DOLAR 1.479 - EURO 1.992 - ALTIN 61.95 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Kuruldan sınır ötesi tezkeresi kararı Bendevi Palandöken ikinci kez başkan Gül: Bütün imajımızı alt üst ediyor "Çalımbay ile yollarımızı ayırdık" Nazlı'nın evinde kaldığı Can P. adliyede Özbekistan'dan "Karabağ" desteği Kurtulmuş: Bu hafta içinde açıklayacağız Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti Ukrayna: Türkiye bizim stratejik ortağımız EDP, Başbuğ'a suç duyurusunda bulunacak habertaraf.com
 
 
 
Et fiyatı neden arttı? Uzmanlar cevapladı!
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Kurtulmuş'un önündeki üç seçenek
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Polemiğin şehvetine kapılmadan yazıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Öcalan’dan Mandela çıkar mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ermeni lobisinin yabancı damat alerjisinin ağır faturası
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Başbakan’ın iki çılgın projesini açıklıyorum
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu kadar iyimserlik de hayra alamet değil
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Özel Harp ve medya
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bitir beni Kemal
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
DP'de, kayıp 9 trilyon kavgası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
On milyonu ilgilendiren konu...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Tophane dediler, halkı topa tuttular
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ertuğrul Özkök'ü nasıl atlattım
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Tayyip Bey'e veda Gandi'ye merhaba!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Çıkar o cübbeyi
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İnönü kışla, vali defile yaptı
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Yeni anayasaya başlarken
 
 
Yeni Şafak
Yasin AKTAY
İçkinin siyasallaşması
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Yaşar YAVUZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Engin ARDIÇ
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Tek tip askerlik ya da profesyonel ordu

Taha KURUTLU
[email protected]
 
 
Tek tip askerlik meselesi Türkiye’ye ne kazandıracak? Hiçbir şey kazandırmayacağı gibi çok şey kaybettireceği çok açık. Bugünlerde yine yanlış sorulara doğru cevaplar arama tezadı içerisindeyiz. Belli aralıklarla gündeme getirilen “Tek tip askerlik” yani üniversite mezunlarının askerlik hizmetini uzatma konusu yine gündemin önemli bir maddesi olmuş durumda. Halbuki içinde bulunduğumuz konjonktür asıl sorunun “Profesyonel askerlik meselesi ne oldu?” sorusu olduğunu gösteriyor. 2007 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ “Profesyonel orduya en kısa zamanda geçeceğiz” dediğinde TSK doğru bir karara imza attı diye düşünmüştüm. Hakikaten de öyle idi. Bundan böyle 20 yaşında, hayatında eline belki de hiç silah almamış gençler, dağlarda senelerce yaşamış ve araziyi avucunun içi gibi bilen teröristlerin kucağına itilmeyecekti. Ancak 4 yıl kadar bir zaman zarfı geçmesine rağmen konu amacından sapmış ve hala asıl konuşulması gereken konu yerine acemi gençlerin biraz daha fazla askerlik yapması konusu konuşuluyor. 

Bu ülke için yapılacak en yüksek seciyeli eylem vatan için can vermektir. Bundan vatanını seven hiçbir vatan evladının kaçmayacağı ortada. Bunun ispatı bu millet 30 yıldır şehit veriyor bu gençler 30 yıldır şehit oluyor. Peki, bugüne kadar 5 bini geçmeyen PKK karşısında ne kadar başarı sağlanabildi? Kimse terörün bittiğini söyleyemez herhalde. Maalesef askeri teknolojilerin kullanımı, profesyonel donanımlı ve arazi şartlarına entegre olmuş uzman kadronun kullanımı gibi önemli adımlar varken hala “Kalabalık olsun” mantığıyla hareket ediliyor olması problemin kökten çözümünü zorlaştırmaktadır. Gel gelelim terörle mücadele “Kalabalık” ordu mantığıyla değil “Modern ve profesyonel” ordu mantığıyla yürütülecek bir mücadeledir. Bu açıdan üniversite bitirmiş ve işsiz gezen, hayat düzenini ancak 27-28 yaşlarında yoluna koyabilen veya mastır - doktora yapmış bir insana tam da hayatının kırılma noktasında böyle bir na-makul sorumluluk yüklerseniz mantık sınırlarını zorlamış olursunuz. Aynı şekilde yaşlı anne-babasını köyde bırakarak hayatının en verimli çağındaki bir gence 2 sene askerlik vazifesi yüklemenin sonuçlarını iyi okumak lazımdır. Askerliğin temel eğitimi 3-4 ayda verilebilecekken bu süreyi gençlerin hayatını etkileyecek sürelere çekmekle terör meselesi hallolmaz. Bu insanları profesyonel asker olarak almıyorsunuz. Vatanı savunma mantalitesi artık değişmelidir. Nasıl ki artık seçimlerde bayrak asıp başında bekçilik yapmakla iktidar olunmuyorsa sınırlarda aralıksız dolaşmakla da terör bitirilemiyor. Hele de bu işi sınır bölgelerini bilmeyen acemi gençlere yüklüyorsanız. Eğer askerlik illa da tek tip olacaksa makul çözümler üretilmeli. Örneğin herkesin 4 ayda yeterli askeri bilgiyi alması gibi. Seferberlik halinde vatan savunmasına koşacak olan bu millete bu kadar eğitim kâfidir. Nitekim bu makul süreyi güvenlik uzmanları kendileri belirtmekteler.

Üniversite mezunlarına vaat edilen bir unsur da kısa dönem askerlikti. Bu yüzden birçok genci hem iş bulabilmesi hem de askerlikle vakit kaybetmeden hayata atılabilmesi için sınava daha istekli hazırlayabilirsiniz. Ancak üniversite mezunlarının işsiz gezdiği ve hayata atılmakta hayli zorlandığı bu dönemde askerliği bir külfet haline getirmenin rasyonel bir izahı yoktur. Bu Türkiye’nin beyin gücünü zayıflatmaktır. Aynı şekilde lise mezunu gençlere hayatlarının baharında 2 sene askerlik yaptırmak acaba ne kadar gereklidir ve vatan savunmasına ne derece katkı sağlamaktadır? Bunlar tartışılmalı aklıselim bir karar verilmelidir. Ancak asıl mesele “Profesyonel Orduya” geçisin hızlanmasıdır. Hatta başlatılan çalışmanın derhal sonuca ulaştırılmasıdır. Yoksa askerlik 3 sene de olsa acemi gençlerin teröristler tarafından –maalesef- keklik gibi avlanmasının önüne geçilemez.


 
24 Eylül 2010 - 00:14:04
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.469
1.479
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.312 2.352
 
 Altın
61.45 61.95
 
 IMKB
63862  
 
 
MHP önce kendi tarihini ve Ziya Gökalp'i okusun ...
 
Eski MHP'li Gazeteci Taha Akyol Bugünkü MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  'www.kirlioyunlar.net' isimli sitede M. Can Aydın imzasıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. 'Kim bu havacı korgeneral?' başlıklı yazıyı aynen sizlere sunuyoruz;  
 
 
 
  Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin