DOLAR 1.479 - EURO 1.992 - ALTIN 61.95 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Kuruldan sınır ötesi tezkeresi kararı Bendevi Palandöken ikinci kez başkan Gül: Bütün imajımızı alt üst ediyor "Çalımbay ile yollarımızı ayırdık" Nazlı'nın evinde kaldığı Can P. adliyede Özbekistan'dan "Karabağ" desteği Kurtulmuş: Bu hafta içinde açıklayacağız Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti Ukrayna: Türkiye bizim stratejik ortağımız EDP, Başbuğ'a suç duyurusunda bulunacak habertaraf.com
 
 
 
Et fiyatı neden arttı? Uzmanlar cevapladı!
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Kurtulmuş'un önündeki üç seçenek
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Polemiğin şehvetine kapılmadan yazıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Öcalan’dan Mandela çıkar mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ermeni lobisinin yabancı damat alerjisinin ağır faturası
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Başbakan’ın iki çılgın projesini açıklıyorum
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu kadar iyimserlik de hayra alamet değil
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Özel Harp ve medya
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bitir beni Kemal
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
DP'de, kayıp 9 trilyon kavgası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
On milyonu ilgilendiren konu...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Tophane dediler, halkı topa tuttular
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ertuğrul Özkök'ü nasıl atlattım
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Tayyip Bey'e veda Gandi'ye merhaba!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Çıkar o cübbeyi
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İnönü kışla, vali defile yaptı
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Yeni anayasaya başlarken
 
 
Yeni Şafak
Yasin AKTAY
İçkinin siyasallaşması
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Yaşar YAVUZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Engin ARDIÇ
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Toskana'dan Tophane'ye

Cengiz ÇANDAR
[email protected]
 
 
12 Eylül referandumundan önce bu köşede çıkan bir yazıya ‘Bizim Mahalle’de büyük alınganlık oldu. ‘Hayır’ın başını çeken kimi ‘kanaat önderleri’ kendilerine ‘ruh hastası’ dediğimi, ‘hayır’ oyu verecek milyonlarca kişiyi ‘ruh hastası’ ilan ettiğimi öne sürdüler.
Bu bir çarpıtmaydı. Ama o ‘kanaat önderleri’ dahil, ‘Bizim Mahalle’de önemli bir kesimin ‘zihin kimyası’nın bozulmuş olduğu ve bunun bir tür ‘şizofreni’ yani
‘ruh hastalığı’ sayılabileceğine ilişkin kanaatimi koruyorum.
Bu sadece bir tanı.
‘Bizim Mahalle’nin o kesiminin gazete köşelerinden uzun zamandır bizlere karşı ve daha önemlisi, ‘öteki’ saydıkları herkese karşı yer yer nefret tonları taşıyan saldırgan dil, temsil etme iddiasında oldukları ‘Beyaz Türk’ camiasının bir bölümünde de mevcut.
Dün sabah, uçağımın kalkışını beklerken, İstanbul Atatürk Havaalanı’nın salonlarından birinde kahvaltımı yapıyordum. Önümde gazeteler. Birçoğunun başlıkları Tophane’de galerilere saldırı haberlerine ilişkin. Yanımdan geçen iyi giyimli bir grup, “Bir de liberal diyorlar bunlara. Tophane’deki saldırıya hiçbir şey demezler tabii” diye lafını attı, içini boşalttı.
Bu tür bulaşmalara alışık olduğumuzdan, gazetelerden kafamı kaldırmayıp, Tophane haberlerini ve yorumlarını okumaya devam ettim. “Zihin kimyası bozulanlar” korosunun “Biz dememiş miydik; işte yaşam hakkına saldırı” türküsünü her zamankinden daha yüksek sesle söyleyeceğini, olayı duyduğum anda biliyordum zaten.
Olay gecesi, olay yerine yakın bir yerde Mustafa Taviloğlu (Mudo) derin bir kaygı ve üzüntüyle haberi iletmişti bana.
Duyduğum anda; bu, ya ‘zihin kimyası bozukları’ ateşlemek ve böylece ‘yaşam hakkına tecavüz’ konusunu iktidar partisine yönelik yeni bir cephane olarak büyük basına taşımak amaçlı bir ‘provokasyon’dur ya da başka bir şey düşüncesi zihnimi yaladı geçti.
‘Dinciler’in ‘laikler’e saldırısı aklıma gelmedi doğrusu.
Olayın dibi biraz kazılınca, öyle olmadığı da anlaşılıyor.
***
Ne peki?
İstanbul’un metamorfozu ile ilgili sosyolojik, psikolojik, ekonomik boyutlu bir olay. ‘İdeolojik’ yönü, işin sosu. Esası değil.
Tophane’de olanlara benzer olaylar, bundan önce de olmuştu, bundan sonra da olacak.
Bu satırları, Roma-Floransa treninde yazıyorum. Dünyanın tüm şehirleri arasında tartışmasız en güzellerinden ikisi, dünyanın tartışmasız en iyi muhafaza edilmiş, o anlamda ‘en muhafazakâr’ iki şehri arasında yol alırken yazıyorum.
Dünyanın her yanında 50 şehri konu eden, 50 şehre de değinen, 1999 yılında basılmış ‘Benim Şehirlerim’ adlı bir kitabım var.
Bu kitapta yer alan tek Türkiye şehri İstanbul. Kitabı okumuş olanlar, benim şehirlere ve özellikle İstanbul’a zaafımı bilirler.
İstanbul, tarih boyunca sürekli değişmiş, sakinlerini de sürekli değiştirmiş bir şehirdir. Şehrin büyüsü biraz da buradan gelir. Bilmem kaç göbek İstanbulluyum diye övünenlerin bu böbürlenmeleri pek hoştur ama aynı zamanda da boştur. İstanbul’a herkes bir yerden gelmiş ve arkasından başkaları gelmiş ve daha önce gelenler, yerlerini yeni gelenlere terk etmek zorunda kalmışlar, sonradan gelenler de birkaç göbek İstanbullu haline dönüşmüşlerdir. Ta ki, onların da arkasından gelenlere dek.
İstanbul’un büyük tarihçilerinden Stefanos Yerasimos’u okursanız; o, bu olguyu çok güzel anlatır.
Tophane’yi mesken tutmuş Bitlis ve Siirt kökenli ve muhafazakâr yurttaşlarımız, birkaç göbektir sahip olduğu ‘mahalleleri’nin elden önlenemez biçimde gittiğini fark etmeye başlamışlar anlaşılan.
Yukarıdan, Cihangir üzerinden, aşağıdan Galataport projesi üzerinden sıkıştırılıyorlar. Cumhuriyet’le birlikte Kemalist rejimin ona yeni bir değer katacak anlamlı tek bir çivi çakmayıp cezalandırmak ve burnunu sürtmek istediği görkemli imparatorluklar başkenti, tarihi İstanbul, Sultanahmet-Süleymaniye hattı ve Haliç’in karşısında Galata-Beyoğlu alanında tarihi dokusunu koruyarak yeniden canlanıyor.
Ne ilginçtir ki, Beyoğlu-Kasımpaşalı bir Başbakan’ın vizyonu, Beyoğlu-Kasımpaşalı bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kasımpaşalı bir Beyoğlu Belediye Başkanı’nın uygulamalarıyla. Üçü de Ak Partili!
***
Galata Kulesi çevresindeki binaların restorasyonlarıyla başlayan süreç, zorunlu (ve olumlu) olarak galerileri, kafeleri, lokantaları, müzikholleri beraberinde getirdi.
Bu gelişme, Galata’nın kuzeybatı ucu Asmalımescit’e sıçradı. Asmalımescit, tarihinde olmadığı kadar ve dünyadaki tüm şehirlere parmak ısırtacak bir yaşam dinamizminin çarpıcı örneği şimdi.
Çaresiz, Tarlabaşı’nın öbür yanına da atlayacak bu restorasyon ve yaşam dinamizmi; Aynalıçeşme’yi içine alıp Kasımpaşa’ya dayanacak.
Sultanahmet’ten başlayan dönüşüm ise Haliç’in diğer kıyısının üst bölümünde yavaş yavaş Fatih’e doğru yol alıyor. Kıyı, Eminönü’nden Balat’a, Ayvansaray’a dek hayli değişti bile.
Bu olgu, Haliç’in Avrupa yakasındaki kıyısı ile Boğaz’ın buluştuğu noktadan yukarı tırmanıyor. Cihangir ile buluşmaya gidiyor. Cihangir, Taksim bağlantısıyla İstiklal Caddesi’nin iki yanındaki geniş alanla Asmalımescit’le irtibatta.
İstanbul’un uluslararası bir kimlikle, tarihi zemini üzerinde yeniden doğuşunda Firuzağa-Tophane arasında, şehrin Ankara iktidarları tarafından terk edilmiş olduğu dönemde buraya yerleşen Bitlisli, Siirtli ahaliye, önüne geçilmez gelişmeye ayak uyduramadan yaşama hakkı kalmıyor. En eskisi 40-50 yıllık, İstanbul’un tarihi karakterine uymayan çirkin binalarla ‘birkaç göbektir İstanbullu’ olan Tophaneli ve Firuzağalıların ‘yaşam tarzı’, kafeler, galeriler ve yeni insan dokusuyla bozuldu. Baş edemeyecekleri emlak fiyatlarına karşı koyamamak da cabası.
Cihangir, ‘avantgarde-bohem kırması’ yazar-çizer ve görsel sanat erbabıyla yeni çehresine kavuşmazdan önce, ona ve Tophane’ye sınır Firuzağa’da bir yıldan fazla oturmuştum. Dolayısıyla nereden nereye, nasıl yol alındığına ilişkin bir nebze fikrim var.
Şimdilerde Firuzağa-Tophane ekseninde yaşanan durum, 20 yıl kadar önce Ortaköy’de bugünküne büyük benzerlikler gösteren şekilde yaşanmıştı.
***
Tarihi İstanbul’un baş döndürücü metamorfozunda gözden kaçırılmaması gereken bir olgu söz konusu. Galata, Asmalımescit, Aynalıçeşme, Tarlabaşı, İstiklal Caddesi’nin iki yanı, Cihangir’i kapsayan ve önceki gün “Tophane’de galeri saldırıları”na konu olan alan Beyoğlu ilçesi.
Bitlis ve Siirt kökenli muhafazakâr mahalle sakinlerini saldırganlaştıran gelişmeler, Ak Partili Beyoğlu Belediyesi’nin tasarımının sonucu.
Haliç’in karşı kıyısı, Ak Partili belediye başkanlarının planlamasıyla butik oteller, restoranlar, kafeler, galerilerle, geleneksel muhafazakâr yaşam alanlarını tehdit ediyor.
Galataport, Beyoğlu ilçesine dahil Kasımpaşalı ve Ak Partili Başbakan’ın bütün o bölge üzerinden İstanbul’u dönüştürme hülyasıyla ilgili.
Ortada müthiş bir paradoks söz konusu. “Yaşam tarzımıza tecavüz” şikâyetiyle, Tophane olayından iktidar partisine karşı kampanya yürütmek niyetinde olan kesimlerin sözünü ettiği ‘yaşam tarzı’nı Ak Parti yönetimleri genişletiyor.
Tophane’deki Bitlis ve Siirtli İstanbullara ‘kötü haberim’ var. Kendilerinin anladığı ve tanımladığı ‘yaşam tarzları’nı Tophane’de koruyamazlar. Kaybettiler. Muhafazakâr yaşam tarzlarını, ‘galeriler savaşı’ ile koruyamazlar.
Birçok nedenin yanı sıra Ak Parti, onlardan farklı bir ‘Pera tasavvuru’na sahip çünkü.
Saldırıya hedef olan galeriler çevresinde oluşan koalisyonun içinde yer alan ‘zihin kimyası bozuklar’ içinse bir ‘iyi haberim’ var; İstanbul’u ve Türkiye’yi kavradıkları, ideolojinin yerine sosyolojiyi ikame ettikleri takdirde, ‘yaşam tarzları’nın Ak Parti iktidarı tarafından koruma altında bulunduğunu göreceklerdir.
Tren, Floransa’ya yaklaşıyor; Toskana’nın güzellikleri arasında yol alıyor. Michelangelo’nun, Leonardo da Vinci’nin güzel şehrine varmak üzereyiz.
Mimar Sinan’ın şehri de çok güzel. Öyle olmaya da devam edecek.
Ve İstanbul, artık asla Ankaralılaştırılamayacak!

 
24 Eylül 2010 - 07:54:17
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.469
1.479
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.312 2.352
 
 Altın
61.45 61.95
 
 IMKB
63862  
 
 
MHP önce kendi tarihini ve Ziya Gökalp'i okusun ...
 
Eski MHP'li Gazeteci Taha Akyol Bugünkü MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  'www.kirlioyunlar.net' isimli sitede M. Can Aydın imzasıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. 'Kim bu havacı korgeneral?' başlıklı yazıyı aynen sizlere sunuyoruz;  
 
 
 
  Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin