DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Ahmet Hakan’ın 5 sorusuna 3 cevap

Harun KABAN
[email protected]
 
 
Ahmet Hakan’ın “evetçi”ye 5 soru” sorup cevap istediği yazının başlığını görünce, klas bir yazıdır umuduyla açtım ama iyi polemik yapan bir kalemin dahi zorlayınca nasıl tökezlediğini görüp ibret aldım. Çok daha iyi sorular çıkarabilirdi, nitekim çıkarmışlığı vardır ama bu defa “hayır”ın argümanlarının “komik” olması ve hayırcıları dahi tatmin edememesinden midir nedir, “zayıf” bir yazı olmuş. Bir defa yazıda 5 değil, 3 soru var, Ahmet Bey şişirme yapmış. Soru 1, 2 ve 4 aynı kapıya çıkar ve cevabı o kadar kelime israfına gerek olmayacak kadar kısa ve nettir.

Ahmet Bey’in kişisel macerasına kendimi yakın buluğum için kendisini takip ederim, vaktiyle bu minvalde kendisine bir e-mail de atmıştım sanırım, daha doğrusu yazmıştım ama attım mı atmadım mı şimdi hatırlayamıyorum çünkü gelmiş bir cevap yok, ya atmamışımdır ya da cevap vermemiştir, bilemiyorum. E-mail’de, benim de dindar-muhafazakar bir geçmişten gelip, artık pek dindar ve muhafazakar olmayan biri olarak, en azından bu kısımda kendime yakın bulduğumu söylemiş ve son yıllardaki duruşunun samimi olduğuna inanamadığımı filan yazmıştım. Neyse, kendisini sadece bu (dindar-muhafazakar bir geçmişten gelip artık pek dindar ve muhafazakar olmaması) yönüyle kendime yakın bulurum, yoksa kendisi sınıf atlama işinde aşmış gitmiş, biz hala “pis fakirler” klasmanında mücadele veriyoruz, halk otobüslerinde canım çıkıyor. Orası başka mevzu.

Yazının bundan sonraki kısmını  kendisine e-mail de atacağım için, kendisine hitaben yazıyorum. 

Sayın Ahmet Abi, bir “evetçi” olarak 30.08.2010 tarihli “Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru” yazınızı üzerime alındım ve cevaplarımı yazdım. Hani, yazıda “bizim mahalleden evetçiler cevap versin” filan gibi bir ayrıştırıcı olmadığı için üzerime alındım, yoksa toplumsal tabakamı gayet iyi biliyorum. 

Gelelim cevaplarıma…

Aslında soru 1, 2 ve 4 aynı kapıya çıkar ve cevabı kısa ve net. Bu üç soruya “12 Eylül’le hesaplaşma teraneleri umurumda değil, Marmaris’teki Ressam yargılanmış yargılanmamış hiç umurumda değil.” deyip geçebiliriz. Fakat geçmeyelim, madem siz “şişirdiniz”, biz de geveleyelim.

SORU BİR: Görüyorum ki “demokratik galeyan” halindesin. “12 Eylül'e büyük darbe” deyip duruyorsun... İyi de sevgili “evetçi” kardeşim, 12 Eylül Anayasası ilk defa değişmiyor ki. 12 Eylül Anayasası'na darbenin feriştahı, 2001-2004'te AB uyum yasaları çerçevesinde vuruldu. Şimdikiler sade suya tirit... Madem 12 Eylül Anayasası'nın virgülünün değişmesi bile seni bu kadar heyecanlandırıyor, neden aynı heyecanı 2001-2004 döneminde göstermedin?

Sevgili “hayırcı” Ahmet Abi, şimdiki yapılan değişikliklerin taa o zaman yapılması gereken değişiklikler arasında olduğunu söylemiş, 2001-2004 döneminde yapılan değişikliklerde de galeyana gelmiştim. 12 Eylül’ün suyuna dümen tutacaklarına, tiridi o zaman doğrasalardı şimdiye çok yol almıştık. Bir de, bu değişiklikler öyle sade suya tirit değil, 12 Eylül’ün köküne kibrit suyudur.

SORU İKİ: Anladık, Kenan Evren ve arkadaşlarının yakasına yapışılacak, 12 Eylül'den hesap sorulacak diye uçuyorsun... İyi ama Kenan Evren ve arkadaşlarının yargılanmaları, bu değişiklikle en azından “tartışmalı”. Bu “tartışmalı” durumu sona erdirmek fırsatı doğdu. Meclis'te hem CHP, hem MHP bu konuda önerge verdi. AK Parti ise bunu kabul etmedi. “Yetmez ama” falan diyeceğine neden dönüp de AK Parti'ye “Neden ama” diye sormuyorsun?

Anlamamışsın. Marmaris’teki Ressam ve şürekası umurumda bile değil, yargılansa ne olur yargılanmasa ne olur! Ha, “Geçici 15” kalkıyor diye niye seviniyorum o zaman değil mi? Valla artık kalksın o da bi’zahmet, ayıp oluyor. Bir de, o zaman da sormuştum AKP’ye “bu ne perhiz bu ziyafet kardeşim” diye, şimdi de soruyorum. Sadece yaptığı doğrulara, sırf gıcık olduğum için “AKP yaptıysa yanlıştır kardeşim” diye bağırmıyorum, herkesin hakkı kendine...

SORU ÜÇ: Çocuklara, kadınlara, emekçilere, özürlülere olağanüstü güzellikler geliyor falan diyorsun. İyi ama o maddelere itiraz eden yoktu ki... Eğer üç madde geri çekilseydi, o güzellikler referandumsuz falan yürürlüğe girecekti... Neden üç maddenin geri çekilmemesi konusundaki diretmenin hesabını sormak aklına gelmiyor?

İyi de güzel abicim, gümbürtü zaten o üç maddede değil mi, eğer o üç maddeyi geri çekseydi adları AKP değil MHP ya da CHP olurdu; o üç maddenin hesabını AKP’den soracak olsaydım, adım Harun değil Ahmet filan olurdu. Ha, bir de, Atatürk olmasaydı adım Hristof filan olurdu, orası ayrı…

SORU DÖRT: Meclis'te grubu bulunan bütün partiler, istisnasız 12 Eylül Anayasası'ndan nefret ediyor. Meclis'te grubu bulunan bütün partiler, istisnasız 12 Eylül Anayasası'nın değişmesini istiyor... Böyle bir ortamda bir iktidar partisinin, 12 Eylül Anayasası'nda yapmak istediği birkaç değişik konusunda uzlaşamaması sana hiç manidar gelmiyor mu?

Af buyur? (Abi, valla bu sorudan bir şey anlamadım.)

SORU BEŞ: Anayasa değişiklikleri esas olarak yargı alanındaki değişiklikler için yapılıyor. Ama iktidar partisi, propaganda yaparken yargıdaki değişikliklerden söz etmek yerine üzerinde tartışma olmayan maddelerden söz etmeyi tercih ediyor. Bu durum seni rahatsız etmiyor mu?

He, ediyor. 

Hatta muhalefet partilerinin de anayasa maddeleri yerine villadan bilmem neden bahsetmesi hoşuma gitmiyor. Hatta genel seçime gidiyormuşuz hissi hiç hoşuma gitmiyor. Ama çok şükür okuma yazma biliyorum, az çok bu işlerden de anlıyorum. Oturdum, okudum ve “evet” dedim. Villası, havuzu, kooperatifi beni ilgilendirmiyor valla. Bir de, asıl değişikliğin yargı konusunda yapılması meselesine gelince, yaz yahu, korkma “AKP yandaş yargısını oluşturuyor” de sonra “bunlar yüce divandan kaçacak, ona çabalıyor” de, ben de neden öyle olmadığını, daha doğrusu öyleyse bile bu değişikliklerin bizatihi ona engel olduğunu söyleyeyim. Hani eğer öyle bir planları varsa, değişikliklerden sonra pratikte kazın ayağının öyle olmadığını görünce yüzlerindeki ifadeye bakar, oturur güleriz; ama öyle değil işte.

Ahmet Abi daha iyi sorular çıkarabilirdiniz ama olmamış. Siz iyi soru çıkaramamışsınız ama ben üç tane “iyi cevap” çıkarayım, eğer duyar da bu cevaplara soru yazarsanız belki o zaman kafam biraz karışır.

CEVAP BİR: Subayla çarşıda tartıştı diye çiftçi askeri mahkemede yargılanmayacak artık. Sivil mahkemenin 30 küsur yıl verdiği “iyi çocuklar” askeri mahkeme tarafından salıverilmeyecek. Falan filan, bu bahis uzar gider, malum son zamanlarda çok örnek birikti, yazı da uzadı, bu iki cümle ile bu faslı geçelim şimdi.

CEVAP İKİ: Ordudan atılan onca adam “Yahu kardeşim suçum neydi?” diyebilecek. Hani Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan var ya, Silivri’de yatıyorlar, onlar gibi. Gerçi onların suçunun ne olduğu iddianamede yazıyor, dünya alem biliyor ama bir onlar bilmiyor. Onların meselesi o değil, mesele “iyi çocuklar”a hukuk işlemiyor. “Biz not tuttuk içerdeyiz, darbeyi yapacak olanlar geziyor” diyorlar ya, ben de onu diyorum, “iyi çocuklar”a da işlesin hukuk diyorum. Hani bu değişiklik onlara da yarayacak, ya iyi çocuklar da içeri girecek ya da “üvey evlatlar” da dışarı çıkacak diyorum. Öyle yani…

CEVAP ÜÇ: Yüksek Yargı tepelerinde “sen ben bizimoğlan” seçim sistemi bitecek. Bitecek de benim gibi “pis fakirler”in bundan karı ne olacak? Cevap içinde cevap: bizim gibi “pis fakirler”in çocuklarından hakim savcı filan olup da “sen ben bizimoğlan” sınıfından olmadığı için bir yere gelemeyen hakim savcı filan oy kullanacak misal. Şimdilik yeter, düşünürsek başka faydalar da çıkar ama…

Üç cevabı şişirip beş yapmıyorum. Yazı çok uzadı. 

Neyse, işte böyle Sayın Ahmet Abi, bir “evetçi” olarak cevaplarım bunlar.

Saygılarımla arzederim.

 
3 Eylül 2010 - 00:05:42
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin