DOLAR 1.479 - EURO 1.992 - ALTIN 61.95 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Kuruldan sınır ötesi tezkeresi kararı Bendevi Palandöken ikinci kez başkan Gül: Bütün imajımızı alt üst ediyor "Çalımbay ile yollarımızı ayırdık" Nazlı'nın evinde kaldığı Can P. adliyede Özbekistan'dan "Karabağ" desteği Kurtulmuş: Bu hafta içinde açıklayacağız Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti Ukrayna: Türkiye bizim stratejik ortağımız EDP, Başbuğ'a suç duyurusunda bulunacak habertaraf.com
 
 
 
Et fiyatı neden arttı? Uzmanlar cevapladı!
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Kurtulmuş'un önündeki üç seçenek
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Polemiğin şehvetine kapılmadan yazıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Öcalan’dan Mandela çıkar mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ermeni lobisinin yabancı damat alerjisinin ağır faturası
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Başbakan’ın iki çılgın projesini açıklıyorum
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu kadar iyimserlik de hayra alamet değil
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Özel Harp ve medya
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bitir beni Kemal
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
DP'de, kayıp 9 trilyon kavgası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
On milyonu ilgilendiren konu...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Tophane dediler, halkı topa tuttular
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ertuğrul Özkök'ü nasıl atlattım
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Tayyip Bey'e veda Gandi'ye merhaba!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Çıkar o cübbeyi
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İnönü kışla, vali defile yaptı
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Yeni anayasaya başlarken
 
 
Yeni Şafak
Yasin AKTAY
İçkinin siyasallaşması
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Yaşar YAVUZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Engin ARDIÇ
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Ötekileştirme veya mahalle baskısı

Fahrettin DAĞLI
[email protected]
 
 
Bir önceki yazımın devamı olarak toplumsal katmanların birbirini anlama, empati yaparak ötekini veya ötekileştirdiklerimizi anlamaya çalışmak konusuna devam edeceğim.

Muhafazakâr cenah ısrarla Ak Parti Hükümeti döneminde ve muhafazakârlaşma trendi yükselen toplumumuzda ötekileştirmenin ve mahalle baskısının olmadığını savunuyor; bununla da kalmayıp bu durumu ispatlamaya çalışıyor.

Kendilerini ötekiler olarak konumlandıranlar; bazı illerdeki içki tüketiminin azaldığından hareketle iddialarına mesnet oluşturmaya çalışırken, karşıdakiler ise, bahse konu illerde içki tüketiminin artığını savunmaya çalışıyorlar.

Malum çevrelerin iddialarına karşın diğerleri: Bundan önceki süreçlerde özellikle 28 Şubat sürecinde belirli kesimlerin ötekileştirildiğini, itildiklerini, kakıldıklarını söylerken zımnen de olsa şu an yapılanların bu çerçevede olumlanabileceğini savunmaktadırlar.

Bu kesim, böyle bir savunma yapmak yerine geçmişte yapılanların bir vahşet, zülüm ve insanlık dışı uygulamalar olduğunu, Rahmet Peygamberi olan Hz. Muhammed’in ümmeti ve onun varisleri olarak önceden kendilerine bunu reva görenlere bir öç travması ile mukabelede bulunmayacaklarının eminliğini kendilerini karşıda konumlandıranlara ihsas edebilirler.

Şöyle bir cevap gelebilir: “Bugüne kadar yapılan hukuksuzluklar, zulümler karşılıksız mı kalsın?”

Derim ki: Elbette hayır. Ancak, hukuk devleti anlayışı içerisinde kılı kırk yararak tabii ve evrensel hukuk kurallarını dikkate alarak muamelede bulunmak lazım.

Bir diğer yanlış da mahalle baskısı konusunda kendini gösteriyor.

Kendilerini ısrarla karşı cepheye konumlandıranlar: “Efendim, mahalle baskısı gittikçe kendini her yerde hissettirebiliyor.” diye şikayetleniyorlar.

Göstergeniz, kanıtınız ne?

“Efendim, içki satılan veya servis edilen mekânlar kapanmakta ve yerlerine de yenileri açılmamakta.” diyorlar.

Televizyondaki bir oturum esnasında, bu konu tartışılırken Prof. Binnaz TOPRAK; Konya İli’ne bir gidişlerinde içki içilecek bir mekân aradıklarını, ancak bulamadıklarını ifade ederken, karşılık olarak Prof. Yasin AKTAY ise; böyle bir durumun olmadığını, tekrar Konya’ya gelecek olurlarsa kendilerine içki içilen mekânları gösterebileceğini savunmaya çalışıyor.

Prof. Aktay, Konya ve benzeri muhafazakar illerde dindar nüfusun yoğunluğu nedeniyle içki satan veya servis eden müesseselerin satış kabiliyetlerinin azaldığını, işletme açısından rantabl görmediklerinden dolayı kapandıklarını ve yerlerine yenilerinin açılmadığını veya benzeri iş kollarındaki işletmelerin işletletmecilerinin, dindarların helal-haram anlayışlarına saygı anlamında bu tür faaliyet alanlarını tercih etmediklerini, mesafeli durduklarını diyemiyor.

Bu tür komplekslerin esiri olunmaması gerektiği kanaatindeyim. Gerçekler eğmeden bükmeden teslim etmeli; acaba birilerinin lehine veya aleyhine olabilir mi endişesi taşınmadan bütün çıplaklığı ile konuşulmalı. 

Bana göre artık kuşdili ile konuşmayı bırakarak, kendimizin değil, taşıdığımız, temsil iddiasında bulunduğumuz değerlerin izzetini korumak bilinci ile hareket etmek lazım.

Bu dönemde kendilerini ötekileştirmiş olarak görenlerin çoğunluğunun kötü niyetine hamletseniz bile, azınlık da olsa mevcut süreçlerle ilgili samimi endişeleri bulunan ekalliyetin  (bu bir kişi de olsa) kabusları ve korkuları ile ilgili olarak empati yapıp, kendi yaşam alanları ile ilgili korkularının ve endişelerinin yersiz olduğunu ihsas etmemiz üzeremize bir vecibedir.

Mekke’nin fethinde Hz. Peygamberin Mekke müşriklerinin efendisi Ebu Sufyan’a karşı olan tutumunu tefekkür edelim:

Ne yapıyor Hz. Peygamber?

Mekke ahaline anons ediyor: “Bu gün kendisini eminlikte bulmak isteyenler Ebu Sufya’nın evinde toplansınlar. Onun evini emân evi ilan ediyorum.”

Düşünebiliyor musunuz; kendisine bunca zulmü reva gören, memleketinden çıkaran, baş düşmanının evini selamet evi olarak ilan etmek ne anlama geliyor?

Daha sonraki süreçlere izlediğinizde, bu sembolik ve çok anlamlı jestin siyasal sonuçlarının ne kadar verimli tahakkuk ettiğini görüyorsunuz.

Cepheleşmenin, karşılıklı ötekileştirmenin kesifleştiği toplumumuzda şu veya bu cenahta olanların önemli bir çoğunluğu kendilerini korunaklı alanlarda selamette ve güvende hissetmek istiyorlar.

Yani kelimenin tam anlamıyla bir rahmet şemsiyesinin gölgesine sığınmak istiyorlar.

Gelin bu fırsatı kaçırmayalım. Rahmet sancağımızı empati yaparak geniş tutalım.

 
25 Eylül 2010 - 00:01:56
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.469
1.479
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.312 2.352
 
 Altın
61.45 61.95
 
 IMKB
63862  
 
 
MHP önce kendi tarihini ve Ziya Gökalp'i okusun ...
 
Eski MHP'li Gazeteci Taha Akyol Bugünkü MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  'www.kirlioyunlar.net' isimli sitede M. Can Aydın imzasıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. 'Kim bu havacı korgeneral?' başlıklı yazıyı aynen sizlere sunuyoruz;  
 
 
 
  Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin