DOLAR 1.483 - EURO 1.998 - ALTIN 62.06 - IMKB 63862
Pazar 26 EYLÜL 2010
Töre: KKTC Hatay'ın aldığı kararı alabilir Doğubayazıt'ta 2 terörist yakalandı "Sen hiç Merkel'i elinde bira ile gördün mü?" İşte Doğu'nun AYM üyeliği için ilk adayı Es'ad Hoca, A.N. Sezer'i 12 yıl önce çözmüştü Er'in intihar ihtimali yüksek çıktı Türk bilim adamları iki bitki türü keşfetti İçişleri Bakanı Beşir Atalay Erbil'de Aksaray’da linç girişimi! Atatürk, İnönü'yü işte böyle bohçalatmış habertaraf.com
 
 
 
Türkiye nereye doğru evriliyor? (ÖZEL)
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Avrupa’nın hasta adamı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yörük Ali Efe'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Madem senin yerin kavganın göbeğidir
 
 
Yeni Şafak
Ali Murat GÜVEN
Suudi Arabistan Krallığı'nın sinema-TV alanındaki bilinç devrimi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’ın öleceğini Demirel ve Cindoruk biliyordu
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Mütareke basını
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Saadet Partisi
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Medyatik alzheimer cehaleti de unutturur mu?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Az daha Face kapanacaktı
 
 
Zaman
Mustafa ARMAĞAN
İsmet İnönü Anadolu'ya bohçalanarak gönderilmiş!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununun özü: Kürtçe
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Bekir Coşkun'un demokratlığı
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
'CHP'nin oyu şu anda yüzde 30-32, seçimlerde amaç yüzde 40...'
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Profesör doktorna
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Mustafa ARMAĞAN
 
Ahmet HAKAN
 
Mahir KAYNAK
 
Aziz ÜSTEL
 
 
 
"Torunum ve bahçeyle ilgileneceğim"

Nihat ALTAY
 
 
İstifasından sonraki konuşması böyleydi ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın.

Son zamanların en çok tartışılan isimlerinden biriydi Yarımağan. Çok konuşuldu istifaya zorlandı hatta yumurtalandı. Gerçekleri ortaya çıkarıp sonra istifa edeceğim diyordu.

18.08.2010 tarihinde ''iddiaları ortaya koyanların elinde delil bulunmadığını ancak iddiaları ihbar kabul ederek araştırma yaptıklarını söyleyen Yarımağan, KPSS'de Eğitim Bilimleri testinde 350 adayın tam puan aldığını, bu adaylarla yüksek puan alan bazı adayların da araştırıldığı belirtmişti. Yarımağan, ''Başka şeyleri de araştırıyoruz ama görünende bir şey yok. Dağılımlarda anormal bir şey görünmüyor'' demişti.

Yarımağan, ''Birtakım iddialar var. O iddialar delil niteliğinde değil. Bu nedenle onlara istinaden bir şey yapmak mümkün değil. İddiaları ortaya koyanların elinde de hiçbir kanıt yok. Onlar da tamamen hisleriyle söylüyorlar'' diye konuşmuştu.

Önceki yıllarda tüm soruları doğru yanıtlayan aday çıkmamasına karşın bu sınavda 350 adayın tam puan almasının nedenini Yarımağan şöyle açıklamıştı:''Soruları hazırlayan öğretmenlerle konuştuk, onlar diyor ki 'müfredat değişti,' soruların türü çok değişti, dolayısıyla eski sınavlarla çok karşılaştırmayın.'' Yani Eğitim Bilimlerinin müfredatı değişmiş. Son iki yıldır sorulan sorular farklı türde ve bu sene de sorular bayağı kolay çıkmış.''Ama biz 120 soruluk testte geçen sene hiç tam yapan çıkmamışken bu sene 350 kişi çıktı diye bunu bir gösterge olarak değerlendirip inceliyoruz. Bundan hemen 'sorular çalınmış' diye bir sonuç çıkarmak mümkün değil.''demişti.

KPSS'nin Eğitim Bilimleri testinde bir karı-kocanın 120 sorunun tamamını doğru yanıtladığının anımsatılması üzerine Yarımağan, ''Evet, bunlar kafa karıştırıyor. Ben mutlaka 'hiçbir şey olmamıştır' demiyorum ama bir karı-kocanın ikisi birden 120 sorunun 120'sini yaptı diye bunlar mutlaka kopya çekti sonucunu çıkaramazsınız. Şüphelenirsiniz, incelersiniz. Buradan bir sonuç çıkarmamak lazım hemen'' diye konuşmuştu ve sözlerini şöyle sürdürmüştü. “Görünende bir şey yok. Elimizdeki veriler üzerinde araştırıyoruz ama dediğim gibi dağılımlarda anormal bir şey görünmüyor. Soruların tümünü yapan adaylar, bu 350 aday Türkiye'nin her yerinden. Her ilden bir-iki kişi, üç kişi. En çok Ankara'da, İstanbul'da, İzmir'de var. Bir yörede toplanmıyorlar. Başka şeylere de bakıyoruz, araştırıyoruz. Bunları bir ihbar kabul edip araştırıyoruz ama görünende bir şey yok.''demişti Prof. Dr. Ünal Yarımağan sabah gazetesindeki konuşmasında.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan görünende bir şey yok derken hep kuşkuluydu ama kurumun güvenirliğine ve saygınlığına gölge düşürmemek için mücadele etti ve sonunda sızdırma, tele kulak şüphesi, sorular çalındı mı, çalındıysa nasıl çalındı? Operasyonlar, gözaltılar tutuklamalar ve kısmi iptal edilen sınav derken Yarımağan istifa etti. Gerçekler yakın zamanda tamamıyla ortaya çıkacak. Teknoloji artık o kadar gelişmiş durumdaki; belki kopya çeken teknoloji sayesinde kopyasını çekiyor ama yakalananda teknoloji sayesinde yakalanıyor ve hiç bir şey gizli kalmıyor.

ÖSYM en önemli kurumlarımızdan biridir. Bütün öğrenci ve memurların geleceği bu kurumda belli oluyor. Hatalı sorular ve çalınan sorular için merak ediyorum, böyle önemli sıvavlar neden titizlikle yapılmıyor? Çok kimse uzun vakitlerini ve çokca parasını bu sınavlara hazırlanmak için harcıyor. Şimdi adayların kuruma karşı güveni azaldı sadece adaylar değil kamuoyuda artık şüpheli bakılmaya başladı.

2010 yılında yapılması gereken 12 sınav daha var. Güvensizlik ortamı içinde yeni sınavların yapılması elbette uygun değil. Yarımağan'ın istifası çözüm olur mu onuda ilerleyen zamanlarda göreceğiz ama bu süreçte başkan'ın istifasını şahsi görüşüm olarak doğru buluyorum. Binlerce kişinin geleceğini ve kaderini belirleyen başkan şimdi torunuyla ve bahçeyle ilgilenecek.

Nihat Altay
STDM Aktivisti

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
25 Eylül 2010 - 00:05:25
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.473
1.483
 
 Euro
1.983 1.998
 
 Sterlin
2.310 2.355
 
 Altın
61.56 62.06
 
 IMKB
63862  
 
 
Demokrasinin önünü açan parti olacağız...
 
Kılıçdaroğlu, laiklikten türbana, Kürt sorunundan AB’ye kadar CHP’nin izleyeceği politikaları VATAN’a anlattı.
 
 
 
 
  Yeniçağ gazetesinin polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar bugün de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un ruj tazelemesini yazdı. İşte Önkibar'ın kaleminden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanında yapılan tazelemenin kritiği;  
 
 
 
  Zaman'ın 'Kurşunkalem' köşesinin isimsiz yazarı, Orhan Pamuk'un son romanının adını tahmin etti. İşte yazarı bu kanıya götüren deliller...    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin