DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Sahtekârlık için bir kapı daha

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte popülerleşen yeni medyanın -sosyal medyanın- sahtekârlıkları haberlerde yer almaya başladı.

Sosyal medyanın “popülerleşmesi” beraberinde farklı temsilleri de getiriyor. Geleneksel medya (Televizyon, gazete, dergi vb.) ile oluşturulan temsiller ve temsil sorunları, sosyal medya ile daha da artmaya başladı. Kimin, nerelerde, ne kadar ve nasıl temsil edildiği sorularına baktığımızda, karşımıza çok farklı cevaplar çıkıyor.

Çocukların istismar edilmesi, kadınların cinsel obje gibi gösterilmesi, erkeklerin egemen ve her işi aklıyla bitiren olarak temsil edilmesi gibi, çok sayıda değişik temsil türü görebiliyoruz. Bu temsil sorununa bir de sahtekârlıklar eklenince, durum daha da vahim oluyor. Değişik amaçlarda kullanılan medyanın bir de propaganda yapabilme özelliğine baktığımızda, bu alana sosyal medyanın da dâhil olduğunu görüyoruz.

Toplumun kendine, temsil alanı olarak yer bulduğu sosyal medyaya, siyasetçilerin de dâhil olduğunu görüyoruz. Birinci Dünya Savaşı’ndan beri, medya araçları ile yapılan propaganda geleneğine şimdi yenileri eklendi. Sosyal medya veya yeni medya dediğimiz internet, sosyal paylaşım ağları (Fecebook, Twitter) gibi iletişim araçları kullanılarak, siyaset yapılmaya başlandı.

Siyasi iletişim ve propagandanın siyasetteki başarısının yanı sıra, bunlara bir yenisi olarak da sosyal medyayı görüyoruz. Halkla ilişkilerin çok iyi tutulması gerektiğini bilen siyasetçiler, sosyal paylaşım ağlarında, “halkla birlikte”lik mesajı vererek, oralarda temsil edilmeye başlandılar.

Her ne zaman olursa olsun, içinde bulunulan toplumun değerlerinin dikkate alınamadığı bir siyasette başarının olamayacağı aşikârdır. Dolayısıyla “toplumun olduğu alanlarda sen de olacaksın” ki toplumla iç içe olduğun anlaşılsın. Ancak bu olay medyada çok farklı gelişiyor. Türkiye’de de siyasetçilerin sosyal paylaşım ağlarına dâhil olup, toplumla iç içe siyaset yapmaya karar verdiklerini görür gibiyiz.

Halkla ilişkiler ve siyasi iletişim yanında propagandanın da önemli olduğunu düşündüğümüzde, Twitter’da yapılan siyaset örneği hatırımıza geliyor. Günümüz siyasetinde aday ya da liderlerin propaganda yapmak için kullanacakları iletişim araçları arasında televizyondan gazeteye, dergiden radyoya ve internete kadar, tüm iletişim araçlarının kullanılması başarı için çok önemlidir.

Bunu fark eden siyasetçilerimiz sosyal paylaşım ağlarına üye olamaya başladılar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üyeliğinden sonra, Kemal Kılıçdaroğlu derken, Devlet Bahçeli’nin de sosyal paylaşım ağlarındaki mesajlarını okumaya başladık. Bahçeli, 10 Kasım sürprizi yaparak ilk mesajında “yazılan her kelimenin kendine ait olacağını” söyleyip “(Twitter’da) Alaka çok yüksek. Anlaşılıyor ki bu aile beni benimsedi. Biliniz ki her kelime bana aittir. 2023 Yükselen Ülke: TÜRKİYE Hedefine varmak için 24, 25 ve 26. yasama dönemlerini kapsayan 12 yıllık tek başına MHP iktidarına var mısınız? ”diyerek yen propaganda aracıyla mesajlarını iletti.

Bir de bunların dışında, başkaları adına yapılan üyelikler var. Bunlardan birisi de -dün çıkan haberlerden hatırlayacağınız üzere- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “onlarca hesap açıldığı, bu hesapların takipçilerinin de 27 bine yakın bir rakama ulaştığı” bilgileriydi. Yani sahtekârlık için bir kapı daha aralanmış.

Unutulanlar: “Sosyalleşme ağlarının geçici bir moda mı, yoksa haberleşmeyi kalıcı bir biçimde değiştiren yeni bir yapılanma” mı olduğu tartışılırken, sırasıyla yenileri geliyor. Şimdi sıra Twitter’da. Bakalım bundan sonra ne olur.

Not: Uzun bir yolculuğa çıkacağım için bir süre yazılarıma devam edemeyebilirim. Fırsat buldukça yazılarımla siz değerli okurlarımla buluşacağım. Herkese şimdiden iyi bayramlar diliyorum…


 
12 Kasım 2010 - 00:01:48
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin