DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Pazar 5 ARALIK 2010
Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı Genel başkan ve başbakan küçük güven tazeledi ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI Gül ve Erdoğan nikah şahidi Arınç: Ümidi kaybetmemeli SÜPER LİG'DE 15. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu Moskova uçağında can pazarı; 2 ölü 83 yaralı Ankaragücü-Sivasspor maçı ardından M.Park Trabzonspor: 80 - Mersin B.Bldspor: 69 habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk musikisinin acı kaybı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
 
 
CHP-BDP ittifakı maya tutar mı?
 
 
 
CHP ve BDP arasında uzun süre devam eden mesafeli duruş, bayram ziyaretiyle bir anda değişti. Ancak CHP içinden gelen sert tepkiler kısa süren bayram havasını dağıttı. Peki, ittifak olur mu?
 
İDRİS GÜRSOY'un analizi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçim ittifakı yapabilir mi? CHP’nin ulusalcı ismi ve sözcüsü Süheyl Batum’un yaktığı yeşil ışık kısa sürede kırmızıya dönse de Ankara kulislerinde iki partinin seçime doğru işbirliğine gidebileceği konuşuluyor. Kemal Kılıçdaroğlu operasyonu ile CHP’de başlayan yeni dönemin sadece yönetimle sınırlı kalmayıp politikalara da yansıyacağının işareti veriliyor. Partinin önceki dönemlerde yürüttüğü değişik siyaset de ittifak için “Neden olmasın?”dedirtiyor. CHP’deki değişim üzerine en kapsamlı analizlerden birini yayımlayan Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETAV) siyaset araştırmaları koordinatörü Hatem Ete, genel sekreter ve parti sözcüsü Batum’un ağzından “BDP ile ittifak olabilir” açıklamasının yapılmasına özellikle dikkat çekiyor: “Batum bir kamuflaj. Ulusalcı Kemalist tabanın kaygılarına su serpiyor. Kasetle başlayan süreçle Baykal’sız yeni CHP’yi dizayn etmek isteyen irade, tek başına AK Parti’ye razı değil, CHP’yi iktidar adayı olarak masaya oturtmak istiyor. Bunun için parti politikalarının değişmesi, CHP’nin siyaset üretmesi lazım. Tabanın endişelerini giderebilmek için ulusalcı Batum’u CHP’ye taşıdıkları gibi onunla değişim mesajları veriliyor.”

BDP ile ittifak tartışmaları da gösterdi ki bu siyasi projeyi hayata geçirecek Kılıçdaroğlu’nun işi hiç de kolay değil. CHP’nin değişimi gerçekleştirip toplumsal desteğini artırması için, iki zor engeli geçmesi gerekiyor. Bir; hizipçi yapısı ile bilinen CHP’yi bir arada tutabilmek. İki; eski CHP tabanını küstürmeden partiyi yeni toplumsal kesimlerle buluşturabilmek. Önder Sav’la yollar ayrıldı, Deniz Baykal ise hâlâ gücünü ve etkisini koruyor. Baykal’la uzlaşma eski CHP’ye dönüş olacak. Kurultay kararı alan Kılıçdaroğlu, Baykal ekibi ile hesaplaşarak güçlü liderliğini göstermek isteyecek. “İktidar umudu olduğu sürece taban da yeni politikalara ikna edilebilir.” diyor Hatem Ete.

BDP ve bazı CHP’liler bugün 1991’deki gibi yeni bir ittifaka sıcak bakıyor. CHP, çoğu zaman BDP ile birlikte AK Parti’ye karşı hareket ediyor. Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında ve referandumda iki parti benzer politikalar izledi. BDP içinde CHP geleneğinden gelen isimler var. Kılıçdaroğlu’nun Kürt Alevi kökenli olması da yakınlaşma için diğer bir sebep. 1991’deki ittifakın siyasi mimarlarından Fehmi Işıklar yine de CHP ile BDP’nin böyle bir işbirliğine hazır olmadığını savunuyor. Ümit Fırat gibi pek çok Kürt aydın da aynı görüşte; bunun Baykal’ı tasfiye süreci ile başlayan dönemde AK Parti’ye karşı daha fazla milletvekili çıkarabilmek için yapılan son bir hamle olduğuna inanıyorlar. BDP ile ittifaka tepki en çok CHP içinden ve tabanından geliyor. Çünkü Baykal genel başkanlıktan ayrılsa da bıraktığı siyasi miras sürüyor. Canan Arıtman Aksiyon’a genel af ve BDP ile ittifak gibi politikaların CHP’ye batıda faturasının ağır olacağını söylemişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer, “Teşkilatlarımız CHP-BDP ittifakına sıcak bakıyor.” dese de seçim ittifakının geleceğini parti içindeki Baykalcılar ile CHP’nin kıyı şeridinin görüşleri belirleyecek.

İttifak çok tartışılsa da Türk siyasetinde sık sık gündeme gelen ve bazı dönemlerde uygulanan bir yöntem. Yüzde 10 barajının altında kalma tehlikesi olan partiler, anlaştıkları partilerin listesinden adaylar gösteriyor. 1991’de SHP’nin HEP’le yaptığı ittifak gibi. O seçimlerde SHP, Halkın Emek Partisi (HEP) adaylarına Güneydoğu Anadolu illerinin listelerinde yer verdi. Bu destek sayesinde SHP’nin oyları Güneydoğu’da yüzde 34’e yükseldi, ama Türkiye genelinde oy yüzdesi 20,75’te kaldı. İttifaka karşı olan Baykal’ın Erdal İnönü’ye karşı partide eli güçlendi. TBMM açılışında Kürt kökenli milletvekillerinin Kürtçe yemin etmeye kalkışması ise ortalığı karıştırdı. 21 Mart 1992 Nevruz Bayramı’nda çıkan olaylar sonucunda SHP içindeki HEP kökenliler partiden istifa etti. Baykal’dan sonra CHP’nin Kürt politikası tamamen değişti. Baykal, askerin çizgisinde hareket etti, Kürt partileri ile görüşmedi. Onları PKK ile aynı çizgide olmakla suçladı. AK Parti’nin Güneydoğu açılımları için BDP ile temasa geçmesini en sert şekilde eleştirdi.

Diğer yandan 1999 seçimlerinden bu yana CHP Güneydoğu’da yok. Batı Marmara, Ege, Akdeniz’de varlık gösterebilen parti Doğu Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’da silinmiş görünüyor. CHP, seçmeninin yerleşim yeri, eğitim durumu, ekonomik düzeyi ve kültürel eğilimleri de homojen bir karaktere bürünmüş durumda. Büyük kent merkezlerinde yoğunlaşan CHP seçmeni, eğitim düzeyi yüksek, yaşlı, hayat tarzı itibariyle modern bir kitleden oluşuyor. İktidar olabilmesi için CHP’nin sıkıştığı bu bölgesel ve sınıfsal sınırları genişletmesi ve tekrar kitle partisine dönüşmesi gerekiyor. CHP’nin mevcut tabanı ile Kılıçdaroğlu’nun desteğini talep ettiği taban arasında ise ortadan kaldırılamayacak ayrışmalar bulunuyor. Kılıçdaroğlu genel başkan seçildiği kurultaydan bu yana CHP’nin oylarını artırmaya yönelik manevralar yapıyor. Sosyo-ekonomik sorunlar ve sosyal politikalarla sınırlı bir söylemle yetinip ülkenin temel siyasi sorunlarını âdeta teğet geçiyor. Çünkü demokratikleşme, Kürt meselesi, laiklik, asker-sivil ilişkileri, azınlıklar gibi sorunlarda farklı bir siyasal pozisyon aldığında tabanını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu açmazın üstesinden gelebilmek için CHP lideri sanki popülizmi siyaset olarak benimsemiş gözüküyor. Hatem Ete, “Bir programa dayanmadan, sınırlı bir söylem CHP’deki değişim umutlarını uzun süre diri tutamayabilir.” uyarısında bulunuyor.

CHP’nin BDP veya başka partilerle ittifak arayışlarının arka planında şüphesiz AK Parti’den kurtulma hesapları var. AK Parti’yi siyaset dışı müdahalelerle zayıflatamayan bürokratik oligarşik yapı, karşısındaki bloku şekillendirerek sonuca ulaşmayı deneyecek. CHP ittifaklar ve yeni katılımlarla güçlendirilecek. Hedef AK Parti’yi iktidardan düşürmek, bu mümkün olmayacaksa koalisyon hükümetine razı etmek. Seçime değin CHP kadar Türk siyasi hayatının diğer aktörleri üzerinde de denenecek operasyonlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

AKSİYON

Anahtar Kelimeler:

BDPCHPittifak

1 Aralık 2010 - 00:16:29

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin