DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Aliya RAHTE
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
Köpekleşen insanlık

Ebubekir DOĞAN
[email protected]
 
 
Öyle bir şey yazılmalı ki içimizi rahatlatsın ve bize insanlığımızı hatırlatıp insan olduğumuza bizi pişman etmesin. Bazen bazı olayların temsil kabiliyeti öyle bir hal alır ki; başlangıç noktasında duran ve olayın başlamasına sebebiyet veren insan bile şaşırır ne yaptığına. Sebebiyet veren tabirini özellikle seçtim çünkü sebep olunan olay ve sonucu gerçekten yürek burkucu bir hal.

Size göre gazetecilik nedir ? Gerçekten halkın haberalma ihtiyacını mı karşılamaktır, yoksa olaylara daha ilginç bir durum bakış açısı getirmek için haberin özünü evirip çevirip yerlerde mi süründürmektir. Yıllardır yapılan yanlış nitelendirmeler, öğretilen gereksiz öğretiler ve mesleğin içini boşaltan aç gözlü magazincilik karşımıza pörsümüs, özünden uzaklaşmış ve adeta pazarda alıcısı kalmayan bir meta haline gelmiş gazetecilik çıkarıyor.

Magazinsel olanın iç gıdıklayıcılığı

Olay bayram günü bayram ziyaretine giden bir annenin çocuğunu kaybetmesi ile başlıyor. Haliyle medyada yankı bulan bu haber habercilerin ilgisini çekiyor, gazeteciler daha iyi haber yapabilmek için birbiriyle yarışıyor. Buraya kadar her şey normal seyrinde ve bir sorun yok. Sorun tamamen yöntem ile alakalı ve ip de burada kopuyor.

Şimdi olayı burada detaylıca anlatıp can sıkmanın bir alemi yok. Sadece son kısmını anlatıp işin illegalliğini göstermek yeter. Kanal D’nin bayan muhabiri canlı yayında anne ile röpörtaj yaparken telsizden veya kulaklığından bir ses duyuyor. Duyduğu aslında aktardığından farklı. Orada bir çocuk sesi duyulduğu yönünde bir haber alıyor. Anneye aktardığı ise bir çocuk cesedinin duyulduğu yönünde. İşin garip tarafı ise bunun bir anne olarak nasıl aktaracağını bilmediğini söylemesi. Bayan muhabir nitelendirmesini özellikle kullanmam bu yüzden. Eğer annelik gibi bir sıfat bile o haberi vermekten bir insanı alı koyamıyorsa burada bir aç gözlülük ve kaçak dövüşerek öne geçmeden söz edebiliriz. Kaçak dövüş diyorum; çünkü “yanlış duymuşum bir çocuk sesi duyulmuş” dediği anda telsizden veya kulaklıktan yeni bir ses duymuyor, düzeltmeyi duyduğu birinci “ses”e göre yapıyor. Ya muhabirin kafası geç işliyor yada yaptığı yanlışı anne kendini yerden yere vururken anlıyor ve düzeltiyor.

Bir anneyi canlı yayında o hale düşürmeye kimsenin hakkı yok. Tamam bir yerde bir vakıa var ve onun için haber yapılması lazım. Siz bunu gazetecilik kurallarının yanında etik olarak davranmayı göze alarak yapacaksınız veya bırakacaksınız ve bu işi yapmayacaksınız. Etik olmak çok önemlidir gazetecilikte, sonuçta toplumsal bir görevi yerine getirerek toplumun haber alma ihtiyacını karşılıyorsunuz.

Son bir olay ve olayın temsil kabiliyeti

Trt’de Rıdvan Memi bir gazetecilik başarısı göstererek Mehmet Ali Ağca’yı canlı yayına çıkardı. Ondan sonra Doğan medyası gereksiz bir şekilde genelde TRT’ye ve özelde de Rıdvan Memiye saldırdı. Savundukları argümanlar o kadar gereksizdi ki sonradan ortaya çıkanlar bu gereksizliği daha da abartılı bir şekilde ortaya çıkardı.

Kanal D haberin sözleri yan yana getirmekten aciz adamı Mehmet Ali Birand  özel bir yayın yaptı ve bir devlet kanalında katilin ne işi var türünden sorular sordu. Halbuki bundan önce kendisi de aynı kanalda yani devlet kanalı olan TRT’de Mehmet Ali Ağca programı yapmış ve karşılığında para ödemişti. Onu o şartlarda karşısına alıp sorular sormuş ve buna gazetecilik diyebilmişti.

Ondan sonra Milliyet gazetesi olayla ilgili bir manşet attı ki evlere şenlik. Olayı etik bir şekilde tartışmaya çalışarak aynı Biran gibi “katilin  orada ne işi var” dedi. Milliyetin genel yayın yönetmeni olan zat daha önce de Vatan gazetesinin genel yayın yönetmeni idi. Orada da Ağca ile ilgili röpörtaj vardı ve röpörtaj ilk iki gün manşetten sonraki günler iç sayfalardan görüldü. Aslında röpörtaj değil, Rıdvan Memi’nin deyimiyle Ağca’nın basın bülteniydi. Çünkü orada Ağca şartlı olarak görüşme yapmış ve kendi sorularına kendisinin cevap vermesi halinde röpörtajı kabul etmişti. Sonuçta etik kurallardan bahsedenler o kuralları önce kendileri çiğnemişti.

Kendi yazarından tekzip yiyen gazete

Şimdi bu iki olay bize kimin ne olduğu gerçeğini açıklamaya yeter. Derdim kimseyi karalamak değil; ama açık bir şekilde işlerine geldiği gibi gazetecilik yapmaları da canımı sıkıyor. Son olarak bir şey daha söyleyerek yazıyı bitirmek istiyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu bir güneydoğu gezisi yaptı gazeteciler eşliğinde. Milliyet gazetesi onu karşılayan kalabalığın sayısının binler civarında olduğunu bildirdi okuyucularına. Sonraki gün Hasan Cemal oradaki kişi sayısının Üç Yüz civarında olduğunu paylaştı. Böylelikle ilk defa bir köşe yazarı kendi gazetesini yalancı çıkarmıştı. Olsundu, aslında onlar Anıtkabir’in bahçesine ve sıhhiye meydanındaki geyik muhabbetine milyonları sığrırabilmişlerdi. Böyle gazetecilik anlıyışı ile yapılan gazeteciliği çok da kaale almamak lazım; ama bunların toplumda bir karşılığı var sonuçta ve onun için kör, sağır, dilsiz rolü yapamıyoruz.

 
24 Kasım 2010 - 10:03:34
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app