DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
"İstanbullular ucuz ete kavuşacak" Kılıçdaroğlu, Baykal'ın 30'unu 23'e düşürdü "Terörü uzlaşma ile bitirmek zorundayız" Fenerbahçe kaptanı Alex: Bu takıma güvenin Emre: Yenemeyeceğimiz takım yok Viko: Kriz Türkiye'yi teğet bile geçmedi Gazze yardım konvoyu Londra'dan yola çıktı AİHM'den Danimarka'ya tokat gibi karar Günde 19 TL'ye otomobil sahibi yapacak! İstanbul'da Pazartesi toplu taşıma ücretsiz habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Ergin BOROBEY
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
 
 
Barışa mayın

Gülay GÖKTÜRK
[email protected]
 
 
Bayramdan iki gün önceydi.

Bölge halkı ateşkes rahatlığı içinde "kötü haber" korkusu olmadan, sakin ve huzurlu bir bayram geçirmeyi umarken, PKK'nın çatışma alanlarından uzaklaştığı bir sırada, ordu birlikleri ani bir saldırıyla 9 PKK'lıyı saklandıkları mağarada öldürmüştü.

Neydi bu operasyonun amacı? Kim planlamış, emri kim vermişti? Ateşkes sürerken ve bir karşı karşıya gelme durumu yokken düzenlenen bu operasyonun referandumla ilgisi var mıydı?

Daha biz bu soruları sorarken, dün Hakkari'den bir katliam haberi geldi. Geçitli köyünde sivilleri taşıyan minibüs mayına çarptı. 9 köylü hayatını kaybetti. Biri 15 aylık bebek 4 kişi de yaralandı.

Peki ne zaman?

Tam da BDP liderlerinin Başbakan ve Cumhurbaşkanı'ndan randevu bekledikleri sırada... Referandumdan, hem hükümetin hem de BDP'nin "birbirlerini kaale almadan Kürt sorununda yol alamayacakları" sonucu çıktığı bir sırada... Herkesin parmaklarını çaprazlayıp "hadi inşallah bu defa sağlıklı bir diyalog kurulabilir" diye umduğu bir sırada...

Eminim katliamı düzenleyenler minibüste çok sayıda kadın ve çocuk olmasına özellikle sevinmişlerdir. Hele o 15 aylık bebek de hastanede ölürse, değme keyiflerine...

Öyle ya; bebek katillerine randevu vermek hangi başbakanın haddine!

x x x

Besbelli ki "kontrolsüz güçler" yine fazla mesai yapmakta.

Bugüne kadar buna benzer o kadar çok provokasyon yaşadık ki artık barışa karşı kurulan bu tuzakları görmemek için kör olmak lazım.

Tuzağı görüyorsanız, o tuzağa düşmezsiniz. Provokatörler diyaloğu engellemeye çalışıyorsa; beklenen randevuyu hemen bugün verirsiniz. İnadına görüşüyorum dersiniz. On beş aylık bebelerin intikamı için yaparsınız bunu... Provokatörlere meydan okumak için yaparsınız. Provokasyonların boşa çıkması için; bundan böyle başka provokasyonlarda başka bebelerin ölmemesi için yaparsınız.

Ve karşılıklı oturduğunuzda, öyle dostlar alışverişte görsün hesabıyla değil; bir jest yapmak için değil; sorun çözme kararlılığıyla konuşursunuz.

Referandum sonuçlarının bize gösterdiği en önemli şeylerden birisi, MHP'nin Kürt açılımına karşı yürüttüğü şiddet ve nefret söyleminin geniş milliyetçi kitleler üzerinde beklenen etkiyi yapmamış olmasıdır. MHP tabanı ölüm siyasetine prim vermedi. Bahçeli'nin son derece sorumsuz bir biçimde, sırf rakibini yıpratmak için giriştiği açılımı engelleme siyaseti halkın sağduyusuna çarpıp geri döndü.

Bu, barış isteyen herkes için ama özellikle de AK Parti hükümeti için büyük bir şanstır.

Öyleyse, şimdi daha cesur olmanın zamanı...

Herkes görüyor ki, bugün Türkiye'nin kanatlanmasının önündeki tek engel Kürt meselesi ve bu iktidar bu sorunu çözmek için her türlü imkâna sahip:

- Artık, eskisi gibi Kürt siyasetini belirleme yetkisi Genelkurmay'ın değil; seçilmişlerin. AK Parti hükümeti, gelinen şu noktada bundan önceki Cumhuriyet hükümetlerinin hiçbirinin hayal bile edemeyeceği bir siyaset kurma özgürlüğüne sahip.

- Artık, bölgede sadece PKK'nın borusu ötmüyor. Kürt bölgesi artık çok sesli. Bölgede varlık gösteren demokrat bir muhalefet ve sorgulayıcı bir kamuoyu var. Ve bu kamuoyu silahın miadını doldurduğuna, barışın ancak diyalogla geleceğine inanıyor; Kürt siyasi aktörlerini bu yönde zorluyor.

- Artık AK Parti'nin "milliyetçi hassasiyetlerden" korkması, çekinmesi için bir sebep yok. Ne kendi partisindeki ne de MHP tabanındaki milliyetçi kesim, "ihanet, bölücülük, intikam, yağlı urgan" çığlıklarına prim vermekte. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, bu ülkede de halk ölümden değil, barıştan yana tavır koyuyor.

- Hükümet girişeceği yeni bir açılım atağında ABD'den Avrupa Birliği'ne kadar bütün müttefiklerinin ve bütün dünyanın demokratik kamuoyunun koşulsuz desteğini almış durumda.

İç ve dış şartlar olgun.

AK Parti hükümeti referandum başarısıyla tazelediği ve pekiştirdiği gücünü, Türkiye'nin bu en hayati meselesinin çözümü için kullanmayacak da başka ne için kullanacak?

Hükümetin seçime kadarki süre içinde yapabileceği en iyi "seçim yatırımı" yarım kalan açılımı yeniden başlatmaktır.

Sandık şimdiye kadar hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmadı. Yapılan her iyi ve doğru şeyin ödülünü verdi. Bunu en iyi bilmesi gereken de AK Parti'dir.

 
17 Eylül 2010 - 09:46:00
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin