DOLAR 1.461 - EURO 1.985 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Çarşamba 29 EYLÜL 2010
Necdet Kılıç, Avcı'nın "iyi arkadaşıymış" Genelkurmay'dan "Avcı- Çubuklu" açıklaması Kırıkkale Başsavıcısı HSYK üyeliğine aday Dere yatağında bulunan 2 el bombası imha edildi Kafkaslarda operasyon: 14 militan öldürüldü Erdoğan, 4 Ekim'de Bulgaristan'a gidecek Wilders, Amsterdam'da yargılanacak Klasik Demirel: Türban çetrefilli bir konu Kılıçdaroğlu ile Baykal Meclis'e geldi G.Ü'ye ek kontenjanla 640 öğrenci alınacak habertaraf.com
 
 
 
Kirli savaş lobisi tetikte
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sürgünde geçen bir ömür: Abdülmelik Fırat
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Heyecan yapma abla... Hanefi Avcı’yı almışlar!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Hanefi Avcı neden tutuklandı?
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Başbakan Ceylan'a ne zaman gidecek?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkçeye onurunu iade edin
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
MHP'nin anayasa sürprizleri ile Swot Analizi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Başörtüsünün anadili nedir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Türbanlılar Türkiye'nin "son sorunu" da çözülene kadar bekleyecek mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Heybeliada’nın Türbanı
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Okurları gerçek ötesi bir dünyada yaşatabilir misiniz?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kur'an Kur'an diyerek Kur'ana ihanet etmek
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Allahsız gazeteci kansere yakalanınca
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Avcı davasında akla takılan sorular
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
“İstanbul olarak arkasındayız”
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Öcalan'a göre gelişmeler pozitif
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ahmet Kaya'ya çatal bıçak atılırken Kadir İnanır neredeydi?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Avcı'yı susturmak mı istiyorlar?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yeni dönemin şifreleri
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İşte Ahmet Hakan'ın dalağının olmadığını ispatlayan o belge!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hanefi Avcı terörist çıktı
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Sevilay YÜKSELİR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ali BAYRAMOĞLU
 
 
 
Türk: PKK Irak’a çekilirse süreç daha sağlıklı işler

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Ahmet Türk’ü, Florya Deniz Köşkü’nde bir grup milletvekiliyle çay içerken yakalıyorum. Burası, Atatürk’ün 30’lu yılların sonunda bilimsel ve siyasi toplantılar için kullandığı, hayatının son dönemlerinde sık sık gelip kaldığı sade bir mekân. Şimdilerse ise TBMM lojmanı olarak İstanbul’u ziyaret eden vekilleri ağırlıyor.

Kapatılan DTP’nin başkanı, her zamanki gibi elinden düşürmediği sigarasıyla, yeniden başlayan açılım sürecini yorumluyor. Aslında bir ayağı İmralı’ya da uzanan bu süreç, sağdan sola herkes tarafından Kürt siyasi hareketinin “akil adamı” olarak kabul edilen Ahmet Türk’e yepyeni bir rol, yepyeni misyonlar yüklüyor.

Ancak onun gözü İmralı’da; o da herkes gibi Aysel Tuğluk’un İmralı’dan getireceği mesajı bekliyor merakla.

“Beni umutlandıran, 30 yıldır yürütülen siyaset ve yöntemlerin sorunları çözemeyeceğini Türk, Kürt artık herkesin ve süreçte etkin tüm kurumların kabul etmiş olması. Doğru olan bu. Şu anda bölgede büyük umutlar var. Ama yeni bir yaklaşım lazım. İşin ciddiyeti ve Türkiye’nin bu sorunu çözmediği takdirde hepimizi kaygılandıracak bir sürece sürükleneceğini hepimizin görmesi lazım.”

Birinci açılım süreci, hem kamuoyu hazır olmadığı için, hem de “PKK’nın dağdan inmesi” gibi ciddi siyasi bir süreç, “TRT Şeş” veya “analar ağlamasın” gibi yumuşak söylemlerle kamufle edildiği için başarısız oldu. Habur sonrası, PKK’nın dağdan inmesi karşılığında düz ovada siyaset yapması iyice zorlaştı. Oysa referandum sonrası hızlanan ikinci açılım süreci, doğrudan Kuzey Irak-İmralı-Ankara üçgeninde temaslar üzerine kurulu.

Bir anlamda daha gerçekçi, daha çıplak bir süreç.

Bunu, daha önceki sohbetlerimizde hep Abdullah Öcalan’ın da muhatap alınması gerektiği vurgusunu yapan Ahmet Türk’e söylediğimde cevabı şu oluyor: “Biz daha önce silahların susması konusunda beklentiniz varsa elinde silah olanları dışlayamazsınız dediğimizde, bir sürü dava açıldı. Başka yeri adres gösteriyor dediler. Oysa doğruyu söylüyorduk. Bu süreci 30 yıldır götürenleri dışlarsanız, nereye varabilirsiniz? Ben siyasetçiler önemsiz demiyorum. Ama silahların susmasını istiyorsanız Öcalan gibi, PKK gibi gerçek aktörlerin de ikna edilmesi lazım. Aksini söylemek saflık olur.”

Ancak Ahmet Türk’ün içi tamamen rahat değil. Yeniden hızlanan açılım sürecinin ne ölçüde bilinçli başlatıldığını, hükümetin seçim yılında ne kadar esnek davranabileceğinden emin değil. Ortada “somut bir yol haritası”, makul bir “mutfak çalışması” olmamasından kaygılı. Faydası olacaksa, Kandil’e gitmeye bile hazır. Ancak elinde “güven verici bir yol haritası” olsun istiyor. “Gerçekten barış beklentisi, anlatılacak bir şey varsa gitmenin anlamı var. Yoksa Kandil’le neyi paylaşayım?” diyor.

Medyada son günlerde tartışılan PKK güçlerinin Irak sınırına çekilmesi ihtimalini soruyorum. Bu, İmralı’da yapılan kalıcı ateşkes görüşmelerinin önemli bir ayağı olarak görülüyor devlet tarafından. Ahmet Türk, “Bu konuda bir bilgiye sahip değilim” diye söze başlıyor; sonra bir Kürt siyasetçi açısından son derece cesur sayılabilecek bir cümle sarf ediyor: “Ancak süreç güven verici bir tarzda işlerse, provokasyon olmaması için bu güçlerin sınır dışına çıkması, sürecin daha sağlıklı işlemesine imkân verecektir. Her kesimde bu açılımın barışçıl bir sürece evrilmesini istemeyenler var. Ama PKK güçleri sınır dışına çıkarsa, kimin provokasyon yaptığı çok daha kolay anlaşılır, süreç daha sağlıklı işler.”

Ahmet Türk, toplumun gerildiğinden, her tür şiddet eyleminin bu gerilimi arttırdığından söz ediyor. CHP dahil diğer siyasi partilerin de mevcut diyalog ortamına girmesini istiyor. Bu anlamda Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşmaya hazır. “Çağdaş ve demokratik taleplerin, farklı kimlik taleplerini de içerebildiğini ortaya koymak gerekiyor. Bu, barışın da önünü açar. Kendi yurttaşlarınızın talepleri, neden ‘taviz‘ gibi algılansın? Onlar da sizin yurttaşınız. Kürtler ayrışmak ya da federasyon değil; kendi bölgelerinde söz sahibi olmak, karar verme sürecinde olmak istiyorlar. Bunun neresi yanlış” diyor.

 
28 Eylül 2010 - 07:51:15
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.451
1.461
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.270 2.330
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Radikal gazetesi Eyüp Can ile birlikte yeni döneme girerken, oradan ayrılan yazarlar da kendilerine yeni adresler buluyor.  
 
 
 
  Köşesinde İlhan Kesici'nin CHP'den istifa edeceğini iki hafta önce açıklamıştı. Bugünkü köşesinde de Kesici'nin istifasının perde arkasını ve merkez sağdaki lider arayışlarını yazdı...    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin