DOLAR 1.575 - EURO 2.144 - ALTIN 68.36 - IMKB 65927
Cumartesi 22 OCAK 2011
CHAVEZ'İN TÜRK TABURU! P5 + 1 ile İran zirvesi sona erdi Balyoz'un fişlediği başkanlar şaşkın 7 amiral Genelkurmay'a çağrıldı ve belge soruldu Radyodan Kur'an okunmasına yasak ADANA'DA YANGIN: 2 ÇOCUK ÖLDÜ Balyoz'da 184 AK Partili vekil tutuklanacaktı 'Kur'an okuttu oruç tuttu, tutuklayın!' HİZBULLAH'A BASKIN: 13 GÖZALTI MAÇTA ÇATIŞMA: 4 ÖLÜ, 13 YARALI! habertaraf.com
 
 
 
'Danıştay, statükonun bekçiliğine soyundu'
 
 
 
 
Eren ERDEM
Allah Elçisi ve Kenz Müslümanları (!)
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
'Mini Nobel' Ilkka Hanski'ye verildi
 
 
 
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
JİTEM devam ediyor
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sahte rejimler, çalıntı devrimler!
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
19 Mayıs Gençlik ve Spor Eziyeti
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bunlar uslanmazlar...
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
İlhami ATMACA
 
Alper GÜRKAN
 
Ayhan BİLGEN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Ermenilik faaliyeti var, ırkçılık yok!

Nagehan ALÇI
[email protected]
 
 
Bazen malumun ilanı, malumu bilerek görmek istemeyen kör gözlere sokmak için elzemdir. İşte Hrant Dink'in Ermenilik faaliyetleri nedeniyle 1970'lerden beri İstanbul istihbaratı tarafından izlendiğinin ortaya çıkması tam da bu. 'Bu ülkede ırkçılık yoktur' diyen densiz şovmenlere ve pek 'egemen' halleriyle kendini en vatansever gören Kemalistlere 'buyur kardeşim' mesajı.

***
Bu mesaj beni eskilere götürdü. 1993'e... 1993'te 'Kötü nedir?' sorusunun cevabını arayan bir workshop için Hamburg'a gitmiştim. Bir grup Alman öğrenci ile birlikte 'Kötülük doğuştan gelebilir mi?' 'İnsanlar katil doğar mı?' gibi suallerin cevabını aramaya girişmiştik ve bu sırada Almanya'da Nazi döneminde yapılan kafatası ölçümlerinin bulgularını incelemiştik. 'Katillerin kafatası ölçüleri diğer insanlardan farklı mıdır?' sorusunun cevabını arayan bilim insanlarından bahsetmişlerdi bize. Irkçılığın nasıl bir cadı avına dönüşebileceğinin kanıtı olarak...

***
'Bu ülkede ırkçılık yoktur' masalının tam da Hrant'ın ölüm yıldönümünde dolaşıma sokulması üzerine için acıyarak Cumhuriyet dönemine baktım tekrar.  'Batı'nın her şeyi iyidir' felsefesiyle ırkçılığını da aldığımız dönemde yapılan uygulamaları hatırlayayım dedim ve gördüm ki aynı kafatasçı yaklaşım bizim tarihimizde de mevcut.

***
'1930'ların ortalarında kurulan Türk Antropoloji Tetkikat Merkezi'nin ilk işleri arasında, Karacaahmet Mezarlığı'ndan toplanan kafataslarının ölçümüyle Türk, Ermeni, Rum ve Musevi gibi farklı ırki kökenlere sahip çocuklar üzerine karşılaştırmalı araştırmalar yapmak vardı. 1925-1939 arasındaki yayın hayatında maarif vekillerinin 'fahri reisliğini' yaptığı Türk Antropoloji Mecmuası, o dönemde, 'bilimsel bir araç olarak' antropolojiyi kullanarak, Türk ırkının üstünlüğünü kanıtlamak için ne kadar kafa patlatıldığına dair örneklerle doludur. 1935-1945 arasında düzenlenen CHP Konferans Serisi'nde sunulan bildirilerden bazılarının başlıkları ise şöyledir: 'Alpin Irk, Türk Etnisi ve Hatay Halkı', 'Anadolu'nun Irk Tarihi Üzerine Antropolojik Bir Tetkik', 'Türk Beyinleri Üzerine İlk Antropolojik Araştırma'...
Türk Tarih Tezi'nin mucitlerinden Afet İnan, 'Türklerin brakisefal [beyaz] Alpin ırkının mükemmel temsilcileri olduğunu göstermek üzere' yaptığı doktora çalışmasının önsözünde şöyle der: '...1936 yılında bütün memlekette büyük ölçüde antropometrik bir anket yaptırmak arzumu Atatürk'e anlattım. Uygun gördüler ve beni teşvik ettiler. Bunu hükümetten rica etmemi emir buyurdular'. Nitekim tam 64 bin kişiyi kapsayan bu çalışma, Başbakanlık, Milli Güvenlik Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı'nın her türlü desteği ile yürütüldü, ölçümler sivil ve askeri doktorlar, sıhhiye memurları, beden eğitimi öğretmenlerince yapıldı, askerler gönüllü denek olarak Afet İnan'ın emrine sunuldu.

Bu 'bilimsel' çalışmada kullanılan bazı yöntemler ise şunlardı: Yaşayan insanların başının ölçümü (sefalometri), kurukafanın ölçülmesi (kraniyometri), insanın bedensel özelliklerinin ölçülmesi (antropometri), kafatasından karakter teşhisi (frenoloji), saç tiplerinin, boy ve bacak uzunluğunun, kafa şeklinin ve beyin ağırlığının ölçülmesi, yüz, göz, çene ve burun indekslerinin hesaplanması... ', Ayşe Hür- Halaçoğlu ve Gelenek, Eylül-2007.

***
Bu tarihi örneklere, Hrant'a 'Ermenilik faaliyeti' diye uyduruk bir suç uydurmaya, Rifat Bali'nin geçtiğimiz gün Jerusalem Post'ta yayımlanan Türkiye'deki Yahudiler ile ilgili yazısına bakıp da nasıl hala ırkçılığın, ayrımcılığın bizim tarihimizde olmadığı safsatasıyla uyutulmaya göz yumabiliriz?

7'den 70'e herkes kabul etmeli: Bizim geçmişimizde ve bu günümüzde ırkçılık var. Bunu inkar edeceğimize onunla mücadele edenlerle işbirliği yapalım. Kemal Kerinçsiz gibilerin mahkeme önlerindeki gövde gösterilerini unutmayalım. O gösterilerin tekrarlanmaması için kendimizi rötuşlamak değil, kendimizle yüzleşmek gerek!

 
20 Ocak 2011 - 11:08:14
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.563
1.575
 
 Euro
2.126 2.144
 
 Sterlin
2.482 2.530
 
 Altın
67.98 68.36
 
 IMKB
65927  
 
 
AK Parti'nin içkiyi önemseme nedeni!...
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 'Muhafazakârlıkla hiç ilgisi yok dediği içki yasağının gerekçesini anlattı, sınırlarını çizdi. Çelik, Danıştay'ın başörtüsü konusunda verdiği kararı da değerlendirdi.
 
 
 
 
  Avrupa'nın birçok ülkesinde görülen Müslüman karşıtlığı son yıllarda giderek artıyor. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan bilim insanı, yazar ve gazeteciler, Müslümanlara bakışı anlattı...  
 
 
 
  Adalet ve Kalkınma Partisi 2011 genel seçimlerinde Mehmet Ağar’ı Elazığ’dan aday göstereceği iddia edildi.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin