DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
İslâmcı Kürt Partisi!

İsmail NERİMANOĞLU
[email protected]
 
 
CHP’de buzlar çözülüyor! Milli Görüş kendi içinde tarihinin hatalarından ikincisini yaşadı. Numan Kurtulmuş gelenekçi çizgiyle partisini kurdu. MHP’de bozkurtlar yuvaya dönüyor! Ya da 12 Eylül’deki referandumda kaybedilen “ağır ağabeyler”in yerini dolduran bozkurtlar…

Önümüzdeki genel seçim görünüşte Ak Parti’ye yarayacak gibi gözüküyor ama… Açıkçası ben Ak Parti’ye çok yaramasını da istemiyorum. İktidarın karşısında sağlam bir muhalefet yoksa endişe verici demektir. Saltanatla yönetilmek bundan daha iyi olsa gerek! Çünkü demokrasilerde muhalefetsiz iktidar sıkıntıya yol açar.

Peki, Türkler siyasi olarak böylesine çözülürken Kürtler İslamcı Kürt Partisini kaldırabilecek olgunluğa sahip mi dersiniz? Ya da Liberal, demokrat vb bir parti ile Kürtler kendilerini temsil edecek bir parti ya da partiler çıkarabilir mi? Sanmıyorum.

Mevcut Kürt hareketinin içinde İslamcı, Marksist, Liberal, Demokrat Kürtleri nereye koyacağımızı biliyor muyuz dersiniz? Ya da Kürtler kendilerini nerede tanımıyorlar hiç düşündük mü?

Mustafa Kemal’in kurduğu parti de İnönü’nün çöküşü ile başlayan Önder Sav rüzgârı devam ediyor. Altmış yıla yakın CHP içindeki siyasetle hiç dikkat çekmeyen bu adam bugün CHP’yi “demokratikleşme” sürecinde ya da “açılım” denilen virajda hangi noktaya getirdi bir düşünelim.

Kılıçtaroğlu ile Sav liste kavgası yapıyor. Sav’ın açıklamaları CHP içinde daha otoriter duruyor. Daha ağabeyce daha babacan gözüküyor. Ama CHP’ye zarar verdiği kesin. Peki, Seçimlerin arifesinde CHP’de gelişen bu manidar durum kime yarayacak dersiniz? Soldan listesine aldığı kişilerle Halkın Sesi Partisi’ne… Çünkü sol orta oyunu oynarken İktidarı rahatsız edecek tek parti hüviyetinde.

MHP ise iktidar tecrübesiyle PKK ve Öcalan mes’elesinde sert muhalefet yapamıyor. Çünkü terörist başı Öcalan MHP iktidarında ambalajlanıp kargoya verilmiş ve MHP’nin koalisyon olduğu iktidar teslim almıştı. Söyleyecek sözü yok!

Burada Kürtlerin çıkaracağı Ak Parti’ye alternatif İslamcı Kürt partisi seçmeni ne kadar etkiler bilemiyorum ama Kürtlerin de kendi içindeki rengini belirler. Komünist Kürtleri karşısına alacağı için de dağdan silahlı tehditle sindirileceği için Kürtler şu an demokratik olarak sandığa gidemezler. Kürtlerin demokratikleşme süreci Türklerin inkılâplarda yaşadığından daha sert olur. Çünkü –her ne kadar tam demokrasi olmasa da- demokratik bir ülkede seçimlere silah zoru ve tehditlerle yön verebiliniyorsa Kürtlerin demokratikleşme sürecini daha iyi analiz etmek gerekir. Kürtler demokratik taleplerde bulunuyorlar ama demokrasiye hazır değiller. Şöyle ki; Marksist milliyetçilik üzerinden beslendiklerinden dolayı Komünizmin demokratik algısından dem vuruyorlar. Bu da Kürtlerin demokratik algısını ortaya koyar. Kürt hareketinin manifestosunun yazıldığı ya da hareketin çıktığı yıllara baktığımızda SSCB varlığını koruyordu. Dünya solunun kendini geliştiremediğini dikkate alırsak Kürtler hangi sağlıklı komünist manifestoyu uygulayacak? Hangi Kürt fikir adamı Kürt solunu geliştirdi? Hiç kimse… Bunlar olsa bile gerçekçi olalım. Kürtler sol görüşe yatkın bir millet değildir. Tarihsel süreçte sol üzerinden haklarını savundular. Ama içlerindeki İslamcı ve gelenekçi yapılarını hep muhafaza etiler. Buradan hareketle Türkiye siyasi tarihi İslamcı ve gelenekçi bir Kürt Partisine gebe… Mevcut partiler bunu dillendiremiyor ve bunu taşıyamıyorlar! Öyle olsa sanıkta sesleri daha gür çıkar…

Ancak Türkiye’deki mevcut siyasi gelişmeler Ak Parti iktidarına yarıyor. Partiler kendi iç çalkantılarıyla uğraşırken Ak Parti siyasi manevralar yapıyor. Bu da puan olarak hanesine yazılıyor. Halk bunu görüyor.

Kimse herkes uyurken kanunlar değişti demesin. Seçtiğimiz insanlar birbirlerini yerken iktidarın yanlışlarına sağlıklı muhalefet yapma imkânı bulamamışsanız söyleyecek sözünüz yok.

Çünkü sizler parti içi mes’elelerle uğraşırken iktidar memleket mes’eleleriyle uğraşıyor. Peki, iktidar doğru mu yapıyor dersiniz. Yanlışları da vardır. Ama yanlışları görecek muhalefetten yoksun bir Türkiye’deyiz. Bunun içinde Ak Parti’nin ekmeğine ballı kaymak sürdüler. Haydi hayırlısı…

Unutmayın murakabeniz yoksa elektrikteki kaçağı kontrol edemezsiniz. Sağlıklı bir muhalefet yoksa iktidarın pusulası şaşabilir.

 
4 Kasım 2010 - 01:30:09
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin