DOLAR 1.453 - EURO 2.000 - ALTIN 61.84 - IMKB 63862
Pazar 3 EKİM 2010
CHP Parti Meclisi toplandı Arazi mafyasında avukat ve memurlar da var! Yıldırım: 'Zihinlerdeki' vizeyi kaldıramadık Domatesin ateşini seralar düşürecek Hatay'da iş yerinde patlama: 3 ölü, 4 yaralı  Hanefi Avcı'nın amacına ilişkin şok iddia! CİHANER'İN AĞZINDAN KAÇIRDIĞI ŞOK BİLGİ! Akdağ: TUS'u biz yapabiliriz Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında şok tespit ÇİÇEK'TEN TARAF YAZARINA SERT FIRÇA habertaraf.com
 
 
 
Türkiye, Ergenekon’dan çıkıyor mu?
 
 
 
 
Abdulkadir PEKER
Kürtçe eğitim
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Aktütün saldırısı (3 Ekim 2008)
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İster türban de ister başörtüsü
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Yürüyoruz gündüz gece
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Soğanın cücüğü
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Türkiye artık tek tipe mahkum olmaz
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
"Suç çizgisi" ve Türkiye nereye gidiyor?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Sen çok yaşa Erbakan Hoca!
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Müslüman tarafsız olamaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Albay Arif Doğan'la tartışma
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Abdullah Gül'ün de mazisi siyasetçiler için istikbaldir
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Tek tip mıntıka temizliği
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Irak'taki ikilem
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
PolitikaCHP-BDP, bir uzlaşma ihtimalinde...
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Saltanat Yatı Ertuğrul” yerine Emily’nin yatı Savarona
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hurma
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Ahmet HAKAN
 
Mehmet BARLAS
 
Yılmaz ÖZDİL
 
Hasan Celal GÜZEL
 
 
 
“Evet” statüko buraya kadar…

Taha KURUTLU
[email protected]
 
 
CHP’deki Deniz Baykal efsanesi hazin bir sonla bittiğinde yazılan ana senaryo şuydu, Amerika Türk siyasal hayatında taşları yerinden oynatmış ve uzun vadeli Ortadoğu planlarına uygun olarak Türk siyasetini yeniden dizayn etme gayretine girmişti. CHP’deki gelenekçi kanadın tasfiyesi bir başlangıçtı ve bunun devamı diğer sosyal tabanlı hareketlerde de görülecekti. Amerika, Ak parti ile ilişkilerini yeniden gözden geçirecek ve nihai kararına verecekti. Bu senaryonun ne kadar mantıksız olduğunu şu günlerde su yüzüne çıktı. Zira “Yenilikçi” bir misyonla CHP genel başkanı olan Kılıçdaroğlu seleflerinin izinden giderek halktan uzak, statükocu yani klasik CHP modelinin sadece yeni bir aktörü oldu. CHP’nin muhafazakâr kesimden oy alabilmenin yegâne yolunun bu kesimin duygu düşüncelerine önem veriyormuş gibi görünerek ve onların sorunlarına el atarak mümkün olacağını anlaması henüz yeni bir olgu. Ancak Baykal döneminde başlayan bir takım sözde açılımlar maalesef CHP’nin samimiyetsizliği ile fiyaskoya dönüştü. Bu tam da “eline yüzüne bulaştırmak” denilen şeydi.

Türk siyasal hayatında ilk defa bir anayasa değişikliği millete sorulurken, millet ilk defa özgürce kendi anayasasında değişmesini istediği veya istemediği maddeleri oylayacakken Kılıçdaroğlu’nun “Hayır” kampanyası başlatması siyasi macerasının uzun sürmeyeceğine işarettir. Kılıçdaroğlu her gittiği yerde kayısı fiyatları ile anayasayı karıştırmakla kalmamış başörtüsü sorununu bile istismara yeltenmiştir. Meydanlarda başörtüsü sorununu çözeceğini söylemiş ancak başörtülüleri “Rahibe” gibi göstermekten de geri durmamıştır. Aslında Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü sorununda ortaya koyduğu çözüm kendi ifadesiyle “Kamuda sadece temizlik işçileri başörtülü çalışabilir” gibi ciddiye dahi alınmaması gereken bir metottur.

MHP,CHP,BDP hepsi de sözde halkçı, demokratik ve milliyetçi olmasına rağmen halkın en temel hakkı olan seçme seçilme konusunda milleti demokrasiden soğutma yoluna gidiyorlar. Yandaş yargı naraları atarak hali hazırdaki -değil yandaş adeta candaş olan-  yargının türlü hukuksuzluklarının üzerini ört pas etme yoluna gidiyorlar. Aylardır idaredeki diktatörlükten dem vuran bu zihniyet kendisi gibi düşünmeyen herkesi hainlikle, satılmışlıkla hatta devekuşluğu ile yaftalıyor.

Ancak ne MHP ne CHP ne de BDP tabanını “HAYIR” konusunda ikna edememektedir. Millet bu mantıksızlık karşısında ikna olmayacaktır.

Üstünlerin ve ideolojik yandaşların hukukunu savunmak yerine hukukun üstünlüğü için, fişlemelerin, andıçların bir daha asla yaşanmaması için, darbecilerin hesap vermesi ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmaması için, kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık sağlamak için, gırtlağına kadar siyasallaşmış yargının daha demokratik ve bağımsız olabilmesı için ve en azından bütün bunların önünü açacak küçükte olsa bir adım olduğu için Pazar günü sandıktan “EVET” çıkması elzemdir. Türkiye artık günlük siyasetlerin, ucuz hesapların döndüğü geri kalmış ülke modundan kurtulup daha demokratik daha özgür daha sivil bir ülke olmak zorundadır. Bu referandum bütün bunların gerçekleştirilebilmesi için yakalanmış önemli bir fırsattır. Eğer bu fırsat kaçarsa bir daha yeni anayasa için masaya oturmak çok daha güç olacaktır.

 
7 Eylül 2010 - 09:11:18
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.443
1.453
 
 Euro
1.985 2.000
 
 Sterlin
2.265 2.310
 
 Altın
61.40 61.84
 
 IMKB
63862  
 
 
Birileri beni hapse atmayı kafaya koymuş...
 
Gazeteci Şamil Tayyar 'Çelik Çekirdek' adlı kitabıyla derin devleti deşifre etmeye devam ediyor. Son 7-8 yıldır gerçekleşen değişimle beraber Türkiye'de derin devlet tarihinin yeniden yazıldığını söyleyen Tayyar, Başbakan Erdoğan'ın derin devletin kodlarını çözdüğünü düşünüyor.
 
 
 
 
  Pop şarkıcısı Britney Spears'te insan fobisi olduğu iddia edildi...  
 
 
 
  Çakıcı-Ergin kardeşler arasındaki husumet mektup savaşlarıyla tırmanıyor. Çakıcı, Ergin’in yattığı cezaevine nakil istedi    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin