DOLAR 1.485 - EURO 1.997 - ALTIN 62.28 - IMKB 63862
Cuma 24 EYLÜL 2010
Gaziantepspor'a bir maç tarafsız saha cezası  UAEK'den İsrail denetimine ret Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak Vural: AKP-BDP ne görüştü, bilmek hakkımız SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede Anadol konuştu: CHP, BDP ile görüşecek mi? FB: Aykut Kocaman görevinin başındadır Numan Kurtulmuş: Gündemde yeni parti yok CHP'den Hükümet-BDP görüşmesine ilk yorum habertaraf.com
 
 
 
'Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı'
 
 
 
 
Fatma GERÇEK
Üniversite için uzaklara giden gençlere!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Zeki Müren'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Telefonun ucundaki skandal
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Namuslu olacaksak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Daha iyi bir fikriniz var mı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’a ateş edildiği gün hemen yanındaydım!
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Solculukları depreşince
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Toskana'dan Tophane'ye
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Şükür görüştürene!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bakkal Cafer galerici Cansu'ya niye saldırdı?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz'den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tophane
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gazeteciler susun, jitem konuşuyor!
 
 
Star
Mehmet ALTAN
‘Cami yakılır mesela...’
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Barış, siyasi malzeme yapılmasın
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'İyi Kürt' 'kötü Kürt'
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Tophane olayı, türbanlı hayatlar ve Kürt açılımı...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu yazıyı AKP'liler sakın okumasın!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
İki konu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bienal
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Güngör KIZILBAĞ
 
Ahmet HAKAN
 
Taha KURUTLU
 
Alper GÜRKAN
 
 
 
Zeynep’in “Şirin” sevdası

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Yaşı henüz 2 bile olmamış. Adı Zeynep. Kendisi Hakkârili. “Mayın” nedir bilmezken hain bir pusuda yaralanarak, hastane odalarına düştü. Daha 15 aylık masum bir çocukken.

Katılaşmış kalplerin anlayamadığı, körelmiş vicdanların hissedemediği ve akılların idrakine varamadığı bir zihniyetin geride bıraktığı “yaralı ceylan”dan bahsediyorum. Annesinin kucağında belki de gülerek binmişti o minibüse. Kalplerinde hainlik adına bir düşünce olmadan çıkmışlardı yola.

Adını koymakta zorlandığımız bu katliam, minibüsteki birçoğunun sonu olacaktı. Onlar ebediyete uğurlanırken geride kalan “yaralı ceylanlar” ne olacaktı? Her zaman bindikleri minibüsleriyle bildikleri yoldan geçeceklerdi. Ecel birçoğunu hain bir pusuyla yakalayacaktı. Minibüsün ‘gıcır gıcır’ eden koltuklarına oturup ve eski bir teypten gelen Türkçe veya Kürtçe türküler eşliğinde yolculuk yapacaklardı. Yola koyuldular.

15 aylık olan Zeynep de annesi Şirin’in kucağında binmişti o minibüse. O da gıcırdayan koltukların sesini ve teypten gelen Türkçe-Kürtçe türküleri duyuyordu. Bunlara anlama veremese de yaşamın bir parçasıydı minik Zeynep. Yola koyulmuşlardı, şoför gaz ile firen arasında manevra yaparken bir anda toz duman olacaktı her yer. Sanki dünyada tufan kopmuş, insanlar canhıraş halde birbirlerini arıyordu.

Annesi Şirin’in kollarında bindiği minibüsten bu kez demir parçaları ve toz bulutlarının arasında bulacaklardı onu. Zeynep, terörün çirkin yüzüyle tanışıyordu… Artık, “kızım Zeynep” diyecek bir annesinin olmadığını nasıl düşünecekti ya da bunu düşünebilecek miydi? Onlarca insanın bindiği minibüs ikiye bölünmüş, 9 kişi hayatını kaybetmiş, geriye kalanlar da yaralı bir şekilde, can havliyle yardım istemeye koyulmuş. Manzara tüyler ürpertici.

Kimin aklına gelirdi ki, hain bir pusuda ikiye bölünmüş bir minibüs, 9 ölü ve birkaç yaralının olacağı. Dokuz kişi için ecel vakti gelmişti artık. “Ecel mayını” onlar için patlamıştı bile. O mayın patladığında onu döşeyen vicdanlar da paramparça olmuş muydu acaba? Her şey unutulacaktı belki de; ancak unutulmayan bir kişi vardı o da minik Zeynep’ti.
Olay yerine gelen ekipler, toplanan vatandaşlar ve onlarca asker hepsi gözyaşı dökeceklerdi. Kamuoyunu derinden sarsan bu olay karşısında kimlerin vicdanı sızlamadı ki! Olayın sembolü minik Zeynep kimleri ağlatmadı ki! Minibüs yola çıktı, hain mayın patladı, 9 kişi can verdi. “Yaralı Ceylan” da hastaneye kaldırıldı.

Sedye, serumlar, beyaz önlüklü doktorlar, hemşireler, maskeler, hortumlar… bunlar da neymiş diyemeden, kendisini teslim etmiş bir halde uzatıldı sedyeye. Belki ilk defa tanışıyordu kolundaki serumla, burnundaki maske, vücudundaki hortumlar ve bacaklarını sarmalayan alçılarla. Ah minik Zeynep, dönüp haykırsan katılaşmış kalplere: “Ne istediniz benden ve benim gibi masum bunca insandan?” diye.


Yüzlerini siyah bürümüş, kalplerini taş kaplamış, gözlerini hainlik perdeleri sarmış bu ‘insanlara’ bir daha seslensen… Uyandığın da ne diyecektin acaba. Artık uyanma vakti gelmişti Zeynep için. “Kapanmış olduğun içindeki dünyandan çık artık Zeynep” diye dua edenler seni bekliyorlardı. Nefes alıyorsun yeniden ve dudakların kıpırdıyor ne güzel.

Daha yeni yeni konuşmaya başlayan bir çocuktun. Herkes pür dikkat seni bekliyor ne söyleyeceksin diye. Sense yeni bir dramın kapısını aralıyordun ve diyordun ki “Anne, anne!” Sadece sen miydin anneni arayan. Oysa 3,5 yaşındaki ablan da senin gibi “anne anne” diye sayıklıyordu. Ama hiçbir haykırış seninki kadar yürekler acısı değildi! Bundan böyle annen Şirin’in ak sütü ve şefkatinden mahrum bir şekilde büyüyeceğini sana nasıl anlatacaklardı!

Unutulanlar: Hain pusulara, sinsice planlarınıza ve bunları ‘destekler’ nitelikteki boykotlarınıza minik Zeynep’leri, şefkatli Şirin’leri alet etmeyin! Unutmayın ki, hain mayınlarla öksüz bırakılan Zeynep’ler ilerleyen yaşlarında “Kardelen Elif” gibi asker selamıyla dimdik durarak bunların hesabını soracaklardır!

 
21 Eylül 2010 - 00:07:08
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.475
1.485
 
 Euro
1.982 1.997
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
61.73 62.28
 
 IMKB
63862  
 
 
Evren'e, o gün odasında diz çöküp övgü dizdiler...
 
'Şimdi eleştirenler geçmişte Evren'in karşısında 'esas duruş'a geçiyorlardı. Parti liderleri, bürokratlar odaya 'şak' yapıp piyade eri selamıyla giriyorlardı. Holding patronları komutanların sandalyesi yanında diz çökerdi. Medya patronları ise yemek daveti için sıraya girerdi.'
 
 
 
 
  Avustralyalı lise öğrencisi Pearce Delphin (17) binlerce twitter kullanıcısını ve Beyaz Saray’ı dahi etkileyen twitter virüsünü kendisinin yaydığını itiraf etti.  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje” ne olabilir?    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin