DOLAR 1.479 - EURO 1.992 - ALTIN 61.95 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Kuruldan sınır ötesi tezkeresi kararı Bendevi Palandöken ikinci kez başkan Gül: Bütün imajımızı alt üst ediyor "Çalımbay ile yollarımızı ayırdık" Nazlı'nın evinde kaldığı Can P. adliyede Özbekistan'dan "Karabağ" desteği Kurtulmuş: Bu hafta içinde açıklayacağız Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti Ukrayna: Türkiye bizim stratejik ortağımız EDP, Başbuğ'a suç duyurusunda bulunacak habertaraf.com
 
 
 
Et fiyatı neden arttı? Uzmanlar cevapladı!
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Kurtulmuş'un önündeki üç seçenek
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Polemiğin şehvetine kapılmadan yazıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Öcalan’dan Mandela çıkar mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ermeni lobisinin yabancı damat alerjisinin ağır faturası
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Başbakan’ın iki çılgın projesini açıklıyorum
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu kadar iyimserlik de hayra alamet değil
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Özel Harp ve medya
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bitir beni Kemal
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
DP'de, kayıp 9 trilyon kavgası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
On milyonu ilgilendiren konu...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Tophane dediler, halkı topa tuttular
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ertuğrul Özkök'ü nasıl atlattım
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Tayyip Bey'e veda Gandi'ye merhaba!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Çıkar o cübbeyi
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İnönü kışla, vali defile yaptı
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Yeni anayasaya başlarken
 
 
Yeni Şafak
Yasin AKTAY
İçkinin siyasallaşması
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Yaşar YAVUZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Engin ARDIÇ
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Şükür görüştürene!

Deniz Ülke ARIBOĞAN
[email protected]
 
 
Bu yazıyı yazdığım sıralarda BDP ile hükümet temsilcileri arasında görüşme devam ediyordu. Defalarca yapılması planlanan ve sonra ertelenen buluşmanın verimli sonuçlar vermesini umut ediyor ve bizi kendimizden bıktıran bu çatışmanın bir an önce sonuçlanmasını diliyoruz.

Görüşme önümüzdeki dönemde kuşkusuz olumlu ve olumsuz yansımalarıyla anılacak ve siyaseten istismar edilecektir. Birileri bölücülerle işbirliği yapıldığını iddia edecek, diğerleri görüşmeleri bloke etmek için türlü çeşitli tahrik eylemleri planlayacaktır. Lakin aklıselim içerisinde ve sükunetle götürülen, toplumsal psikolojik boyutları hesaplanarak geliştirilen bir diyalog süreci terör sorununun marjinalize edilebilmesi için ön açıcı olacaktır. Bu konuda ısrarlı ve kararlı olmak bir zorunluluktur. Konuya dair birkaç önemli noktanın altını çizmekte fayda görüyorum.

1-BDP, PKK değildir. Bazılarımız aradaki bağlantıyı 'aynı şey olmak' olgusu içerisinde değerlendirse bile, 'beğenmediğimiz siyasi fikirlere sahip olan ancak yasal ve meşru siyasi zeminde faaliyet gösteren' bir parti ile bir terör örgütü aynı nitelikte değerlendirilemez. Aradaki sempati ve destek bağı, yasal olarak suç teşkil eden fiiller çerçevesinde şekillendiği tespit edilemediği müddetçe (ki öyle olduğunda yargı tarafından ele alınmalıdır), bir partiyi teröristlerle özdeşleştirmek doğru değildir.


2-Bizim muhatap olduğumuz durumdaki gibi kitlesel destek gören terör örgütleri ile mücadele eden ülkeler, ister istemez siyasi, sosyal ve ekonomik nitelikli önlemleri, askeri önlemlerin ön sırasına koymak zorundadır. PKK, Baider-Meinhoff değildir. 'Teröristle görüşülmez' yaklaşımı da doğru değildir. Resmi yollarla olmasa bile, çeşitli vesilelerle örgütle ve destekleyenlerle bağlantı kurmak kaçınılmazdır. Türkiye'de de devlet gayri resmi yollarla görüşme yapmaktadır. Mesele, bu gibi konuların siyaseten istismar edilmesidir. Terör yalnızca devletin ya da siyasi partilerin sorunu değildir. Hepimizi ilgilendirir ve 30 yıldır kullanılan yöntemlerle çözülememesi itibarıyla hepimizin hesap sorma hakkı vardır. 30 yıldır değişmeyen söylemler ve yöntemlerle sürdürülen bu mücadelenin ne kadar etkili olduğu sorgulanmalıdır.


3-İkili bir görüşme yapıldığında en az iki tarafın iradesi söz konusudur. BDP bu görüşmenin yapılmasını uzun zamandır talep etmektedir ve hükümetin de bu yola girmesi bir uzlaşma zemininin göstergesidir. Bu uzlaşma zemini uluslararası şartların dönüşümünden de kaynaklanmaktadır. Sadece Türkiye Kürtlerinin değil, bölgedeki tüm Kürtlerin umudu ve açılım noktası Türkiye'dir. Terör bu kapıyı kapatan ve aslında en fazla Kürtlere zarar veren bir unsurdur. PKK'sız ortam Türkiye ile bölgenin tüm Kürtlerinin kucaklaşmasını sağlayacaktır.


4-Terörle mücadele konusunda AKP ile CHP arasında bir uyum oluşmaya başlamıştır. Bu konunun siyaseten araç haline getirilmemesi ve karşılıklı görüş alışverişiyle ele alınması halinde terörün toplumsal tabanı daraltılabilir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya bakışı ve uzlaşmacı kişiliği bu anlamda büyük fırsattır. Genel af tartışmasını bile korkmadan, üstelik referandum dönemi içerisinde ağzına alabilmiş bir liderin, sorunun çözümüne katkı yapmaya hazır olduğu açıktır. Muhalefetin tavrı, iktidarın tavrından daha önemlidir.


5-Hakkari'de patlayan bomba nedeniyle görüşmenin ertelenmesi önemli bir hataydı ve bu hatadan dönülmüş olması son derece olumlu bir gelişme. Devlet birileriyle görüşüp görüşmeyeceğini, teröristin belirleyeceği zamanlamayla yapmak istemiyorsa, böyle davranmayı bırakmak durumunda. Aksi halde bombalar işlevsel hale gelir ve her istedikleri zamanda durdurma ya da başlatma inisiyatifini teröristler ellerine alırlar. Bombaları durdurmanın yolu, işlevsiz kılmaktır.


6-Referandum sürecinde Kürt meselesi ciddi biçimde istismar edilmiş olmasına ve hatta referandum paketinin içeriğinin bile önüne geçmesine rağmen, 'Evet' oylarının büyük bir çoğunlukla kabul edilmesi toplumsal zeminin bu konuda yumuşadığının göstergesidir. Toplum bu kavgadan bıkmıştır ve fay hattı Türk-Kürt ekseninden, Beyaz Türkler ve diğerleri eksenine doğru kaymaya başlamıştır.


7-Görüşmelerin yeni bir Habur psikolojisi yaratmaması önemlidir. Hatırlanacağı gibi büyük bir toplumsal destekle başlatılan 'açılım politikası' bir tek vaka ile etkisiz hale gelmiştir. Görüşmenin aşırı bir önem atfedilerek sunulması ve siyaseten istismar edilmesi önümüzdeki büyük tehlikedir. Buna ilave olarak BDP'nin bazı milletvekillerinin alışageldikleri provokatif söylemlerini kullanmaya devam etmesi de mümkündür. Bu kişiler çatışmadan beslenenlerin taşeronlarıdır. Süreci durdurmaları için yalnızca konuşmaları yeterlidir. Konuşmalarını durdurmak mümkün olamayacağına göre, duyulmamaları sağlamak işe yarayabilir. Medyanın bu konudaki tavrı belirleyici olacaktır. Hangi taraftan gelirse gelsin bütün kötülerin sesini kısmak hepimizin vazifesidir. Bugüne kadar bas bas bağıran arsızların sesi yerine, suskun ve basiretli çoğunluğun sesi yükselmelidir.

 
24 Eylül 2010 - 06:52:45
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.469
1.479
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.312 2.352
 
 Altın
61.45 61.95
 
 IMKB
63862  
 
 
MHP önce kendi tarihini ve Ziya Gökalp'i okusun ...
 
Eski MHP'li Gazeteci Taha Akyol Bugünkü MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  'www.kirlioyunlar.net' isimli sitede M. Can Aydın imzasıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. 'Kim bu havacı korgeneral?' başlıklı yazıyı aynen sizlere sunuyoruz;  
 
 
 
  Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin