DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Pazar 19 EYLÜL 2010
Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk nişan töreni Karadeniz'in en güvenli 3 ili Bucaspor-GS maçını 12 bin kişi kaçak izlemiş Güvenlik Zirvesi'nde neler konuşuldu? Güney Afrika'da minibüs faciası: 22 ölü Kur'an'a karşı ABD bayrağı yaktılar "Kimse çocuk üzerinden siyaset yapmasın" Saadet Partisi'nde kongre çağrısı Şemdinli'de minibüse bombalı saldırı DP'de Haberal'a karşı Çiller formülü habertaraf.com
 
 
 
Erdoğan'ın en önemli sırrını açıkladı
 
 
 
 
Nidayi SEVİM
Beyoğlu S.O.S veriyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
İsmet Özel'in doğum günü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Bu yaz “şeriat” gelebilir!
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Gözlerim bağlı sorgulandım
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Alkolsüz şampanya içiyor ama caz dinlemiyor. Niye?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Darbeler mağduru bir Cumhurbaşkanı
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Bu filmi sakın kaçırmayın!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
İsmini 8 dakikada yazabilen genç
 
 
Radikal
Joost LAGENDIJK
Sonsuza dek Hrant
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Eksik olan ne?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İçimizdeki İsrail
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Yarın terör yeniden başlayacak mı?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül: Terör örgütü içinde bağımsız gruplar var
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mayını kimin patlattığının ne önemi kaldı?
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Gazeteciyi linç etmek
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
CHP'yi karıştıracak şok iddia!
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
12 Eylül mağduru olarak Abdullah Gül
 
 
 
 
Abdurrahman DİLİPAK
 
Serdar AYDIN
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet ÖZCAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
 
 
“Eski Ülkücüler” MHP’yi fena ‘çarptı’

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
12 Eylül Referandumu’nda ‘hayır’ cephesinde yer almayı tercih eden MHP, 12 Eylül Pazar akşamı referandum sonuçlarının açıklanmasıyla hüsrana uğradı. Ne acıdır ki, umduğunu bulamadı.

Referandum sürecinde “Eski Ülkücüler” AK Parti’ye, daha doğrusu referanduma destek vereceklerini açıklayınca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından “zavallılar” diye itham edilmişlerdi. İşte bu “zavallı eski Ülkücüler” MHP’yi öyle bir çarptı ki, Bahçeli yönetimindeki MHP kendine ne zaman gelir bilmiyorum.

“Eski Ülkücüleri” eleştiren sadece Bahçeli miydi? Tabii ki, hayır! MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım, Adana Seyhan Otel’de yaptığı konuşmada “Eski Ülkücülere” şu sözlerle hakaret etmişti: “Günlerden beri eski ülkücü yaftasını boğazına geçirerek, bunu bir erdem ve meziyetmiş gibi ifade etmek suretiyle, yıllar önce ihanet eden ve partiden uzaklaşan, yoldaşlarını yolda bırakmış, şehitlerine sırtını dönmüş dönekler; 18 yıl sonra televizyona çıkıyor ‘Adana Eski Ülkü Ocakları Başkanıyım’ diyor.

Referandumdaki tavrının ‘evet’ yönünde olacağını beyan etmekten utanmıyor. Başbuğumuzu yüz üstü bırakıp gidenler; bozkurt işareti yaparak ülkücü olduklarını ifade ederek gitmişlerdi. Ben de o dönemde ‘İhanetin adı ülkücülük olamaz’ demiştim.”

MHP’de bir ‘ihanet furyası’ tutturulmuş gidiyor. Kendileri gibi (MHP’nin üst yönetimi) düşünmeyenler, referandumda ‘evet’ diyenler, Bahçeli’nin ‘elini öpmeyenler’ nedense hep ‘ihanet etmiş’ oluyorlar. Aslında kimin ‘ihanet ettiğini’ 12 Eylül sabahı sandığa giderek bizzat “Eski ülkücüler” verdikleri ‘evet’ kararıyla göstermiş oldular. Tabii sandıktan çıkan yüzde 58’lik ‘evet’ oyunda isteyenler için çok büyük ders vardır. 

MHP tabanının azımsanmayacak bir bölümünün referandumda ‘evet’ demesiyle MHP’de bir panik havası yaşandı. Daha ilk günden CHP ile yüzde 42’lik ‘hayır’ oyunun kavgasına tutuştular. Bu kavganın nedeni ise yaklaşan 2011 seçimlerinde MHP’nin oy kaybedebileceği endişesidir.

MHP, referandum sürecinde kendi ayağına kurşun sıkarak 2011 seçimlerini riske attı. Ha, diyeceksiniz ki “referandum başka, seçim başka.” Ancak, şunu da bilmek gerekir ki, “Dervişin fikri ne ise zikri de odur.”  Hem genel sonuçlar, hem MHP’nin kalesi durumundaki illerde ‘evet’ oylarının yüksekliği, 4-5 MHP’li seçmenden birinin ‘evet’ dediğini gösteriyor.

Referandum propagandasını ‘Kürt açılımı’, ‘Yıkım projesi’, ‘İhanet’ üzerine yoğunlaştıran Bahçeli, ‘hayır’ oyu gerekçelerini bunlara dayandırmıştı. Fikir bu olunca zikir de ‘Türkiye bölünecek’ vaveylâları (çığlık) oluyordu. Bu çığlıklar MHP’nin ‘eksenini kaydırdı’ ve MHP de CHP gibi sahil şeridinin, ‘elitlerin’ partisi konumuna geldi.

MHP, “Demokratik Açılım”ın ters tepeceğini hesaplıyordu. Bu nedenle de ‘kışkırtıcı milliyetçilik’ yaparak oylarını arttırmaya çalıştı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. MHP, puan kaybetti ve kendi ‘kaleleri’nde vuruldu.

Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de ‘evet’ oylarının oranı % 53 oldu. Yine MHP seçmeninin ağırlıklı olduğu illere baktığımızda Yozgat % 77, Kırşehir % 58, Çankırı % 77, Sivas % 76, Erzurum % 86, Kastamonu % 62 oranında ‘evet’ dedi.  Milliyetçiliğin kaleleri olarak bilinen bu illerde MHP tam anlamıyla çökmüş durumda. MHP seçmeni Bahçeli’nin ileri sürdüğü “Açılım felakettir” temasının öyle olmadığı mesajını vermiştir.

Unutulanlar: “40 yıl Türkçülük, Türk milliyetçiliği yapacaksınız. Sonra emperyalizme uşaklık yapanlara uşaklık yapacaksınız” diyerek nitelendirdiğiniz “zavallı eski Ülkücüler” MHP’nin başkalarına ‘uşaklık’ yapmasına, ‘sahil milliyetçiliğine’ dur demiştir aslında!

 
16 Eylül 2010 - 00:33:40
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Bağış, U2 konserini anlatıyor...
 
'U2'yu izlediğimiz statta Balyoz'da yapılacakları anımsadım ve ürperdim'
 
 
 
 
  Yanından geçen eski arkadaşlarının seslenmesiyle gerçek adı ortaya çıktı...  
 
 
 
  Türkiye'de 100 bin üzerinde takipçisi olan twitter Türkçe oldu ama bu durum Ece Erken'in pek hoşuna gitmedi.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 



Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin