DOLAR 1.479 - EURO 1.992 - ALTIN 61.95 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Kuruldan sınır ötesi tezkeresi kararı Bendevi Palandöken ikinci kez başkan Gül: Bütün imajımızı alt üst ediyor "Çalımbay ile yollarımızı ayırdık" Nazlı'nın evinde kaldığı Can P. adliyede Özbekistan'dan "Karabağ" desteği Kurtulmuş: Bu hafta içinde açıklayacağız Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti Ukrayna: Türkiye bizim stratejik ortağımız EDP, Başbuğ'a suç duyurusunda bulunacak habertaraf.com
 
 
 
Et fiyatı neden arttı? Uzmanlar cevapladı!
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Kurtulmuş'un önündeki üç seçenek
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Polemiğin şehvetine kapılmadan yazıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Öcalan’dan Mandela çıkar mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ermeni lobisinin yabancı damat alerjisinin ağır faturası
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Başbakan’ın iki çılgın projesini açıklıyorum
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu kadar iyimserlik de hayra alamet değil
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Özel Harp ve medya
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bitir beni Kemal
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
DP'de, kayıp 9 trilyon kavgası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
On milyonu ilgilendiren konu...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Tophane dediler, halkı topa tuttular
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ertuğrul Özkök'ü nasıl atlattım
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Tayyip Bey'e veda Gandi'ye merhaba!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Çıkar o cübbeyi
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İnönü kışla, vali defile yaptı
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Yeni anayasaya başlarken
 
 
Yeni Şafak
Yasin AKTAY
İçkinin siyasallaşması
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Yaşar YAVUZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Engin ARDIÇ
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Kızıldeniz'den sağa dönmek

Gökçen GÖKSAL
 
 
Olay Tel Aviv'de bir okulda geçer. Öğretmen öğrencilere Musa kimdir? diye sorar. Öğrencilerden birinin bu soruya verdiği cevap karşısında sınıfta buz gibi bir hava eser(*). Öğretmen öğrenciye kızararak atamızdan böyle bahsetmeye utanmıyor musun diyerek çıkışır.

Öğrenci hayır utanmıyorum der ve uzun uzun anlatmaya başlar. Eğer Musa Kızıldeniz'i geçtikten sonra sola döneceğine sağa dönseydi, bütün petroller bizim olacaktı.

Bugün için bakıldığında bu fıkranın hiçbir geçerliliği yok. Çünkü artık herkes petrollerin Araplara ait olmadığını biliyor. ABD, tarihinin en büyük silah satışını Suudilere yaptı. Dünya silah pazarı kimin elinde peki? Dünyanın 3. büyük silah ihracatçısı İsrail'in.

Mihail Nuayme 'Çağdaş Putlar' adlı eserinde insanlığın vicdanına seslenerek, bir özet çıkartmıştı. İnsanın Tanrıya değil paraya ve güce tapındığından şikayet ediyordu. Haklıydı ve şöyle diyordu. "Tanrıya kullukla putlara kulluğun yan yan yürüdüğünü söylemiştim. Bu ne icat edilmiş bir sözdür ne de yenidir. Ne bid'at vardır bu sözde ne de küfür. Yaklaşık iki bin yıl önce Nasıralı İsa soydaşlarına: İbrahim, İshak Yakub'un torunlarına şöyle sesleniyordu." Hiç kimse iki Rabbe Tanrıya ve mala kulluk edemez" (1) Ama insanoğlu bildiğini okumaya devam ediyor.

Söz ve müziği Tuğrul Dağcı'ya ait olan Nilüfer'in seslendirdiği 'Dünya Dönüyor' adlı eserin nakaratı ''Dünya dönüyor sen ne dersen de. Yıllar geçiyor fark etmesen de' sözlerinden oluşuyordu. Dünyanın döndüğü dönerken değiştiği, zamanın geçtiği bir gerçek. Dünya değişiyor ama insanın fıtratından kaynaklı bazı özellikleri, bin yıl geçse de değişmiyor. Açgözlülüğü mesela.

Alman yapımı The Experiment (Deney) filmi 26 insan üzerinde yapılan bir deneyi konuyu alır. 26 insan hapishaneye çevrilmiş bir yerde iki hafta yaşayacaktır. Aralarından bazıları gardiyan olarak seçilir, diğerleri ise mahkumdur. İlerleyen günlerde dışarıdaki hayatlarında silik birer birey olmanın ötesine geçemeyen deneklerin gardiyan kıyafetleriyle arkadaşlarına nasıl işkence uyguladıkları ibretle anlatılır.

Nuayme'nin vurguladığı gibi insan gücü ve parayı ele geçirmeye görsün, hemen içindeki canavara yenik düşerek etrafındakileri küçümsemeye ve ezmeye başlıyor. Elbette istisnalar vardır ama çoğunlukla da böyle oluyor. Filmin senaryosu, aslında çok önemli bir gerçeğe dikkat çekiyordu. Bu gerçek insanoğlunun ta kendisiydi. İşte insanoğlu bu.

Ünlü Psikolog Abraham Maslow 'Sahip olduğunuz tek şey bir çekiçse, her şeyi bir çivi olarak görmeye başlarsınız.' der. Önemli olan elimizde neler olduğu. Sahip olduğumuz değerler ve bunların çeşitliliği. Zengin olmak, şehvetli arzular, popülerlik, vs bunlar, cahil, okumuş, doğulu batılı, güzel çirkin bütün insanların istediği şeyler. Bunların insanların değerlerini hayat bakış açısını çok fazla değiştirmiyor. Nedeni ortada. İnsan doğası.

İnsanı olgunlaştıran ve eğiten toplumun genelinden farklı olan düşünce yapısı geri bilinçlerin girdabından sıyrılarak, dünyaya farklı anlamlar kazandırma isteğidir. Felsefeyle, sanatla, bilimle, edebiyatla, mitolojiyle, iktisatla, kendini yetiştirme sürecidir.

İnsanların kendilerini her anlamda yetiştirmeleri ve eğitmeleri gerekiyor. İnsanların kendi iç dünyalarına yapacakları bu keşif yolculuğu eminim ki bireylere yeni kapılar açacaktır. İnsanı yücelten daima bilgelik olmuştur. Bilgelik denilince de benim aklıma ilk olarak mütevazilik gelir.

Felsefe'de insan düşünen bir hayvan olarak nitelenir. Dünya genelinde yaşanan olaylara baktığımız zaman insanların hayvanlara taş çıkarttığını görüyoruz. Artık hayvanlar insanlardan daha fazla itibar görmektedir. Çünkü hayvanlar insanlardan daha zararsız hale gelmiştir. Latin Amerika'da bir deyiş vardır; 'Söz ayrıştırır, eylem birleştirir'. Artık yeni bir yolculuğa çıkma zamanı, geldi de geçiyor bile.

(1) Çağdaş Putlar, Mihail Nuayme, Babil yayınları, 2003

*Hz. Peygambere sevgimden dolayı fıkrada geçen o cümleyi yayınlamayı uygun bulmadım.

 
24 Eylül 2010 - 07:14:30
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.469
1.479
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.312 2.352
 
 Altın
61.45 61.95
 
 IMKB
63862  
 
 
MHP önce kendi tarihini ve Ziya Gökalp'i okusun ...
 
Eski MHP'li Gazeteci Taha Akyol Bugünkü MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  'www.kirlioyunlar.net' isimli sitede M. Can Aydın imzasıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. 'Kim bu havacı korgeneral?' başlıklı yazıyı aynen sizlere sunuyoruz;  
 
 
 
  Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin