DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Bir güzel insan!..

İbrahim YILDIRIM
[email protected]
 
 
2 Kasım 2010 Salı akşamı Dr. Fahrettin Er’in Saruhanlı’daki  konferansına gittik bir grup arkadaş. Gittik derken, Dr. Fahrettin kendi konferansına bizi hem götürdü hem de getirip evlerimize de servis yaptı. Konferansta anlattıklarına aslında yabancı da değildim. Ama her dinleyişim de ilk defa dinliyormuşcasına etkileniyorum.

2006 yılında aldığı bir kararla, muayenehanesini kapatıp, bilgi beceri ve hünerlerini nasıl insanlığa hizmet ederim düşüncesiyle Afrika’daki fakir insanların tedavisine yönelen bir alperen, bir gazi dervişden bahsediyorum.  TRT Haber kanalında izliyor musunuz, “Türkiyeden Doktor Geldi” proğramını ? İşte bu proğramdaki Afrikaya giden ekibin başkanı. 2007 yılından beri her sene Afrikaya Manisa’dan bir ekip halinde gidiyorlar. İlk gidişi Psikiyatrist Dr. Mustafa Merter ile beraber olmuş. 3 Manisalı Doktor, Dr Mehmet  Fatih Haskaraca, Dr Muzaffer   ile birlikte gittikleri Afrika seferini her sene devam ettirmişler. Henüz bir ay önce dönmüş Afrikadan. Orada yaptıkları hizmetleri, çektiği resimlerle anlatan Dr. Fahrettin Er, Manisadan ve Yurdun değişik yerlerinden bulduğu sponsorlar aracılığıyla her sene  tıbbi techizat ve ilaçlarla yola çıkıyorlar. Giderek sayıları 40 ı aşan gönüllü Doktorlardan kurduğu ekibiyle Afrikaya şifa dağıtmaya gidiyorlar. Şimdiye kadar 40 bin muayene ve tedavi, 1500 ün üzerinde ameliyat gerçekleştirmişler. Bu ülkede çocuklarda 5 yaşından itibaren başlıyor katarakt hastalığı. Onların gözlerini açıyorlar.  Türk doktorlarının geldiğini duyan bu biçare insanların 50 km lik yolu yaya olarak katedip kendilerine ulaştıklarını öğreniyoruz. Hele 20 km lik mesafeden, baldırında ve kalçasında yaraları kurtlanan 10 yaşlarındaki çocuğunu kestiği iki ağaç dalının ortasına bağladığı battaniye üzerinde çeke çeke getiren bir anneyi resmi ile birlikte gösterdi ki, “dünyada yılın annesi seçilmeye layık biridir” dedi.”Yaralarının çok ileri düzeyde olduğunu görerek yapacağımız bir şey olmadığını anlayıp kendisine bir ağrı kesici verdik. Ne yazık ki ertesi günü çocuk hayata gözlerini yumunca, bu ananın bir ağıtına şahit  olduk. Ne dediğini yöresel dili olması hasebiyle anlamıyorduk ama ne anlatmak istediğini bilebiliyorduk.”

Sadece bu değil, o ülkelerde su ciddi bir problem olduğundan kuyu açarak onlara yardımcı oluyorlar. Şimdiye kadar tam 36 kuyu açmışlar. Onları bu vesileyle suya kavuşturmanın hazzını duyuyorlar. Yıl sonuna kadar bu sayının 40 a ulaşacağını söyledi. Dr. Fahrettin ER ve ekibinin yaptıkları sadece bunlar değil. O slaytlarla anlatmaya devam ediyor:

“Ayrıca buradaki insanların yoksulluğuna da çare bulmak için bir “keçi ailesi”  oluşturduk. 3 dişi bir erkek keçi oralarda toplam  $100  ederken biz bunları  $ 150'a satınaldık. Sebebi ise , biz gittikten sonra arkamızdan bunları değerli görüp de kesmesinler diye. Bu keçileri üretecekler,  sayıları 20 yi bulunca da tekrar 3 dişi bir erkek keçiyi bu sefer onlar bir başka ihtiyaç sahibine verecekler. Böylece biz onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeyi amaçladık. Sponsorların vasıtasıyla satınaldıkları keçileri , o hayırseverin adını vererek  bir “keçi ailesi” zinciri oluşturduk.” 

Bunları Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi  günlük kazancı 1 TL ortalama gelire sahip kara Afrikanın yoksul insanlarına, Medeni denilen zengin ülkelerin, sömürü ve organ mafiasına adeta  teslim olmuş insanlarına yapıyorlar. Tabii beyaz insanların ilk defa kendilerine şefkat eli uzatmalarına şahit olan bu insanlar, Cuma namazında beraber olduklarında, beyaz adamların da kendileriyle birlikte namaz kıldıklarını sevinçle evlerinde anlattıklarına şahit oluyorlar. Aynı zamanda küllenen bir inanç ve kültürü de canlandırıyorlar.
Türk insanının iyilikseverliğini gören halkın ve yetkililerin büyük teveccühüne mazhar oluyorlar.

Gerek sponsorları gerekse müteşebbis olarak kendileri böylece bir sadaka-i cariye de vesile oluyorlar ki, gıbta etmemek ne mümkün.

Dr.Fahrettin Er, 2008 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden “Vakıf İnsan” madalyası, Orta Afrika Cumhurbaşkanından Sağlık hizmetlerine katkısından dolayı “Devlet Nişanı” almış.

Dr. Fahrettin Er’in  yaptıkları sadece bunlar değil. O aynı zamanda bir çevreci. “Her çekirdek bir ağaçtır” kampanyası düzenleyerek Manisalıları yedikleri meyveleri çekirdeklerini biriktirme çağrısı yapmış, arkasından bir hafta sonu da Spil dağı eteklerine ucu sivri birer değnekle tohumları toprağa diktirtmiş birisi. Kendisi Tıp fakültesinden önce 3 yıl okuduğu Botanik ilmi sayesinde dağlardaki delice ahlatlarla sair meyve ağaçlarına da aşı yapmış. Gerek bu aşıların gerekse ekilen tohumlar sayesinde kuşların, tavşanların, sincapların, geyiklerin vb orman hayvanlarının hayatiyetlerini devam ettirmelerini hedeflemiş.

Kendisine ait www.doktorfahrettin.com sitesinde resim ve detay bilgileri görmek mümkün.

İşte Manisalıların medarı iftiharı bir Gazi Derviş. Ne mutlu ona, ne mutlu onu doğuran anaya.

 
4 Kasım 2010 - 01:31:56
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin