DOLAR 1.461 - EURO 1.985 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Çarşamba 29 EYLÜL 2010
Necdet Kılıç, Avcı'nın "iyi arkadaşıymış" Genelkurmay'dan "Avcı- Çubuklu" açıklaması Kırıkkale Başsavıcısı HSYK üyeliğine aday Dere yatağında bulunan 2 el bombası imha edildi Kafkaslarda operasyon: 14 militan öldürüldü Erdoğan, 4 Ekim'de Bulgaristan'a gidecek Wilders, Amsterdam'da yargılanacak Klasik Demirel: Türban çetrefilli bir konu Kılıçdaroğlu ile Baykal Meclis'e geldi G.Ü'ye ek kontenjanla 640 öğrenci alınacak habertaraf.com
 
 
 
Kirli savaş lobisi tetikte
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sürgünde geçen bir ömür: Abdülmelik Fırat
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Heyecan yapma abla... Hanefi Avcı’yı almışlar!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Hanefi Avcı neden tutuklandı?
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Başbakan Ceylan'a ne zaman gidecek?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkçeye onurunu iade edin
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
MHP'nin anayasa sürprizleri ile Swot Analizi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Başörtüsünün anadili nedir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Türbanlılar Türkiye'nin "son sorunu" da çözülene kadar bekleyecek mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Heybeliada’nın Türbanı
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Okurları gerçek ötesi bir dünyada yaşatabilir misiniz?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kur'an Kur'an diyerek Kur'ana ihanet etmek
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Allahsız gazeteci kansere yakalanınca
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Avcı davasında akla takılan sorular
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
“İstanbul olarak arkasındayız”
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Öcalan'a göre gelişmeler pozitif
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ahmet Kaya'ya çatal bıçak atılırken Kadir İnanır neredeydi?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Avcı'yı susturmak mı istiyorlar?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yeni dönemin şifreleri
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İşte Ahmet Hakan'ın dalağının olmadığını ispatlayan o belge!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hanefi Avcı terörist çıktı
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Sevilay YÜKSELİR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ali BAYRAMOĞLU
 
 
 
Erbakan Usta'nın son işi...

Osman ÖZSOY
[email protected]
 
 
Aşağıda, Saadet Partisi'nde yaşanan gelişmeleri anlamamıza yardımcı olacak hoş bir anekdot aktaracağım. Şuradan başlayalım:

Saadet Partisi lideri Sayın Numan Kurtulmuş, partisinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, "partimizin itibarını beş paralık hale getirdiler" demiş. Çok ağır bir söz...

Partiye kayyum atanmasına sebep olanlar için de, "Zafer kazandık falan zannetmesinler. Ne büyük bir mağlubiyet içerisinde olduklarını çok yakın zamanda millet kendilerine gösterecektir" demiş.

Sayın Kurtulmuş'un, Saadet Partisi'nin imajının kamuoyu nezdinde beş paralık hale getirildiğine dair sözleri, aylar evvel bir okuyucumuzun gönderdiği aşağıdaki anekdotu hatırlattı bana. İçimden, "hakikaten kötü final" diye geçirdim.

Mırıldandığım cümle zihnimde eski bir yazımı çağrıştırınca, arşivime baktım, 22 Temmuz 2007 seçimlerine 2 hafta kala (9 Temmuz 2007'de) yayınlanan, "Erbakan için gerçekten kötü bir final" başlıklı bir yazımı buldum. O yazıda bugünlere işaret eden çok şey söylemişiz.

Şimdi biz onu geçelim de, Sayın Kurtulmuş'un dün sarf ettiği sözlerin bize hatırlattığı anekdota bir göz atalım:

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmiş...

Uzun yıllardır yanında çalıştığı patronu olan müteahhide; ustalığını yapmış olduğu ahşap ev işini artık bırakmak istediğini, eşi ve çocuklarıyla birlikte daha rahat, daha huzurlu bir hayat sürme planı olduğundan söz etmiş. Müteahhit, yıllardır birlikte çalıştığı, üstelik işinde ehil olan emektar marangozun işi bırakma niyetine çok üzülmüş.

Fakat ondan, ayrılmadan önce son bir ev daha yapmasını rica etmiş.

Marangoz istemeyerek de olsa teklifi kabul etmiş. İşe hemen girişmiş ama, ne var ki, isteksiz olarak çalışmış. Aslında kendisi de, ömrünü verdiği mesleğine böyle bir eserle son vermenin büyük bir talihsizlik olduğunu düşünüyormuş. Fakat nafile... Baştan savma bir işçilik sergilemiş. Üstelik malzemenin yeterince iyisini kullanmamış.

Marangoz evi bitirdiğinde, anahtarı teslim etmek üzere patronu davet etmiş ve gelip görmesini istemiş. Patron gelmiş, etrafa nezaketen şöyle bir bakındıktan sonra evin anahtarını marangoza uzatmış ve şunları söylemiş:

'Bu evi sana hediye ediyorum. Yıllar süren emeklerinin ve birlikte uzun yıllar verimli bir iş hayatı geçirmemizin karşılığı olarak, bu ev benden sana bir hediye. Baştan söylemedim ama, bu evi zaten, şirketimize verdiğin onca emek karşılığı olarak sana hediye etmek için yaptırdım.'

Marangoz çok mahcup olmuş ve utanmış ama, bir şey de diyememiş. 'Evin bana ait olacağını bilseydim, işi bu kadar özensiz yapar mıydım' diye geçirmiş içinden.

Nedense bu hikâyenin vermek istediği mesaj, Saadet Partisi'nin içine düştüğü durumu hatırlattı bana.

40 yılı aşkın süredir siyasette bulunan, kaç kez partisi kapanan ve kaç kez yeni parti kuran Sayın Erbakan, maalesef son işinde çok kötü bir ustalık sergiledi. Sanki Saadet Partisi kendi düşünce iklimindeki insanların değil de, düşmanın eline geçmiş gibi hücum harekâtı sergilendi. Partinin imajı ve Türk siyasetindeki ağırlığı yerle bir edildi. Sayın Kurtulmuş'un, "partimizin itibarını beş paralık ettiler" sözünü haklı çıkaracak bir görüntü ortaya çıktı.

Sayın Kurtulmuş eğer Saadet Partisi'nin genel başkanı olarak kalmayı sürdürürse, Sayın Erbakan yaptığı bu son hamle ile, partinin en mutena yerine asılan duvardaki fotoğrafını kendi elleri ile aşağıya indirmiş gibi olmayacak mıdır? Kendi hareketinin ipini kendi çekmiş sayılmayacak mıdır? Partinin geldiği noktayı içine sindirebilecek midir? Daha iyisini yapmak varken, neden acaba işi düzgün yapmayı bir türlü beceremedik, ele yüze bulaştırdık demeyecek midir?

Hakikaten, bir dava liderinin ahir ömrümde asla şahit olmak istemeyeceği kötü bir final süreci geçiyor... Öyle ki, şu saatten sonra genel başkanlığı kimin kazandığının değil, partinin neyi kaybettiğinin önem kazandığının sorgulanması gereken bir tablo var ortada. Bir yapı çıkacak ortaya ama, tıpkı yukarıda hikayesi anlatılan marangozun başına geldiği gibi, ortaya çıkan eser ustasını bile tatmin etmeyecek.

Dünya Siyasi Tarihini okuduğumuzda olan biteni normal karşılayabiliyoruz da, nedense, tanıdık insanların aktör olarak ortaya çıktığı durumlarda yaşananları kimseye yakıştıramıyoruz.

Bakalım filmin sonu nasıl bitecek?

 
28 Eylül 2010 - 08:25:17
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.451
1.461
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.270 2.330
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Radikal gazetesi Eyüp Can ile birlikte yeni döneme girerken, oradan ayrılan yazarlar da kendilerine yeni adresler buluyor.  
 
 
 
  Köşesinde İlhan Kesici'nin CHP'den istifa edeceğini iki hafta önce açıklamıştı. Bugünkü köşesinde de Kesici'nin istifasının perde arkasını ve merkez sağdaki lider arayışlarını yazdı...    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin