DOLAR 1.477 - EURO 1.972 - ALTIN 65.29 - IMKB 66722
Perşembe 25 KASIM 2010
Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor Uzun namlulu silahlarla saldırı: 2 ölü 6 yaralı Semih'li Celtics, New Jersey Nets'i yendi Bank Asya 1. Lig'de son 3 haftanın programı Yüzde 4+4 hedefli asgari ücret pazarlığı başlıyor Türkiye dünyanın 15'inci büyük ekonomisi Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir Cumhurbaşkanı Gül Bern'de 'İstanbul'da yıkım' haberine İBB tepkili habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Aliya RAHTE
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
Öğretmen ücretleri ve sağlanan imkanlar yetersiz
 
 
 
Türkiye’de 15 yıllık deneyimli bir öğretmen ile yeni başlayan bir öğretmenin ücreti arasındaki fark yıllık bin 64 dolar iken, bu fark OECD ülkeleri ortalamasında ilköğretimde 10 bin 477 dolara, ortaöğretimde ise 13 bin 283 dolara çıkıyor.
 
Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM), Öğretmenler Günü dolayısıyla “Öğretmenlerin Demografik, Ekonomik ve Kültürel Durumları”na ilişkin bir rapor hazırladı. 

Buna göre, Türkiye’de resmi kurumlarda 676 bin 120 öğretmenin 67 bin 826’sı yönetici, 539 bin 60’ı kadrolu ve 69 bin 234’ü sözleşmeli olarak görev yapıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki öğretmenlerin yüzde 25,7’si, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki öğretmenlerin ise yüzde 18,5’i sözleşmeli.

Mart 2010 itibariyle genel bütçe kapsamındaki kamu kurumlarında istihdam edilen 146 bin 831 sözleşmeli personelin yüzde 46,3’ü Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyor. 2010 yılına kadar toplam 102 bin 749 sözleşmeli öğretmen alımı yapılmıştır.

Kadrolu öğretmenlerin yüzde 5,2’si yüksek lisans öğrenimine sahip. Öğretmenlerin yüzde 34,8’i sınıf öğretmenliği branşında.

Türkiye’de 40 yaş altı kadrolu öğretmenlerin oranı yüzde 70 iken, OECD ülkeleri ortalaması bu rakamın yarısından biraz fazladır.

Sözleşmeli öğretmenlerin yüzde 42,9’u, kadrolu öğretmenlerin ise yüzde 79,4’ü evli.

Öğretmenler cinsiyetleri bakımından değerlendirildiğinde, Türkiye’de okul öncesindeki öğretmenlerin yüzde 95,3’ü kadındır. Bu oran, ilköğretimde yüzde 49,8’e, ortaöğretimde ise yüzde 41,4’e düşmektedir.

OECD ülkeleri ortalamasına bakıldığında ise, kadın öğretmen oranı okul öncesinde yüzde 96,9, ilköğretimde yüzde 80,5, ortaöğretimde ise yüzde 53,7’dir.

2010 yılında 52 bin 526 öğretmen adayı eğitim fakültelerinden (Tezsiz yüksek lisans ve diğer eğitim fakülteleri dahil) mezun olmuştur. Söz konusu rakam her yıl artmaktadır.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında öğretmene hem en düşük ücreti veren hem de mesleki kıdem bakımından en az ücret artışı veren ülkelerin başında gelmektedir.

Mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin 1 yıllık ücreti 15 bin 180 dolar (Ek dersler dahil), 15 yıllık kıdemli bir öğretmenin 1 yıllık ücreti ise 16 bin 246 dolardır.

Türkiye’de mesleğe yeni başlamış bir öğretmenin ücreti ile 15 yıllık bir öğretmen ücreti arasındaki fark sadece 127 TL, 24 yıllık en üst kademedeki bir öğretmenin ücreti arasındaki fark ise 237 TL’dir.

15 yıllık deneyimli bir öğretmen ile yeni başlayan bir öğretmenin ücreti arasındaki fark yıllık bin 64 dolar iken, OECD ortalaması ise ilköğretimde 10 bin 477 dolar, ortaöğretimde ise 13 bin 283 dolardır.

Türkiye’de mesleğe yeni başlamış bir öğretmenin ücreti bin 388 TL iken, 24 yıllık bir öğretmenin ücreti ise bin 625 TL’dir.

Toplumun dört ana hizmet alanı olan eğitim, adalet, güvenlik ve sağlık kurumlarında çalışanların ücretleri incelendiğinde, bir polisin, avukatın veya doktorun aldığı ücretin, öğretmenin aldığı ücretten yüksektir.


Öğretmenler Ekonomik Sıkıntıları Nedeniyle Kendini Mesleğine Verememektedir

Öğretmenin kişisel ve meslekî gelişimleri için ilgi duyduğu çeşitli etkinliklere (müzik, drama kursu gibi) katılması veya ayda bir iki defa sinema ya da tiyatroya gitmesi; kitap, dergi, gazete gibi yayınları alması; ailesi ile birlikte tatil yapması gibi para gerektiren ihtiyaçlarının olacağı bir gerçektir. Bu tür ihtiyaçların karşılanması, mesleki verimliliğin artmasında önem arz etmektedir. Öğretmenlere ödenen ücret ve sağlanan diğer imkanların yeterli olmadığı, öğretmenlerin verdikleri hizmetin karşılığını alamadığı ve toplumsal statüsünün istenilen düzeyde olmadığı görülmektedir. 

Öğretmenler, var olan ekonomik sıkıntıları nedeniyle kendilerini mesleğine verememektedir. Görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri, kişisel ve mesleki gelişimlerinin sağlanması ve öğretmenlik mesleğinin cazip hâle getirilebilmesi için hem ekonomik hem de sağlanan imkanlar bakımından öğretmenin durumunun, toplumda gelir düzeyi yüksek diğer temel hizmet alanı olan sağlık, güvenlik ve adalet çalışanlarının düzeyine getirilmesi gerekmektedir.

(www.egitimbirsen.org.tr)


Anahtar Kelimeler:

öğretmenöğretmenlerEğitim Bir-Sen

24 Kasım 2010 - 00:15:20

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.467
1.477
 
 Euro
1.957 1.972
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.80 65.29
 
 IMKB
66722  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin