DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
"İstanbullular ucuz ete kavuşacak" Kılıçdaroğlu, Baykal'ın 30'unu 23'e düşürdü "Terörü uzlaşma ile bitirmek zorundayız" Fenerbahçe kaptanı Alex: Bu takıma güvenin Emre: Yenemeyeceğimiz takım yok Viko: Kriz Türkiye'yi teğet bile geçmedi Gazze yardım konvoyu Londra'dan yola çıktı AİHM'den Danimarka'ya tokat gibi karar Günde 19 TL'ye otomobil sahibi yapacak! İstanbul'da Pazartesi toplu taşıma ücretsiz habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Ergin BOROBEY
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
 
 
Siyasi düzlem yeniden şekilleniyor

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Devlet değişme kararı aldığına göre, buna bağlı olarak siyasal hayat, kodları, içeriği ve aktörleri ile nasıl etkilenecektir?

Yeni roller, yeni görevler dağıtılmakta mıdır?

Hiç uzatmadan bu soruya "evet" diye cevap vermek istiyorum.

Siyasi düzlem, yeniden şekillendirilmektedir. Şekillenme Türkiye’nin kendisi için tasarladığı gelecek vizyonu ile ilgilidir. Türkiye büyük rollere hazırlanmaktadır. İçine girdiğimiz yeni dönem, dünya dengelerini değiştirecek ölçüde bir ağırlık merkezi olmamızı gerekli kılıyor. Hem global iktidar boşluğu ile oluşan konjonktür hem de mevcut konjonktürün oluşturduğu boşluk, bizi bu tarihsel görevimize mecbur etti. İyi mi oldu? Elbette.

Türkiye çoklarının hayal bile edemeyeceği yoğunlukta yüzyıllık perspektifler içeren düşünceler, politikalar üretmektedir. Açılımın ilk aşamaları ciddi sonuçları ile hayata geçmekte, geçirilmektedir. Kimse buna karşı koyamaz. Türkiye yeni hedefleri, anlayışı ve değer kodları ile hamle yapmayı varoluşsal bir mecburiyete dönüştürmüştür. Bundan böyle siyasal, stratejik hesaplar bu önceliğe göre yapılacaktır. Bu yöndeki ilk girişimler  kısa zamanda müthiş olumlu sonuçlar verdi. Olumlu sonuçlar Türkiye’nin cesaretini, değişme kararlılığını artırdı, artırıyor. Bu noktada serinkanlı duyarlılık elden bırakılmamalıdır.

Türkiye kendini yeniden keşfetmenin heyecanı ve aklıyla değişiyor; değiştikçe ilerliyor, ilerlemek için değişmesinin gereğine inanıyor. Bunun böyle olduğu her gün yeni güzelliklerin, yeni olumlu gelişme ve göstergelerin hayatımızda yer alması ile daha net anlaşılıyor. İşte değişiyoruz ve çoklarının korkular sarmalında sandıkları gibi dünya başımıza yıkılmıyor. Değişiyoruz ve kıyamet kopmuyor. Değişiyoruz ve devlet çökmüyor, vatan bölünmüyor!

Kıpırdamaksızın olduğumuz yerde kalmakla bir fayda  elde edemediğimiz anlaşıldı. Değişim demokratik açılımla olacaktır. Milletten sonra nihayet devlet de  bunu kavradı. Kavrayışın taze heyecanıyla devletin kimi konularda aceleci davrandığı bile söylenebilir. Acele ulaşmamız gereken noktaya geç kaldığımızı farketmekten kaynaklanıyor.

Başbakan açılım için “Bu bir devlet politikasıdır” derken en yetkin ağızdan devletin değişim kararlılığını ifade ediyordu. Milli Güvenlik Kurulundan, Askere ve diğer kurumlara kadar her unsur değişimi algılamak, değişime hazırlanmak durumundadır. Hazır olmakta gecikenler veya gönülsüz olanlar, referandumda olduğu gibi değiştirilecektir. Bu yönde halkın ve devletin kararı örtüştüğü için bu dalganın karşısında kimse duramaz. Yargıdaki statükocu örgütlenmeye kalsa, değişime imkân tanınmayacak, değişiklik halkoylamasına götürülmeden engellenecekti. Ama benim kanaatim, onlara da bunun bir devlet kararlılığı olduğu ifade edildi. Edildi ve onlar da tıpış tıpış referandumun yolunu kapamaktan vazgeçtiler. Buna mecbur kaldılar  diye düşünüyorum. Sonra ne oldu? Bu yaklaşıma göre devlet “Evet” in yanında mı yer aldı? Aynen öyle. Devlet evet’e evet, hayır’a hayır dedi. Bir anlamda değişme kararı almış veya değişime ikna edilmiş devlet, Ak Parti programı ile paralel bir çizgiye geldi. Hem Ak Parti kendi programını devlet politikasına dönüştürerek sürdürdü, hem de anlayışı değişen devlet kendi politikasını sürdürmek için en elverişli ve problemsiz parti olarak Ak Parti’yi gördü. O nedenle evet çizgisi devletin izlediği bir anlayışı temsil ediyordu. Bu çizgiyi ve referandumdaki saflaşmayı iyi analiz etmek gerekir. Çünkü bu çizgi ve saflaşma Türkiye’nin yeni siyasetini inşa edecektir. Bu inşa için şimdi zemini düzenleme faaliyeti yapılıyor. Yani yol üzerinde engel veya ayak bağı olacak partilerden, parti politikalarından kurtulmaya çalışılıyor. Çalışmaların pratikteki etki ve yansımaları malum partilerde sarsılma, çökme ve savrulmalarla ortaya çıktı.

Savrulmayı yaşayanlar eğer öncelikle politika bazında kendilerine çekidüzen vermezlerse başarılı olamayacak, toz duman olacaklar. CHP sırtını dayayacağı asker veya yargıda örgütlenmiş yapının desteğinden mahrum kalacağı için çaresiz olarak politika üretmek mecburiyetinde kalacak. CHP’de bunu başaracak siyasal akıl ve birikim var mı onu göreceğiz. Ama şimdiden söylenebilecek bir gerçek var ki o da şu olmalıdır: Bundan böyle Türk siyasi hayatı batıdakine benzer bir şekilde felsefe olarak demokratlar ve cumhuriyetçiler gibi iki merkez partisi ile kurgulanabilir. Bunların etrafında diğer küçük partiler varlıklarını sürdürür, siyasi etkileri olan sivil toplum örgütleri gibi çalışırlar. Son tahlilde yoğunlaşma iki partide olur. Bundan sonraki siyasi hayat, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi bu yapılanmayı kaçınılmaz kılıyor. Bunun ilk uygulamasını önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde göreceğiz.

Her neyse demek istediğimiz siyasal hayat ve siyasi zemin algı tarzlarından, üsluba ve kodlarına kadar yeniden şekilleniyor. Halkımız bu değişime fazlasıyla hazır olduğunu gösterdi. Belki sözü buralara kadar getirmemeliydim. Yeni dönemin başlangıcında devlet yeni roller dağıtıyor. Partiler bilerek, bilmeyerek bu rolleri kusursuz yerine getiriyor. Bu süreçte ideolojik, özellikle Kürtçü veya Türkçü aşırı milliyetçi akımlar eriyecek. “Sözkonusu vatansa gerisi teferruattır” Onlar için söylenecek ve onların anlayacakları tek söz şimdilik bu olmalıdır! Bu referandum normal bir seçimden çok fazla, çok farklı etkiler oluşturdu. Bu noktada MHP ve BDP başta olmak üzere siyasi kurumları ayrıca analiz etmemiz gerekir. O zaman ne demek istediğimiz ve olayların gerçek boyutu daha iyi anlaşılacak. Bunları niçin mi yazıyorum?

Değişimin, gerçek mahiyetini daha iyi kavramak, fotoğrafı daha iyi görebilmek için.

 
17 Eylül 2010 - 00:25:57
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin