamalar
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
BDP'ye sorular...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Bahçeli, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ittifakı
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Fehmi Koru krizinin kodları
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Başbakan son noktayı mı koydu?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kürtler ve totalitarizm
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Oray EĞİN
 
Mümtaz'er TÜRKÖNE
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük
 
 
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
Röportaj: Serdar Akbıyık

Çakal filminin başrol oyuncuları İsmail Hacıoğlu ve Damla Sönmez ne çekilen filmlerin, ne de  izleyici sayısının artmasının bir anlam ifade etmediğini söylediler. Önemli olan sinema endüstrisinin sendikalaşması olduğunu belirten ikili filmleri ve düzeni böyle değerlendirmek gerektiğini ifade ettiler. Çakal filmini konuştuğumuz sohbet, sendikaya ve Türk sinemasına doğru yol aldı. İşte iki genç yıldızın önemli saptamaları…

Proje size nasıl geldi, sizi en çok etkileyen nedir?

Damla Sönmez: Projenin üzerinde uzun zamandır çalışıldığını biliyordum. Cast çalışmaları, mekan çalışmaları artık hani bazı şeyleri ayaklandırmaya başladıklarında teklif aldım. Okuduğumda iyi planlanmış, oya gibi işlenmiş bir senaryo ile karşılaştım. Baktığınız zaman filmdeki tek kadın karakter olarak çok sık sahnesi olan, çok fazla yerlere dokunan bir kadın değil ama bu kadar iyi döşenmiş bir hikayenin içinde onun yeri de önemli. Bu yüzden bu projede olmak istedim. Başladıktan sonra birebir nasıl hazırlandıklarını gördüm. Erhan masa başında ne çekti, çok kafa patlatıldı bu film için. Bir de film izlendiğinde tek bir film olduğunu düşünmüyorum 2 ya da çok daha fazla film var içinde, çok detay vermeyeyim sürprizi kaçmasın ama başlarken benim böyle bir şey dikkatimi çekti.

İsmail Hacıoğlu: İlk başta senaryo oldu tabi hepimizi etkileyen.

Erhan (Kozan) ve Kaan (Korkmaz) masa başında çok fazla çalıştılar.

Karakterine hazırlanırken sadece senaryodan mı yola çıktın yoksa bir gözlem veya bir hazırlık söz konusu muydu?

İsmail Hacıoğlu: Senaryo gayet güzeldi, her şeyi veriyordu zaten. Karakterin bütün alt metni senaryoda vardı. Dolayısıyla yönetmen ve senaristler ile görüşmelerimiz beni role hazırlamaya yetti.

Ekiple derken?

İsmail Hacıoğlu: Yönetmen ve yapımcımız, Uğur Polat ve Erkan Can ile beraber. Bu işler nasıl olur, sahnede ne anlatması gerekiyor, nasıl bir enerji olması gerekiyor. Filmin sahnelerinde bunları içinde barındıran bir sürü çalışma oldu.

Karakteriniz negatif bir karakter. Karakterin negatifliği ne kadar artarsa gerçekçiliği o kadar artar.

Bu noktada karakteri nasıl kişiselleştirdin ve tavırları nasıl gelişti?

İsmail Hacıoğlu: Valla Akın az konuşan bir karakter.  Beni en çok etkileyen şey bu oldu. Aslında Akın günlük hayatımızda karşılaştığımız bir sürü insandan biri, kimisi gelip ateş istiyor sizden, kimi zaman telefonda muhatap oluyorsunuz, bir şekilde yolda benzin alırken Akın ve Akın’larla karşılaşıyorsunuz.

Ben hep hayata mağlup başlayan karakterlerin derinliklerine hayran olmuşumdur.

Damla senin karakterinin filmde belki az süresi var ama Akın üzerinde çok etkilisin.

Damla Sönmez: Yaşadığımız topluma, dünyaya baktığımızda ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. İşte erkekler daha baskın, her şey erkekler tarafından gösteriliyor. Ya da aslında filme baktığınızda, akıl için en önemli olabilecek karakter anne, kız arkadaş, ikisini de çok az görüyoruz.

Bunları da kaybetmesiyle aslında bir dönüşüm geçiriyor Akın.

Damla Sönmez: O yüzden kadınların yarattığı ama erkeklerin oldukça görünür hale getirdiği bir hikaye diyebiliriz Çakal için.

Peki Çakal için gişe filmi diyebilir miyiz?

İsmail Hacıoğlu: Gişe filmi tabirini ancak çok izlenirse söyleyebiliriz. Gişe filminden kasıt genelde bu. Bir sürü skeç çekip bunları montajlamak sonra da bunun adına çakallık demek.. Derdi olan hikayesi olan bir şey anlatıyoruz. Gişe ile buluşursa… Umarım bu anlamda gişe filmi olur.

Yurt dışından Türk sinemasına bakıldığında minimalist filmlerin bir ağırlığı var.

İsmail Hacıoğlu: Bence insanlar için yapılan sanatsal filmlerin değerini kazanacağını düşünüyorum. Tabi seyirciyle buluşması ve hikayesi de önemli.

Damla Sönmez: Sadece insanların ilgisini çeken yerleri bir araya getirip, sunuyoruz. Kendi bakış açılarını anlatırken bazen o kadar kalabalık oluyor ki, insanlar bunu anlamakta zorluk çekiyorlar. Bunlardan keyif alan insanlar değiliz. Bizler mahallede bile ne olmuş, o olmuş, bu olmuş bunları konuşuruz. Galiba, hakikaten insani bir şey anlatan hikayelerde öznel bir bakış açısını, o sanatsallığı ortaya koyan bakış açısını bir araya koyduğumuzda sinemamız ortaya çıkar.

Filmde bir baba-oğul ilişkisi var. Son dönemde üretilen filmlerde baba-oğul ilişkileri biraz baskın sebebi nedir sizce?

Damla Sönmez: Yüz yılın getirdiği bu ebeveyn ilişkisi, anne-baba ilişkisi psikolojinin getirdiği bir şey. Biz küçükken şımarık derlerdi şimdi hiperaktif deniliyor. Başka türlü eğitiliyorlar. Belki bununla ilgilidir. Bu tür şeylere de özenilebilir. İnsanlar daha çok incelemeye çalışıyor, nedenselleştiriyor olabilirler.

Her ikinizin de bu yıl iki filmi vizyona girdi veya giriyor. Damla’nın Mahpeyker Kösem Sultan vizyona girdi. İsmail’in ise Sinyor Enrica ile İtalyan Olmak vizyona girecek. Aslında bir yıl içinde birden fazla filmde rol bulmak çok fazla alışık olduğumuz bir şey değil. Bunu endüstrinin ayaklandığına dair bir ipucu olarak görebilir miyiz?

İsmail Hacıoğlu:
Ben sendikalaşmadığımız sürece hava gazı olduğunu düşünüyorum. En fazla bir film yaparsın para kazanırsın, ikinci filmi yaparsın hadi ondan da para kazandın, üçüncüyü yaparsın eğer onda batarsan bir daha film filan yapamazsın. Biz hala korsanı bitiremedik.

Yani endüstrinin gerçekten ilerlediğini söylemek için vakit var.

Damla Sönmez: Ben de öyle olduğunu düşünüyorum. Evet, bazı iyi şeyler var ama gerçek anlamda endüstri olabilmemiz için büyük eksikliklerimiz var.

İsmail Hacıoğlu: Evet filmler çekiliyor, çekilsin de zaten. Bunun böyle geleceği parlak gibi bir hale getirilmemesi lazım. Esas sorun başka, niyetleri başka yerlerde aramamak lazım. Bir oyuncu ikinci ya da üçüncü filmini yapıyor diye veya 1 milyon izleyici geliyor diye Türk sineması çok iyi yerlerde olmaz. 

İkiniz de sendikaya üyesiniz…

İsmail Hacıoğlu: İkimiz de üyeyiz ama sadece imzalarımızı attık. Hala yapmak istediklerimiz mevcut onun dışında daha bir şey yapmadık.

Damla Sönmez: Onlar sekiz dokuz avukatla gerçekten ne yapabiliriz diye masaya oturdular ama tüm bunlar zaman alacak şeyler, hem de yapılabilecek şeyler az.

İsmail Hacıoğlu:
Sadece oyuncularla alakalı bir şey de değil. Hani diğer orada çalışan sinema emekçileri, gerçekten mutfağında yetişmiş insanlar, emektarlar ne yapacak, bunlar önemli. Bir filmin para yapması, iş yapması neden teknik ekibe yansımıyor? Hani oyuncular neden bunun anlaşmasını yapamıyor? Gerçekten sinemayı sırtlayanlar da var yani.

Damla Sönmez: Otuz yıldır bunu yapan insanlar var… Ama elden ayaktan düştükleri zaman durumları ortada.

İsmail Hacıoğlu: Hiçbir zaman ileri gitmeyeceğiz. Millet para kazanacak biz de hep "Ne güzel, biz de ne kadar film çekilmiş" diyeceğiz. Öyle yaşlanacağız gideceğiz. Özellikle dizi sektöründe büyük bir sömürü var.

Damla Sönmez: Filmin setinde bunun muhabbetini yaptık İsmail’le, set işçiliğine geldi konu. Orada kamera arkasında çalışan arkadaşlardan bir tanesi dedi ki, "Ya siz ne kadar zor iş başarıyorsunuz", ben de "Siz de çalışıyorsunuz" dedim. O da bana "Ya yok oyuncular sekiz on saatten fazla çalışmayınca biz de çalışmıyoruz" dedi. Kısır bir problem var yani.

Filme dönersek çok iyi bir kadro var. Bunun etkisi size nasıl oluyor?

İsmail Hacıoğlu: Biz de o karakterlerden biriyiz. Bize öyle ayrı bir etkisi olmadı. Onlara nasıl olduysa aynısı oldu.

Ama yorumlarından duyduğum kadarıyla diğer oyuncular senin performansını çok beğenmişler.

İsmail Hacıoğlu: Teşekkür ederim...

Ben de herkesi çok beğendim.

Son dönemlere baktığımızda kadın karakterlerin iyice pasifleştiğini görüyoruz. 80’lerde feminist karakterler gelişmişken 2000’lerin sonunda bunun böyle olması hakkında ne düşünüyorsunuz, buna karşı ne yapılabilir?

Damla Sönmez: Bu aslında en başından beri gelen bir şey. Ben konservatuardan beri bu problemi görüyorum. Nerede bir baskın karakter, hep erkeklere yazılıyor. Benim yazdığım karakterler var, bundan şikayet edeceğimize oturup biraz yazmalıyız. Nerede bu kadın karakterler diye düşünüyoruz. Bir de 80’lerde yaşadığımız Türkiye ile şimdiki Türkiye arasındaki farkın bunda rol oynadığını düşünüyorum. Ama yine bizim yazdıklarımız, çizdiklerimiz bunu bir nebze değiştirebilir…

(STAR)

Alakalı Konular:

Dizisektöründesömürübüyük

25 Aralık 2010 - 00:05:21

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.551
1.561
 
 Euro
2.040 2.055
 
 Sterlin
2.370 2.410
 
 Altın
69.84 70.23
 
 IMKB
66441  
 
 
Neden Özhaseki hedef oldu?...
 
Özhaseki: Babam ‘Bu memlekette iyi adamı yaşatmazlar’ demişti
 
 
 
 
  Ülker markasını da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding'in, Davutpaşa’daki Ülker Shop tesisi ve deposunu Tacir ailesine sattığı belirtildi.  
 
 
 
  'Programına gidip tanıştığı spikeri silah zoruyla eve götürüp taciz etti' iddiası!    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin