DOLAR 1.571 - EURO 1.942 - ALTIN 62.71 - IMKB 56403
Cuma 18 HAZİRAN 2010
İran'a yaptırım kararında çatlak başladı Erzincan'da 3 PKK'lı öldürüldü ABD İsrail'in "gevşetme" kararından memnun Koramiral Sağdıç: Kafes Planı montaj ve düzmece AB İran'a yaptırım şartlarını genişletiyor İstanbul, Gazze'yi kardeş şehir ilan etti ''Youtube'' ile ilgili yeni erişim yasağı Borsa %0,87 değer kazandı Kapalıçarşı'da döviz Müslümanların Obama'ya bakışı habertaraf.com
 
 
 
Kırgızistan yanıyor, on binler yollarda perişan
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un tandır kebabı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Vefatının 31. yıldönümünde Ayhan Işık
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Tayyip Erdoğan iyi Davutoğlu kötü mü?
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
"Kürt meselesi"nde nereye geldik?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Star TV yıkama-yağlama merkezi
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Hamas’ı hoş görüp BDP’yi dövmek
 
 
Hürriyet
Cüneyt ÜLSEVER
Milli Görüş vs. Gülen Hareketi (III)
 
 
Star
Ergun BABAHAN
İsrail karşı atakta
 
 
Yeni Şafak
Gökhan ÖZCAN
Madem google gündemde
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Hadi linç edin Davutoğlu'nu!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Adaletin bu mu cumhuriyet hukuku?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
İsrail hep aynı ama ona karşı olanlar sürekli değiştiriliyor
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP ve MHP'nin ekseni neden kaymadı?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
AK Parti heyeti bürokratla, TÜSİAD Başkanı Bakan'la
 
 
Radikal
Nuray MERT
'Ortadoğulu' veya 'oryantalist' olmak
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Aslında dünyanın ekseni değişiyor
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Önemli “Mavi Marmara” soruları!
 
 
 
 
 
 
Vuvuzela

Gökhan ÖZCAN
[email protected]
 
 
Hep böyle oluyor, maçlar başlıyor ve ilk yorumlarda futbol kalitesi ile ilgili olarak hep hayal kırıklığı cümleleri kuruluyor. Ama devamında da heyecan artıyor, futbol güzelleşiyor ve maksat genelde hâsıl oluyor. 2010 Dünya Kupası da böyle olacak görünüşe göre. Önce teknik adamlar daha temkinli taktiklerle sürecekler (sürüyorlar) takımlarını sahaya. Sonra seçenekler azalacak, sonuç alma mecburiyeti riskleri beraberinde getirecek ve bu gerilimin doğurduğu muhtemel hatalar ister istemez güzelleştirecek futbolu. En azından heyecan gittikçe artacak.

Dünya Kupası bana göre dünyanın en ilginç organizasyonu... Bu kadar farklı kültürden insanı, bu kadar serbestçe bir potanın içine sokan, kendilerini ifade etmelerine imkân veren başka bir buluşma yok dünyanın elinde. Esasen olimpiyatlar teorik olarak bu misyon için çok daha uygun bir organizasyon... Ama ne olimpiyatları, ne de bir başka organizasyonu Dünya Kupası ile karşılaştırma imkânımız yok. Dünya Kupası'nın yakaladığı küresel popülarite diğer bütün organizasyonların açık ara önünde...

Her dört yılda bir düzenlenen bu kupa sayesinde milyarlarca insan dünyanın bir ülkesine, bir bölgesine, bütün renkleri ve zevkleriyle belli bir kültürüne odaklanıyor. Bu anlamda sadece sportif ya da ekonomik boyutuyla değil, siyasi, insani ve kültürel boyutuyla da ilgiyi hak ediyor Dünya Kupası. Ama odakta daima futbol topu var, gözler onda ve bu durum, diğer bütün sertlikleri yumuşatıyor. Sahada olan sahada kalıyor; tribünde olanlar da, sonuna kadar mücadele etmeyi gerektiren böyle rekabetçi bir oyundan beraberce keyif almanın sıra dışı pratiğini yaşıyor. Bir tahammül tablosu var Dünya kupalarında, farklı toplumlardan, ırklardan, kültür ve inançlardan, birbirlerine hiç benzemeyen yaşama biçimlerinden binlerce insan stadyumlarda, milyarlarcası da ekranlarının başında toplanıyor. İnsanlığın bunu bu boyutta başarabildiği başka bir zemin/platform yok.

2010 Dünya Kupası, benim hafızamda bu biraradalık bilincinin, bu tahammül kültürünün en ironik sınavının yaşandığı kupa olarak kalacak. Güney Afrika kültürünün bu kupayla popüler hale getirdiği vuvuzela, bu kültürün dışında kalan herkes için gerçekten tahammülü gerçekten zor bir "şey". 90 dakika boyunca bir stadyum dolusu insanın ortaya çıkardığı bu "gürültü"ye tahammül ederek bu kupayı tamamlayabilirsek, diğer bütün küresel zorlukları aşarız diye düşünüyorum. Ortaya çıkan sese rahatlıkla "gürültü" diyebiliyorum, çünkü vuvuzelanın vatanında bu kelimenin anlamı bu.

Stadyumu bilemiyorum, ama televizyondan maç izlemeyi bile epeyce zorlaştırıyor bu gürültü. Ama ben yine de sıkıntılarını paylaşmakla birlikte "Vuvuzela yasaklansın!" diyenlere katılmıyorum. Aksine her yiğidin bir yoğurt yeme biçimi olmaya devam etsin, Güney Afrika'nın düzenlediği kupayı da böyle hatırlayalım diyorum. Tahammül kültürünün oluşması için böyle sivri örneklere de ihtiyaç var.

Yıllar yılı "ırkçılıkla" neredeyse özdeş bulduğu halde Güney Afrika Cumhuriyeti'ne tahammül etmiş bir insanlığın, üç beş desibellik bir rahatsızlığa o ırkçılıktan daha fazla tepki göstermesi tuhaf kaçmaz mı sizce de?


 
14 Haziran 2010 - 09:27:06
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.561
1.571
 
 Euro
1.926 1.942
 
 Sterlin
2.290 2.335
 
 Altın
62.28 62.71
 
 IMKB
56403  
 
 
Mavi Marmara'nın kaptanı konuştu...
 
İsrail’in kanlı saldırılarına maruz kalan Mavi Marmara gemisinin genç kaptanı Mahmut Tural konuştu. Tural, İsrail’in saldırmadan önce kendilerini uyarmadığını söyledi. Yol boyunca İsrail’in belirlediği kara sularına girmediklerini ifade eden Tural, “Ancak İsrail bizi suçlu göstermek için kendi sularına girmeye zorladı. Ancak ben rotayı değiştirerek buna izin vermedim” dedi.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Taksim'de, hafta başında liseli, hafta sonunda anne kılığında vatandaşlardan para toplarken yakalanan dilenci, yerini kardeşine bıraktı.  
 
 
 
  Bürokrasinin halka yaşattığı sıkıntılar tersine dönerse bürokrasinin köylüye yaptığını köylü bürokrasiye yapsa... İşte böyle olur.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin