DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Pazar 19 EYLÜL 2010
Yedinci kattaki daire alev alev yandı AK Parti ilçe binasına ses bombası atıldı Ünal Tanık'ın kardeşi vefat etti Kütahya'da trafik kazası: 1 ölü Spor Toto Süper Lig'de 5. Haftanın görünümü MP Antalyaspor: 2 - Kayserispor: 1 Bucaspor:0 - Galatasaray:1 Maç sonucu Referandumda 'evet' diyenleri ihanetle suçladı Faruk Tınaz'ın gaspı: İnceleme sürüyor Taylan: Basketbolcuların yarısı kadar alamadım habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Nidayi SEVİM
Beyoğlu S.O.S veriyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
 
Serdar AYDIN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Tasfiye süreçlerini durduramazlar

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Türkiye’nin kendini yeniden keşfeden ve kuran bilinci, açılımın hayati ölçüde mecburiyet olduğunu anlayınca, eski yapıyı da tasfiye etmek gerektiği kanaatine vardı.

Halkı ile kopuk denecek kadar mesafeli devlet paradigması, resmi ideolojiyi dayatan kurumları, katı devletçi anlayışı savunan partileri, milli duyguları kışkırtan partilerin iç barıştan ziyade öfkeyi, husumeti körükleyen yıkıcı tutumları ile bir yere gidilemeyeceği anlaşıldı. Statükocu yapı ile ne içeride ne dışarıda sürdürülebilir bir başarının sağlanamayacağı iyice anlaşılmıştı. Değişen dünyanın zorladığı koşullar karşısında, ya eski tutum sürdürülerek sonu meçhul bir maceraya girilecek ya da tarihsel yerimizi alma cesareti gösterilerek varoluşsal bir sıçrama yapılacaktı. Türkiye ikinci yolu seçerek açılım yapmaya karar verdi. Devlet, bu kararın doğal sonucu olarak kendini tepeden tırnağa değiştirerek yeniden formatlamaya başladı. Değil mi ki, eğer varlık iddiasını stratejik etki alanını genişleterek bölgesel, sonrasında da küresel bir güç olarak devam ettirmek istiyorsa, eski bağnazlıklarla amacına ulaşamazdı. Refederandum yapılacak değişikliği halkın onayına sunarak, oluşturulacak yeni yapının halk tarafından benimsenmesini, içselleştirmesini amaçlamaktaydı.

Referandum oldu. Halk önüne konan tercihlerden elbette daha fazla demokrasiyi, daha fazla hakları, hukuku ve daha fazla demokrasiyi seçecekti. Öyle de oldu. Eğer propaganda süreci daha elverişli tarz ve  ortamda gerçekleşseydi ‘evet’ oyları kuşkusuz daha fazla, mesela % 80 civarında çıkacaktı. Ama mesele kimi parti ve odaklarca rayından saptırıldı. İş hükümete güvenoyuna dönüştürüldü. Muhalefet bu anlamda da büyük bir darbe yedi. Bununla kalsa yine iyi. Şimdi müthiş dağılma, savrulma sürecine girdiler. İçten içe erimenin, kaynamanın devam edeceği anlaşılmaktadır. O nedenle biz, yazılarımızda bu seçimle, beklenen amaçlardan çok ileri etkilerin gerçekleştireceğini söyleyip durduk. Ne demek istediğimizin somut yansımaları önümüzdeki süreçte daha iyi anlaşılacak.

Referandumun sonuçları, başta siyasi partiler olmak üzere ülkenin siyasi güdemini oluşturan konuları kökten sarsmış değiştirmiştir. Bundan böyle Türkiye’nin siyasi gündemi; oluşacak yeni konular, duyarlıklar etrafında teşekkül edecektir. Kürtçü ve Türkçü milliyetçilikler çökmüş veya çöküşün eşiğine gelmiştir. Bu birbirinin karşıtıymış gibi gözüken uçlardan sadece biri zayıflamış olsaydı, elde edilen sonuç fazla tesirli olmazdı. Ne ki birbirini besleyen, varlık nedenlerini birbirlerinin keskinliğinden alan iki aşırı uç da birlikte çözüldüler. Türk halkı, bu konuda da büyük bir feraset örneği göstermiştir. Seçmen, milli veya etnik duyguların sömürülmesi, sinir uçlarının kanatılması ile kolayca yönlendirilecek bir kitle olmadığını kanıtlamıştır.

Verilen mesaj çok iyi okunmalıdır. Bundan böyle siyasal hayatta söz sahibi olmak isteyen partiler ve sivil toplum örgütleri, öfkeleri köpürterek neticeye gidileceği basit ve çirkin hesaplardan vazgeçmelidir. İçine girdiğimiz dönem, herkesin özgür bireysel tercihlerle topluma ve ülkeye katkı sağlayacağı bir dönemdir. Artık siyasi partiler oturup bu ülke için ne yapacaklarını ciddi ve samimi olarak düşünmeli, düzgün, tutarlı politika üretmelidir. Böylelikle belki bir şans daha elde edebilirler. Değilse zaten başlamış olan tasfiye süreçlerini kendileri de durduramazlar. Artık Türk halkının bireyden devlete, içeride ve dışarıda; güçlü, mutlu, etkin bir Türkiye özlemi taşıyan yüksek, olgun ruhunu anlamanın vakti gelmedi mi?

Halkımız tercihini yaptı. İşte görüyorsunuz açılım da tıkır tıkır işliyor, tasfiye de. Şimdi ikisinden hangisini tercih ettiğinize de siz karar verin.

 
18 Eylül 2010 - 00:08:57
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin