DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
"İstanbullular ucuz ete kavuşacak" Kılıçdaroğlu, Baykal'ın 30'unu 23'e düşürdü "Terörü uzlaşma ile bitirmek zorundayız" Fenerbahçe kaptanı Alex: Bu takıma güvenin Emre: Yenemeyeceğimiz takım yok Viko: Kriz Türkiye'yi teğet bile geçmedi Gazze yardım konvoyu Londra'dan yola çıktı AİHM'den Danimarka'ya tokat gibi karar Günde 19 TL'ye otomobil sahibi yapacak! İstanbul'da Pazartesi toplu taşıma ücretsiz habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Ergin BOROBEY
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
 
 
Kürt ittihatçılar, derin devlet ve global Ergenekon

Şamil TAYYAR
[email protected]
 
 
Referandum sonuçları, sadece içeride sivil/askeri elit bürokrasi ile siyasi uzantılarını değil küresel sermaye, Neoconlar, CIA ve MOSSAD’ın forse ettiği Global Ergenekon’u hayli sarsmış gibi gözüküyor.

Video komplosuyla formatlanan CHP operasyonu ve Tayyip Erdoğan’ın tasfiyesine kadar uzanan oyun kurgusu bir kez daha bozulmuştur. Uzun süredir Türkiye üzerinde oyun kuramayan uluslararası güç odakları, referandum sonuçları karşısında hesaplarını gözden geçirmek durumundadır.

Böyle giderse 2011’de nasıl bir siyasi atmosferin doğacağını kestirmek güç değildir. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

O nedenle, asıl çatışmanın seçimlere doğru şiddetleneceği savı, yabana atılmamalıdır. Türkiye, yeni provokasyonlarla içine kapatılmak istenebilir. Dün Hakkari’deki mayınlı tuzak, sıradan ve rutin bir eylem değildir.

Kürt meselesinin çözümüne ilişkin 20 Eylül’e yönelik beklentilerin yoğunlaştığı bir dönemde böyle bir eylemin muhtemel sonuçları üzerinde durulmalıdır. Selahattin Demirtaş, bu eylemi 2005 yılındaki Şemdinli olayına benzetti, önemli bir iddiadır sonuna kadar üzerine gidilmelidir. Unutulmasın, demokratik açılım sürecinde PKK makyajlı Reşadiye ve İskenderun baskınları gerçekleşti.

Hem devlet hem PKK içinde sorunun çözümüne karşı derin ittihatçı kafaların bulunduğu, kimi zaman işbirliği yaptıkları gerçeğini gözardı edemeyiz. Bu çatışmayı, hükümeti terbiye etme veya pazarlık masasına çekme enstrümanı olarak gören Global Ergenekon’un lojistik desteği de sorgulanmalıdır.

Sinsi plan

Bu uluslararası güç, bir süredir laik kesim, TSK ve MİT üzerinden çok sinsi bir plan yürütüyor.

İsrail’in eski İstanbul Başkonsolosu Moti Amihai’nin Kudüs’teki bir strateji toplantısında, Türkiye’nin AB’den uzaklaşıp Ortadoğu’ya yöneldiğini söylerken tartışmaya açtığı “ Ordu giderek İslamlaşıyor” savı, hükümet-asker ilişkilerini torpillemeye yöneliktir.

Yine İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın daha işin başında yeni MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı hedef tahtasına oturtması üzerinde durulması gereken çok önemli bir gelişmedir: “Son haftalarda İran destekçisi bir adam Türkiye MOSSAD’ının başına atandı. Onların elinde önemli miktarda sırrımız var. Son iki aydaki izlenimimiz, bu sırları İran’a açabilecekleri şeklinde. Bu da çok rahatsız edici...”

Aslında bu yaklaşım, anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü hem TSK hem MİT, artık eskisi gibi İsrail’in (MOSSAD) yörüngesinde değildir. 28 Şubat sürecinde Çevik Bir’le geliştirdikleri askeri ilişkiler, eskisi gibi “emir-komuta zinciri” içinde yürütülmüyor. Son olarak Genelkurmay’ın İsrail’den satın aldığı dinleme amaçlı teknik cihazlarla ilgili soruşturma çok önemlidir.

İlişkilerin sadece askeri boyutu yok, çok yönlüdür. Daha dün Sabah Gazetesi’nde Okan Müderrisoğlu imzalı çok çarpıcı bir haber vardı. 19 Ekim’de ihaleye çıkarılacak Adabank’a hem İran hem İsrail talip. CIA ve MOSSAD, İran’ın Türkiye’deki bankacılık girişimlerini mercek altına almış.

İran öcüsü

Bu süreçte bir de bakıyoruz, batıda “MOSSAD-CIA Ortak Mahsulü” olarak görülen The Daily Telegraph
Gazetesi Yazarı Con Coughlin’in, “AK Parti İran yönetiminden 25 milyon dolar aldı” haberi yayınlanıyor. İktidar partisi, bu iddiayı yalanladı ve dava açmaya hazırlanıyor. Coughlin dün tekzibe cevap vererek, paranın İranlı Ahl-Beit kuruluşu tarafından ve İHH üzerinden başbakana ulaştırıldığını öne sürdü.

Sicili hayli bozuk bir gazeteci... Dün gazetelerde İngiliz yazarla ilgili hayli çarpıcı iddialar vardı.

2002 yılında “Saddam: Terörün Kralı” adlı biyografi çalışması çok satanlar listesindeymiş. Saddam’ın nükleer silaha sahip olduğu iddiası başta olmak üzere ABD’nin tüm işgal tezleri bu kitapta...
Coughlin, 2003 yılında ise

11 Eylül saldırılarında başrolü oynayan hava korsanı Muhammed Atta’nın 2001’de Bağdat’ı ziyaret ettiğini öne sürüp bir belge yayınladı. New York Times Yazarı William Safire gibi çok sayıda yazar bu belgeyi alıntıladı. Sonra bu belgenin CIA tarafından uydurulduğu anlaşıldı.
Bush yönetiminin terör zanlılarına yönelik işkencesine destek veren

Coughlin, ABD Başkanı Obama’nın, işkenceler yüzünden eski Başkan

Yardımcısı Dick Cheney’yi hedef almasına tepki göstererek Neoconları savundu.

Bu İngiliz yazarı en iyi anlatan yazı, yine bir başka İngiliz yazara aittir. Guardian Gazetesi Yazarı David Liegh, “İngiliz istihbarat servisleri ve gazeteciler” başlıklı yazısında şöyle dedi: “Coughlin’e gizli bilgi MI6 ve MOSSAD ajanlarınca veriliyor. O da gelenleri yıllardır aynen yayımlıyor. Coughlin 1995’te Libya lideri Kaddafi’nin oğlu üzerinden de kara propaganda yapmıştı. Saddam’ın kimyasal silah kullanabileceğini yazan da kendisi... Atta-Irak bağlantısını yine Coughlin ortaya attı. Şimdi İran’la ilgili hikayeler yaymaya çalışıyor.”

Coughlin dünkü açıklamasında “Ben haberleri rüyada yazmam” demişti, meslektaşının ifadesine bakılırsa haklıymış, rüyada değil kıçından yazıyormuş.

Neyse...
Asıl sorun bu gazeteci değil. Bu

gelişmeler, Türkiye’yi kendi yörüngelerine oturtmak isteyen uluslararası

güç odaklarının, bir dönem olduğu

gibi İran üzerinden yeni bir senaryoyu hayata geçirmek istediğini ortaya koyuyor.

Orduyu, MİT’i, hükümeti suçlayarak bir taraftan “AK Parti düşmanı” olarak gördükleri laik/ulusalcı kitleleri harekete geçirmek, diğer taraftan Kürt meselesini çözümsüzlüğe sürükleyip terörü azdırmak istiyorlar.

Hanefi Avcı’nın kitabı çıktığında çok anlamlandıramadığım Uğur Mumcu suikastiyle ilgili ifadelerini, yukarıdaki gelişmelerle birlikte değerlendirince ortaya daha ürkütücü bir tablo çıktı. Avcı, Mumcu suikastinde şüphe bırakacak hiçbir nokta kalmadığını söyleyip faturayı İran’a kesmişti.

Oysa Mumcu’nun öldürülmeden kısa süre önce İsrail Elçiliği’nden çıktığı ve bu suikastle ilgili özel ajanların Türkiye’ye girdiği iddiaları hala boşluktadır.

Anlaşılan, “İran” öcüsü üzerinden bayat bir senaryoyla karşı karşıyayız.

 
17 Eylül 2010 - 10:12:33
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin