DOLAR 1.461 - EURO 1.985 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Çarşamba 29 EYLÜL 2010
Necdet Kılıç, Avcı'nın "iyi arkadaşıymış" Genelkurmay'dan "Avcı- Çubuklu" açıklaması Kırıkkale Başsavıcısı HSYK üyeliğine aday Dere yatağında bulunan 2 el bombası imha edildi Kafkaslarda operasyon: 14 militan öldürüldü Erdoğan, 4 Ekim'de Bulgaristan'a gidecek Wilders, Amsterdam'da yargılanacak Klasik Demirel: Türban çetrefilli bir konu Kılıçdaroğlu ile Baykal Meclis'e geldi G.Ü'ye ek kontenjanla 640 öğrenci alınacak habertaraf.com
 
 
 
Kirli savaş lobisi tetikte
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sürgünde geçen bir ömür: Abdülmelik Fırat
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Heyecan yapma abla... Hanefi Avcı’yı almışlar!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Hanefi Avcı neden tutuklandı?
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Başbakan Ceylan'a ne zaman gidecek?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkçeye onurunu iade edin
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
MHP'nin anayasa sürprizleri ile Swot Analizi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Başörtüsünün anadili nedir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Türbanlılar Türkiye'nin "son sorunu" da çözülene kadar bekleyecek mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Heybeliada’nın Türbanı
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Okurları gerçek ötesi bir dünyada yaşatabilir misiniz?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kur'an Kur'an diyerek Kur'ana ihanet etmek
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Allahsız gazeteci kansere yakalanınca
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Avcı davasında akla takılan sorular
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
“İstanbul olarak arkasındayız”
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Öcalan'a göre gelişmeler pozitif
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ahmet Kaya'ya çatal bıçak atılırken Kadir İnanır neredeydi?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Avcı'yı susturmak mı istiyorlar?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yeni dönemin şifreleri
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İşte Ahmet Hakan'ın dalağının olmadığını ispatlayan o belge!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hanefi Avcı terörist çıktı
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Sevilay YÜKSELİR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ali BAYRAMOĞLU
 
 
 
'Korkusuz yaşayamam'

İhsan DAĞI
[email protected]
 
 
Star Gazetesi yazarı Yağmur Atsız, Descartes'ın 'Düşünüyorum, o halde varım' sözünü bizim Beyaz Türklere uyarlamış; 'Korkuyorum, o halde varım'. Bence tam isabet... Varoluşunu, hiçbir objektif temeli olmayan bir korkuya yaslayan Beyaz Türkler nasıl 'normalleşecek'?

Korkmak adeta bir varlık nedeni. Korkmadan var olamayacaklarını, korkusuz yaşayamayacaklarını düşünüyorlar. Hayatları korkusuz pek bir anlam ifade etmiyor gibi. Hatta korkularından zevk mi alıyorlar ne? Korku filmlerini başlarına battaniyelerini çekip izleyenler gibiler. Seviyorlar bu seyirliği, korkularını... 'Korkusuz yaşayamam' türü bir arabesk kıvamdalar.

Bunun nedeni bence açık; ellerinde korkularından başka bir şey yok. Paylaştıkları yegane 'şey' bu. Ne bir düşünce sistematiğini, ne bir programı, ne de bir vizyonu paylaşıyorlar. Korktuklarını söyleyerek var olmaya, meydan okumaya, rakiplerini durdurmaya çalışıyorlar. Yani korku hem bir varoluş zemini, hem de rakiplerini denetlemenin, durdurmanın mekanizması. Daha derin, daha akılcı ve de daha etkili bir başka yöntem düşünemiyorlar.

İşin ilginci şu ki Beyaz Türkler kendi korkularını yenmek işini de 'öteki taraf'a yıkıyorlar. Kendileri hiçbir empati göstermeden bütün empatileri, sempatileri hak ettikleri kanısındalar. Hâlâ kendilerini bu ülkenin 'efendi'si sanıyorlar galiba. Gerçeklikte bu kadar kopuk bir ruh hali pek hayra alamet değil. Referandumdan öncesi 'evet' kampanyasından şikâyetçilerdi. 'Evetçiler' çok çalışıyor, çok görünüyorlardı; 'baskı altındayız' diye dertleniyorlardı Beyaz Türkler kendileri çalışmayı, görünür olmayı denemeden.

Şimdi de 'hep kazanıyorsunuz, bir durun nefeslenelim' deme noktasındalarmış. Neredeyse, 'bir defa da mahsustan bize oy verin, bize kazandırın' diyecekler. Yakında AK Parti'yi bir kez yenmek için CHP'ye ödünç oy isterlerse şaşmam.

Her durumda; korkularla yaşamak, korkuyu varoluşsal bir ihtiyaç haline getirmek pek normal değil. Korkularımız esir alır bizi, akıl dışı bir tutuma yönlendirir. Korkularını yenenler özgürleşir, rasyonelleşir. Bizim Beyaz Türkler neden bu kadar uzaktalar bu değerlere?

Korku dedikleri, 'yaşam biçimlerinin tehdit altında olması'. Aslında korktukları şey, 'farklı olanla yaşamak'. Kötü olduklarından değil; bilmiyorlar farklı kimlikten, etnisiteden, yaşam biçimlerinden insanlarla bir arada yaşamayı. Sorun bu...

Bütün farklılıkları ezen, yok eden, düzleyen bir cumhuriyetin, otoriter bir ulus devletin çocuğu olmak böyle bir şey. Piyasa ekonomisi, demokratikleşme ve küreselleşme farklılıkları daha görünür hale getirdikçe 'şok' yaşıyorlar. Yok saydıkları şeylerin hemen yanı başlarında var olduğunu, kendileri gibi olduğunu ve kendilerininki gibi haklar ve imkânlar istediklerini ve aldıklarını görüyorlar da ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Bu insanlar masum: Onlar, her şeyi homojenleştiren otoriter bir ulus devletin kurbanları. Sıkışınca o ulus devletin, kendilerini yaratan o ulus devletin kurumlarına dönüyorlar ve yaşam alanlarının 'ötekiler'den temizlenmesini istiyorlar. CHP'ye bakıyorlar kurtuluş için, orduya bakıyorlar, 'Türkiye Türklerindir' logolu gazeteye bakıyorlar... Çağın gerisine düşen bu 'kurumlar' da çözüm üretmek yerine biraz daha büyütüyorlar korkuları.

Ne yapmalı?

Ben muhafazakâr/liberal blokun bu konuda yapabilecek fazla bir şeyi olduğunu sanmıyorum. Elbette onların temel hak ve özgürlüklerinin hiçbir koşulda kısıtlanmaması için kesin bir tavır almalılar. Hukuk ve asayiş herkes için işlemeli... Ama Beyaz Türklerin korkularının üstesinden gelmek 'bu tarafın işi' değil.

Olup bitenlerden hiç ders almayanlarla ne yapılabilir? İşte 'Tophane' tartışması... Şiddet, saldırı asla kabul edilemez; kolluk kuvvetleri ve yargı hesabını sormalı şiddet kullananlardan. Ama Beyaz Türkler bu olayın ardından hemen döndüler 'mahalle baskısı', 'sivil dikta' iddialarına. Eski ezberlerden bir adım öteye gidemediler. Bu kadar mıdır memleketin 'en rafine, en eğitimli, en dünya görmüş' kesiminin yaratıcılığı?

Benim diyeceğim şudur: Korkusuz da yaşanır!

 
28 Eylül 2010 - 08:36:52
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.451
1.461
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.270 2.330
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Radikal gazetesi Eyüp Can ile birlikte yeni döneme girerken, oradan ayrılan yazarlar da kendilerine yeni adresler buluyor.  
 
 
 
  Köşesinde İlhan Kesici'nin CHP'den istifa edeceğini iki hafta önce açıklamıştı. Bugünkü köşesinde de Kesici'nin istifasının perde arkasını ve merkez sağdaki lider arayışlarını yazdı...    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin