DOLAR 1.575 - EURO 2.144 - ALTIN 68.36 - IMKB 65927
Cumartesi 22 OCAK 2011
Mersin İdmanyurdu: 0 - Adanaspor: 0 Gaziantep BB: 1 - Karşıyaka: 0 Manisaspor: 4 - K.Karabükspor: 2 Antalya Büyükşehir: 60 - Efes Pilsen: 92 Çelik: Yargı kararına saygılıyız ama... Erdoğan: Malum odaklar harekete geçti Kurtulmuş: CHP'de statüko anlayışı sürüyor ŞAHİN REKLÂM YILDIZI OLDU AMA HABERİ YOK! Eroğlu: Zoraki kimseye arsa satacak değiliz CHAVEZ'İN TÜRK TABURU! habertaraf.com
 
 
 
'Danıştay, statükonun bekçiliğine soyundu'
 
 
 
 
Eren ERDEM
Allah Elçisi ve Kenz Müslümanları (!)
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
'Mini Nobel' Ilkka Hanski'ye verildi
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Ne oldu hanımefendi?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Asker sorunu içinde bir sorun: Jandarma
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Taksim’de İlhan Cihaner’le
 
 
Vatan
Can ATAKLI
İmam hatipliler neden polis yapılmak isteniyor
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Vasiyetim olsun...
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Lakapları Kemal Bey'e yakışıyor
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bas bas paraları cuntaya
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Darbe hem suçtur hem de ahlak dışıdır
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
JİTEM devam ediyor
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
CHP'de ön seçim olacak mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu şahsın dediklerine inanabiliyor musunuz?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Ben bu Danıştay'a ne danışayım, muhterem hocam?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sahte rejimler, çalıntı devrimler!
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
19 Mayıs Gençlik ve Spor Eziyeti
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bunlar uslanmazlar...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Said Nursi'nin sessiz direnişi...
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Yine MHP yöneticisi, yine aynı sıkıntı!..
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Selami SAYGIN
 
Alper GÜRKAN
 
Ayhan BİLGEN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Arif Doğan: Yıldırım ile halen görüşüyorum
 
 
 
İSTANBUL- Arif Doğan: Mahmut Yıldırım ile halen görüşüyorum.
 
Ergenekon davasına rahatsızlığı nedeniyle ambulans ile getirilen ve kendisine sorulan sorulara doktor kontrolünde cevap veren emekli Albay Arif Doğan, sesini sık sık bağırma tonunda yükseltince Başkan Şengün ve üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu tarafından zaman zaman ikaz edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında sanık emekli Albay Arif Doğan'ın çapraz sorgusuna doktor kontrolünde devam edildi. Kendisine yöneltilen bazı sorular karşısında bir ara sesini yükselten Doğan, "Dün işittiğim şey beni intihara götürecekti. Öldürdüm dediğim adam 'gelsin tavla oynayalım' diyor. Abdülkadir Aygan bana bu mesajı gönderiyor. Buna mani olun. Aygan, Arif Doğan ile tavla oynayacak adam mı?" diye bağırdı.

Doğan'ın iyi olmadığını, strese girdiğini söylemesi üzerine duruşmaya kısa bir ara verildi. Sağlık ekipleri tarafından kontrol edildiği sırada Doğan'ın üye Hakim Hasan Hüseyin Özese ile bağırarak konuştuğu duyuldu.

Doğan'ın sakinleşmesinin ardından yeniden başlayan duruşmada üye hakim Özese sorularına devam etti. Dava sanıklarından Ümit Oğuztan tarafından 2007 yılında yazılan JİTEM başlıklı belge çerçevesinde sorular yöneltmeye devam etti.

Üye hakim Hasan Hüseyin Özese, sanık Arif Doğan'a JİTEM'in çalışma şeklini sordu. Doğan bu soruya, "Tüm dünyada istihbaratçılar saat ve yelkovan hareketi doğrultusunda çalışır. Benim sistemimde ise bu ters yöndedir. Ancak biz sorgu yapmayız." cevabını verdi.

Özese, Doğan'ın daha önceki ifadelerine dikkat çekerek "Siz sivil JİTEM'i dondurduğunuzu söylediniz. Bu ne zaman yapıldı?" diye sordu. Doğan,"Ben 1990 yılında tayin oldum. Tayin olduktan sonrada operasyon yapmadım. Bu nedende JİTEM'in icraatı son buldu. Ancak yenilemeler yapılmaya devam ediyor. Bu yenileme süreci de 5 arşivci tarafından yürütülür. Onlar da birbirlerini tanımaz. Haberleşme ise canlı postalarla yapılır. Allah göstermesin ihtiyaç hasıl olursa görev yaparlar. Ben dahil çalışmayan ayağımla göreve giderim." dedi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "1990 yılından sonra JİTEM'in görev yapmasına gerek duyulmadı mı?" diye sordu. Doğan, "Ben başı bozuk değilim. Niğde'ye atanmıştım. Niğde'deyken OHAL bölgesinde neden operasyon yapayım?" cevabını verdi.

Üye hakim Özese "JİTEM'i dondurma nedenini soruyorum" deyince Doğan, "Kuran benim donduran benim. Emanet edecek kimse yok." cevabını verdi.

Kadroların sürekli yenilendiği bilgisini veren Doğan ayrıca Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'la da halen görüştüğünü iddia etti. Doğan, bu konunun kendisine sorulmadığına dikkat çekerek "Bunu da ben söylemek istedim" dedi.

Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu da Susurluk kazasında ölen Gonca Us'un bir bakanın kızı olduğu iddiasını hatırlatılarak "Bu hangi bakanın kızıdır? Mahkemeye açıklar mısınız?" diye sordu. Bir anda sinirlenen Doğan, "Bu soru beni çok rahatsız etti. Kazanın üzerinden 20 yıl geçti şimdi neden bu soruluyor. Ben o kadar akıllı mıyım? diye bağırdı. Başkan Şengün ise "Azarlar gibi konuşmayın. Ne kadar akıllı olduğunuz ortada." ikazında bulundu.

Hakim Haşıloğlu sanık Arif Doğan'a, "İfadelerinizde sivil bir JİTEM yapılanmasını kendinizin kurup kendinizin dondurduğunu söylediniz. Bunun yasal dayanağı nedir?" diye sordu. Bu soruya sanık Doğan, "Ne yasası? TCK mı?" karşılığını verdi. Bunun üzerine hakim Haşıloğlu, "Hayır illa ceza kanunu ya da CMK demiyorum. Tüzük olabilir, kararname olabilir. Yasal herhangi bir dayanak olabilir." diye konuştu. Bunun üzerine sanık Doğan, sivil JİTEM yapılanmasının kanunsuz bir yapılanma olduğunu söyledi.

Sanık Doğan'ın sorgusunda sık sık sesini yükselterek konuşması, hakim Haşıloğlu'nun da tepkisini çekti. Haşıloğlu, "Bağırarak verdiğiniz cevaplar bizi olumlu ya da olumsuz etkilemez. Yaşını başını almış insansınız. Konuşurken kendinize hakim olun." uyarısında bulundu. Sanık Doğan ise bu uyarıya "Nefes alamıyorum. Ben burada ölümü yaşayan bir kişiyim, sen neyin peşindesin." şeklinde cevap verdi. Bu sırada Başkan Köksal Şengün de araya girerek "Sesinizi yükselttiğinizde daha rahat görünüyorsunuz. Nasıl rahat ediyorsanız öyle konuşun." dedi. Hakim Haşıloğlu tartışmaya başka bir boyut kazandırarak "Ben size hep sizli bizli hitap ediyorum. Oysa siz üslubunuzu bozuyor ve sen diye hitap ediyorsunuz." sözleriyle ikinci bir uyarıda bulundu. Doğan ise "Eğer benden rahatsız oluyorsanız size cevap da vermiyorum." dedi. Başkan Şengün'ün de ikazı üzerine sanık Doğan, "Benim bağırmak gibi bir kastım yok. Böyle bir terbiyesizlik de yapmam. Bakın sizin karşınıza çıkmayı kabul etmişim ben." dedi.

Daha sonra da Haşıloğlu yarım kalan sorusuna tekrar dönerek sivil insanlarla hangi kanunu dayanak göstererek operasyon düzenlediğini sordu. Sanık Doğan bu soruya da "İster askerle ister siville istersem de çıplak adamlarla operasyon düzenlerim." diye cevap verdi. Haşıloğlu, "Sizin kurduğunuz birimden sivil birisi dağda bir teröristi öldürse ve mahkemeye çıkarılsa kendisini nasıl savunur?" diye sordu. Doğan, bu soruyu da "JİTEMcileri yakalayamazlar, çünkü onlar aptal değil." cevabını verdi. Haşıloğlu'nun, "Sivillere hiçbir kanun maddesiyle adam öldürme yetkisi verilmemiştir." uyarısı üzerine Doğan, bazı fotoğrafları göstererek "2,5 yaşında Kürt çocuklarının kafasına sıkılmış. Peki bu hangi kanunda var?" diye sordu. Bunun üzerine hakim Haşıloğlu da "Bırakın şimdi bunları. Devletin subayı ve astsubayı aciz mi ki sivillere operasyon yaptırıyorsunuz?" diye sordu. Doğan bu soruya da "Onu yukarı sorun." şeklinde cevap verdi.

Bu sırada Haşıloğlu'nun, tavırları nedeniyle ara ara uyarıda bulunduğu sanık Arif Doğan, Haşıloğlu'nun kendisini azarladığını iddia ederek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün ise "Size kimsenin hakaret ettiği yok. Emekli Albaysınız siz. Lütfen." diye ikazda bulundu. Bundan sonra hakim Haşıloğlu, "Siz bunları söylüyorsunuz ama iddia makamı ve heyet olarak 5 kişi sizin ne dediğinizi anlamıyor. Bundan bir anormallik yok mu?" diye sordu. Doğan'ın, "O zaman ben anormalim." sözü üzerine Haşıloğlu "Ben öyle bir şey demedim." dedi. Başkan Şengün de böyle bir söz söylenmediğinin altını çizdi. Doğan'ın, kendisine yöneltilen bazı sorulara "Aslında ben öyle demek istemedim." şeklinde cevap vermesi nedeniyle Haşıloğlu, "Ben sizin ne demek istediğinizle değil, ne dediğinizle ilgileniyorum." dedi.

Hakim Haşıloğlu, "İfadenizde Abdulkadir Aygan'ı sizin öldürttüğünüzü söylediniz. Kime öldürttünüz?" diye sordu. İlk önce "Nasıl yani?" diye bu soruya tepki gösterdiği ve bu kişinin ismini vermek istemediği imasını veren Doğan, daha sonra da "Vatanını milletini seven adamlara öldürttüm. Bu suç mu şimdi?" cevabını verdi. Bunun üzerine Haşıloğlu da sivillere yaptırıyorsanız tabii ki suç." karşılığını verdi. Doğan, sivil JİTEM üyelerinin operasyonlarıyla alakalı olarak da "Neresi suç? karşısındakiler PKK'lı." cevabını verdi. Hakim Haşıloğlu "Siviller ise mevzuu suçtur tabii ki." dedi. Doğan bu sözler üzerine de "O zaman suçsa bunlar ben suçluyum ve cezamı çekmeye razıyım." dedi.

Hakim Haşıloğlu, "Size Türk İntikam Tugayı yani TİT soruldu ve siz de Mahmut Yıldırım'ı tanıdığınızı söylediniz." hatırlatmasında bulundu. Sanık Doğan, "Evet Mahmut Yıldırım'ı yani Yeşil'i TİT'çi olarak bildiğimi söyledim." dedi. Bazı kaynaklarda Akın Birdal suikastinin TİT tarafından gerçekleştirildiği yazılıyor. Siz bu suikastte adı geçen Semih Tufan Gülaltay'ı tanıyor musunuz?" diye sordu. Doğan ise tanımadığını belirterek, "Yarım bırakmış işini. Keşke öldürseydi." dedi. CİHAN

20 Ocak 2011 - 18:37:38
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

16:40Birgün: Kimse bu sürecin önüne geçemez
16:32"Esenler bölge parkı 3 milyon liraya malolacak"
13:26CHAVEZ'İN TÜRK TABURU!
13:20Avrupa'nın Müslüman karşıtlığı haritası
13:17P5 + 1 ile İran zirvesi sona erdi
13:05"Danıştay, statükonun bekçiliğine soyundu"
12:47Balyoz'un fişlediği başkanlar şaşkın
12:427 amiral Genelkurmay'a çağrıldı ve belge soruldu
12:19Radyodan Kur'an okunmasına yasak
11:07Eğitim-Bir-Sen'den Danıştay'a tepki
10:44Balyoz'da 184 AK Partili vekil tutuklanacaktı
10:33Hitit Üniversitesi'ndeki yasak kaldırıldı
10:29'Kur'an okuttu oruç tuttu, tutuklayın!'
10:24HİZBULLAH'A BASKIN: 13 GÖZALTI
09:59Hizbullah sanığı Hacı İnan cezaevinde
09:58Gül ve Erdoğan'ın güzergahında paket
00:09Hacı İnan ve Mehmet Eşin tutuklandı
00:07ERBAKAN YENİDEN HASTANEDE
23:56'Değişiklik, AİHM yolunu fiilen ortadan kaldırıyor'
23:45'Mutki'de toplu mezarları Genelkurmay biliyordu'
23:32İnegöl'de trafik kazası: 2 ölü, 2 yaralı
23:29Rüşvet soruşturmasına karışan başhekime ceza
23:12'Devrimci Karargah'ın ses kayıtları istenecek
23:10İbrahim Şahin'in yeğeni tahliye edildi
22:39Temizöz dönemi bürokratları dinlenecek
21:24CHP'li Gemlik Belediye Başkanı serbet bırakıldı
20:29Molotoflu eylem organize ettiği iddiasıyla tutuklandı
20:20Kanadoğlu'nun damadı seçimi kaybetti
19:07Endonezya fuarında en gözde ülke Türkiye
18:38Yargıtay "süper AYM"ye karşı çıktı
Daha fazla haber göster
18:01Kirchner, Sultanahmet ve Ayasofya'yı gezdi
17:59'Sokak Lambası'nın ifadesi alındı
17:35Hacı İnan mahkemeye sevk edildi
17:26AİHM: Mültecileri Yunanistan'a gönderme
17:22Mutki'de 2 insan iskeleti daha!
17:21Kirchner TÜSİAD heyeti ile görüştü.
17:14Suç örgütü üyesi 11 kişi adliyeye sevk edildi
17:11Ergenekon'dan Arif Doğan'a sert eleştiri
17:10HİZBULLAHÇILAR KAÇTI KABAK BİZE PATLADI
16:08Gölcük Donanma'da görevli asker öldü
16:03THY ile Kızılay güçlerini birleştiriyor
15:54"Batıya silah, doğuya insan gömdüler"
14:48Binbaşı Başkök, Temizöz dönemini anlattı
14:19Coca-Cola CEO'sundan Çinli lidere Japonca gaf
14:03"Danıştay vesayetçi bir kuruma dönüştü"
13:38Ersever cinayeti ile ilgili yeni görüntü ortaya çıktı
13:11"Danıştay'ın kararı jüristokratik kuşatma"
13:08İnan: Medya terörünün kadrine uğradık
13:06Esrar ticaretinden 14 kişi adliyeye sevk edildi
12:52Gümrük memurları medyayı uyardı
12:49Aygan'dan Arif Doğan'a: Facebook'a gel!
12:48Gerçeker, Şahin'e sorunlar raporunu sundu
12:46Aktan ve Ülker hakkında soruşturma
11:53İşte İsrail'in Mavi Marmara kararı
11:47Ergenekon'da 'gözlemci avukat' polemiği
11:42Danıştay’ın kararına “ucube” yorumu
11:38T. Güney'den gündemi sarsacak açıklamalar
11:10DAVUTOĞLU'NA SİGARA İÇİRTEN O AN!
11:06ABD Türkiye'nin değerini ne zaman anlayacak?
10:56Haberal arandı: Neler çıktı ortaya neler!
10:53Bedrettin Dalan: Dönerim ama bir şartla!
10:37Meclise baskı sonucu darbe!
10:34Gözaltına alınacak paşalar
10:31MİT'te büyük değişim
10:20Erdoğan, Ardahan'da 27 açılış yapacak
10:05Öcalan: Ya ev hapsi ya da...
08:31Batırıldı, çıkarılıp savaşa sürüldü!
23:39Aktütün'deki silahlar ve faili meçhuller!
23:19Arjantin Cumhurbaşkanı onuruna akşam yemeği
23:03Mutki'de ki faili meçhul kazılara devam edilecek
22:33Nişanyan: Balyozcular yıllarca ülkeyi yönetti
22:2711 ile yayılan şebeke böbreği taksitle satmış
22:10Danıştay'ın kararına tepkiler çığ gibi!
21:57HASTANEDE KAN DONDURAN SKANDAL!
21:49Kaçmaz ve Cihaner de YARGI-SEN'de
21:39"YARGITAY HAKİMİ" ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ
20:49Gerçeker: Hiçbir ayrım gözetilmemeli
19:36HARİRİ İSTİFA ETMEYECEĞİNİ AÇIKLADI
19:05SGK'dan şeker ölçüm çubukları açıklaması
18:39'Rusya ile nihai vize anlaşması Moskova'da'
18:37Arif Doğan: Yıldırım ile halen görüşüyorum
18:15PKK'dan kaçan bir terörist teslim oldu
18:13Zirve Yayınevi Davası 4 Mart'a ertelendi
17:59'Kürtçe tabela kanuna aykırı değil'
17:51BBP İL BİNASINA SALDIRI DÜZENLENDİ
17:43'Ilımlı ya da radikal diye ayırmak yanlış'
17:25YENİ ABD B.ELÇİSİNE PROTESTOLU KARŞILAMA
17:00İşçilerden bandolu eylem
16:468 ay sonra çıkarılan madenciler defnedildi
16:43SP'li Fırat: Danıştay'ın kararı tasvip edilemez
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Fethullah Hoca’dan liberal meselelere…
 
 
Ayhan BİLGEN
Mutki'deki kemikler muhatap olabilir mi?
 
 
Necmettin EVCİ
Onlara fırsat verilmeyecektir
 
 
Selami SAYGIN
Azınlık milliyetçiliği
 
 
 
 
Ersever cinayeti ile ilgili yeni görüntü ortaya çıktı
 
T. Güney'den gündemi sarsacak açıklamalar
 
Bedrettin Dalan: Dönerim ama bir şartla!
 
Meclise baskı sonucu darbe!
 
Gözaltına alınacak paşalar
 
 
 
 
 
 
 
Diktatörler daima son dakikalara dek iyi görünürler.
(Masaryk)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.563
1.575
 
 Euro
2.126 2.144
 
 Sterlin
2.482 2.530
 
 Altın
67.98 68.36
 
 IMKB
65927  
 
 
Ersin Korkut ve Şahin Irmak konuştu...
 
Ersin Korkut ve Şahin Irmak: İkili olup esnaflık peşinde değiliz
 
 
 
 
  Avrupa'nın birçok ülkesinde görülen Müslüman karşıtlığı son yıllarda giderek artıyor. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan bilim insanı, yazar ve gazeteciler, Müslümanlara bakışı anlattı...  
 
 
 
  Adalet ve Kalkınma Partisi 2011 genel seçimlerinde Mehmet Ağar’ı Elazığ’dan aday göstereceği iddia edildi.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin