DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
İran'da nükleer enerji reaktörü açıldı

Aydın MENDERES
[email protected]
 
 
Geçtiğimiz günlerde İran’ın Buşehr kentinde Rusların yaptığı elektrik enerjisi üretecek olan nükleer reaktör açıldı. Bu reaktörü İran’a Rusya kurdu. Başta Amerika olmak üzere batı ülkeleriyle İran arasında yaşanan gerilimler ve ard arda gelen ambargolar bu inşaatın çok uzun sürmesine sebeb oldu. En sonunda Rusya reaktörün düşük oranlı radyoaktif madde taşıyan yakıtını verdi. Reaktör çalışmaya başladı.

Amerika ve AB ile İran’ın arasının bu kadar gergin olduğu bir dönemde ortaya çıkan bu gelişme nereden bakılırsa bakılsın gayet düşündürücüdür.

Her ne kadar söz konusu enerji reaktörü hiçbir zaman bir ambargo kapsamına girmese de, böyle bir gelişmenin söz konusu ettiğimiz gerilimin en yüksek bir aşamasında gerçekleşmiş olması bunun üzerinde durulmasını gerektiren bir önem taşımaktadır. Bu gelişmenin İran’a güven verdiği ve İran’la iş yapmak isteyen  birçok ülkeyi de yüreklendirdiği açıktır. Bu reaktörde kullanılan düşük oranlı radyoaktif madde taşıyan yakıtın zenginleştirilebilmesi mümkündür. Bu da bu yakıtın öyle bir işlem sonunda atom bombasında kullanılabileceği demektir. Dünya ile İran arasındaki gerilimin temel sebebi ise bu ülkenin uranyumu ileride atom bombasında kullanılabilecek derecede zenginleştirmesi girişimleridir.

Gerçi Rusya’nın İran’a nükleer enerji için verdiği akaryakıtı kullanıldıktan sonra kendisinin aynen alıp geri götüreceği bilinmektedir. Ama eninde sonunda böyle bir şey yapmak Rusya’nın kendi kararına kalmış bir husustur.

Bu tablodan çıkartacağımız ilk sonuç Amerika’nın İran’ı Rusya’ya emanet ettiğidir. Bunun ise iki sebebi olabilir. Birincisi Amerika ile Rusya arasında jeopolitik düzeyde bir ortaklık söz konusudur. İkincisi ise Rusya’nın son zamanlarda Amerika’ya karşı onun bazı önemli isteklerini yerine getirmeyecek kadar güçlenmiş olmasıdır. Birinci ihtimal daha güçlü, ikincisi ise daha zayıftır.

MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ


Bu arada İran, pilotsuz uzun menzilli ve bomba taşıyabilen tamamen kendi ürünü bir uçak yaptı ve bunu dünyaya tanıttı. Ancak İran kaynaklı başka bir haber bu gelişme ile bir yerde tezat teşkil ediyordu. İran’lı yetkililer bu yıl için İran’ın rafinaj kapasitesini büyütecek elli milyar dolarlık yabancı yatırım beklediklerini açıkladılar. Zira İran’ın elindeki teknoloji rafinaj kapasitesini yükseltebilecek düzeyde değildi. Bunun sonucunda İran ham petrol satıp dışarıdan benzin veya mazot gibi işlenmiş petrol ürünleri almak mecburiyetinde kalıyordu.

Bir taraftan atom bombası peşinde koşan, uzun menzilli füzeler ve askeri uçaklar yapan İran’ın petrol rafinajını yükseltecek ve çeşitli petro kimya tesisleri kuracak bir teknolojiye sahip olmaması gerçekten gayet ilginç bir durumdur.

Ya İran mahsus rafinaj kapasitesini yükseltecek bir teknoloji peşinde değildir; bunun yerine kendisinde elli milyar dolarlık bir pazar oluşturarak yatırım yapmak isteyecek ülkelerin iştahını çekmek istemektedir. Böylece dolaylı bir şekilde maruz bırakıldığı tecridi gevşettirmiş olacaktır. Ya da mevcut ambargo İran’ın rafinaj kapasitesini yükseltecek bir teknoloji almasını kesin kurallarla engellemektedir.

Bu bilmeceyi çözmek Türkiye için son derecede önemlidir. Eğer İran gerçekten ambargo dolayısıyla rafinaj kapasitesini yükseltebilecek bir dış alımda bulanamıyorsa orta vadede işi bir hayli zor demektir. Nitekim İran’ın batıdan yolcu uçağı alamadığını ve elinde sadece Rus yolcu uçaklarının bulunduğunu ve bunların da maalesef sık sık kaza yaptıklarını biliyoruz. Burada İran’ın ambargo dolayısıyla giderek zorlanacağı ve ürettiği füze ve uçakların göstermelik olduğu ortaya çıkacaktır.

Yok, öyle değilse o zaman da İran’a karşı sürdürüldüğü iddia edilen ambargoda bir bit yeniği var demektir. O zaman da Türkiye, Amerika ve İsrail'in İran’a bir saldırıda bulunacağı iddialarına hiç itibar etmemelidir.

 
25 Ağustos 2010 - 00:00:48
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin