DOLAR 1.461 - EURO 1.985 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Çarşamba 29 EYLÜL 2010
Necdet Kılıç, Avcı'nın "iyi arkadaşıymış" Genelkurmay'dan "Avcı- Çubuklu" açıklaması Kırıkkale Başsavıcısı HSYK üyeliğine aday Dere yatağında bulunan 2 el bombası imha edildi Kafkaslarda operasyon: 14 militan öldürüldü Erdoğan, 4 Ekim'de Bulgaristan'a gidecek Wilders, Amsterdam'da yargılanacak Klasik Demirel: Türban çetrefilli bir konu Kılıçdaroğlu ile Baykal Meclis'e geldi G.Ü'ye ek kontenjanla 640 öğrenci alınacak habertaraf.com
 
 
 
Kirli savaş lobisi tetikte
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sürgünde geçen bir ömür: Abdülmelik Fırat
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Heyecan yapma abla... Hanefi Avcı’yı almışlar!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Hanefi Avcı neden tutuklandı?
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Başbakan Ceylan'a ne zaman gidecek?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkçeye onurunu iade edin
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
MHP'nin anayasa sürprizleri ile Swot Analizi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Başörtüsünün anadili nedir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Türbanlılar Türkiye'nin "son sorunu" da çözülene kadar bekleyecek mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Heybeliada’nın Türbanı
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Okurları gerçek ötesi bir dünyada yaşatabilir misiniz?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kur'an Kur'an diyerek Kur'ana ihanet etmek
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Allahsız gazeteci kansere yakalanınca
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Avcı davasında akla takılan sorular
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
“İstanbul olarak arkasındayız”
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Öcalan'a göre gelişmeler pozitif
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ahmet Kaya'ya çatal bıçak atılırken Kadir İnanır neredeydi?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Avcı'yı susturmak mı istiyorlar?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yeni dönemin şifreleri
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İşte Ahmet Hakan'ın dalağının olmadığını ispatlayan o belge!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hanefi Avcı terörist çıktı
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Sevilay YÜKSELİR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ali BAYRAMOĞLU
 
 
 
Pendir mendir mi diyonuz?

İbrahim YILDIRIM
[email protected]
 
 
Hikaye edilir ki bir köyde, arkadaşının karısına aşık biri vardı. Ne yapıp ne edip de bu kadına sahip olayım der düşünür, bu düşünce onun içini kemirir dururdu. Böylece düşünce ufkunu hep bu oluşturuyor, belki geceleri uykuları kaçıyordu. Derken arkadaşına bir plan yapıp onu ıssız bir dağa götürdü. Etrafta kimsenin olmadığından emin olduğu bir yer ve zamanda planını tatbike koyuldu. Arkadaşı,  böğrüne çöküp onu öldüreceğini anlayınca, yalvarmaya başlamış. “Beni öldürme, kendini de boş yere yakma” diyormuş. Arkadaşına, “burada bizi kimse görmez, kendimi de yakmış olmam, bunu mutlaka yapacağım”. Arkadaşı, altında bıçak darbelerine muhatap olurken, bir rüzgârın yuvarlamakta olduğu deve dikenlerini göstererek “ bu deve dikenleri şahidim olsun” der.  Arkadaşının işini bitirip bir kuytuya ölüsünü gömer. Hadiseyi gerçekten de kimse görmemiştir.

Bir süre sonra da dul kalan arkadaşının karısı ile evlenerek muradına ermiş. Hani türkülerimizde geçen “ Bir güzeli bir çirkine verseler- güzel ağlar çirkin güler bir zaman” misali, kadın üzüntüsünü içine atarak, bilmediği kocasının katili ile bir hayat yaşamaya başlamış. Bir hasat zamanı karısı ile birlikte yaba ile buğdayları savurup saman ile taneyi birbirinden ayırmakta oldukları bir sırada,  bir rüzgarın bir öbek deve dikenini top edip yuvarladığını görünce o arkadaşının ölmeden önce söylediği sözü aklına gelmiş gayr-ı ihtiyari  gülmüş. Kocasının sebepsiz yere gülmesi kadının tuhafına gitmiş. Niçin güldüğünü sormuş. Adam boş ver dediyse de kadın ısrarlı olmuş. Bu ısrarını sürdürünce de, nasıl olsa olan olmuş ve şimdi kendi karısı olduğuna göre gerçeği söylemenin mahzuru olmasa gerek diyerek, “ seninkini ben öldürdüydüm de son sözü deve dikenleri şahidim olsun dediydi, enayi. Şimdi deve dikenlerini görünce onu hatırladım da kendimi tutamadım. Ona güldüm” demiş. Demiş ama kadın vaziyeti ertesi gün jandarmaya haber vermiş ve yeni kocasını, eski kocasının katili olarak tutuklatmış. Böylece hak yerini bulmuş.

Doğu illerimizde görev yapmış bir dostum Kars taraflarında “Kaşar peynirlerini” sakladıkları doğal mahzenler- mağaralar olduğunu, bütün köylülerin peynirlerini burada sakladıklarını anlatmıştı. Köylülerden  birisi her nasılsa şeytana uymuş, birisinin peynirini çalmış. Köy kahvesinde otururken, zaman zaman konuşanlara  kenardan seslenirmiş. “ Ne diyonuz ula. pendir mendir diyonuz” dermiş.  Onun bu halinden şüphelenen köylüler hep beraber peynirleri kontrol etmişler eksikliği tespit edince de  bizim “pendir mendir” diyeni yakalayıp,  bir güzel dayak atmışlar.

Demek ki bu suçluluk duygusu insan psikolojisini bozuyor. Onun için “Günahsız olan korkusuz yaşar”  denmiştir.

Aradan neredeyse yarım asra yakın bir zaman geçmesine rağmen Emekli Generallerimizden biri, Kıbrıs’ta halkın tepkisini canlı tutmak uğruna Cami bombaladıklarını ağzından kaçırıverince aklıma yukarıda anlattığım kıssalar geldi.

Bu arada Hanefi Avcı’nın kitabını bitirdim.Konu ile ilgisi bakımından 336.sayfadan bir alıntı:

“Psikolojik harekât, hedef halk kitlelerinin istenilen istikamette düşünmesini sağlamak ve bu istikamette kanaat sahibi olması için yapılan, olayları ve haberleri (bilgileri) belli bir açıdan veren planlı bir faaliyettir. Daha açık bir dille ifade edilecek olursa, olayları bazen çarpıtarak, gerçeğin bazen bir kısmını vererek, gerekli gördüğü durumlarda yalan haber ve bilgi üreterek veya gerçeği tümüyle saklayarak, halkın istenilen tarzda düşünce ve kanaat sahibi olmasını ve istenilen doğrultuda hareket etmesini sağlamaya yönelik planlı ve devlet kurumları eliyle yönetilen bir harekâttır.”

Hanefi Avcı Psikolojik harekâtın dışarıya uygulanabileceğini ama kendi halkı içerisindeki uygulamaların yanlış olduğunu ifade ediyor.

Ne diyelim ;

İhtirâz-ı  ta’neden kalmaktadır âhım nihân
Bir hakikat kalmasın âlemde Allah’ım nihân.

 
28 Eylül 2010 - 00:00:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.451
1.461
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.270 2.330
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Radikal gazetesi Eyüp Can ile birlikte yeni döneme girerken, oradan ayrılan yazarlar da kendilerine yeni adresler buluyor.  
 
 
 
  Köşesinde İlhan Kesici'nin CHP'den istifa edeceğini iki hafta önce açıklamıştı. Bugünkü köşesinde de Kesici'nin istifasının perde arkasını ve merkez sağdaki lider arayışlarını yazdı...    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin