DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Hacılar

Fevzi İZMİRLİ
 
 
Hacı adaylarımız, kafileler hâlinde kutsal beldelere gidiyor. Hz. İbrahim, Kubeys Dağı’na çıkarak bütün insanları, hac için Mekke’ye davet etmişti. “Hani biz İbrahim’e ev (Kâbe) in yerini belirtip hazırladığımız zaman (şöyle emretmiştik:) Bana hiçbir şeyi ortak koşma. Tavaf edenler, kıyam edenler, rükua ve secdeye varanlar için evimi tertemiz tut. İnsanlar için de haccı duyur. Gerek yaya gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler.”

İlk insan, ilk peygamber Hz. Âdem’den bugüne, devam edip gelen ve insanı mükemmelleştiren bir ibadet olan hac, bizde hep meşakkatli, çileli, zor bir ibadet olarak algılanmıştır. İbadet etmekten başka amacı olmayan insanların henüz havaalanındayken başlayan çileli yolculuğu, maalesef otel odasına yerleşinceye kadar devam etmektedir. Hacıların her yıl hac mevsiminde yaşadıkları izdihamlar, sıkıntılar, çileler hatta bazen gruplar hâlinde ölümler neredeyse kanıksanır hâle gelmiştir.

Hacerülesved’e dokunmaya çalışan, Hıra Mağarası’nı veya  Sevr Mağarası’nı ziyaret eden hacılarımız, büyük zorluklar ve sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Hıra Mağarası’nı ziyaret amacıyla kayalık, sarp bir dağ olan Nur Dağı’na çıkmak hem çok zordur hem de çok zaman almaktadır. Üstelik hacı, o günkü namazlarını Kâbe’de kılamamaktadır. Nur Dağı’na, Sevr Dağı’na acilen ve mutlaka bir teleferik veya yürüyen merdiven yapılmalıdır. Böylece Hıra Mağarası’nı veya Sevr Mağarası’nı ziyaret etmek isteyen hacılar, sembolik bir ücret karşılığında kısa zamanda, kolaylıkla bu ziyaretlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Say ibadeti için Safa ile Merve arasında (yedi defa gidilip gelinerek) yaklaşık üç buçuk kilometre yürümek gerekmektedir. Safa-Merve arasına, alternatif olarak yürüyen bir bant konulmalı; yaşlı veya rahatsız olanların (istedikleri takdirde) “say” ibadetlerini bu bant üzerinde yapabilmeleri sağlanmalıdır.

Arife Günü’nü Arafat’ta geçiren beş milyona yakın hacı adayı, bayram akşamı, Müzdelife’ye kara yoluyla sevk edilmektedir. Trafikteki yoğunluk sebebiyle birçok hacı, ilerlemiş yaşına rağmen kilometrelerce yolu yürümek zorunda kalmaktadır. Arafat-Müzdelife arasında mutlaka bir metro yapılmalıdır. Ring şeklinde seferler yapacak olan hızlı trenlerle hacılar, daha kısa sürede ve rahat bir şekilde taşınmalıdır. Aynı şekilde şehir içi ulaşımı için de mutlaka metro gereklidir. Teknolojinin nimetlerinden hacılar da azami ölçüde yararlandırılmalıdır.

Mekke-Medine, Mekke-Cidde arasındaki transferler de maalesef kara yoluyla yapılmakta ve bu yolculuklar çöl ortamında hacılar için tam bir çileye dönüşmektedir. Hızlı tren hattıyla bu problemlerin çözüleceğine inanıyoruz.

Kutsal beldelerde Müslümanların yaşadığı bir diğer ilginç ve önemli problem de “sahabe kabirlerinin ziyareti”dir. Kabir ziyareti, mezhep farklılığından dolayı Suudilerce pek hoş karşılanmamaktadır. Suudiler, kabirlere ilgi gösterilmesinden hatta Peygamberimizin kabrinin ziyaret edilmesinden rahatsızlık duymakta; mezara ilgi göstermeyi “Allah’a şirk koşmak” olarak yorumlamaktadırlar. Mekke’de Cennetülmualla’da; Medine’de Cennetülbaki’de, Peygamberimizin yakınlarını, sahabe mezarlarını ziyaret etmek isteyenler, Suudi polislerinin engellemeleriyle karşılaşmaktadır. Bayanlara zaten yasak olan kabir ziyareti, erkekler için belirli saatlerde, kısa sürelerle mümkün olabilmektedir. Kabir ziyaretini çok önemseyen, özellikle Hz. Fatma’nın mezarında, Hz. Ali’nin çocuklarının, on iki imamın mezarları başında mersiyeler söylemek, dua etmek isteyen Şiilere, güvenlik görevlilerince engel olunmakta, bu yüzden zaman zaman gerginlikler yaşanmaktadır.

Günümüzde hac ile ilgili çalışmalar, organizasyonlar Suudi Arabistan kraliyet yönetimi tarafından yürütülmektedir. ABD’nin Orta Doğu projesi gerçekleşseydi Mekke, Medine ve Cidde şehirlerinden oluşan bir “Kutsal İslam Cumhuriyeti” kurulacaktı. Çok şükür ki BOP hayal oldu.

Suudi kralının tekelinde olan Mekke ve Medine’nin yönetimi, İslam ülkelerinin temsilcilerinden oluşan bir komisyona devredilmelidir. O beldeler, bütün İslam âleminin ortak değerlerinin bulunduğu beldelerdir. Yönetimi de ortak olmalı, ibadetlerle ilgili kararlar istişare ile alınmalı, hacıların gelişen modern teknolojinin nimetlerinden, kolaylıklarından azami ölçüde yararlanmaları mutlaka sağlanmalıdır.

 
7 Kasım 2010 - 00:13:40
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin