DOLAR 1.483 - EURO 1.976 - ALTIN 67.32 - IMKB 67213
Pazartesi 6 ARALIK 2010
Karayalçın'dan tarihi "faili meçhul" itirafı 30 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASI GERÇEKLEŞTİ Saklanan rapor ile ilgili bir doktor daha adliyede Borsa artışla başladı "Devlet mahkum olunca keyif alacağım" Saddam'ın ölümü WikiLeaks'ta Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz Kredi kartı kullanıcılarına kötü haber Julian Assange El Pais'e konuştu İsrail'deki yangın söndürüldü habertaraf.com
 
 
 
Newsweek 'Kültür savaşını' analiz etti
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
WikiLeaks, Ahmet Davutoğlu ve CHP
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Said Halim Paşa'nın vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bağış: Bizi Wikileaks değil resmi kararları bağlar
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in özgür iradesi nasıl ortaya çıkacak?
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ona "baskın" denmez
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yavuz Turgul'a 'büyük sinemacı' denir mi
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Dövlet
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İslam ve Kürtler
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayar ve İnönü
 
 
Radikal
Yıldırım TÜRKER
Ergin'den mektup var!
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Ercan AKSOY
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
MÖSYÖ’den başlıklar (1)

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Hanefi Avcı’nın yazdığı “Haliç’teki Simonlar” kitabı piyasaya çıktğında adeta bir bomba etkisi oluşturmuştu. Kitap piyasaya çıkar çıkmaz baskısı tükendi, kitabın yeni baskıları yapıldı. Sonra da tartışmalar başladı.

Hanefi Avcı, kitabının bir kısmında Fethullah Gülen Hareketi’ni suçluyordu. Gülen Hareketi’nin, “devleti ele geçirdiğini” iddia ediyordu. Sınırlı sayıda belge ile çok büyük iddiaların yer aldığı “Haliç’teki Simonlar” kitabı, günlerce tartışıldı ve gündemin ana konusu oldu.

Avcı’nın kitabında çok sayıda çelişkinin olması, okurların çoğunun kafasında soru işareti  oluşturdu. Bu soru işaretleri gazetecilerin de gündemindeydi. Onlardan birisi olan Mehmet Baransu, 30 Ağustos günü, Hanefi Avcı ile bir röportaj yaptı. Hanefi Avcı, Mehmet Baransu’nun soruları karşısında “köşeye sıkışınca” Baransu’nun teybini kırmıştı. Bu olay, haberlere “Teyp kırdıran röportaj” şeklinde yansımıştı.

O günden sonra Hanefi Avcı’nın yazdıklarına ‘cevap’ niteliğinde bir kitap yazılması açıkçası bekleniyordu. O dönemde Şamil Tayyar’ın “Çelik Çekirdek” isimli kitabı piyasaya çıktı. Tayyar’ın kitabının sonunda, 60 sayfalık “Özel Ek” diye bir bölüm yer alıyordu. O “Ekte” “Hanefi Avcı Operasyonunun Perde Arkası”na yer verilmişti. Bu kitaplar üzerine birçok gazeteci birbirine hakaret içeren cümleler sarfetti. Tartışmalar büyüdü ve devam etti.

Şu günlerde ise Mehmet Baransu’nun kaleme aldığı “Mösyö- Hanefi Avcı’nın Yazamadıkları” isimli kitap piyasa çıktı. Baransu “aynı renkte” bir kitapla Hanefi Avcı’ya “cevap” veriyor. Çok sayıda “belge” ve önemli bilgilerin yer aldığı kitap piyasaya çıktı ama WikiLeaks’in yayımladığı “belgeler” gündemi oluşturduğu için bu kitap üzerine fazla konuşulup, yazılmadı.

Oysa daha geçtiğimiz ayların en önemli gündem maddesi Hanefi Avcı’nın yazdığı kitap ve Avcı’nın tutuklanmasıydı. Çoğu insan WikiLeaks’i yazıp konuşurken, ben de Baransu’nun kitabını sonuna kadar okuyup, bunu değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Baransu’nun kitabında yer alan bilgilerin bir kısmını sizlere özetlemeye çalışacağım.

1980 Darbesi dönemine damgasını vuran işkencelerin ve gözaltında kaybolmaların sembol ismi olan öğretmen Ali Uygur’un “işkenceyle”  ölüme giden yolculuğunu anlatarak başlayan Baransu, Hanefi Avcı’nın “görünmeyenlerini” bu kitapta görünür kılmaya çalışmış. İşkence sonucu öldüğü ifade edilen Ali Uygur’un geriye kalan ayakkabıları ile Hanefi Avcı’nın çok iş “başardığını” anlatan Baransu, “Ali Uygur’un Ayakkabısı ve Namuslu Bürokrat” başlığında şunları yazıyor…

Siyasi Şube Komiseri Hanefi Avcı’nın, işkence görmekte olan tutsaklara “Bu ayakkabının sahibini tanıyor musunuz? Ali Uygur’un ayakkabısı bunlar. Kendi öldü ayakkabıları kaldı. Ayakkabılarının burada kalmasını istemiyorsan, Ali gibi olmak istemiyorsan, konuşacaksın.” (s.22)

Kitabın devam eden sayfalarında “Avcı imzalı operasyonla öldürülen Menekşe Meral”in ablası Fatma Meral’in, Avcı’ya yönelik kullandığı “ablamın katili” cümlesini okuyoruz. Meral: “Duydum ki Hanefi Avcı için hukuk istemişsiniz. Onu tanıyorum. Hani bildirinizde dürüst sıfatıyla tanımlayıp, tutukluluğunun kamu vicdanında rahatsızlık yarattığını tespit etiğiniz Avcı’yı. Kendisi ablamın katili olur. Ve başka birçoklarının da katili ve bazı şanslıların sadece işkencecisi.” (s.51)

Mehmet Baransu, Avcı’nın “itirafçıları nasıl teslim ettiğine” yönelik açıklamalarını ise şu cümlelerle dile getiriyor. Kitabın 115.sayfasında Sedat Peker’in iddialarına yer veren Baransu, “Sedat Peker; Avcı İtirafçılarını Bana Teslim Etti” başlığı altında, şunları kaydediyor: “Peker’in iddiasına göre Avcı, JİTEM elemanlarını ve itirafçılarını kendisine emanet etmişti. Avcı’nın bu iş için kullandığı isim ‘Pala Şeref’ lakaplı bir komiserdi.”

“Avcı Melek Değil, Diyarbakır Günlerine Bakın” başlığı altında ise, eski Mit Kontra-Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ün ifadelerini görüyoruz. Avcı hakkındaki iddiaları, Eymür’ün ifadesinde görüyoruz. Eymür’ün ifadesine bakıldığında Avcı, “Haliç’te Yaşayan Simonlar” kitabında “Diyarbakır günlerine ve itirafçılarla olan ilişkilerine yer vermiyor” deniyor.(s.120)

Baransu’nun, Hanefi Avcı hakkındaki diğer iddialarına, pazartesi günkü yazımda devam edeceğim…

Unutulanlar: Bu yazılanları okuyunca akla şöyle bir soru gelebilir: “Hanefi Avcı, neyi örtmeye çalışmış ve kimi korumak istemiştir?”

 
3 Aralık 2010 - 00:01:15
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.473
1.483
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.66 67.32
 
 IMKB
67213  
 
 
Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı...
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, siyasetten özel hayatına kadar pek çok konuda Zaman'a önemli açıklamalar yaptı.
 
 
 
 
  Oyuncu Buket Saygı, 12 Nisan 2009’da otomobilinin karıştığı trafik kazasıyla ilgili olarak açılan tazminat davasını kaybetti.  
 
 
 
  ANKARA- Medya Takip Merkezi (MTM)'nin hazırladığı Kasım ayı raporuna göre işte en çok konuşulan takım ve en medyatik sporcu...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app