DOLAR 1.459 - EURO 1.986 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Perşembe 30 EYLÜL 2010
Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile görüşecek Avcı, sivil değil askeri savcılığı tercih etti Genelkurmay'dan Hanefi Avcı açıklaması Iğdır Belediyesi'nde ihale operasyonu Bazı ülkelerin borsalarındaki son durum Borsa, günü 65551,38 puandan kapattı Hanefi Avcı'nın tutuklanmasına itiraz bilmecesi Samet Ocakoğlu DP Genel Başkanlığı'na aday  Kılıçdaroğlu, Baykal ile görüştü 'Tek tip askerlik' rafa kalkıyor habertaraf.com
 
 
 
Kirli savaş lobisi tetikte
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sürgünde geçen bir ömür: Abdülmelik Fırat
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Heyecan yapma abla... Hanefi Avcı’yı almışlar!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Hanefi Avcı neden tutuklandı?
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Başbakan Ceylan'a ne zaman gidecek?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkçeye onurunu iade edin
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
MHP'nin anayasa sürprizleri ile Swot Analizi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Başörtüsünün anadili nedir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Türbanlılar Türkiye'nin "son sorunu" da çözülene kadar bekleyecek mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Heybeliada’nın Türbanı
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Okurları gerçek ötesi bir dünyada yaşatabilir misiniz?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kur'an Kur'an diyerek Kur'ana ihanet etmek
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Allahsız gazeteci kansere yakalanınca
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Avcı davasında akla takılan sorular
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
“İstanbul olarak arkasındayız”
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Öcalan'a göre gelişmeler pozitif
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ahmet Kaya'ya çatal bıçak atılırken Kadir İnanır neredeydi?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Avcı'yı susturmak mı istiyorlar?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yeni dönemin şifreleri
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İşte Ahmet Hakan'ın dalağının olmadığını ispatlayan o belge!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hanefi Avcı terörist çıktı
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
İlhan AKKURT
 
Serdar AYDIN
 
Bilal CAN
 
 
 
Fatmagül’ün ‘Suçu’ belli de, I.S.’nin suçu neydi?

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Dizi kültürünün ‘gelişmiş’ olduğu Türkiye’de her sezon onlarca yeni dizi oynatılıyor. Dizilerin veya filmlerin bir kısmında seyircilerin duyguları sömürülüp, insanlarla alay ediliyor.

İşte bunlardan bir tanesi olan “Fatmagül’ün suçu ne” adlı dizideki tecavüz sahnesine yoğun tepki var. Geçtiğimiz hafta birçok yazı yazıldı bunun üzerine. Bu diziye gelen tepkilerden dolayı o kanalın mensupları, o diziyi ‘sevenler’, o medyayı ‘destekleyenler’; başka bir dizi örneğiyle karşılık verdiler. Bu defa işin içine Başbakan’ı da sokarak, “Başbakan bu dizideki eşcinsellik sahnesine ne diyecek?” şeklinde sorular yönelttiler…

İki cephe oluşturmayı sevdiğimiz buradan belli ki, “ahlaksızlığa” karşılık başka bir “ahlaksızlıkla” ‘savunma’ yapılıyor. Oysa ‘eşcinsel, tecavüzcü ve tecavüze uğrayan’ gibi karakterlerin bulunduğu dizi ve filmlerin çocuklar üzerindeki etkileri az çok biliniyor. O sahnelerdeki ‘iyi’ ya da ‘kötü’nün ne olduğunun ayrımına varamayan çocuklar, bir zaman sonra bu eylemleri tekrarlıyorlar! Bunların çok daha kötü sonuçlarından biri de ‘Ensest’ ilişkiyi başlatabiliyor olması.(Bu konuda yazdığım 4-5 makalede, o iğrenç olguyu işlemiştim.)

Ebeveynlerin, çocukların ruh ve beden sağlığını korumaları için “cinsel, eşcinsel içerikli dizi ya da filmlerden” özenle çocuklarını uzak tutmaları gerektiği her fırsatta söyleniyor; fakat buna rağmen çocuklara bunlar izlettiriliyor. Bunların çocuklarımızın geleceğini, ruh ve beden sağlığını tehlikeye attığının farkına varalım lütfen! Bu rolleri topluma endirekt olarak aşılayanların aşağıdaki örnekte de sorumluluğu vardır!

23 Eylül akşamı saatler 23.00’ü gösterdiğinde telefonum çalıyor. Arayan, Aksaray’daki öğretmenlik yapan arkadaşlarımdan birisiydi. Önce hal hatır sorup ardından “Burada yaşanan olayı duydun mu?” sorusuyla karşı karşıya kalıyorum. Cevabım “Hayır, duymadım…” Ve merak edip, arkadaşımdan olayı anlatmasını istiyorum…

Arkadaşımdan aldığım bilgiye göre, Aksaray’ın Sultanhanı kasabasında, Sultanhanı Yunus Emre İlköğretim Okulu 3. sınıf kız öğrencisi I. S. akşam saatlerinde ‘yapıştırıcı’ almak üzere evinden çıkıp bakkala gidiyor. Bu esnada karşısına kırmızı motosikletli 20-22 yaşlarında bir erkek çıkıyor. I.S.’ye “Seni annene götüreyim” deyip, I.S.’yi motosikletine bindiriyor. Sonra motosikletle I.S.’yi Sultanhanı kasabasındaki eski bir ‘değirmen mevkiine’ götürüyor. Motosikletli şahıs ve bir başka kişinin de gelmesiyle 9 yaşındaki I.S.’ye tecavüz ediliyor.

Daha sonra kız çocuğu I.S. kan ve gözyaşı içinde eve gelerek ailesine durumu anlatıyor. I.S. önce Aksaray Devlet Hastanesi’ne götürülüyor. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından, jandarma ekipleri de I.S.’nin ifadesine başvuruyor. Oradaki işlemlerin ardından I.S. ve ailesi Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne geliyor…

Telefon görüşmemden sonra bu haberi GOOGLE’da arattığımda, yazılan haberlerdeki bazı ifadelerin aldığım bilgileri doğrulamadığını gördüm. Bulduğum haberlerde,“Aksaray’da Sultanhanı İ.O. 2. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki I.S. okuldan çıktıktan sonra…” ifadeleri vardı. Bana verilen bilgide ise “I.S. 3’üncü sınıf öğrencisi ve 9 yaşında. Okulun adı: Sultanhanı Yunus Emre İ.O. Ayrıca okuldaki derslerin bitiş saati 15.00…”

İşte dizilerimizdeki rollere de ‘özenerek’ kendilerini ‘kahraman’ olarak gören bu sapıkların, 9 yaşındaki evlatlarımıza tecavüz edip, minik yavruların hayatını karartacak kadar vicdansız olduklarını görüyoruz. Buna rağmen hâlâ bu toplumu ‘yozlaştırmaya’ yönelik dizi ve filmlerle karşı karşıyayız!

Yine aldığım bilgiye göre, aynı gün okul çıkış saatlerinde bir motosikletlinin yine o okul çevresinde görüldüğü ve öğrencilere “Taş Ocağı nerede, beni oraya götürür müsünüz?” türü sorular sorarak, çocukların kandırılmaya çalışıldığı ifade ediliyor. (Aldığım son bilgilere göre, 22 Eylül günü, Sultanhanı’da 18-19 yaşlarında 2, dün de bu olayla ilgili bir şüpheli yakalanmış!)

Unutulanlar: Sanatları uğruna dizi ya da filmlerde “o tür rolleri” üstlenenlerin (dizideki Fatmagüllerin) ‘suçları’ aslında belli. Çünkü o rolleri ‘isteyerek, meşhur olmak için’ yapıyorlar! Sanat için soyunanların ‘suçu’ meşhur olmak ise; peki, I.S.’nin suçu neydi? Bir de şunu unutmayın, çocuklarınıza ‘yabancılardan’ gelebilecek tüm tehlikeleri anlatınız!

 
27 Eylül 2010 - 00:00:25
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.449
1.459
 
 Euro
1.971 1.986
 
 Sterlin
2.270 2.330
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Radikal gazetesi Eyüp Can ile birlikte yeni döneme girerken, oradan ayrılan yazarlar da kendilerine yeni adresler buluyor.  
 
 
 
  Köşesinde İlhan Kesici'nin CHP'den istifa edeceğini iki hafta önce açıklamıştı. Bugünkü köşesinde de Kesici'nin istifasının perde arkasını ve merkez sağdaki lider arayışlarını yazdı...    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin