DOLAR 1.484 - EURO 1.997 - ALTIN 62.17 - IMKB 63862
Cumartesi 25 EYLÜL 2010
Davutoğlu, Muttaki ile görüştü Zehirli etlerle ilgili soruşturma başlatıldı Hamas ve El Fetih bir araya geldi Gaziosmanpaşa taş ocaklarında göçük: 1 ölü Ahmedinejad Obama ile yüzleşip tartışmaya hazır Gaziantepspor'a bir maç tarafsız saha cezası  UAEK'den İsrail denetimine ret Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak Vural: AKP-BDP ne görüştü, bilmek hakkımız habertaraf.com
 
 
 
'Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı'
 
 
 
 
Nihat ALTAY
"Torunum ve bahçeyle ilgileneceğim"
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Zeki Müren'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Telefonun ucundaki skandal
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Namuslu olacaksak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Daha iyi bir fikriniz var mı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’a ateş edildiği gün hemen yanındaydım!
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Solculukları depreşince
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Toskana'dan Tophane'ye
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Şükür görüştürene!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bakkal Cafer galerici Cansu'ya niye saldırdı?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz'den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tophane
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gazeteciler susun, jitem konuşuyor!
 
 
Star
Mehmet ALTAN
‘Cami yakılır mesela...’
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Barış, siyasi malzeme yapılmasın
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'İyi Kürt' 'kötü Kürt'
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Tophane olayı, türbanlı hayatlar ve Kürt açılımı...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu yazıyı AKP'liler sakın okumasın!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
İki konu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bienal
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Menderes'e bir haksızlık da bu

Hakkı DEVRİM
[email protected]
 
 
Bu pazar Elif Şafak’ın «Bir toplumun hikâyeleri» başlıklı yazısının son paragrafına takılıp kaldım bir süre: «Nevi şahsına münhasır bir ülkeyiz, diyordu. Ne çok hikâyemiz var anlatılmayı bekleyen...» (Haber Türk/Pazar, 19 eylül). Yanına not düşmüşüm, «Yalnız o kadar mı, diye; ya içyüzü öğrenilecek hadiseler, hele hele adı konulacak ve çıkış yolu gösterilecek meseleler?..»
Aynı gün Zaman gazetesinin pazar ekinde Mustafa Armağan suallerimizden hiç değilse birine cevap verir gibiydi. Bence günün en ilgiye değer yazısında söze, Menderes rahmetlinin idamının 49’uncu yılını anmamızdan girerek, bence çok önemli bir açığımıza, eksiğimize değiniyordu. Menderes yalnız iyi bir hatip değil, aynı zamanda sözünü esirgemeyen cesur bir polemikçiydi de, diyordu. Sonra yazı başlığının («Menderes’i ipe götüren 10 konuşma») dökümüne geçiyordu.
Size seçerek ve kısaltarak aktarmaya çalışacağım. Menderes «vecizeleri» cesur ve ağır eleştiri örnekleridir. Ve kelimesi değiştirilemeyecek polemik cümleleri:
* «İsmet Paşa kendi zamanında, ‘Ben memleketi idare ediyorum, diyor. O devirde bu memleketi çocuklar da idare ederdi. Herkesi susturmuş, kendisi konuşuyordu. İdare etti ve memleket seneler senesi olduğu yerde kaldı.»
* «Uzun seneler bir fetih hakkı olarak bu memlekete sahip oldukları zannında olanlar, hayatlarının ileri devresinde ruhlarına sinmiş olan bu kanaati değiştirmek imkânını bulamazlar.»
* «Bütün seçimlerde mağlup olurlar, yine de memleket bizimledir derler (...) Gölge etmesinler, başka ihsan istemiyoruz.»
* «1946 Türkiyesi ile 1954 Türkiyesi arasında asır farkı değil, çağ farkı vardır.»
* «(İsmet Paşa) 1946’da kendisinin mebus seçilmediğini bilmiyor muydu? Dört yıl gayri meşru devlet reisliği yaptığını İsmet Paşa bilmiyor mu?»
* «Atatürk demokratik inkılâbı tahakkuk ettirmemiştir (devrimi gerçekleştirmemiştir), yarıda bırakmıştır.»
* «Türk milleti Müslümandır ve Müslüman kalacaktır. Bu memlekette din hürriyetine tecavüz etmek kimsenin haddi değildir.» (Armağan, bazı sözlerin CHP’lilerce başka mecralara çekildiğini söylüyor. Ben hâdisenin o yanıyla meşgul değilim.)
Yazının sonundaki şu ibare önemli: «Menderes, bir siyasî düşünür olarak henüz incelenmiş değildir.» Ve Menderes’in Meclis ve meydan konuşmalarının bir külliyat halinde henüz (daha doğrusu hâlâ) yayımlanmamış olmasının altını çiziyor yazar.
Yüz karası bir hal değil mi, söyleyin Allah aşkına!

Sıra Haluk Bilginer’e geldi
Başarılı olanlara (sıradan başarı değil amma) farklı, gerçekten bir üstünlük ifade eden, büyük kitleleri, bazen sınırları da aşarak etkileyen kendi insanlarımızın başarıları konusunda, bizim sanki alerjimiz var; aşırı tepkiler veriyoruz, haklarında olumsuz duygular besliyoruz.
Fazıl Say alerjisi geliştirdik. Başarısını küçümseyerek, şöhretini kınayarak değil; bize has bir müzik tarzını beğenmediği, benimsemediği ve evet aşağılamakta da bir sakınca görmediği için...
Sezen Aksu’dan şikâyet haksızdan, yanlıştan öte bir hal: düpedüz haddini bilmezlik. «Referandumda ben evet oyu vereceğim» demiş. Eeee? Seçimlerde sizinle hep aynı oyu kullanacağına dair bir taahhüdü vardı da, sözünde mi durmadı?
İnsan böyle bir suali budalalara, tımarhanelik delilere bile sormaktan utanmaz mı? Sahiden utanmaz mısınız?
Şimdi sıra Haluk Bilginer’de galiba. İtiraz, isyan tuhaf da, farkındaysanız alerji beyan edilecek ünlüleri seçmede hemen hiç hata işlenmiyor.
Bir suale cevaben Haluk: «Ben babam ölürse sahneye falan çıkmam, kıçımı yesin herkes» demiş. (Sual nasılmış bilmiyorum. Dar çevrelerde kullanılagelen, büyüklerin olduğu yerde mâbadim filan diye geçirtirilen kelimeden ayrıca bahsedeceğim.)
Gene Haluk, turnelerde otelde rehin kalmaktan söz eden meslektaşlarına da çatmış. «Bana kahramanlık mı taslıyorsun? Yapmasaydın kardeşim. Git Güneydoğu’da öğretmenlik yap!» demiş.
Aforizma: «Rolümden etkilendim, diyen aktör iki şeyden biridir: Ya yalancı, ya da ruh hastası.»
Çoğunu seyretmediğimiz eski şöhretlere sahip çıkmamış. Efsane yaratabilmişler var, onlar da yavşaktır genellikle, demiş.
*
Haluk Bilginer’i kınamak, ayıplamak için harekete geçenlerin sayısı, kuyruğa girmeyi gerektirecek kadar çok oldu.
Sezen tenezzül edip de, hakkında laf edenlere cevap bile vermedi. En uygun cevap budur. Ben kendi mesleği ve meslektaşları hakkında hemen her düşündüğünü söyleyen, çoğu zaman da ağır laf eden bir sivri dilliyim. Halden anlamakta sıkıntı çekmem. Bu yüzden en çok da (meslektaşlarım değil) kendi iki evladım tarafından eleştirilirim.
Serdar, «Baba iyi olmadı!» der. Zeynep daha serttir: «Hiç güzel olmadı baba!» der. Onları dinler, mümkün mertebe dilimi tutmaya çalışırım. Fazıl ile Haluk’a benim diyeceğim de, en çok bu gramajda bir ikazdan ibaret olabilir.
Kişisel açıdan değil. İşi yüksek sesle konuşmak olan büyüklerimiz bu alanda da sanatçılarımızdan faydalanabilsinler, diye.

TEL-AYNAK
* Dizi mevsimine girdik. Hanımın Çiftliği’ne Fikret Kuşkan’ın da katılmasından memnunum. Özgü Namal yaz boyu reklamlarda yıpranıyormuş gibi geldi bana.
* Fatmagül’ün Suçu Ne? Beren Saat gene yerini dolduracak, besbelli değil mi? Hülya Avşar’ın «Ben neredeydim onlar nerelerde?»
dediği tecavüz sahnesi müeddepti. (Kelimenin edep’in yakın akrabası olduğu belli değil mi?) Ebe Nine’de bir başka sevgilimiz, Sumru Yavrucak var; jönümüz Engin Akyürek (Kerim) onun himayesinde. Murat Daltaban var. Herhalde  Fatmagül’ü ihmal etmeyeceğiz.
* Behçet Ç. Bir Ankara Polisiyesi. Bu ad polisiye dizide siyasî eleştiriler de olacağı izlenimini veriyor. Erdal Beşikçioğlu (Behçet Ç.) Eskişehir’de geçen dizide tanıdığımız, herkese benzemeyen profesör. Değişik bir polis âmiriyle tanışacağımız belli.

 
21 Eylül 2010 - 08:16:10
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.474
1.484
 
 Euro
1.982 1.997
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
61.62 62.17
 
 IMKB
63862  
 
 
Basın İlan Kurumu küllerinden doğuyor...
 
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Marketing Türkiye dergisine konuk oldu.
 
 
 
 
  Avustralyalı lise öğrencisi Pearce Delphin (17) binlerce twitter kullanıcısını ve Beyaz Saray’ı dahi etkileyen twitter virüsünü kendisinin yaydığını itiraf etti.  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje” ne olabilir?    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin