DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Bu CHP adam olmaz

Yusuf TANRIVERDİ
[email protected]
 
 
Bir önceki yazımda (Başörtüsü CHP'yi böleeeeerrrr!) CHP’nin temel sorunun zihniyet sorunu olduğunun altını çizmeye çalışmıştım. CHP başörtüsü sorununa şöyle mi yaklaşsın böyle mi yaklaşsın değil? Hani deveye sormuşlar “neren eğri diye” o da cevap vermiş “nerem doğru ki” diye. Bazı yazarlar konuyu salt CHP, başörtüsü sorunu boyutunda ele alamaya çalışıyor. Sanki başörtüsü dışındaki konularda CHP kabul edilebilir bir duruşa sahipte sorun bu konuya ilişkin yaklaşımdaymış gibi.

Bir kez daha söylüyorum mesele zihniyet meselesidir. Sorun CHP’nin “kadük” olmuş, çürümüş hiçbir siyasi ve sosyal soruna merhem olamayan, tam aksi etkisiyle zehirleyen altı okunu sorgulamaya yanaşmayan tavrıdır.

Yeni Şafak Gazetesi’nin verdiği habere göre dün CHP kampının yapıldığı Bolu Abant'ta, kaldığı otelin bahçesinde karda yürüyüş yaparken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını Kemal Kılıçdaroğlu cevaplar vermiş. Bakınız neler demiş:'Sizin türban konusunda kırmızı çizgileriniz sadece üniversiteyle sınırlı değil, kamuda hizmet verenler veya ilk ve orta öğretim düzeyinde de türbana kesinlikle karşısınız diyebilir miyiz?' sorusuna ise Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle cevap verdi: "Bir hukuk devletinde zorunlu alanlar o alanlarda nelerin olduğu bellidir. İlköğretim, ortaöğretimde türban diye bir şey olmaz zaten. Orada devletin koyduğu kurallar vardır. O kurallara herkes uymak zorundadır. Oralarda zorunlu eğitim var biliyorsunuz. Kamuda da öyle konan kurallar vardır. Bir milletvekili TBMM Genel Kurul Salonu'na kravatsız girebiliyor mu? Hayır. Kuralı kim koydu, devlet dediğimiz kurumun kendisi koyuyor bu kuralları. Bu kurallara herkes uyacak. Bu, Papua Yeni Gine'de de böyledir, Angola'da da böyledir, İngiltere'de de böyledir. Devlet dediğiniz, bir kurumlar ve kurallar rejimidir, herkes uyacaktır. Buna uyulduğu zaman devlet dediğimiz kurum güçlü olur, saygınlık kazanır."“Kılıçdaroğlu, özgürlüğün bir kişinin her istediğini yapması anlamına gelmediğini, bunun devletin koyduğu kurallar, yasalar çerçevesinde insanlara tanınan hak ve yetkilerin kullanılması olduğunu hatırlattı” demiş.

Kemal Kılıçdaroğlu; “: "Bir hukuk devletinde zorunlu alanlar o alanlarda nelerin olduğu bellidir.” Diyerek Kılıçdaroğlu’nca hukuk devletin zorunlu alanlarını belirleyi vermiş. İşte sorunda tam burada yatıyor. Türkiye bir hukuk devleti değildir. Halka rağmen oluşturulup dayatılan bir kısım maddelerin hukuk diye adlandırılmasıdır. Gerçek bir hukuk devletinde halka rağmen ve halkın inançları, değer yargıları, kültürü, dili inkâr edilerek hukuk yapılmaz. Yapılan şeye de hukuk denmez. Hukuk devletinin zorunlu alanları özgürlüklerin devlet tarafından güvence altına alınmasıdır. Yoksa özgürlüklerin yasaklanması değil.

Kılıçdaroğlu; “Kuralı kim koydu, devlet dediğimiz kurumun kendisi koyuyor bu kuralları. Bu kurallara herkes uyacak” diye çok veciz cümle daha kurmuş. Devleti insandan arındırıp kutsal bir obje halinde sunmak ve objeye kayıtsız şartsız itaat getirilmesini istemek ancak faşist devlet felsefesinde karşılık bulur. Hadi seksen öncesini geçelim. 1980’den beri anayasayı da, kurumları da, hukuku da ve devlet algısını da belirleyen darbeci faşistlerdir. Darbeci totaliter faşizmin belirlediği ve örgütlediği algıyı meşru görmek değimledir nedir bu yaklaşım? Bu kafayla mı özgürlükten yana olup darbe anayasasını değiştireceksiniz? Güldürmeyin adamı kafa aynı kafa. Ha CHP, ha darbe.

Bir hukuk kuralı devlet yaptı diye meşruiyet kazanmaz. Hukukun meşruiyet kazanabilmesi için halkın vicdanında karşılık bulması ve onay alması gerekir. Halkın vicdanını kanatan, onu inandığı değerleriyle yaşamasını engelleyen yasaklar çıkartın sonrada ‘bunu devlet koydu uyacaksın kardeşim’ deyin. Böyle devleti de, devletin hukukunu da, devlet adamını da gücü yettiğinde halk alır çöplüğe atar.

Beyefendi demiş ki; “Devlet dediğiniz, bir kurumlar ve kurallar rejimidir, herkes uyacaktır. Buna uyulduğu zaman devlet dediğimiz kurum güçlü olur, saygınlık kazanır." .

Bu cümlesi de Sayın Kılıçdaroğlu’nun zihin yapısını deşifre etmesi açısından sanırım oldukça yeterli. Beyefendiye göre esas olan devletin saygınlık kazanması, devletin güçlü olması ve devlete ve kurumların tam bir itaatin sağlanması.

Peki, bu devlet zulüm üretiyorsa? Halkına acılar çektiriyorsa? Etnik ayrımcılık yapıyorsa? Halkının bir kısmına yönelik asimilasyon yapıyorsa? Halkının dini değerleriyle alay ediyorsa? Halkın çocuklarını okullara almıyorsa? İnanç değerlerini bahane göstererek insanın en temel hakkı olan çalışma hakkını ellerinden alıyorsa? Okumak istiyorsan, çalışmak istiyorsan dini inançlarından vazgeçip benim istediğim kılık kıyafete bürüneceksin diyorsa? Bu devletin yüksek yargıçları ellerindeki devlet gücünü halka dayatmalar için kullanıyorsa? Böyle bir devlete, kurumlarına ve hukukuna insanlardan itaat ve saygı istemek fazlasını söylemeyim ama ancak bir CHP Genel Başkanına yakışır.

Sayın Kılıçdaroğlu;  “İlköğretim, ortaöğretimde türban diye bir şey olmaz zaten. Orada devletin koyduğu kurallar vardır. O kurallara herkes uymak zorundadır.” Bu devlet kurallar koyarken hiç halkına sormaz mı? Ey halkım siz ne düşünüyorsunuz?  Siz ne istiyorsunuz? Ben böyle yapmak istiyorum ama sizin rızanız var mı? Siz ne ye inanıyorsunuz, nasıl yaşamak istiyorsunuz? Diye sormaz mı? Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden bakarsak sosyal demokratlar ve sosyal demokrasi ve de CHP asla sormaz. Ben devletim yaparım. Yapmayanı da ezer geçerim. Kafa bu maalesef.

İnsanın doğuştan kulağı sağır, gözü kör olabilir. Bunlar özür değildir. Asıl özürlü olanlar gözleri görüyorken görmeyenler, kulağı duyuyorken duymayanlardır. Yine söylüyorum. CHP’nin sorunu çok temel ve derin bir zihniyet sorunudur. Bu zihniyetin miadı dolmuştur. Bu köhnemiş zihniyetleri hem kendilerini zehirliyor, hem halkı. Hem kendilerine yazık ediyorlar, hem de özgürlüklerin önünü keserek ülkeyi yaşanmaz bir hale dönüştürerek halklarına yazık ediyorlar.

Zihniyet sorunuyla hesaplaşmayan CHP bu ülkede özgürlüklerin gelişmesinin önünü tıkamaya devam edecektir.

 
10 Ekim 2010 - 00:06:03
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin