DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
"İstanbullular ucuz ete kavuşacak" Kılıçdaroğlu, Baykal'ın 30'unu 23'e düşürdü "Terörü uzlaşma ile bitirmek zorundayız" Fenerbahçe kaptanı Alex: Bu takıma güvenin Emre: Yenemeyeceğimiz takım yok Viko: Kriz Türkiye'yi teğet bile geçmedi Gazze yardım konvoyu Londra'dan yola çıktı AİHM'den Danimarka'ya tokat gibi karar Günde 19 TL'ye otomobil sahibi yapacak! İstanbul'da Pazartesi toplu taşıma ücretsiz habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Ergin BOROBEY
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
 
 
Baykal’a göre CHP “iki anahtarlı kasa” gibi

Fikret BİLA
[email protected]
 
 
CHP’nin eski lideri Deniz Baykal’ın, Taraf gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı’ya yansıttığı görüşleri gözleri CHP’ye çevirdi.
Baykal’ın, yeni tüzüğün yürürlüğe konulması ve yeni parti meclisi seçilmesine ilişkin düşünceleri tartışma yarattı. Bu sözleri, “Baykal dönmek istiyor”, “Baykal, Önder Sav’ı hedef alıyor” gibi yorumlayanlar oldu.

Yeni model
Baykal istifa etmemiş olsaydı, seçimlere, hazırlattığı tüzüğün öngördüğü yeni modelle gidecekti. Bu konuyu birkaç söyleşimizde dile getirmişti. Bu açıdan tüzükle ilgili düşüncesi yeni değil. O zaman da Baykal, yeni modelde daha aktif bir genel merkez oluşacağını, 15 genel başkan yardımcısı bulunacağını, her birinin bir konu ve alandan sorumlu olacağını ve aktif olarak çalışacağını açıklamıştı. Bu model, bugün AKP’nin uyguladığı modeli de anımsatıyordu. Nitekim buna uygun tüzük de kabul edildi. Baykal’ın genel başkanlığı sırasında parti meclisi toplandı ve tüzüğün 21-22 Mayıs 2010 kurultayıyla birlikte yürürlüğe girmesini kararlaştırdı.
Ancak, kurultay günü gelmeden Baykal genel başkanlıktan ayrıldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçildiği kurultayda da tüzüğün uygulanması ertelendi. Baykal, o gün de tüzüğün uygulamaya geçirilmesini istemişti. Kararı eleştirmişti.

İki anahtarlı kasa
Baykal’ın önerilerini biraz daha açalım. CHP’nin eski lideri, referandum sonrasında yapılan, “Genel Başkan çok çalıştı ama örgüt çalışmadı” yorumunu kendi döneminde de çok dinlediğini ve bu nedenle yeni bir genel merkez modeli geliştirmek için Genel Sekreter Önder Sav’ın da desteklediği yeni tüzüğü hazırladıklarını anımsatıyor öncelikle.
Etrafına yaptığı değerlendirme şöyle:
“CHP, iki anahtarlı kasaya döndü. Hani bankalarda büyük kasaların iki anahtarı olur ve bu iki anahtar farklı iki kişide bulunur. Bu iki kişi aynı anda bir araya gelmedikçe biri o kasayı açamaz. Şimdi CHP’nin görünümü öyle. Bir anahtar Genel Başkan’da bir anahtar Genel Sekreter’de. Böyle parti yönetimi olmaz. Dinamik, hızlı, bürokrasiden arınmış bir yönetim kurulamaz. Bunun aksaklıkları referandum sürecinde de görüldü.”

Sovyet dönemi gibi
“Bu iki anahtarlı sistem, soğuk savaş dönemi sistemidir. Biz bunun değiştirilmesini kararlaştırdık, tüzük hazırlandı, yürürlük tarihi karar altına alındı. CHP, iki anahtarlı kasa yönetimiyle seçime istediği gibi hazırlanamaz. Benim önerim, tüzüğü yürürlüğe koymak ve yeni bir parti meclisi oluşturarak, genel seçime asılmaktır.”
CHP’ye çok sık Sovyet dönemine atıf yapılarak “politbüro” eleştirisi yapılırdı. Baykal’ın dile getirdiği “soğuk savaş dönemi gibi” benzetmesi, bu eleştiriyi de anımsatıyor. Deniz Bey, soğuk savaş dönemi parti genel merkezi yerine yetkili çok sayıda genel başkan yardımcısının bulunduğu dinamik bir yönetime ihtiyaç duyulduğu üzerinde duruyor.

“Önerim Önder Sav’a karşı değil”
Baykal’ın gündeme yansıyan bu önerisi, “Deniz Bey, Kılıçdaroğlu’nu değil Önder Sav’ı hedef alıyor” biçiminde yorumlanmıştı. Baykal, bu yorumun yanlış olduğunu söylüyor. Yeni modelde Önder Sav’ın da genel başkan yardımcılarından biri olarak daha aktif görev alabileceğini düşünüyor. Yeniden genel başkanlığa aday olmak gibi bir düşüncesi olmadığını, kişilerle ilgili bir problemi olmadığını belirtiyor; ancak partinin aktif, dinamik bir genel merkez yapısına kavuşturulması gerektiğini, mevcut yapının soğuk savaş dönemindeki partilerde kaldığını savunuyor.

“Kemal Bey’e de söyledim”
Baykal, bu düşüncelerini hem genel başkan olmadan önce hem de genel başkan seçildikten sonra Kemal Kılıçdaroğlu’na da aktardığını anımsatıyor. Tüzükle öngörülen yeni modelin CHP’yi sıçratacak bir model olduğunu, mutlaka bu tüzüğü uygulamaya koyması gerektiğini ısrarla söylediğini ifade ediyor. Bu nedenle de önerisinin referandumdan sonra gündeme getirmiş gibi yansıtılmasının haksızlık olduğunu düşünüyor.

“İki önerim var”
Baykal’ın kendisini ziyaret eden partililere yaptığı iki öneri var:
“1- Tüzük yürürlüğe konulmalı.
2- Kimseyi dışlamayan yeni bir parti meclisi oluşturulması.
Bunun için de kurultay toplanmalı ve zaman yitirmeden, yeni modelle seçim çalışmalarına başlanmalı.”
Baykal, “CHP her seçimden sonra kurultay toplar iç hesaplaşmaya gider, derlerdi. Benim bu önerim bu türden değil. Listeyi yine Kemal Bey yapsın ben de elimden gelen desteği vereyim. Dönem kimsenin dışlanacağı bir dönem değil” diyor, görüşünü soran partili ziyaretçilerine...

 
17 Eylül 2010 - 10:07:14
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin