DOLAR 1.507 - EURO 2.023 - ALTIN 67.87 - IMKB 66375
Salı 14 ARALIK 2010
Moore, Assange için kefalet önerdi Muhteber Cihaner'e kovuşturma yolu! "Yolsuzluk belgeleri" CHP'nin sitesinde Gökçek'e Kazakistan'dan madalya Kılıçdaroğlu: 'Özhaseki muhatabım değil Silvio Berlusconi'ye güvenoyu BALYOZ VE DİNK HAKİMLERİ GÖNDERİLDİ ÖZHASEKİ, DAVA AÇACAK! Kılıçdaroğlu: Belgeleri yayınlayacağız Kuzu'nun salonu son anda değiştirilmiş habertaraf.com
 
 
 
Ersavcı: Meydanı tarihçilere bırakmalıyız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Nostradamus'un doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Çarşafla gelen, çarşafla gider
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
CHP: Kurtlar sofrası
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Cosby Ailesi'nde bir akşam oturması
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
“Annane. Sen ne biçim ulusalcısın?”
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
CHP'de son manevralar
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
TV'lere ağır cezalar
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Elveda baba!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
1300 bayilik av silahları şirketinin sahibi ve 'resmen' AKP'li
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Gençlik sorunumuz!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Peki onlar niye 'muhalif' değil?
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Hata ettim...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Sizce de bu işte bir bit yeniği yok mu?
 
 
Star
İbrahim KİRAS
CHP medyası fena yakalandı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Hayatımız, baştan sona takiye...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Eğitimde nal toplamak
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Başörtüsü reklamda
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Ergenekon'da önemli gelişmeler... Bir kısım medya suskun
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Ahmet'i linç günlerinin tarihsel kodları
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Haberdeki tuhaflık
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Öcalan’ın avukatlarına söylediklerim
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Can DÜNDAR
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Yusuf YERLİ
 
Nazlı ILICAK
 
 
 
"Kur'an okursun suç, kaval çalarsın suç"
 
 
 
"Omuzumda hemençe"nin yazarı, Cumhuriyet devrinin alimlerinden, emekli müftü, aynı zamanda Malatya Valisi Ulvi Saran'ın babası olan Ali Kemal Saran'ı kaybettik.
 
Cumhuriyet devri alimlerinden Trabzon Çaykara'lı Ali Kemal Saran bir trafik kazası sonucu İstanbul'da vefat etti. Malatya Valisi Ulvi Saran'ın babası olan A. Kemal Saran hatıralarını "Omuzumda hemençe" (Hemençe: Renkli yün ipliklerden dokunan ve alt tarafında püsküller bulunan torba, sırt çantası) isimli kitapta toplamıştı. Yarın öğle namazını takiben Çaykara'da toprağa verilecek olan merhuma son vazifesini yerine getirmek isteyenler için bu gece saat 22:00'de Ankara'da AŞTİ önünden (Ankaray girişi) otobüs kaldırılacak.

Merhum Saran, Kurtuba Yayınlarının ilk eseri olan bu hatıratında Cumhuriyet ve Şeflik dönemlerinde camilerle Kur'an kurslarına yönelik baskılar hakkında detaylıca bilgiler ve anılar anlatır. Bu anılardan biri oldukça ironiktir.

"Kur'an oku dipçik, kaval çal dipçik"

"…Halk Partisi‘nin son dönemleri olduğundan, her ne kadar Kur’an okutma yasağı biraz gevşese de ortamda yine jandarma korkusu hakimdi. Bunun için hocamız caminin önüne dâima içimizden bir nöbetçi diker ve Çaykara yolundan jandarmaların gelmekte olduğu haberi geldiğinde, hemen Kur’anlarımızı caminin tavan arasındaki boşluğa gizler ve cami etrafında oynamaya koyulurduk. Her ciddi olaydan bile, bir oyun çıkarmakta mahir olan talebeler, bu nöbet görevini hiç savsaklamazlar, şakaya alıp, sahte alarm vermezlerdi.

Hatta, o sıralarda, Holayisa (Baltacılı) köyünde, Bayramlı mahallesinin, Hınıs Hoca lakaplı geçici sıbyan hocası, aynı zamanda boş zamanlarında kaval çalan bir kişiymiş. Jandarmaların geldiğini nöbetçi öğrenciler haber verince, korkudan Kur’an’ları gizli özel bölmelere gizleyerek, dışarıya çıkmaya fırsat bulamadan taktik olarak hemen kaval çalmaya başlamış. Bunu gören talebeler de cami içinde kaval sesine ayak uydurarak hoplayıp zıplamaya, horon oynamaya başlamışlar. Hışımla içeriye girerek, bunu gören jandarmalar da: "Bu ne hal; camide hiç kaval çalınır mı !? " diyerek hocayı dipçikle iyi bir dövmüşler. Hoca dayaktan sora kendine gelince: " Bu ne iştir, Kuran okutursun suç; kaval çalarsın suç" demiş ve bu da halk arasında acı bir ironi olarak anlatılırmış…"

Merhum Saran'ı, hemşehrisi yazar Yahya Düzenli'nin kitabıyla ilgili bir yazısını hatırlatarak rahmetle anıyoruz.

HaBertaraf.com

"Omuzumda Hemençe

Eski bir Trabzon türküsünün iki mısraını hatırlıyorum: "Trabzon’un ismini Acap kim idi yazan?". Bu türkü ne için yazıldı, araştırmış değilim. Ancak Trabzon’un isminin yazılmasına vurgu yapan bu türkünün halâ Trabzon’un derinliklerinde tekrarlandığına şahit oluyoruz. "Trabzon’un isminin yazılması", Trabzon’un kılcal damarlarına kadar inilmesi ve bugüne, yarına aktarılması anlamına geliyor. Öncekiler yazacak ki bugünküler okuyacak, yarına taşıyacak.

Trabzon’un en ücra orman köyündeki tek haneli yerleşime kadar her karesinin müthiş bir kültür zenginliğini barındırmasının sırrı nedir acaba? Binlerce yıllık kadîm bir tarihle izah edilemeyecek bir zenginlik var ortada. Çünkü uzun bir tarihsel çizgi her zaman zengin kültür ürünleri ortaya çıkarmıyor. Ancak Trabzon müstesna. Derin vadilerin taşıdığı derin kültür zenginlikleri. Maalesef bu kültür zenginlikleri, bugünkü öğretim kurumlarımızın, Üniversitelerimizin, yayınevlerimizin, bilim-kültür-folklor adamlarımızın, ilgisizlikleri yüzünden kaybolup gidiyor. Hoş, bu konuda çabalayanlar da yok değil, onları atlamamak lazım.

Wisconsin Üniversitesi E. Öğretim üyesi, ünlü tarihçi Prof. Kemal Karpat "Dağı Delen Irmak" kitabında şunları söyler: "… Ben aile tarihimi, ailemizin en yaşlısı Hatice Halamdan öğrendim. Biz onun anlattıklarını masal gibi dinler ve hafızamıza not düşerdik ama bunların tarihi değeri olduğunu anlamazdık. Ancak çok sonra, anlattıklarının gerçek tarih olduğunu anladım… Biz okumuşlar, tarihi çok biçimlendirilmiş şekilde anlarız. Amaçlı olarak bize sunulan tarihi okuruz. Ama halk, tarihi yaşandığı gibi anlar ve anlatır… Biz Türklerin üç çeşit tarihi vardır: Bir resmi tarih; iki, Avrupalıların yazdığı tarih ki, bu ikisi de şüphelidir. Bir de halkın zihninde kalmış tarih vardır. Nesilden nesile geçen gerçek tarih odur…" Kemal Karpat’ın bu önemli tesbitlerinin Karadeniz yansımasına Trabzon/Çaykara/Hopşera köyünden Ali Kemal Saran imzasıyla "Omuzumda Hemençe" de rastlıyoruz.

Giderek kaybolan hâtırat geleneğimize birdenbire Trabzon’un derinliklerinden önemli, üslubu zarif, derin, kuşatıcı bir ses geldi. Bu ses; Trabzon’da artık unutulmuş, kaybolmuş birçok kültürel motifi, destansı yerel şahsiyetleri, bir dönemin sosyal ve ekonomik hayatını mükemmel bir biçimde anlatıyor, bugüne aktarıyor.

Trabzon’la ilgili son yılların oldukça güzel, derin, ilginç, bir o kadar da sizi içine çekip götüren kitaplardan birisi var önümde: "Omuzumda Hemençe.". Alt başlığı: "Cumhuriyet Devrinde Bir Medrese Talebesinin Hatıraları". Trabzon’un özellikle Of-Çaykara yerel kültürünü bir halı gibi dokuyarak önümüze seren bu güzel Hâtırat Çaykara’nın Hopşera (Akdoğan) köyü doğumlu, ülkemizin birçok yerinde Müftülük yapmış Ali Kemal Saran hocamıza ait. Ankara’da Kurtuba yayınlarının da yayıncılığa böylesine bir yerel kültür-hatırat çalışmasıyla adım atması da oldukça anlamlı. Kurtuba adının tarihsel çağrışımına Of-Çaykara’dan başlamanın herhalde özel bir anlamı olsa gerek. Ankara/Kızılay’daki Kurtuba kitap-kahve mekânına ilk adım atanların birden karşılarında gördükleri "Omuzumda Hemençe"ye garip garip baktıklarına da şahit oldum. Tabii kimileri "hemençe" ile "kemençe"yi karıştırtırıyorlar. Acaba kitabın adı yanlış mı? diye. Şüphesiz hayır. Trabzon’lular, özellikle de Of-Çaykara’lılar bilir "Hemençe"nin ne olduğunu. "Hemençe: Renkli yün ipliklerden dokunan ve alt tarafında püsküller bulunan torba, sırt çantası."

Ali Kemal Saran Hocamız da 75 yıllık hayatını Hemençesine doldurmuş. Hem de ne dolduruş. Sadece hatırat okumuyorsunuz. Hemençe’yi yâni kitabın sayfalarını karıştıranlar yerel tarih, kültür, folklor, dil, gelenek, coğrafya, islâmi eğitim tarihi, Of-Çaykara coğrafyasında bugünkü nesillerin adını bile bilmediği Of’un şahsiyet heykeli âlimlerini, vs. vs. karşılarında canlı bir şekilde görüyorlar. Trabzon yerel kültürünün arka plânı yâni kilerinde canlılığını koruyan malzemeleri mükemmel bir üslup ve akışkanlıkla önümüze koyuyor Ali Kemal Saran Hocamız. Bize de sadece okumak kalıyor.

İçi boş, muhtevasız yerel kültür kitaplarının pazarlamacılar eliyle abartı kokan yüzeyselliklerini bu kitabı okuyunca mukayese edebiliyorsunuz, anlıyorsunuz. Hiçbir korku ve paranoyaya kapı aralamayan bir tabilikle Ali Kemal Hoca yerel dilden, bugün artık unutulmuş ve hangi kadîm kültüre ait olduğu tesbit edilemeyecek yerel kültür ögelerini yaşamış birisi olarak bize anlatıyor.

Kitabın girişindeki içindekiler bölümü muhtevasını ortaya koyuyor: "Dünyaya Gelişim, Ailem ve Akrabalarım. Annem ve Babamla Çocukluğum. Çocukluğumda Köyümüzde Ekonomik ve Sosyo-Kültürel Yapı. Köyümüzde Anlatılan Efsane ve Hikayeler. Köyümüzde Adet ve Gelenekler, İnanışlar ve Deyimler. Köyümüz ve Çevresinin Meczupları. Köyümüz ve Çevresinde Dini ve İlmi Hayat ve Belli Başlı Din Alimleri. Sıbyan Mektebi ve Hafızlık Öncesi Eğitim. Hafızlığım ve İlkokul Tahsilim. Ramazanlıklarım ve Maceralı Kısa Seyahatlerim. Arapça Eğitimim ve Arapça Hocalarım. Evliliğim ve Askerliğim. Resmi Görevlerim. Emekliliğim ve Serbest Hizmetlerim. Son Söz. "

Hatıratı okurken aynı zamanda Of-Çaykara’nın İlim-Medrese hayatını, Kültür-Folklor geleneklerini de en ince ayrıntılarına kadar okuyorsunuz. 433 sayfalık kitaba bu kadar yoğun hayatın aktarılması da ayrı bir marifet.

Temennimiz kitabın ilgililerine-meraklılarına ulaşması… Biz, hem Ali Kemal Hocamızı hem de Kurtuba yayıncılığı tebrik ederken, kitaptan tek parti dönemi uygulamalarına ilişkin önemli bir anekdotu aktararak yazımızı tamamlayalım:

"…Halk Partisi‘nin son dönemleri olduğundan, her ne kadar Kur’an okutma yasağı biraz gevşese de ortamda yine jandarma korkusu hakimdi. Bunun için hocamız caminin önüne dâima içimizden bir nöbetçi diker ve Çaykara yolundan jandarmaların gelmekte olduğu haberi geldiğinde, hemen Kur’anlarımızı caminin tavan arasındaki boşluğa gizler ve cami etrafında oynamaya koyulurduk. Her ciddi olaydan bile, bir oyun çıkarmakta mahir olan talebeler, bu nöbet görevini hiç savsaklamazlar, şakaya alıp, sahte alarm vermezlerdi.

Hatta, o sıralarda, Holayisa (Baltacılı) köyünde, Bayramlı mahallesinin, Hınıs Hoca lakaplı geçici sıbyan hocası, aynı zamanda boş zamanlarında kaval çalan bir kişiymiş. Jandarmaların geldiğini nöbetçi öğrenciler haber verince, korkudan Kur’an’ları gizli özel bölmelere gizleyerek, dışarıya çıkmaya fırsat bulamadan taktik olarak hemen kaval çalmaya başlamış. Bunu gören talebeler de cami içinde kaval sesine ayak uydurarak hoplayıp zıplamaya, horon oynamaya başlamışlar. Hışımla içeriye girerek, bunu gören jandarmalar da: "Bu ne hal; camide hiç kaval çalınır mı !? " diyerek hocayı dipçikle iyi bir dövmüşler. Hoca dayaktan sora kendine gelince: " Bu ne iştir, Kuran okutursun suç; kaval çalarsın suç" demiş ve bu da halk arasında acı bir ironi olarak anlatılırmış…"

Yerel kültür-hatırat geleneğimize örnek teşkil etmesini dilediğim Omzumda Hemençe’yi bize kazandıran Ali Kemal Saran Hocamıza, Kurtuba’ya, özellikle de kadîm dostum Doç.Dr. Ulvi Saran’a bu konuda asabiyet derecesindeki titizliğinden dolayı tekrar teşekkürler. Trabzon’un derinliklerinde daha nice içi dolu "hemençe"ler var bekleyen…"

Yahya Düzenli

Anahtar Kelimeler:

Ali Kemal SaranUlvi Saranvefat

11 Aralık 2010 - 10:08:29
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

15:38Karadeniz'de büyük balıklar yok oluyor
13:59Adli Tıp Raporu'nun gecikmesi perişan etti
13:56Piyango bileti almak için valilikten yardım istedi
13:25Nostradamus'un doğum günü
12:51İsim benzerliği ile hesabına haciz geldi
23:39Caferiler'den zincirli yas töreni
22:52Ayasofya'daki tarihi vaftiz havuzu gün yüzüne çıktı
22:01Basın gelmeyince intihardan vazgeçti
21:43Aşura günü tatil olsun önerisi
21:03'Erzurum Doğu'nun Paris'i'
20:03Peruluların konseri ilgi ile izlendi
18:48"Gençlik hayalime 83 yaşında kavuştum"
15:12Buzlu ve karlı günlerde eller cepte yürümeyin
14:12Kavaf: Aile içi şiddet özel hayat kabul ediliyor
13:51Ayağına saplanan mermi 1 hafta sonra fark edildi
12:14Gripten "soğanın" koruyacağına inanıyorlar
00:04Üç çocuğuna da kalp nakli gerekiyor
23:52Eylemin sloganı: Hepimiz hayvanız
22:17Muğla'da ''beyaz'' şaşkınlık
19:06Kar altında hamsi şenliği
16:13'Kerbela ihtilaf değil, kardeşlik sebebi olsun'
15:25Türkiye - K.Irak arasında spor diplomasisi
14:19Muharrem orucu birlikte açıldı
12:30Anadolu'nun ilk camisi diyaloğun simgesi
11:433 kadından 1'i şiddet görüyor
11:29Güçlükonak'a Keçiören'den yardım eli
11:28Tek tek değil 'toptan' çözüm
11:19Üniversite öğrencilerinin kar sevinci
10:595 dönüm arsa 9 bin liraya kamulaştı
10:49KOYUNLARI TELEF EDEN KURDUN ACI SONU
Daha fazla haber göster
08:50Şampiyon Hafız: Söylerken bazen ağlarım
08:39Dondurucu soğukta sokaktakilere yardım eli
05:36UFO gören köylü, Cem Yılmaz'ı bekliyor
18:24Cezası bitince camiye koşacak
17:53Kızılot sahili kaplumbağa için ideal
17:36Hindistan Büyükelçisi, Sultansazlığı'nı gezdi
14:46"Kış bakımı yapılmayan aracınızla yola çıkmayın"
14:02YAŞADIĞI GİBİ ÖLDÜ (VİDEO)
12:49Sönmez: Hayatımda bir kez sigara içmedim
12:28ATO: Erkek egemen Türkiye
11:58Bacadan çıkan koyu dumana dikkat
10:08"Kur'an okursun suç, kaval çalarsın suç"
23:47Tüp 2,5 yaşındaki kızı ağır yaraladı
23:37Ankara’da “Evliliğin abc’si” paneli
22:52Rus gazeteci: Kebabın vatanı Türkiye
21:25Manyas Kuş Cenneti'nde rekor üreme
21:13'Türkiye, insan hakları ihlalinde ilk sıralarda'
20:38Görme engelliler için bilgisayar kursu
19:42RTÜK üyesi: İnsan hakları bir lütuf değildir
19:12'Yüzde 1 yaşar' denen çocuk, hayata tutundu
18:29Maden kazası yıl dönümünde anma
18:26Görmez'den şehit ailelerine müjde
18:07Yaralı hayvanları ALO 153 kurtaracak
16:55İcra'dan satılık tezek
16:45Yere tükürene 143 lira ceza
13:578 aylık bebeğini terminale bırakıp kaçtı
13:01İstanbul'da intihar haberleri yüzde 70 arttı
12:56Ölümünü gizledi, 9 ay engelli maaşı aldı
12:55İzmir'de yapışık ikiz kaplumbağalar
00:24"İkametgâhı olmayana mezar da yok"
23:37Traktörün pulluğuna para dolu küp takıldı
22:41Nasuh Mahruki başarısının sırrını anlattı
18:47Hayırsever iş adamı Rasim Uzer vefat etti
18:24İstanbul ormanlarını kuşlar koruyacak
18:00Halka açık ilk kurutulmuş bitki koleksiyonu
16:10Greenpeace, ünlü yapıları denize batırdı
15:39İkramiye bana çıkmadı diyor, kimse inanmıyor
12:58Öğrencisine tekme atan müdüre ceza
23:10Latif Doğan, Engelliler Derneği'nin gecesinde
19:38Deve Güreşi Festivali'nde 100 deve yarışacak
19:30Kırıkkale'de sosyal market açıldı
17:29Bebek hastane kapısına bırakıldı
13:36Güneydoğu'yu kuraklık endişesi sardı
11:29Şikayete gitti zanlı oldu
10:56İslam kültüründe muharrem ayı ve aşure
02:29"Evlilik erkekleri kibarlaştırıyor"
00:29Yazarımız Mustafa Yıldız'dan seminer
22:56Tanıtım için düğününü mağarada yapacak
19:39Deve turları ile tarihi ipek yolu canlanacak
19:15Mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşlar uyarıldı
18:42Üç yıl sonra bulunan karaciğer kurtardı
18:04Reşadiye şehitlerini unutmadı
17:46Kiliseyi imam gezdirdi İsviçreli şaşırdı
15:52Kayıp ilanı vermedi, 21 kez hapse girdi
14:50Şehit oğlunun mezarını 36 yıl sonra görebildi
14:27Bebeğini öldüren anneye müebbet hapis
14:20Didem'in öldüğü kazada yaralanan Ezgi de öldü
13:18Evini kreşe çevirip işini büyüttü
12:3656 yıllık tapulu zeytinliği 'orman' diye alındı
11:24"Altınlarınızı yatak odasına saklamayın"
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Medyada neler oluyor?
 
 
Ahmet ÖZCAN
“68 Sendromu yeniden mi?”
 
 
Ayhan BİLGEN
Halk anayasa yapamazsa ne olur?
 
 
Ercan AKSOY
Bir eylem; bir ölü, biraz yaralı, sayısız densiz
 
 
İbrahim YILDIRIM
Her şeyin iyisi Batı'da mı?
 
 
Necmettin EVCİ
CHP’nin işi zor
 
 
 
 
Ürkütücü "Türkler ve Kürtler" anketi
 
ÖZHASEKİ, DAVA AÇACAK!
 
Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na cevap
 
Kuzu'nun salonu son anda değiştirilmiş
 
Gündemdeki avukat Erikel'den açıklama
 
 
 
 
 
 
 
Tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin, fakat bazıları için sen bir dünyasın...
GABRIEL GARCIA MARQUEZ
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
2.008 2.023
 
 Sterlin
2.357 2.405
 
 Altın
67.32 67.87
 
 IMKB
66375  
 
 
Türk polisi AB polisinden daha merhametli...
 
Başmüzakereci Egemen Bağış ile Türkiye'nin ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde konuştuk. Son öğrenci eylemlerini ve polisin tavrını değerlendiren Bağış, Avrupa'da da polisin eylemciye gül atmadığını söyledi. Türk polisinin daha merhametli olduğunu savundu
 
 
 
 
  “Dünyanın ilk kadın savaş pilotu” unvanlı Sabiha Gökçen’in belgesel filmiyle adını duyuran yapımcı-yönetmen Gülşah Çeliker, Türk denizcisi Piri Reis’in izini sürüyor  
 
 
 
  Star TV’nin ‘Komedi Dükkânı’ programında dış ses olarak görev yapan yönetmen Fırat Doğu Parlak’la ilgili gündeme gelen son haber internette yanlış bilginin nasıl gerçekmiş gibi kayıtlara geçtiğinin bir örneği oldu    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin