DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Irak'ta eski dengeler ve yeni hükümet

Selami SAYGIN
[email protected]
 
 
Irak’ta 7 Mart 2010’dagenel seçimler yapıldığı halde sekiz aydır kurulamayan Hükümet nihayet 10 Kasım 2010’da yeniden Nuri El-Maliki’nin başkanlığında kuruldu. Partiler arasında yapılan anlaşmaya göre 60 yaşındaki Maliki başkanlığındaki hükümette, 36 bakan olacaktır. Bakanların  14 tanesi Şii Arap, 10 tanesi Sünni Arap, 6 tanesi Kürt, 1 tanesi Türkmen, 1 tanesi de Asuri olacaktır. Şii Arap olan Maliki’nin iki yardımcısından birisi Kürt diğeri de Sünni Arap olacaktır. Şii-Sünni Araplar, Kürtler tek bir parti değildir. Hükümette Irak’taki bütün siyasi hizipler temsil edilmiş olacaktır. Yani Irak’ta herkes iktidarda olacaktır veya kendisini öyle bilecektir. Irak’ta muhalefet yoktur. Hükümetteki herkes biri birini engellemekle uğraşacağından hükümetin temel sorunlar hakkında karar alması da uygulaması da neredeyse imkansız olacaktır. Dünyada bir benzeri olmayan bu demokrasi modeli ABD eliyle kurulmuştur.

Hizipler arasında ki mutabakata bağlı olarak Irak Meclis Başkanlığına 47 yaşındaki  1963 doğumlu Usame Nuceyfi seçilmiştir. Musul Üniversitesi Elektrik Bölümünden mezun olan Nuceyfi, İbrahim Caferi başkanlığında 2005’te kurulan Hükümette de Sanayi Bakanlığı yapmıştır. 325 üyeli Irak Meclisi’nde 295 üyenin katılımı ile yapılan toplantıda Nuceyfi 277 oy ile Meclis Başkanlığına seçilmiştir. Irak seçimlerinin yol açtığı tek değişiklik zaten Meclis Başkanlığı ile sınırlı kalmıştır.

Meclis’te Cumhurbaşkanlığı için yapılan seçime de295 milletvekili katılmış Talabani bunlardan ancak 195 milletvekilinin oyunu alarak ikinci kez seçilmiştir. Anlaşmaya göre, Irakıye listesinden Tarık Haşimi Cumhurbaşkanı yardımcılığına, yine Irakiye listesinden seçilen Rafi İsa’vinin Başbakan yardımcılığı, Sadr Grubu üyesi Kusay Süheyl ise Meclis Başkan yardımcılığına seçilmiştir.

Irak’ta Sünni Araplar, sayı bakımından Kürtlerden daha fazla olmalarına karşılık, Şii Arapların, Kürtleri tercih etmeleri ve onlarla anlaşmalarından dolayı üçüncü sırada ancak yer almaktadırlar. Elbette Kürtler bu durumdan memnun olmalıdır. Şii Arapların te bir hizip olmayışlarına ve aralarında ciddi anlaşmazlık konuları bulunmasına rağmen, son kerte de daima Kürtleri tercih etmeleri yalnızca Sünnilik ve Şiilik ihtilafı ile açıklanamaz. Kürtlerin de Sünni olmaları böyle bir açılamaya engeldir. Şii Hizipler, muhtemelen kendileri için asıl rakip olarak Kürtleri değil, Sünni Arapları görmeleri tayin edici olmalıdır.

Sünni Araplar bazen açıkça bazen de ima yoluyla Saddam döneminin “sorumlusu” görülmektedir. Saddam’ın ırk olarak Sünni bir kökenden gelmesi  bu görüşlerin ana nedeni olmalıdır. İran’da Şah’ın kanlı diktası için, onun mezhebi kökeni hatırlanmazken, Irak’ta Saddam’ın kanlı diktası söz konusu olduğunda Sünniliğin ima edilmesi bile iyi niyetten hayli uzak olmalıdır.Zaten İslami terminolojide tağut sayılan bir diktatörün ırkı, dini, mezhebi söz  konusu edilmez. Sünni Arapların, Saddam döneminin sorumlusu gibi algılanması, Şii Arapları Irak’ın bütününü içine alan bir siyasi projeden de uzaklaştırıyor. Şii nüfusun çoğunlukta  olduğu güneyde de federasyon istemeleri bu hizipçi anlayışın sonucu olmalıdır.

Kürt partileri kendi aralarında bazı sorunlar yaşamış olsalar bile Araplara karşı birlik halinde davranmışlardır. Talabani’nin Cumhurbaşkanı seçilmesi pazarlıktaki istekleri oldu ve bunu da elde ettiler. ABD desteği ile Irak’ta elde ettikleri ayrıcalıklı konumlarını korudular. Kürdistan bölgesinin yönetimine Arapları karıştırmazken, Kürdistan yönetim birimlerinde hiçbir Arap bulunmazken, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere pek çok önemli bakanlığı ellerinde tutmaya devam etmektedirler.

ABD, Irak’ın Şii Arap, Sünni Arap ve Kürt bölgesi diye üç kısımdan oluşmasını öngördüğünden Türkmenler bütün bu tartışma ve pazarlıklarda taraf değillerdir. Türkmenler, siyasi ve fiili olarak Kürt ve Arap bölgeleri arasında bölündükleri gibi, kendi aralarında da korunma kaygıları ve mezhebi nedeniyle pek çok hizbe bölünmeleri zaten önemli bir taraf olma potansiyellerini büyük ölçüde ortadan aldırmıştır. Taki Mevla gibi, hizipçi bir fanatiğin hükümet çevrelerinde sahip olduğu varsayılan itibarı da dar görüşlü ve kuşatıcılıktan uzak tercihleri nedeniyle yeni sorunlar çıkarmaya devam etmektedir. “Türkiye’de Türkmen meselesini çok iyi bildiği” kabul edilen (Mahir Nakip, Kardaşlık Dergisi, Temmuz-Eylül 2010) Sn Davutoğlu’nun teorik bilgileri uygulamada henüz kendisini gösterememiştir.

Türkiye’de Hükümet çevrelerinin Irakiye listesi lideri Iyad Allavinin Hükümet kurması veya Irakiye’den Tarık Haşiminin Cumhurbaşkanı seçilmesini ısrarla taraflara telkin ettiği pek çok çevre tarafından ileri sürülmüştür. Sonuca bakılırsa, Türkiye’nin istekleri olmamıştır. İran taraftarı olara bilinenlerden Nuri El-Malikinin Başbakanlığı ile İran’ın Irak’taki nüfuzunu pekiştirdiği söylenebilir. Iyad Allavi’nin de Şii Arap olmasına karşılık, Hükümet kuramayışında muhtemelen laikliğe bağlı olarak tanınması, İran ve federasyon karşıtı olarak tanınması büyük ölçüde tayin edici olmuştur.

Irak’ta kurulan bu hükümetle birlikte kimlerin kazandığı kaybettiği tartışmaları da kendiliğinden başlamış oldu. Hüsnü Mahli’ye bakılırsa “Irak’ta asıl kazanan İran’dır” (Akşam Gazetesi, 13 Kasım 2010). Irak’ta İran’ın kazandıkları elbette tartışmalıdır. Ama Saddam dönemine göre çok büyük kazançlar elde ettiği şüphe götürmez. İran ile her alanda mücadele ettiği varsayılan ABD’nin politik tercihleri bakımından kuşku verici bir örnektir Irak.

NOT: Bütün Müslümanların Kurban bayramlarını terbi ederim. Sağlık ve afiyetler dilerim.

 
16 Kasım 2010 - 00:01:04
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin