DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Lizbon’da “başlamadan başını yarmak!”

Samet DOĞAN
[email protected]
 
 
Portekiz’in başkenti Lizbon’da başlayan zirvede, Füze savunma sisteminin bir bölümünün Türkiye topraklarında kurulması karara bağlandı. Ancak bu sistemin teknik durumu hala muallakta olmasıyla birlikte AB-NATO’nun “masum” askeri projesinin Türk kamuoyunda yeterince sorgulanmadığı gözlemlenmekte…

Zirvede, İran’ın endişesini giderecek ve Türkiye’yi arada kalmaktan kurtaracak şekilde İran’ın tehdit olarak tanımlanmasından vazgeçildi. Ancak Batı’nın Türkiye’yi Doğu’ya karşı tampon bölge olarak kullanmasına karşı çıkanların duyduğu endişenin de yerinde olduğunu saptamak zor değil. 
Türkiye’ye yerleştirilecek sistemin Avrupa’yı hedef alacak bir saldırıda devreye girecek olması komşularıyla sıfır sorun ilkesine dayalı bir strateji güden Türkiye’yi de savaşın kucağına oturtmak anlamına geliyor. Bu durumda ABD’nin doğal olarak müttefiki İsrail’in ve NATO askerlerinin bu coğrafyada istediği gibi at koşturması söz konusu. Ayrıca (AB) Batı’nın kendine işgal edecek yeni topraklar seçmesi durumunda, örneğin Ortadoğu’daki bir ülke karşılaşacağı olası bir saldırıya cevap vermek istemesiyle birlikte Türkiye ile karşı karşıya gelecek. Avrupa’yı vurabilecek bir füze sistemine sahip olan farazi bir ülkenin de zaten ABD - AB baskısı altında olduğunu bilmemek güç değil. Ki daha düne kadar, İran’a olası bir saldırı senaryoları gündemden düşmüyordu.

Kirli bir geçmişe sahip olan NATO’nun Afganistan ve Pakistan’da binlerce “Müslüman” sivili genelde “yanlışlıkla” katletmesi bir tarafa, soğuk savaş sonrası varlık sebebini “yenilemesi” adına füze kalkanı projesiyle bunu gerçekleştirmesi söz konusu. Aynı zamanda da Türkiye üzerinden yerini korumaya devam ederek ve AB’nin kendini güvenceye alarak bölgeyi tekeline alması anlamını taşımaktadır.
Fransa gibi elinde kimyasal silah bulunduran ülkelerin oluşturduğu askeri güç olan NATO İslam dünyasının tanımıyla, emperyalizmin kılıcı demektir. Emperyalist güçler halkları ideolojik kuşatma ve piyasa mekanizmaları ile ezemediği zaman NATO'nun bombalarını devreye sokarak halkları tehdit etmeye devam edeceklerdir.

Türkiye, Lizbon’dan mutlu ayrılırken, alınan kararların altında yatan samimiyetsizliğin göstergesi olan bir açıklama Sarkozy’den geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Anadolu deyimiyle  “daha başlamadan başını yardı” dedirtecek bir açıklamada bulundu. Sarkozy, NATO zirvesinin yapıldığı Portekiz'in başkenti Lizbon'da, zirvenin ikinci günündeki açıklamasında, “NATO'nun kamuya açıklanan belgelerinde hiçbir isim yer almıyor ama biz kediye kedi deriz, bugünün füze tehdidi İran'dır” ifadesini kullandı. Bu cümlelerden de açıkça görüldüğü üzere, bu füze sistemi İran’a ve gelecekte askeri gücü eline alabilecek Ortadoğu ülkelerine bir tehdit olarak kullanılabilme temennisi gütmekte.

Başbakan'ın "kesinlikle bizde olmalı" dediği komuta kontrol şartı prensip kararlarının konuşulduğu zirvede görüşülmedi. İşin teknik boyutu sonraya kalsın denildi. Türkiye, düğmeye kimin basacağı konusunda ısrarlı davransa da henüz resmi olarak Türkiye’ye verilmediği bilinmemekte. Aynı zamanda diğer teknik bilgilerde ortaya konulmuş değil ancak menzili 3 bin kilometreye kadar olan orta ve uzun menzilli füzelere karşı bir savunma sistemi olacağı söyleniyor. Sistemin radar sensörlerinin Türkiye’nin doğusuna yerleştirilmesi planlandığı düşünülüyor. Buna göre, Türkiye’nin doğusunda yer alan bir ülkeden, Avrupa’yı hedef alan bir füze ateşlenmesi durumunda bu sensörler devreye girecek. Sensörlerin füzeyi havadayken tespit etmesiyle birlikte kalkan devreye sokulacak ve Akdeniz’e yerleştirilecek durdurucular harekete geçecek. Durduruculardan ateşlenen füzeler, saldırı füzelerini havada vurarak etkisiz hale getirecek. Özellikle nükleer başlık taşıyan bir füzenin havada, örneğin Türkiye üzerinde, imha edilmesi durumunda yayılacak olan artık materyalin yaratacağı zararların nasıl önleneceği ise belli değil.

 
21 Kasım 2010 - 01:29:58
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin