DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Başörtüsü filmi yeniden sahnede

Aykut TEK
[email protected]
 
 
Uzun bir aradan sonra yazmaya yeniden başlamak güzel bir duygu doğrusu. Her ne kadar yazılarıma ara vermiş olsam da ülke gündemini, ülkemde olup bitenleri asla görmezden gelmedim. Malum, bir referandum süreci yaşandı. Lehte veya aleyhte oy kullananların büyük bir çoğunluğu bence anayasa değişikliği maddelerinin bir tanesini bile bilmediği hâlde oyunu kullandı. Tamamen siyasal, tamamen bilinçsiz bir oylamanın ardından işte bugün bu konumdayız.

Türkiye artık eskisi gibi güçsüz, çaresiz “hasta adam” değil. İyileşme süreci başladı. Ola ki büyük aksilikler yaşanmazsa yakında ayağa kalkarız hatta koşmaya da başlarız. Ancak önümüzdeki (özellikle yakın) dönem, çok önem arz ediyor. Türkiye’nin önümüzdeki bir ya da iki yıl içerisinde başörtüsü, türban veya adı her neyse bu problemini çözmesi gerekiyor. Ardından Alevi vatandaşlarımızın haklarının ve taleplerinin acilen yerine getirilmesi gerekiyor. Genç nüfusu fazla olan bir ülkeyiz. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde atağa kalkamazsak treni kaçırabiliriz. Gençlerin önündeki askerlik ve sonu “S” ile biten (YGS, LGS, KPSS vd.) engeller mutlaka kalkmalı ve Türkiye, bu kadar genç nüfus ile yeni bir çağ açmalıdır. Orta Doğu, Orta Asya, Kafkasya ve Türkiye’nin içinde olduğu yeni bir birlik mutlaka kurulmalıdır.

Referandumda oylanan maddelerin biri de kadın hakları ve kadın erkek eşitliği ile ilgiliydi. Üzülerek söylemeliyim ki Türkiye’de  kadınlarımızı genellikle evinde oturan, dizisini izleyen, örgüsünü ören, yemeğini pişiren, çocuklarının annesi, kocasının hizmetkârı olarak görüyoruz. Bazı kesimler, örneğin muhafazakârlar bunu dinî bir gerekçeye de dayandırıyor. Bazı bölgelerimiz ekonomik koşullar çerçevesinde kadın-erkek birlikte tarım ve hayvancılık yapıyor. “Kız kısmı çok okumaz.” görüşünü yıllardır savunan insanlar var bu ülkede. Birçokları ilkokul veya ortaokul öğrenimini kızlarımız için yeterli hatta fazla bile gördüler. Bazımız “maço”ydu... Ama olan hep kadınlarımıza oldu. Bugünkü boşanma oranlarının yüksek oluşunu, başörtüsü problemlerinin bugüne kadar çözülemeyişini, ekonomik hayatta yer alan kadınların zorluklar yaşıyor olmalarını, aile hayatına başladıklarında erkeklerin eşleri üzerine baskı kurmalarını, yıllardır birikmiş ve aşılmamış problemlerin bugün patlak vermiş olmasına bağlıyorum.

Şimdi değişim, dönüşüm, atılım, yatırım zamanı. Kadınlarına yatırım yapan bir toplum geleceğine yatırım yapar. Geçtiğimiz yıllarda “Haydi kızlar okula!” kampanyası düzenlenmişti. Cumhuriyet’ten bu yana şekilci bir ülke ideolijisi güden devlet değişmelidir. Efendim o bilmem ne bıyığı, efendim bu bilmem kimin kasketi, yok bu falanca sakalı... Şimdi de kafaya takılan örtüye göre kimlik belirleniyor.

Başörtüsü ismi ayrı puan kazandırıyor, türban ismi ayrı puan kazandırıyor. Her siyasi kendince ayrı bir “başörtüsü meselesi çözüm rotası” belirliyor, seçim atmosferinde. Karşı olmak ayrı rant, savunmak ayrı bir rant sağlıyor bazılarına. Ne güzel İstanbul !.. Bir de cemaatler var tabii. Kimisi “Açın başınızı okuyun.” diyor rant sağlıyor. Kimisi “Açmayın, okumayın.” diyor rant sağlıyor. Ama hiç kimse de “Bu bir kişilik hakkıdır. Bırakın kim ne giyerse giysin. Bize çalışkan vatan evladı lazım.” demiyor.

28 Şubat aktörleri yeniden sahnede yerini aldı. Bir “yaşlı adam” sahnelere bir süre ara vermişti. Başörtüsü üzerine bir seçim kurulacağını hissedince “Ben de oyuncuyum.” dedi ve girdi filmin içine.

Şimdi siz her ne görüşten olursanız olun, bir vatandaş olarak sizce “hak” konusundan  bahsedilebilmeli mi yoksa bahsedilememeli mi? Kendinizce bir düşünün bakalım. Eğer “Serbest olursa şöyle olur, böyle olur.” mantığına bürünüyorsanız siz kendinizi filme kaptırmışsınız demektir. Veya “Başörtüsünü bizim parti veya bizim cemaat çözer.” mantığındaysanız siz de filme çok kapılmışsınız demek ki. Bu filmde çok figuran olacak sanırım, öyle görünüyor. Ne diyelim? Size iyi seyirler...

 
23 Ekim 2010 - 00:54:09
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin